Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета уроку: сформувати уявлення  про фізичні та хімічні властивості середніх солей (взаємодію з металами, кислотами, лугами, іншими солями); сформувати навички складання формул солей за їхніми назвами, розвивати вміння складати рівняння хімічних реакцій, що ілюструють хімічні властивості солей; удосконалювати уміння працювати з хімічними реактивами та обладнанням, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; аналізувати, робити висновки; виховувати колективізм, відповідальність, спостережливість, допитливість.

Тип уроку: комбінований урок.

Навчальне обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, проектор, ряд активності металів, таблиця розчинності, розчини натрій гідроксиду, хлоридною кислоти, купрум(II) хлориду, натрій сульфату, барій хлориду, кальцій карбонату, калій гідроксиду, залізний цвях, пробірки.

Структура уроку

  1. Організаційний етап (1хв.)
  2. Актуалізація знань (4-5хв.)
  3. Мотивація навчальної діяльності (1-2хв.)
  4. Оголошення теми, мети, завдань уроку (1-2хв.)
  5. Вивчення нового матеріалу (15-20хв.)
  6. Закріплення (10хв.)
  7. Домашнє завдання (1 хв.)
  8. Підбиття підсумків уроку (2-3 хв.)

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Бліц-опитування: (прийом «Світлофор»):
  • Чим платили воїнам у Стародавньому Римі? (кухонною сіллю).
  • У середні віки сіль була настільки дорогою, що її називали … .
  • Які речовини називаються солями? Їх склад?
  • Наведіть приклади середніх солей та назвіть їх.

Завдання учням:

1.Встановити відповідність між формулами солей та їхніми назвами:

1.NaCІ            А)ферум(ІІ) нітрат         

2.Fe(NO3)3           Б)натрій хлорид              

3.K2S               В)натрій карбонат          

4. Na2CO3              Г)калій сульфід              

                        Д)ферум(ІІІ) нітрат

1.Встановити відповідність між формулами солей та їхніми назвами:

1. K24            А)калій сульфід

2. K23            Б)калій сульфат

3. Ва3(РО4)2   В)натрій силікат

4. Na2SiO3        Г)калій сульфіт

                      Д)барій ортофосфат.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (застосовується метод «мікрофон»). Учні відповідають на питання: навіщо потрібно знати фізичні та хімічні властивості солей? Де можна застосувати ці знання?

IV.Оголошення теми та мети уроку (запис теми у зошит)

V.Вивчення нового матеріалу.

Ознайомлення з фізичними властивостями солей.

Завдання класу: демонстрація відео «Солі. Зразки солей» (посилання https://www.youtube.com/watch?v=zly98HH5Vfo) назвати запропоновані солі,а також зразки солей, що знаходяться на демонстраційному столі – СuSO4, СаСО3,  СuCL2, FeSO4, NaCІ , К2SO4), описати їхні фізичні властивості. Де можна взяти інформацію про розчинність цих солей? Наведіть приклади розчинних солей. При розв’язуванні якої проблеми  допомагає знання цієї властивості?(проблема вмісту нітратів в овочах та фруктах, перед вживанням зелень-петрушку, кріп, салат потрібно протягом 2-3год. вимочувати у воді; у картоплі, залитій водою на 15хв., вміст нітратів зменшується на 30%, якщо під час її варіння додати зубчик часнику-то ще на 10%. Під час маринування овочів нітрати переходять у рідину, яку називають розсіл, саме тому його не рекомендують вживати.)

Учні роблять висновок: За стандартних умов усі солі — тверді кристалічні речовини різного кольору. Мають різну розчинність у воді (див. таблицю розчинності). Так, усі солі нітратної кислоти — нітрати — добре розчинні (NaN03, Mg(N03)2 та ін.). Усі солі Натрію і Калію також добре розчинні у воді (КСl, Na2S04 та ін.). А солі фосфатної, карбонатної, силікатної кислот майже всі нерозчинні, за винятком солей Калію і Натрію. Є солі малорозчинні, наприклад кальцій сульфат CaS04, і практично нерозчинні, наприклад аргентум хлорид AgCl і барій сульфат BaS04.

Вчитель: Сьогодні ми - в ролі дослідників, досліджуємо хімічні властивості солей. Отже, з якими речовинами взаємодіють солі?

