Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

 «Я прагнув, щоб перш ніж розгорнути книжку,
прочитати по складах перше слово,
діти прочитали сторінки найпрекраснішої
в світі книги – книги природи»

В.О. Сухомлинський

Мета: Створити атмосферу творчого пошуку для підвищення теоретичного і практичного рівня екологічної компетентності вихователів відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти та завдань освітньої програми «Дитина» на основі спадщини В.О. Сухомлинського.

Розвивати творчий потенціал педагогів та вміння працювати групами, досягаючи певного результату.

Активізувати розумову діяльність педагогів.

План проведення

№ з/п

Зміст роботи

Форма проведення

Відповідальний

Теоретичний блок

 

1

Екологічне виховання як складова освітнього процесу ЗДО

 

Інформація

Вихователь-методист

Практичний блок

 

2

«Щоб навчити-треба знати» (формування основ екологічної компетентності у дітей дошкільного віку)

 

Інтерактивне спілкування

Вихователь-методист, вихователі

Рефлексійний блок

 

3

Підведення підсумків роботи, обмін думками

 

Вправа «Мікрофон»

Учасники семінару

Хід інтерактивного семінару

Вихователь-методист: Шановні, колеги! Сьогодні у нас інтерактивний семінар, де ви зможете поповнити свою методичну скарбничку новими знаннями, ідеями щодо організації роботи з екологічного виховання. Під час семінару будуть діяти такі правила:

1.Кожен педагог повинен уважно вислухати колегу.

2.Усі педагоги мають право доповнити відповідь та висловити свою думку.

Серед надзвичайно важливих проблем сучасності, що турбують людство, особливо виділяються екологічні. Та, на жаль, не всі це усвідомлюють. Це не провина людей, а їхня біда. Бо не навчили їх розуміти нерозривність і взаємозалежність у природі, не прищепили змалку елементарних навичок спілкування з усім живим, що нас оточує.

Саме тому, важливого значення набуває екологічна освіта, основною метою якої є збагачення чуттєвого досвіду дітей у процесі пізнання природи, формування системи екологічних знань, екологічної культури, розширення кола уявлень про природоохоронну роботу в природі, що ґрунтуються на ставленні до природи як унікальної цінності.

Відчуття краси, розуміння природи не приходить само собою, його треба виховувати з раннього дитинства. Дошкільний вік є синзетивним періодом у формуванні любові до природи та основ екологічної культури. 

Екологічне виховання є невід’ємною складовою освітньої діяльності закладу дошкільної освіти. Виховання любові до природи, потреби допомагати природі, оберігати її від шкідливого втручання людини – це головне завдання Освітньої програми «Дитина» для дітей від 2 до 7 років та вимог освітньої лінії Базового компонента дошкільної освіти «Дитина в природному довкіллі».

Відповідно до вимог БКДО до кінця дошкільного періоду у дитини мають бути сформовані елементи природничо-екологічної компетенції, а саме: «сприймання природи як цінності, виокремлення позитивного і негативного впливу людської діяльності на стан природи, довільного регулювання власної поведінки в природі; усвідомлення себе частиною великого світу природи; знання про залежність власного здоров’я, настрою, активності від стану природи, її розмаїття і краси; виявлення інтересу, бажання та посильних умінь щодо природоохоронних дій; необхідність дотримання людиною правил доцільного природокористування, чистоти природного довкілля, заощадливого використання природних багатств, використання води, електричної та теплової енергії в побуті; прикладання домірних зусиль зі збереження, догляду та захисту природного довкілля» (освітня лінія Базового компонента дошкільної освіти).

Необхідною умовою для формування екологічної культури вихованців є створення природничо-розвивального середовища як в груповій кімнаті так і на території закладу: куточок природи, де зібрані кімнатні рослини, інвентар для догляду за ними, дидактичні ігри природничого спрямування, календар природи, «творча лабораторія» для пошуково-дослідницької діяльності, твори художньої літератури, тощо. На території закладу потрібно обладнати екологічну стежину, відвести місце для квітників, городу, де діти висаджуватимуть квіти та городні рослини, доглядатимуть та спостерігатимуть за їх ростом. Отримані знання про природу слід підкріплювати практичною діяльністю та особистим прикладом вихователя, щоб малюки бачили результат своєї діяльності.

З метою виховання любові до природи, формування основ екологічної компетентності дітей дошкільного віку, надзвичайно велике значення приділяється використанню різноманітних форм і методів роботи, а саме: екологічні екскурсії та  безпосередній контакт з природою, подорожі екологічними стежинами, які можна використовувати в різні пори року, спостереження та милування природою, бесіди на екологічну тематику «Збережемо природу», розглядання репродукцій картин відомих художників, ілюстрацій, читання творів художньої літератури, особливо екологічні казки В.О. Сухомлинського, які вчать  дітей любити природу, бачити в ній прекрасне, відчувати її красу, вивчення віршів, експериментально-дослідницька діяльність, праця в природі, дидактичні ігри, організація сезонних екологічних виставок, відображення краси природи в малюнках, слухання та розучування музичних творів, тематичні еко-тижні «Охорона довкілля – справа кожного», «Маленькі дослідники» та тематичні проєкти «Подорож в чудовий світ природи», «Осінь барвиста», «Малеча птахів зустрічає», «Вода – найцінніший дар природи», «Зелена аптека», використання інформаційно-комунікаційних технологій (електронні презентації на різні теми природничого спрямування).

