Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Мета:
- конкретизувати знання про залози внутрішньої секреції, ознайомитися з їхньою будовою, місцем розташування і функціями;
- розвивати комунікативну та здоров'язбережувальну компетенції;
- здійснювати валеологічне виховання у світлі знань про значення гіпо- та гіперактивності ендокринних залоз для здоров'я людини та адаптації до умов середовища
Тип уроку: комбінований
Обладнання: таблиця «Залози внутрішньої секреції», презентація, «квіти і метелики» для рефлексії
Хід уроку
І. Організація
Доброго дня, діти! Я пропоную вам сьогодні продовжити захоплюючу подорож організмом людини.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
На минулому уроці ви вже встигли почати знайомство з гуморальною регуляцією в організмі людини. А сьогодні до нас надійшло запрошення з Ендокринної країни. Нам пропонують помандрувати її просторами та познайомитися з місцевими жителями.
А з яким настроєм ми відправляємося у подорож? У вас на партах є технологічні карти, які сьогодні слугуватимуть вам і за дорожній записник і за конспект. З них на вас дивляться чарівні малюки.
Оберіть, чий настрій співзвучний з вашим і обведіть кружечком. Мій настрій сьогодні такий:
Маю надію, що наш настрій співпадає і ми готові до співпраці. Що ж, відправляємося в подорож.
Щоб потрапити до Ендокринної країни, треба відчинити браму.
(після кожної правильної відповіді частина брами зникає)
Для цього треба згадати все, що ми знаємо про залози.
1.Що таке залози?
- Які є основні групи залоз?
- Які залози називають залозами зовнішньої секреції?
- Наведіть приклади залоз зовнішньої секреції
- Які залози називають залозами внутрішньої секреції?
- Наведіть приклади залоз внутрішньої секреції
- Як називається секрет залоз внутрішньої секреції?
- Яку природу можуть мати гормони?
- Яка роль гормонів в організмі?
- Який гормон може мобілізувати сили організму для адаптації до різких змін середовища?
- Які ще назви гормонів вам відомі?
Чудово, браму відчинено! Тепер ми можемо почати знайомство з жителями Ендокринної країни.
Отже тема нашого уроку: «Ендокринні залози»
А метою уроку буде ознайомлення з будовою ендокринних залоз, їх місцем розташування та функціями; визначення ролі гормонів для збереження здоров'я та адаптації людини до середовища існування
III. Вивчення нового матеріалу.
А ось і місцеві жителі цієї незвичної країни, пропоную по черзі з ними познайомитися. А ви будете робити нотатки у своєму дорожньому записнику тобто в технологічній карті.
Кожен житель тут, своєрідний фармацевт, спеціалізується на створенні дуже корисних і необхідних людям речовин. Зараз вони нам про себе розкажуть.
- Залози внутрішньої секреції, їх будова, місцезнаходження і функції.
Всі залози можна поділити на центральні та периферичні.
До центральних відносять гіпофіз, епіфіз та умовно гіпоталамус
До периферичних – щитоподібну, паращитоподібні, вилочкову(тимус) та надниркові залози.
Центральні залози, як правило, контролюють роботу периферичних.
Заповнити таблиці у процесі ознайомлення з новою інформацією:
Центральні залози |
гормони |
Гіпоталамус |
Ліберини, статини Вазопресин, окситоцин |
Гіпофіз |
Соматотропін, тропні гормони |
Епіфіз |
Мелатонін |
Випереджувальне завдання:повідомлення учнів про соматотропін і мелатонін
- Значення залоз внутрішньої секреції у підтриманні гомеостазу.
- Значення залоз внутрішньої секреції у адаптації організму до дії стресових чинників.