Дослідження хімічних властивостей солей

(Учні ознайомлюються з інструкцією, повторюють правила техніки безпеки під час лабораторних робіт, працюють в малих групах та виконують лабораторні досліди № 7, 8, 9).

1.Взаємодія з металами.

Лабораторний дослід №7. Взаємодія солей з металами.

Завдання учням: занурити залізний цвях у розчин СuSO4. Записати спостереження, скласти рівняння реакції, визначити її тип, зробити висновок.

Fe + СuCІ2 = FeCІ2+ Сu
Fe + СuSO4 =

Висновок: метал, який у ряді активності металів розташований лівіше, здатний  витіснити менш  активний метал із розчину солі.

Завдання учням: дописати рівняння можливих реакцій:

FeSO4 +Сu =
FeSO4 +Zn=
AgNO3 +Сu =

Де можна застосувати цю властивість?

  1. Взаємодія солей з лугами.

Лабораторний  дослід №8. Взаємодія солей з лугами в розчині.

 -Пригадаємо правила роботи з лугами?

Учні виконують досліди, записують спостереження, рівняння реакцій, визначають тип реакції.

СuSO4+ NaOH =

Висновок: у реакцію вступають луги й розчинні солі за умови, що в результаті утворюється нерозчинна речовина.

Завдання: дописати рівняння можливих реакцій:

FeCІ2 + KOH =
AI2 (SO4)3 + Ca(OH) 2 =
Zn3 (PO4) 2 + NaOH =

Де можна застосувати цю властивість?

  1. Взаємодія солей із солями.

Лабораторний дослід №9. Реакція обміну між солями в розчині.

На дошці та в зошитах складають рівняння реакції.

Na2SO4 + Ва CІ2 =

Висновок: реакції обміну відбуваються в розчині, якщо в результаті виділиться осад або газ.

Завдання:дописати рівняння реакцій:

СuSO4  + Na2S =
AgNO3 + Ва CІ2 =
ZnSO3 + К3РО4 =

Де можна застосувати цю властивість?

  1. Взаємодія солей з кислотами.

При вивченні цієї властивості солей вчитель виконує демонстраційний дослід: взаємодія натрій карбонату з хлоридною кислотою. Учні пригадують правила роботи з кислотами. На дошці пишуть рівняння реакції.

 СаСО3 + НCІ=

Робота з підручником. Завдання учням: знайдіть на с. 215 підручника відповідь на питання: коли відбуватиметься реакція між сіллю та кислотою?

Питання до класу:

- Які типи реакцій характерні для солей?
- Чим зумовлені хімічні властивості солей? (Властивості солей зумовлені їх складом та будовою, солі - це складні речовини, для них характерні реакції заміщення та обміну.

  1. Закріплення та систематизація знань.
  2. Здійснити перетворення:

AICI3 à AI PO4 àAI2 (SO4) 3à AI (NO3) 3

2. Дописати рівняння реакцій.

Mg+ZnCІ2=                                            

FeCІ3+NaOH=                                        

Na2CO3 +HCІ=                                         

2. Дописати рівняння реакцій.

Zn+СuSO4=

AІCІ3+NaOH=

K24+ВаCІ2 =

3. З чим взаємодіє ферум(ІІ) сульфат:

Сu, Zn, KOH, H2SO4? Напишіть рівняння можливих реакцій.

3. З чим взаємодіє купрум(ІІ) сульфат:

Ag, Mg, NaOH, BaCl2? Напишіть рівняння можливих реакцій.

 

        Розв’язування задач (робота в парах)

  1. Який об’єм кисню виділився при розкладанні 45г бертолетової солі(н.у.)?
  2. Який об’єм кисню(н.у.) необхідний для окиснення алюмінію масою 54г?
  3. Магній масою 3г взаємодіє з киснем. Яка кількість речовини магній оксиду утвориться при цьому?
  4. Яка кількість речовини нітроген(V) оксиду прореагувала з водою, якщо утворилася нітратна кислота HNOкількістю речовини 10моль?

VII. Домашнє завдання. Вивчити параграф 41, виконати самостійну роботу за посиланням https://www.classtime.com/sessions/8J2N4Z.

VIII. Підбиття підсумків уроку.

Рефлексія

- Що ми вчили на сьогоднішньому уроці?
- Чи досягли ми очікуваних результатів?
- Що сподобалось на уроці?
- Що не сподобалося?