Народна творчість – багатюща скарбниця народної мудрості. Це і казки, легенди, загадки, прислів’я, приказки, заклички про природні явища, скоромовки, лічилки, народні ігри. Дуже  яскраво відображено в цих творах світ природи. Все це сприяє отриманню та засвоєнню знань та правил поведінки в природному довкіллі.

Одним із шляхів формування основ екологічної культури вихованців ЗДО є звернення до надбань педагогічної спадщини великого педагога-гуманіста В.О. Сухомлинського. Проблемою екологічного виховання Василь Олександрович займався впродовж своєї педагогічної діяльності, і довів, що природа сама собою не виховує. Виховує лише активна взаємодія дитини з нею.

Метою екологічного виховання В.О. Сухомлинський вважав цілеспрямоване формування у кожній дитині міцних екологічних знань, розуміння взаємозв’язку і єдності дитини з природою; ролі навколишнього середовища у житті та потреби його охорони.

До кінця дошкільного періоду у дитини мають бути сформовані елементи природничо екологічної компетенції, екологічного світорозуміння, екологічної вихованості, позитивне емоційно-ціннісне ставлення до природи, відчуття відповідальності за те, що відбувається навколо неї і внаслідок її дій у довкіллі. Таким чином, свідоме і бережливе ставлення кожної людини до природи можливе тільки при наявності екологічної культури, широких екологічних знань, які повинні формуватись, виховуватись починаючи з дитинства. Знання екологічних норм, закономірностей розвитку природи, знайомства з загадковим світом тварин, рослин, з особливостями їх поведінки, проблемами, які виникають в їх житті, дуже часто з вини людини, дадуть можливість кожному відчути особисту відповідальність за майбутнє природи.

Досліджуючи педагогічну спадщину В.О. Сухомлинського можна виділити наступні принципи екологічного виховання дошкільників: принцип природовідповідності, цілісності, неперервності та принцип гуманізму.. Отже, даючи дитині знання про природу, вихователь обов’язково повинен враховувати ці принципи. Кропітка, послідовна систематична робота допоможе прищепити любов дітей до природи та бережне відношення до природного довкілля, об’єктів живої і неживої природи.

А щоб навчити дітей, потрібно самим педагогам мати не тільки необхідний обсяг знань, а бути  зразком для наслідування.

Зараз перейдемо до практичної частини нашого семінару і назвемо цей блок «Щоб навчити-треба знати» (пропоную розділитися на групи за бажанням (2-3 групи учасників).

  1. Екологічна розминка «Заморочки з бочки».

Вихователь-методист: Хто знає-відповідає.

  1. Назвіть вірші, в яких поети відображають пори року.
  2. Куди повернута голівка соняшника опівдні?
  3. Що птахам страшніше взимку холод чи голод?
  4. Яка пташка виводить пташенят у будь-яку пору року, навіть взимку?
  5. Із прильоту яких пташок починається весна?
  6. Як по пню зрізаного дерева можна дізнатися, скільки дереву років?
  7. Чому зайцям зручніше бігти вгору, ніж униз?
  8. В яких віршованих творах Т.Г. Шевченко оспівував красу рідної природи?
  9. «В.О.Сухомлинський-дітям»

 Вихователь-методист: Надзвичайно велике значення у вихованні екологічної культури дошкільників відіграють твори В.О. Сухомлинського. Пригадайте, будь ласка твори Василя Олександровича про природу рідного краю, які Ви використовуєте в своїй роботі з дітьми та напишіть на аркуші паперу (команди зачитують по черзі).

  1. Створення та захист моделі-проекту «Дитина в гармонії з природою».

Вихователь-методист: Створіть будь ласка модель-проекту (схему) взаємодії дитини та природи, визначіть напрями роботи, вкажіть сучасні інноваційні форми роботи, при яких здійснюється взаємодія, засоби та методи взаємодії, враховуючи принципи екологічного виховання В.О. Сухомлинського, вони є необхідною вимогою часу та обов’язковим використанням вихователями в роботі з дітьми.

4 .«Увага! Червона книга»

Вихователь-методист: Червона книга України - офіційний державний документ, який містить перелік рідкісних видів тваринного і рослинного світу, що перебувають під загрозою зникнення. Назвіть, які рослини і тварини занесені до Червоної книги Харківської області (групи називають по черзі).

  1. Домашнє завдання «Екологічні родзинки для маленької дитинки»

Вихователь-методист: Вам було надано домашнє завдання підібрати якісь екологічні родзинки, цікавинки, з якими ви познайомите дітей, враховуючи вікові особливості дітей.

  1. Правила поведінки в природному довкіллі

Вихователь-методист: А зараз я пропоную скласти пам’ятку з правилами поведінки дітей у природному довкіллі. Пункти в  пам’ятку кожна команда буде вносити по черзі (наприклад: не залишай сміття в природному довкіллі, не ламай гілки, не псуй кору дерев, не розоряй пташиних гнізд і т. д.)

7.«Калейдоскоп методичних порад»

А зараз, вам необхідно буде зібратися з думками, узагальнити отримані знання, згадати все, що ви знаєте, що дізналися нового, цікавого і використати ці знання для створення методичних рекомендацій, які стануть вам у нагоді в подальшій роботі з дітьми та родинами вихованців з екологічного виховання. На аркуші ватману кожній групі педагогів по черзі, необхідно написати свою рекомендацію, пораду і передати іншій групі учасників (зачитують.)

Підведення підсумків семінару-практикуму, обмін думками.