Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Мета. Формувати у дітей тембровий слух і метроритмичні навички, використовуючи ігрові ситуації та дидактичні ігри. Розвивати зв'язне мовлення і образне мислення створюючи творчу атмосферу.
Матеріал. Іграшка - павучок, дитячі музичні інструменти: бубон, коробочка; картинки із зображенням птахів, дітей, гусениць; дві гусениці - іграшки; квітка, музичний центр, аудіо-запис голоси птахів, шум дощу, звуки комах, калюжі з кольорового паперу; музично-дидактична гра «Іди-іди, дощику»; музично-дидактична гра «Ритмічні сонечка»; пальчикова гімнастика-пісенька «Павучок»; музчично-дидактична гра «Високий і низький звук»
Музичний матеріал:
«Після дощу» угорська народна мелодія;
«Дві гусениці розмовляють» музика Д. Жученко;
закличка «Вийди, вийди, сонечко» укр. нар. мелодія;
пісня «Ой заграли комарі»;
руханка «Бедрик»
музично-ритмічна гра «Жуки» муз. С. Майкапара
Хід заняття
Звучить спокійна музика «Спів птахів».
Діти заходять до залу ланцюжком, утворюють коло.
Музичний керівник у висхідному русі по у межах квінти співає «Добрий день, малята!» .
Діти відповідають: «Добрий день» по терціям вниз до тоніки.
Музичний керівник. Діти, який напрямок мелодії ви почули? (Відповіді дітей).
А зараз давайте всі разом заспіваємо цю вітальну пісеньку, і рукою покажемо напрямок мелодії. (Виконання дітей з рухом руки).
Музичний керівник.
Знову веснонька прийшла -
Скільки звуків принесла...
А звуків дійсно багато. Щоб їх почути потрібна цілковита тиша. (Прислухаються). Звучить аудіо-запис «Звуки дощу».
Музичний керівник.
- Які звуки ви почули зараз? (Відповіді).
Молодці, ви почули звуки дощу.
- Чи відрізняється весняний дощик від осіннього? (Відповіді).
- Дощ пройшов, але після нього залишилися ... (Калюжі).
Музичний керівник.
Калюжі, калюжі - повні води.
Калюжі, калюжі - дощику сліди.
Зараз я пропоную вам, малята, стати врозтіч, кожен біля своєї калюжки. (Розкладує паперові калюжки)
Маленькі краплі дощику покажемо, стукаючи пальчиком по долоні, а великі – тупаючи по калюжі.
Проводиться музично-дидактична гра «Іди-іди, дощику»
1 ч. - Діти стукають пальчиком по долоні (на кожну четверть).
2 ч. - Ритмічно стукають однією ногою по калюжі (на сильну долю).
Музичний керівник. Будьте уважні, зараз ви почуєте інші звуки.
Звучить фонограма «Звуки комах».
- Чуєте? Весна наповнилася новими звуками. Хто прокидається? (відповіді дітей).
Так, це Бедрик з ритмічної сімейки.
Сонечко мале літало,
У горошки сукню мало,
Вусики чорненькі,
Комашка маленька.
Я на сонечко дивлюся,
Пильно придивляюся,
Цю комашку я люблю,
Просто з нею граюся.
Діти виконують руханку «Бедрик»
Музичний керівник. Запрошую підійти ближче і подивитися, як сьогодні вишикувалися наші ритмічні жучки-сонечка.
Діти сідають на стільчики ближче до мольберта, на якому викладено ритмічний малюнок з великих і маленьких сонечок.
Музично-дидактична гра «Ритмічні сонечка»
Варіанти:
а) промовляти на склади «ТА», «ТІ»
б) проплескати;
в) програвати на інструментах (бубон, коробочка)
Музичний керівник. Пропоную допомогти прокинутися моєму знайомому павучку.
Пальчикова гімнастика-пісенька «Павучок»
Павучок павутину пошив.
Раптом закапав дощик –
павутину змив.
Музичний керівник. Як ви вже зрозуміли, звуків навесні багато і вони різноманітні.
- Які ж звуки почув навесні композитор і зобразив у своїй музичній п'єсі?
Діти слухають п'єсу «Дві гусениці розмовляють» музика Д. Жученко
Музичний керівник пропонує дітям розглянути три картинки з зображенням дітей, птахів, що сидять на гілці, яблука з двома гусеницями.
Музичний керівник. Подивіться, будь ласка, на картинки, і скажіть яка з них підходить до музики. Чому ви так думаєте?
Який характер у цієї музики?
Музичний керівник вносить двох гусениць.
Музичний керівник. Послухайте казочку.
Жили-були дві гусениці (як назвемо їх?). Любили вони ввечері забратися на гілочку й поговорити про те, про се... Як ви думаєте, про що розмовляли гусениці? Чим відрізняються їх голоси?
Музично-дидактична гра «Високий і низький звук»
(Діти придумують свої варіанти бесід гусениць, звертають увагу на низький і високий голос гусениць, спробують розіграти діалог з використанням низького і високого звуку).
Музичний керівник. А чи не здається вам, малята, що гусеницям стало прохолодно. Що треба зробити щоб гусеницях стало тепліше? (Відповіді).
Я пропоную попросити сонечка не ховатися за весняні хмарки.
Спів заклички «Вийди, вийди, сонечко»
- Звернути увагу деітей на поступальний рух мелодії.
- Заспівати на склад «ля».
Музичний керівник. Діти, я нагадую, що ми сьогодні слухаємо звуки весни. А щоб дізнатися, хто ще прокидається на весні, послухайте мелодію знайомої пісеньки і згадайте, про кого вона. (Звучить інструментальна мелодія).
Музичний керівник. Правильно, це пісня «Ой заграли комарі»
- Повторити приспів хором, звернувши увагу на правильну артикуляцію голосних звуків у словах;
- Вибрати солістів. Солісти виконують заспів, а хор - приспів.
Музичний керівник. Сьогодні ми з вами прислухалися до звуків весни.
- То хто ж розмовляє на весні в природі?
Відповіді дітей: (краплі дощу, бризки калюж, дзижчання жука, розмова двох гусениць). Все правильно.
Ці звуки допомагають природі прокинутися від зимового сну.
Музичний керівник. Подивіться, яка чудова весняна квітка розквітла у нас на клумбі. Біля неї кружляв цілий рій бджілок. А чи знаєте, шо хоче запропонувати вам ця квітка? (Припущення дітей).
Проводиться гра «Жуки».
1 частина – біг по колу;
2 частина – «жучки, лежачи на спинках ворушать ніжками».
Музичний керівник. Сподіваюся, вам сподобалася наша зустріч.
А закінчити нашу весняну подорож я хотіла б чудовим віршом Лесі Українки:
Стояла я і слухала весну,
Весна мені багато говорила,
Співала пісню ніжну, голосну
То знов таємно-тихо шепотіла.
Під спокійну мелодію діти виходять із залу.