Розповідь учителя з одночасним заповненням таблиці
Назва залози |
Місце розташування |
Особливості будови |
Основні гормони |
Функції гормонів |
Щитоподібна |
Розташована в області шиї (перед гортанню). |
Складається з двох часток, сполучених перешийком. |
тироксин трийодтиронін кальцитонін |
регулюють обмін речовин, ріст і розвиток тканин |
Паращитоподібні |
Розташовані на задній стінці щитоподібної залози, занурені в її тканину. |
Являють собою чотири невеликі залози, утворені залозистим епітелієм. |
паратгормон |
регулює обмін і кількість кальцію та фосфору в організмі |
Тимус |
Розташована за грудиною. |
Утворена залозистим епітелієм і ретикулярною тканиною. Розділена на дві частки (праву й ліву) |
тимозин |
Регулює імунні та ростові процеси |
Надниркові |
Парний орган, прилягаючий до верхівок нирок. |
Складається з двох шарів: зовнішнього (коркового) і внутрішнього (мозкового). |
Корковий – кортикостероїди (глюкокортикоїди, мінералокортикоїди, статеві кортикоїди) Мозковий – адреналін, норадреналін
|
Регулюють обмін органічних та неорганічних речовин Стимулюють енергетичний обмін, забезпечують адаптаційні процеси |
Випереджувальне завдання: повідомлення про щитоподібну залозу та про надниркові залози
- Захворювання ендокринної системи та їх профілактика. Гіперфункція і гіпофункція.
Як і кожні ліки, гормони потребують дозування. Тому жителів Ендокринної країни дуже турбує застосування їхньої продукції в надлишкових або недостатніх кількостях. Вони попереджують про наслідки.
Розповідь учителя з одночасним заповненням таблиці
Залоза внутрішньої секреції |
Гіперфункція |
Гіпофункція |
Гіпофіз |
Надмірне виділення ростових гормонів призводить до розвитку гігантизму, або акромегалії (надмірного розростання окремих частин тіла) |
Недостатнє виділення ростових гормонів призводить до розвитку карликовості й затримки статевого розвитку |
Щитовидна залоза |
Призводить до розвитку базедової хвороби. Виражається в загальному підвищенні інтенсивності обміну речовин, при цьому дуже часто залоза розростається (утворюється зоб). Спостерігаються розвиток витрішкуватості, тремтіння пальців, прискорення серцебиття і схуднення |
Призводить до розвитку мікседеми. Виражається в загальному зниженні інтенсивності обміну речовин, набряках шкіри, випаданні волосся, швидкій стомлюваності, зниженні температури тіла й артеріального тиску. Часто відбувається розростання тканин щитовидної залози (утворюється зоб). У дитячому віці - кретинізм |
Паращитовидні залози |
У кістках скелета утворюються порожнини, збільшується ламкість кісток, часто утворюються камені в нирках |
Знижується вміст кальцію в крові, спостерігаються судомні скорочення м’язів |
Кора надниркових залоз |
Спостерігається надмірне відкладення жиру на тулубі, зміна форми обличчя, підвищення артеріального тиску, ламкість кісток |
Розвивається Аддисонова хвороба. Спостерігаються схуднення, розвиток бронзового забарвлення шкіри, зниження артеріального тиску, порушення водно-сольового обміну |
- Закріплення знань учнів.
А тепер спробуємо за фрагментами літературних творів визначити ендокринні порушення у їх героїв
Отже. Можемо зробити висновок, що не дарма жителі Ендокринної країни вважають себе дуже важливими і потрібними людям. Гормони регулюють безліч процесів в організмі людини, забезпечують гомеостаз, можливість адаптуватися у мінливих умовах довколишнього світу
Рефлексія
А тепер я пропоную поділитися враженнями від уроку. Ви бачите на дошці квітки, в середині кожної початок речення, яке я вам пропоную продовжити. Закінчіть речення, посадивши на квітку метелика
І на останок ще раз подивіться на малюків, позначте, з ким із них ви солідарні у своєму настрої в кінці уроку?
Порівняйте з тим, що було на початку. Дякую вам за урок
- Домашнє завдання.
Прочитати § у підручнику,технологічну карту, вивчити терміни, створити з них хмару слів; «Взяти» інтерв'ю в однієї з ендокринних залоз