Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Мета:
- узагальнити матеріал, вивчений на математичних заняттях упродовж року; закріпити знання дітей про число, навички лічби в межах п’яти, уявлення про величину предметів та їх геометричні форми;
- удосконалювати вміння дітей орієнтуватися в просторі та часі. Формувати вміння розміщувати геометричні фігури в просторі відповідно до вказівок вихователя.
- Розвивати уяви, здатність до аналітичного мислення; мову дітей, уміння відповідати на запитання повною відповіддю; правильно формувати речення.
- Виховувати уважність, спостережливість, прагнення дотримування необхідного режиму дня, уміння тримати лад на робочому столі, актуальність, художній смак.
Словник: всього, стеля, підлога, шафа, об’ємні, площинні, пташиний, двір, день, вечір, ніч, ранок, доба, учора, сьогодні, завтра, скринька, математична, вгору, вниз, попереду, позаду, м’ячик, ракетка для тенісу.
Матеріал: Д: цифри (1,2,3,4,5), іграшки (ведмедик, зайчик, жабка, качечка, півник),математична скринька, завдання (листочки), кубики (жовтий, зелений, червоний, синій, білий), плакат «Пташиний двір».
Р: тарілочки з цифрами з геометричними фігурами, 2 прапорці (червоний, жовтий), олівці кольорові, розмальовка (килимок), лист А4 з завданням.
Попередня робота: обстеження предмета і називання його величини; ознайомлення з об’ємними і площинними геометричними фігурами; вживання термінів, які виражають положення предметів у просторі (над, під, за, поруч, високо, низько); напрямки (вперед-назад, вгору-вниз); визначення просторового співвідношення предметів стосовно самого себе; визначення частини доби на основі спостереження за природними ознаками; групування предметів за формою, величиною, кількістю.
Грали в ігри: «Кольорові пірамідки», «Розфарбуй килимок», «Відповідай швидко», «Скажи те саме іншими словами», «Відповідай і поясни», «Учора, сьогодні, завтра», «Коли що робить їжачок?», «Хто найкмітливіший?», «Тепер-пізніше», «Сонце та місяць», Р/гра «День-ніч», гра-бесіда «Маленький рибалка», гра «Закінчи думку», «Розташуймо іграшки», «Розфарбуй фігурки», «Зазирнемо до хатинки», гра «Назви фігуру», «Назви цифру», «Постав цифру, куди я скажу», «Якої цифри не стало», «Де знаходиться цифра?», колективна аплікація «Геометричний килимок», гра «Досліджуємо геометричні фігури», гра «Що на що схожі?», вправа «Порівняємо стрічки», гра «Накриваємо на стіл», вправи дітей з трафаретками, ручками, олівцями впродовж року.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
Педагог дістає з-під столу скриньку, показує її дітям і звертається до групи.
Вихователь.
Діти!
У кімнаті нашій нині
Десь взялась ця дивна скриня:
З виду гарна, симпатична-
Скринька ця математична!
В ній знайдуться завдання діти,
Щоб усе те повторити
Кожен з вас сьогодні зміг,
Що вивчали ми весь рік.
Скажіть, діти, чи цікаво б вам було зазирнути в цю скриньку та дізнатися, які ж у ній завдання та ігри для вас ховаються? (Так.) Тоді візьмемо ось цього чарівного ключика й спробуємо відкрити скриньку. Ключку, ключику, ну відкрий нам, будь ласка, скриньку! (Дорослий намагається відкрити замкнену скриньку і повідомляє, що вона не відкривається) Хоч відкривати він мастак, та не відкриє просто так. А щоб скриньку змогли ми відкрити, пропоную я вам, діти, трохи пограти й те, що знаєте, пригадати.
Діти пристають на пропозицію ключа.
ІІ. Узагальнене повторення вивченого матеріалу.
- Бліц-гра «Відповідай швидко»
Запитання до гри:
- Які числа ви знаєте? (один, два, …)
- Яке з них найбільше? (П’ять)
- А найменше? (Один)
- Як із числа два утворити число три? (Слід додати до нього число один)
- Якими можуть бути предмети за величиною, за розміром? (Великі та маленькі).
- Якими можуть бути предмети за висотою? (Високі і низенькі)
- Якими можуть бути предмети за довжиною? (Довгі і короткі)
- Якщо смужка не широка, значить вона яка? (Вузька)
- Які площині геометричні фігури ви знаєте? (Круг, квадрат, трикутник, прямокутник)
- Які об’ємні геометричні фігури вам відомі? (Куб, куля, циліндр)
- Форму якої геометричної фігури має м’яч, клубок ниток? (Форму кулі)
- Назвіть відомі вам частини доби (Ранок, день, вечір, ніч)
- Що настає після ночі? (Ранок)
- Що буває перш, ніж настає вечір? (День)
- Яким словом ми називаємо останній минулий день? (Учора)
- Теперішній день? (Сьогодні)
Найближчий майбутній день? (Завтра)
(Вихователь хвалить дітей за кмітливість).
- Рахунок. На дошці (полиці) виставлені іграшки: ведмедик, зайчик, жабка, качечка, півник.
Діти рахують предмети (Один, два, три, чотири, п’ять – всього п’ять іграшок)
Запитання: на якому місці стоїть ведмедик? жабка? качечка? півник? зайчик? Відповідають повною відповіддю. (Зайчик стоїть на другому місці). Активізація дітей.
- Вихователь дає завдання дітям викласти цифровий ряд з вивчених цифр. Діти викладають та називають цифри підряд.
