Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Інформація про клас: Конспект уроку української мови для учнів 11 класу філологічного профілю.

Тема: Письмовий відгук про твір мистецтва, кінофільм (телепередачу) у публіцистичному стилі. 

Мета:

навчальна: навчити складати відгук про твір мистецтва у публіцистичному стилі.

розвивальна: формувати мовленнєво-комунікативні вміння; розвивати спостережливість, логічне й образне мислення, пам’ять; удосконалювати вміння висловлювати власну думку; дотримуватися норм мовленнєвої культури, розвивати естетичний смак.

виховна: сприяти естетичному розвитку й осмисленню мистецької спадщини    українського народу.

Державні вимоги до рівня навчальних досягнень учнів (за програмою) [ 5].

Знати – природу і функції мови; основні відомості про лінгвістику як науку, форми існування української національної мови, літературну мову; системну будову мови, граматичні значення, форми, категорії, взаємозв’язок мовних рівнів і одиниць; будову тексту, його ознаки;

- основні аспекти культури мовлення; вимоги  до усних і писемних текстів різних жанрів у навчально-науковій, соціально-культурній, розмовно-побутовій, офіційно-діловій сферах спілкування.

Вміти:

- продукувати усні і писемні монологічні та діалогічні висловлювання (тексти) різних типів і жанрів, у тому числі тексти, які сприяють гармонізації психоемоційного стану, містять моделі досягнення свободи особистості, соціальної захищеності, сімейного щастя, кар’єрного зростання та ін., оцінювати, редагувати їх під кутом зору мовно-стилістичного оформлення, ефективності досягнення  поставленої комунікативної мети.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, обізнаність та самовираження у сфері культури.

Наскрізна змістова лінія:

«Громадянська відповідальність» (НЛ-2).

Соціокультурна змістова лінія: Українська мова і світ. Збереження національного в період глобалізації.

Міжпредметні зв’язки (МЗ): образотворче мистецтво.

Тип уроку: урок розвитку мовлення з елементами віртуальної екскурсії.

Методи, прийоми і форми роботи: пояснювально-ілюстративний, розповідь учителя, бесіда, інтерактивна вправа « Незакінчене речення».

Засоби навчання: записи на дошці, картки, ілюстрації, мультимедійна презентація.

Обладнання: пам’ятка «Як складати відгуку про твір мистецтва», роздатковий матеріал «Словник», репродукції картин Тетяни Яблонської, мультимедійна презентація.

Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво.

Мистецтво – важка праця, яка виснажує,
знесилює, спалює нерви,але не стає осоржною,
стає найголовнішою потребою.
Марія Башкирцева

1. Організаційний момент

Добрий день, шановні учні!  Олександр Дюма, коли чекав гостей на звану вечірку, у гардеробі вішав табличку з написом: «Отут, разом із одягом, залишайте свій поганий настрій». Мені дуже хочеться, діти, щоб і ви залишили неприємні почуття, враження за дверима й налаштувалися на зустріч із прекрасним .

2. Мотивація навчальної діяльності.

Існує два засоби пізнання світу: наука і мистецтво. Кожен із них дозволяє людині щось відкрити не тільки в оточуючому просторі, але й у собі самому. У школі ви багато уваги приділяєте вивченню основ наук, але потрібно завжди пам’ятати, що є речі, які не вивчає наука. Яким буває світанок на морі? Що відчуває закохана людина? Що таке радість і горе? Що таке кохання? Саме на ці питання ми шукаємо відповіді в мистецтві. Сьогодні на уроці ми будемо з вами намагатися зрозуміти й оцінити твори мистецтва. Це урок незвичайний, тому що наша аудиторія на деякий час стане вистаковою залою. Ми познайомимся з творчістю талановитої української художниці, але хто вона – довідаєтеся згодом (Яблонської Тетяни Нилівни). Мабуть, ви заінтриговані, чому я про це заговорила? Зверніть увагу на дошку й прочитайте тему уроку.

III. Оголошення теми та мети уроку.

Письмовий відгук про твір мистецтва в публіцистичному стилі.

Ми підготуємося до написання відгуку про твір мистецтва, а для цього нам треба працювати плідно, бути активними, висловлювати свої думки, поділитися раніше набутими знаннями.

IV.Актуалізація опорних знань.

Евристична бесіда

  1. Прочитайте епіграф до уроку, які ключові слова ви б виділили?
  2. Чи захоплюєтеся ви мистецтвом?
  3. Які види мистецтва ви знаєте? (література, живопис, музика, театр, скульптура, хореографія, кінематографія, архітектура, декоративне мистецтво тощо. Кожен із них відтворює навколишній світ різними засобами: література за допомогою слова, музика – звуку, танець – руху).
  4. Чи доводилося вам ділитися враженнями від побаченого художнього фільму, вистави, картини тощо?
  5. Чи доводилося вам складати відгуки?
  1. Опрацювання нового матеріалу.

- Діти, з ваших відповідей можна зрозуміти, що ви маєте уявлення про те, що  таке відгук, але зараз ми більш детальніше розглянемо це поняття.               У вас на столах є картки, які допоможуть нам у роботі.

Відгук – це обмін враженнями, висловлення власної оцінки твору мистецтва, особливостей його індивідуального сприйняття.

