Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Мета.
Навчальна: Активізувати словник дітей з теми: «Наша їжа». Закріпити навички чіткої вимови звука Ш, закріпити артикуляцію, характеристику та позначення звука. Ознайомити з буквою Ш, її написанням, закріпити її зоровий образ, вчити читати склади та слова з буквою Ш, удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів, продовжувати вчити складати речення із запропонованим словом та зображувати графічно, виконувати вправу на профілактику дисграфії.
Виховна: Виховувати звукову культуру, інтерес до занять, вміння слухати один одного, організованість.
Корекційна: Коригувати повноту уваги, звуковимову, слухову увагу, фонематичний слух і сприйняття, дрібну та загальну моторики, наочно-образне мислення.
Матеріал: фартух повара, коробка, шоколадка, дзеркала, маркер для дошки, плакат з буквами Ш ш, макарони, тарілки, фартушки зі словами, зошит із завданням (д/в «Полагодь букву», звуко – буквений аналіз слів, схеми речень, наліпки для дітей. Словник: паркан, шеф.
Хід заняття
- Організаційний момент.
- Діти, добрий день. Сьогодні я буду не просто логопедом, а шеф-кухарем. Шеф-кухар - це головна людина на кухні. А ви – мої кухарі. Відгадайте, який продукт у моїй коробці.
Обгортку блискучу має,
З’їсти його кожен бажає.
Цю смачну солодку плитку,
Поділити краще діткам. (Шоколад)
(достаю справжню шоколадку).
- Основна частина.
* Актуалізація набутих знань.
- Який перший звук у слові шоколад? (Перший звук Ш). Ми вивчили цей звук на минулому занятті, сьогодні його згадаємо.
- Подивіться у дзеркало і промовте звук Ш. При вимові звука Ш губи трохи витягнуті вперед, зуби злегка розкриті, широкий кінчик язика нагадує чашечку, горличко не вібрує.
- Скажіть, звук Ш – голосний чи приголосний? (Звук Ш приголосний). Звук Ш – твердий чи м’який? (Звук Ш – твердий, він не має пари). Звук Ш – глухий чи дзвінкий? (Звук Ш - глухий). Якою фішкою ми позначаємо звук Ш. (Звук Ш позначаємо однією лінією).
- Приберіть дзеркала на край стола.
* Знайомство з буквою Ш.
- Діти, на письмі звук Ш позначається буквою Ш (ша). При читанні промовляємо Ш.
- Нагадайте, чим відрізняється буква від звука? (Букви ми бачимо і пишемо, а звуки – чуємо і промовляємо).
- Ось вона. Це велика буква Ш, а це маленька.
- Подивіться, на що схожа буква Ш? (Буква Ш схожа на ….)
* Конструювання букви Ш з паличок.
- Я, як шеф-кухар, пропонує викласти букву Ш з макаронів. Починайте.
- З яких елементів складається буква Ш? (Буква Ш складається з чотирьох паличок).
- Послухайте вірш про букву Ш.
Буква Ш така гарненька,
Мов паркан стоїть рівненько.
- Давайте разом повторимо вірш.
- Молодці, складайте букви у тарілочки, ви швидко навчилися викладати букву з продуктів і вам легше буде її написати у зошиті.
* Читання слів з буквою Ш.
Кухарі вміють не лише готувати, а й читати.
- Давайте разом прочитаємо склади з буквою Ш на дошці.
- Ми навчились читати склади, спробуємо і слова. Прочитайте слова на ваших робочих фартушках. (У кожної дитини фартушки зі словами: шок, шум, шут, каша, Маша, Саша).
* Фізхвилинка.
- Час перепочити і зробити розминку. (Біля своїх місць).
Всі ми звикли до порядку, (Марш на місці)
Дружно робимо зарядку. (Руки догори/руки вниз)
І на радість ми усім (Імітація боксування кулаками)
Проганяєм сон і лінь.
Один і два, три і чотири — (Стрибки навколо себе)
Набираємося сили. (Долоні в кулак, показали «м’язи»)
Нахилились, обернулись (Рухи за текстом)
До товариша всміхнулись.
- Сідаймо на місця, продовжуємо працювати.
* Д/вправа «Полагодь букву».
- Діти, потрібна ваша допомога! На кухні мили брудні тарілки, на яких була написана буква Ш. Частини букви змилися, допоможіть їх відновити. Адже не можна подавати гостям смішні тарілки. Беріть олівці і починайте працювати.
* Правила написання букви Ш у зошитах.
- Подивіться на дошку, велику букву Ш пишемо у двох клітинках. Починаємо писати скраю зверху донизу, посередині другу лінію зверху донизу і з іншого краю зверху донизу, з’єдную три палички зліва направо. Так само пишеться маленька буква, тільки в одній клітинці.
* Пальчикова гімнастика «Готуємо руку».
- Перед тим, як працювати, треба пальчики розім’яти.
1,2,3,4 (Пальці по черзі з’єднуються з великим)
В наших пальцях багато сили (з’єднуємо долоні в кулак, роз’єднуємо )
Гарно будемо писати. (рухи вказівним пальцем по колу)
Шеф-кухарю допомагати.
* Написання букви Ш у повітрі.
- Потренуймося писати букву Ш в повітрі.
* Написання букв Ш, ш у зошитах.
- Відкриваємо зошити і починаємо писати.
* Звуко - буквений аналіз слова «каша» .
- Діти, сьогодні на сніданок я готувала корисний і смачний продукт, його їдять з молоком, з підливою та варять із круп. Здогадалися, що це? (Це каша). Спробуємо зробити звуко – буквений аналіз цього слова. Ви працюєте у зошитах, а я – на дошці.
- Який перший звук у слові каша? (Перший звук К). Який він? Голосний чи приголосний? Твердий чи м’який? Якою фішкою позначаємо?
- Який другий звук? Третій? Четвертий?
- Скільки всього звуків? Скільки голосних?
- А якщо у слові два голосних звука, то скільки складів? (Два склади). Нагадайте правило всі разом. «Скільки в слові голосних, стільки і складів».
- Позначимо склади двома дужками.
- Визначимо наголошений склад, це той, який звучить сильніше. Послухайте: каааша.
- А зараз позначимо звуки буквами. Коли ми чуємо звук Ш, то пишемо букву Ш і т.п.
- Скільки всього букв? (Всього 4 букви) - Скільки всього звуків? (Всього 4 звука).
- Їх однаково? (Так).
Закривайте зошити, нас чекає наступне завдання.
* Складання схем речень зі словом «каша».
- Діти, ми написали слово «каша». Спробуймо придумати речення з ним.
- Згадайте, з чого складається речення? (Речення складаються зі слів).
- Мені, як шефу, сподобалось речення «Гречана каша дуже ароматна».
- Даня, скільки всього слів в реченні. Яке перше слово (викладають). Пам’ятайте, перше слово пишеться з великої букви яке друге, яке третє. Що ми ставимо в кінці речення? (Ставимо крапку).
- У кожного слова є своє місце в реченні, і якщо його змінити, ми не зрозуміємо, про що хотіли сказати.
- Молодці, ви вправні кухарі.
- Заключна частина.
- Мені приємно було працювати у такій дружній команді. Усі отримують звання шеф-кухарів, коли скажете, яку букву сьогодні вивчили.
- Пригадайте вірш про букву Ш.
- Які ще завдання сьогодні виконували? (Клею дітям наліпки шефів).
- Заняття закінчено, проходьте до вихователя, а шоколад з мого кошика – гостинець вам до чаю.