Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Молодший шкільний вік – це період позитивних змін та перетворень. Якщо в цьому віці дитина не відчує радість пізнання, не здобуде вміння вчитися, не навчиться дружити, не стане впевненою в своїх здібностях та можливостях, зробити це надалі буде значно складніше. Саме тому збереження психічного здоров’я молодшого школяра є актуальною проблемою сучасних психологічних досліджень.
У статуті Світової організації охорони здоров'я пропонується розуміти здоров’я як «стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя».
З початком навчання в школі дитина повинна звикнути до нового режиму, побороти віруси, зберегти увагу, коли все навкруги нове, стримати шквал різного характеру емоцій та ін. Все це потребує великої напруги та впливає на психічне здоров’я дітей.
В педагогіці та психології існує велика кількість методів, прийомів та форм навчання, які дозволяють педагогу зберегти психічне здоров’я школярів. Серед них казкотерапія, як самий давній метод практичної психології і один із нових методів в сучасній педагогічній практиці. Це спосіб наблизитися до дитини. Особистість формується в дитячому віці і казкотерапія є одним з кращих способів донести до дитини складні речі, які їй легше сприймати через казку.
К.Д. Ушинський в свій час детально опрацював питання про педагогічне значення казок та їх психологічний вплив на дитину. В. О. Сухомлинський теоретично обґрунтував і підтвердив на практиці, що «казка невіддільна від краси, сприяє розвитку естетичних почуттів, без якої немислиме благородство душі, щира чуйність».
Казкотерапія – метод психологічного впливу на людину через казки, який сприяє корекції проблем, ліквідації конфліктів та розвитку особистості. В основі казкотерапії – процес спілкування між діями у казці і реальності. Сфера цієї методики не має вікових обмежень.
Мета казкотерапії - відносно м'яке, порівняно з більшістю психологічних інструментів. викорінення страхів, корекція характеру, поведінки і внутрішнього стану.
Казкотерапія – це один із ефективних методів роботи з учнями початкових класів, які зазнають тих чи інших емоційних та поведінкових труднощів. Суть цього методу у створенні особливої казкової атмосфери, яка робить мрії дитини дійсністю, дозволяє дитині вступити у боротьбу зі своми страхами, комплексами.
Основний принцип казкотерапії – цілісний розвиток особистості, турбота про душу, зцілення казкою.
Казкотерапія добре долає у дітей високий рівень тривожності, різноманітні страхи, агресивність, адаптує до різних дитячих колективів. Казкотерапію можна використовувати у роботі з агресивними дітьми, невпевненими, сором’язливими, брехливими, а також у випадках різного роду психосоматичних захворювань. Процес казкотерапії дозволяє дитині усвідомити та проаналізувати свої проблеми, побачити шляхи їх вирішення.
Функції казко терапії:
Казки мають вагоме значення у вихованні та розвитку дітей, виконуючи різні функції:
- діагностичну (вона дозволяє визначити стан дитини і поставити основну мету для подальшої роботи);
- прогностичну ( полягає в тому, що ми можемо побачити не тільки сьогодення людини, але й заглянути в її майбутнє; у кінцевому результаті завдяки цій функції відкриються особливості поведінки дитини, бачення нею навколишнього світу і стратегії своєї подальшої поведінки);
- виховну (допомагає нам за допомогою простих сюжетів і яскравих, барвистих образів навчити дитину простих істин, виховати в ній якості та властивості особистості, що потрібні їй в певний момент для розв'язання ситуації, що склалася, і знадобляться в подальшому житті);
- коригувальну (функція є тим кінцевим результатом, який ми хочемо отримати наприкінці казкотерапії, - заміна «небажаної» поведінки на необхідну, відповідно в стані та поведінці дитини спостерігатимуться зміни на краще).
Види терапевтичних казок:
- Дидактичні казки, які розвивають і навчають. Вони становлять основу освітніх знань, які сповіщаються в цікавій формі.
- Художні казки
Народні казки шанують традиції і досвід людства. У цих казках перевага віддається морально-естетичним принципам, інформації про взаєморозуміння і стосунки людей, і тому вони використовуються в педагогіці.
- Діагностичні казки
Підсвідомо, дитина вибирає для себе персонаж і діє відповідно обраної моделі. Тому дівчинка, яка вибирає роль мишки, буде сором'язливою. А хлопчик, який вибрав роль капітана, намагатиметься відповідати характеру цього героя.
- Профілактичні казки
Для формування особистості, в пам'яті дитини, за допомогою казкотерапії, закладується уява по оточуючий світ, знання про інших, про себе, подальше сприйняття світу дитини.
- Лікувально-психологічні казки, що проектують життєві ситуації. Де дитина живе життям з головним героєм, дає можливість подивитися на себе зі сторони
- Медитативні казки допомагають зняти напругу та втому, допомагають заспокоїтись.
Алгоритм підбору (складання) терапевтичної казки:
- Чітко визначте проблему, яку слід вирішити.
- Підберіть можливі шляхи її подолання у реальному житті.
- Втільте в характері головного героя казки (це може бути вже існуюча казка) ті риси, страхи, комплекси, яких слід позбутися.
- В процесі розгортання подій казки головний герой має позбутися своїх недоліків.
Основні прийоми роботи з казкою:
- Аналіз казок.
- Розповідання казок.
- Переписування казок.
- Постановка казок із допомогою ляльок.
- Малювання за мотивами казки.
- Програвання епізодів казки.
- Складання казок.
Головне завдання казок - через казкові події показати герою ситуацію з іншого боку, запропонувати альтернативні моделі поведінки.
Казка використовується батьками, вчителями, психологами для підготовки дитини до школи, організації її входження у простір шкільного життя. Казкотерапія дозволяє опанувати позитивними моделями поведінки, знизити негативні емоції, рівень тривожності. Спілкування дітей із казкою допомагає їм впоратися зі своїми негативними станами, невпевненістю, лінню, небажанням пізнавати нове тощо.
Література
- Казкотерапія. // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://mamka.info/index.php?topic=4855.0
- Казкотерапія в роботі психолога. // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://volodvios.com.ua/index.php/robota-z-kadrami/310-zasidannya-seminaru-praktikumu-praktichnikh-psikhologiv-doshkilnikh-navchalnikh-zakladiv-z-temi-kazkoterapiya-u-roboti-psikhologa
- Музичук О.О. Казка як засіб розвитку особистісних цінностей молодших школярів // Проблеми сучасної психології. – 2012. – №17.
- Особливості застосування ігрового методу та засобів мистецтва у психокорекційній роботі. // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.br.com.ua/referats/Psychology/82701-5.html
- Сказкотерапия, как направление психологического консультирования http://blog.polelubvi.in.ua/skazkoterapiya/