Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Під поняттям компетентісний підхід, як вважає О.Пометун, трактується спрямованість освітнього процесу на формування і розвиток базових та предметних компетентностей особистості. (1, с.1)

Якщо говорити про освітню спрямованість навчання англійській мові в середній школі, то слід зазначити, що вивчення мови спрямоване на підготовку учня до майбутнього дорослого життя як особистість здатну розвивати уміння соціальної взаємодії з партнерами в діловому спілкуванні, в тому числі, з представниками англомовної комунікації та представниками іншомовних культур. Це значить, що єдино правильним напрямком в роботі вчителя є компетентісний підхід до навчання , який забезпечує формування та розвиток умінь і навичок учнів з лінгвістичної, комунікативної та соціокультурної компетенцій, або іншими словами, базових предметних компетентностей , передбачених навчальними програмами. (1, с.2-7).

Лінгвістична компетентність учнів передбачає певний рівень сформованості лексико-граматичних та фонологічних навичок учнів. Комунікативна компетентність дає можливості використовувати вивчений мовний матеріал в усному та письмовому мовленні, в спілкуванні учнів між собою, з вчителем , з друзями з інших країн і т.п., тобто здійснювати інтерактивну взаємодію, а це , в свою чергу, вимагає певного рівня , тобто розвитку соціокультурної компетентності. (2. с.36). Ці завдання я і намагаюсь вирішувати на уроках.

Компетентісний підхід дає можливість більш чітко розуміти і здійснювати постановку завдань уроку, спрямованих на всебічний розвиток особистості , отримання корисної інформації в різних сферах життя, розвивати сучасне мислення, творчі здібності, готовність до вибору, комунікабельність та мобільність.

Компетентісний підхід на уроках англійської мови дає можливість  чітко визначити завдання та цілі уроку і шляхи їх досягнення. Так наприклад, вивчаючи тему «Грошові відносини ( Money matters)» у десятому класі , окрім вивчення лексико-граматичного матеріалу за темою, учні навчаються умінню логічно обгрунтовувати висловлену думку, ознайомлюються та починають розуміти роль сучасних засобів комунікації та комп’ютерних технологій у розвитку грошових відносин. В учнів формується усвідомлення необхідності бути заощадливим. Підчас роботи на уроці формуються навички самостійної роботи з підручником, знаходження детальної інформації, вміння вибудовувати ланцюг логічних аргументів, пояснювати певну точку зору щодо актуальних питань, представляючи недоліки і переваги різних варіантів. Отже на уроці одночасно відбувається розвиток лінгвістичної, комунікативної та соціокультурної компетентностей учнів.

На своїх уроках з метою розвитку комунікативної компетентності учнів я використовую комунікативний метод навчання з різновидом інтерактивних вправ та видів роботи таких як мозковий штурм, рольові ігри, імітації та симуляції, драматизації, які є зразком ситуацій з реального життя і містять соціокультурний зміст. Широко використовую метод проектів, як засіб розвитку творчого потенціалу учнів. (1. с.5)

Здійсненню компетентісного підходу шляхом методів та прийомів комунікативного навчання на уроках англійської мови сприяє робота за навчально-методичними комплексами Gateway B1, B1+, B2 видавництва Macmillan Education так як ці комплекси містять окрім підручників та робочих зошитів для учнів, аудіо та фонотеки, книгу для читання, багатий інтернет ресурс та ресурс для вчителя. Підручник для учнів містить актуальні для молоді теми, такі як «Навчання в школі та університеті», «Вибір професії», «Подорожі та транспорт», «Надзвичайні таланти», «грошові відносини», «Здоровий спосіб життя», «Музика та фільми», «Проблеми довкілля», «Природні катаклізми», «Технології в повсякденному житті», «Засоби масової інформації» та інші.