Вправа «Назви цифри» (на дошці, на парті)
Гра «Назви сусідів цифри, яку я назву»
Гра «Якої цифри не стало?» (Діти встають, на команду вихователя «Кругом!» обертаються. Вихователь з дошки знімає будь-яку цифри. «Кругом!» Діти обертаються і вгадують, якої цифри не стало).
- Рахунок. Порівняння множин. Картина-плакат «Пташиний двір». Запитання.
- Як називається картина? (Пташиний двір)
- Яких птахів ви тут бачите? (Гусей, курей, качок, індиків, голуба, горобців)
- Скільки курей (Чотири)
- Скільки качок? (Три)
- Кого більше, курей чи качок? (Курей)
- На скільки курей більше? (На один)
- Що потрібно зробити, щоб їх стало порівну? (Прибрати одну курку, яи домалювати одну качку)
- Вправа «Виклади пташку»
На столах у дітей у тарілочках з картону кольорові геометричні фігури. Діти викладають пташок. (Вони різні)
Запитання.
- З яких фігур ваші пташки? (З двох кругів, чотирьох трикутників, одного квадрата) Активізація дітей.
- Фізкультхвилинка.
Гра «Прапорці – молодці»
Діти стають перед педагогом, взявши в одну руку жовтий, а в іншу – червоний прапорці, які лежать на парті.
Завдання для групи:
- підняти обидва прапорці вгору:
- підняти вгору червоний прапорець, а жовтий опустити вниз;
- розмістити червоний прапорець попереду себе, а жовтий позаду;
(звучить ритмічна музика для ранкової гімнастики. Педагог хвалить дітей за уважність).
- Гра «Розташуй кубики»
Вихователь дістає різнокольорові кубики. Викладає до столу, діти мають розташувати їх на столі вихователя відповідно до вказівок педагога.
Вказівки:
- Сабіна, постав червоний кубик на стіл;
- Сніжана, постав зелений кубик позаду червоного
- Артемко, постав жовтий кубик попереду червоного;
- Іванко, постав синій кубик на жовтий;
- Дмитрик, якого кольору кубик залишився? (Білий) Постав його поруч.
- Гра «Розфарбуй килимок».
У дітей на столах аркуші для розфарбування та кольорові олівці. Педагог пропонує прикрасити зображений на килимку візерунок так щоб він став кольоровим, різнобарвним.
Вихователь. У нашій чарівний математичній скриньці є розмальовки. Ось такі. Я вже встигла вам їх роздати на столи, кожному по килимку. Давайте перетворимо ці аркуші на гарні кольорові килимки.
Але спочатку скажіть, з яких геометричних фігур складається візерунок? (Із трикутників, кола, квадратів).
Скільки трикутників? (Чотири)
Скільки квадратів? (Чотири)
Скільки кругів? (Один)
Потім діти розфарбовують геометричні фігури різними кольорами на власний розсуд.
Після виконання завдання діти пояснюють, які фігури і яким кольором розфарбували.
Наприклад: Я розфарбував квадрат синім кольором. Два великі круги зафарбував червоним кольором.
Два маленькі круги розфарбував жовтим кольором.
- Логічна гра «Що спочатку, а що потім»
Під час гри діти відповідають на запитання педагога:
- що спочатку робить Катруся ранком: розплющує очі чи встає з ліжечка? (Катруся розплющує очі)
- що Катруся робить спочатку: заходить до дитсадка чи роззувається? (Катруся спочатку заходить до дитсадка)
- що робить Катруся спочатку, а що потім: обідає чи миє руки? (Катруся спочатку миє руки)
- що робить Катруся спочатку, а що потім: обідає чи прибирає за собою посуд? (спочатку Катруся обіда)
- що робить Катруся спочатку, а що потім: гойдається на гойдалці чи сідає на неї? (Катруся спочатку сідає на гойдалку)
- що робить Катруся спочатку, а що потім: розстеляє ліжко чи лягає спати? (Катруся спочатку розстеляє ліжко)
- Рухлива гра «День-ніч» (Під музику)
Вихователь дає дітям команду: «День!» Після цього одразу вмикається будь-яка весела музика, діти танцюють парами. Потім педагог дає наступну команду: «Ніч!» - і вимикає веселу музику (або змінює її, наприклад, на колискову). Почувши її, діти завмирають на місці, присідають, схиливши голівки на складені долоні і заплющують очі).
- За столами. Завдання на листочку. «Вгору-вниз, вправо-вліво»
Завдання. Обведи парасольку, яка «дивиться» вгору жовтим олівцем, униз – червоним, уліво – блакитним, а вправо – зеленим.
Завдання, Намалюй для Квачика у правому верхньому куті ракетку для тенісу, а в лівому нижньому – м’ячик.
- Гра «Назви предмети» орієнтування у просторі)
- назвіть те, що ви бачите високо вгорі, над вами (Стеля, лампи)
- назвіть те, що бачите попереду себе.
- назвіть те, що позаду вас.
- назвіть те, що побачите внизу.
- назвіть те, що знаходиться зліва від вас.
ІІІ. Підсумок заняття.
Вихователь показує дітям порожню скриньку.
Вихователь. Молодці, малята!
Ви впоралися з усіма завданнями нашої математичної скриньки.
Подивіться, вона залишилась порожньою! Отже, відтепер ви – маленькі всезнайки.
Я вітаю вас, малята!
Ви навчалися завзято!
Добре грались, рахували,
Малювали й додавали!
Знаєте, де круг, де куля,
На що схожі ці фігури,
Що в квадрата є кути,
Рівний він на всі боки.
Куб квадрату рідний брат –
Кожен бік його квадрат.
Тож розумні ви, малята,
Любі хлопчики й дівчатка!