Вивчення кожної теми я починаю з постановки проблеми, шляхи вирішення якої пропонують учні, колективно створюючи карту пам’яті. Далі здійснюю введення нової лексики шляхом виконання вправ на підстановку лексичних одиниць в тексті певного блогу, що зацікавлює учнів сюжетом та розвиває мовну здогадку, далі пропоную мовленнєві вправи в парах типу «Дай відповідь на запитання» за сюжетом цього ж блогу та з використанням поданої для підстановки нової лексики. Наступним кроком є опрацювання сталих словосполечень та ідіом з новими лексичними одиницями шляхом підбору їх дефініцій. Учні виконують такі вправи самостійно, а потім здійснюється аудіювання правильних варіантів та самокорекція. (3. с.122), (4. с.58).

Наступний етап роботи по розвитку лінгвістичної компетентності учнів це вправи з аудіювання в автентичному звучанні, що допомагає учням не лише краще запам’ятати нову лексику в контексті, а й відпрацювати її вимову. (5. с.182).

Подальша робота за темою розподіляється на наступні уроки з поступовим ускладненням завдань у відповідності з підрозділами: «читання» де учні опрацьовують інформативні тексти за темою розділу , які взяті з автентичних джерел та містять життєво важиву інформацію та міжпредметні зв’язки. В цьому ж розділі виконуються до текстові та після текстові вправи спрямовані на розвиток критичного мислення, вмінню висловлювати свою думку, розвитку навичок діалогічного та монологічного мовлення та аудіювання, так як до після текстових вправ включено аудіозаписи обговорення питань молодими людьми з різних країн світу. Кінцевим післятекстовим завданням є підготовка учнями власних виступів перед аудиторією за поданим планом та зразком який переглядається учнями у відеосюжеті та прослуховуються рекомендації по підготовці виступу в автентичному записі. Підготовка виступу є домашнім завданням.

Наступний урок роботи над темою передбачає введення та опрацювання нового граматичного матеріалу з використанням різновиду граматичних вправ і виведення учнями гратичних правил від практики до теорії.  Наступним кроком є опрацювання фразових дієслів пов’язаних з темою уроку. (3. с.124,125), (4. с.60,61).

Наступний етап роботи проходить в розділі «Gateway to life skills», де учні отримують життєво важливу інформацію для себе, читаючи статті з періодичної преси Британії та США з цифрами та фактами , з науковими обгрунтуваннями, які одночасно зі збагаченням словникового запасу учнів, навчають їх як уникнути певних небажаних проблем, або підказують шляхи вирішення проблем, які вже з’явилися в житті. Ця робота також має відео та аудіо підтримку та стимулює продуктивне мовлення учнів в режимі діалогу та полілогу. (3. с.126,127), (4. с.62,63).

Наступні уроки передбачають роботу з граматичним матеріалом в комунікативних вправах, розвиток усного мовлення з елементами дискусії.

Кілька уроків розділу відводиться для розвитку навичок продуктивного письма за поданими зразками , такими як офіційний та неофіційний лист, повідомлення та ЕСЕ. (3. с.131), (4. с.67). Над кожною темою я працюю в середньому 15 уроків. Кілька уроків включають виконання завдань в екзаменаційному форматі. (3. с.134). Заключні 4 уроки містять фрагментарні перевірочні роботи з чотирьох видів мовленнєвої діяльності, на яких учні демонструють продуктивне володіння мовним та мовленнєвим матеріалом.

Як показує практика роботи в школі компетентісний підхід у викладанні іноземної мови робить навчальний процес цікавим та результативним, а отже, є ефективним і необхідним в роботі кожного вчителя.

Література

  1. Скрипнік Л.М. статті за темою «Компетентісний підхід у викладанні іноземної мови» (с. 1-7) . К. , 2019
  2. Jack C. Richards, Jonathan J. Hull, Susan Proctor. “New Interchange – 3” Cambridge University Press(p.36)
  3. David Spencer Student’s Book Gateway B1+ (p.122,123,124,125,126,127,131,133,134) 2019.
  4. David Spencer Student’s Book Gateway B2 macmillaneducation (p. 58,59,64,65,62,63,67,69) 2019.
  5. David Spencer Teacher’s Resource Centre (Unit 10) macmillaneducation 2019.