Для відгуку як жанру публіцистики характерні такі особливості: оперативність, актуальність, лаконічність, відверта оцінність.

За своїм щирим, дружнім, доброзичливим тоном відгук нагадує ліричний відкритий лист. Обов’язковим є тактовність викладу, аргументованість висловлених тверджень.

Для відгуку характерні такі композиційні частини: зачин, стислий зміст мистецького твору або його опис та невеликий висновок, у якому передається особисте ставлення до твору.

Відгук про твір мистецтва може мати різні форми: лист, записи вражень у щоденник, стаття в газету, пост у соціальних мережах.

Бесіда:

Діти, що ви з’ясували про відгук як жанр публіцистики, опрацювавши пам’ятку?

  1. Висловлення думки про твір мистецтва;
  2. Доведення, аргументація своєї думки;
  3. Бажання поділитися враженнями;
  4. Привернути увагу до твору, вплинути на думку інших людей, подискутувати про зміст твору;
  5. Відгук – жанр публіцистики, його ознаки: оперативність, актуальність, лаконічність, відверта оцінність.

Кожній людині притаманна властивість ділитися своїми враженнями і думками, що викликані прочитаним твором, побаченим фільмом чи спектаклем. Іноді одна й та сама книга, один той самий фільм викликають у різних людей різні враження. Це породжує дискусії, і вони бувають цікавими тільки в тому випадку, коли співрозмовники не тільки висловлюють свою точку зору, але й можуть довести її. Це робиться за допомогою відгуку.

- Діти, як ви думаєте, чому ми відвідаємо виставку образотворчого мистецтва? (Думаємо тому, що ми частіше обговорюємо кінофільми, книги, а ось про художні полотна говоримо нечасто).

Уявімо, що ми побачили з вами афішу – запрошення на виставку робіт відомої української художниці….

Завдання. Розшифрувавши ребус, ви дізнаєтеся про кого будемо говорити.

  

- Молодці, ви дали правильну відповідь – Тетяна Яблонська.

До виставкової зали нас запрошує досвідчений екскурсовод (один із учнів отримав випереджуюче завдання: дослідив біографію Тетяни Нилівни Яблонської, склав хронологію художніх полотен)

Учень-екскурсовод.    

Шановні екскурсанти!

Запрошую вас до зали, щоб доторкнутися серцем до спадщини Тетяни Яблонської, насолодитися від зустрічі з прекрасним. Прошу вас дотримуватися правил поведінки, не розмовляти голосно, не торкатися руками експонатів виставки [ 4 ].

Учень - ексурсовод , використовуючи мультимедійну презентацію, знайомить учнів із життєвим і творчим шляхом Т.Н. Яблонської.

Слава і офіційне визнання так і не позначилися на творчій натурі 

 Т. Яблонської. Численні державні нагороди, депутатство у Верховній Раді УРСР, участь у керівних органах творчих спілок України та СРСР не змогли затьмарити найбільшого щастя – творчості. Більше того, у Яблонської вистачало сміливості йти всупереч лінії партії, коли вона відчувала свою правоту. В 1968 році на з'їзді художників України вона виступила з різкою критикою «опіки» мистецтва з боку партійних органів. Після з'їзду її картину «Життя триває» зняли з виставки «за ідеологічно невірний підхід», а на саму художницю чекала жорстка розмова з тодішнім секретарем ЦК з пропаганди А. Д. Скабою. Після відвертих погроз, Яблонську зняли з усіх посад. Правда, через кілька місяців «за розрив з творчою інтелігенцією» зняли і самого Скабу,

а Т. Яблонську відновили в колишньому статусі [3]. Також практично весь тираж її альбому в народному стилі з віршами Івана Драча був знищений «за націоналізм» [4].

Померла 17 червня 2005 у Києві, похована на Центральній алеї Байкового кладовища.

Відомі твори [ 10 ].

- Діти, ви помилувалися полотнами Тетяни Яблонської, спробуємо висловити свої почуття, враження, емоції від побаченого (обмін думками).

- Ви знаєте, що ваші однокласниці навчаються в художній студії й вони люб’язно погодилися допомогти укласти «Словничок», у якому зібрано слова, якими скористуєтеся під час виконання роботи (словнички роздруковані для кожного учня) і спробували написати відгук.

Словник

Живописець – той, хто займається живописом, художник.
Жанр картини – історичне малярство, портрет, жанровий живопис, пейзаж, натюрморт, морська тематика, іконопис .
Колорит – загальний характер поєднання кольорів у творі мистецтва – яскравий, тьмяний, холодний, темний.
Контраст – міра виявлення об'єкта на якому-небудь тлі.
Світлотінь – це розподіл світлих і темних зон на об’єкті.
Техніка виконання та матеріали (використання фарб, кольорів і барвників на поверхні) – емаль, гуаш, пастель, олія, акварель тощо.
Тло – основний колір, тон, на якому зроблено або робиться малюнок, візерунок.

Відгук про картину Т. Яблонської «Літо» (1967).

Серед багатьох картин Тетяни Яблонської найбільше враження на мене справило художнє полотно «Літо». Це – пейзаж: видно білі хати-мазанки під високими крівлями, дерева в садах. Верби схилилися над водами неширокої річки. Милують око оброблені городи. За селом на пасовищі стадо корів-годувальниць. На передньому плані – дівчатка в білому одязі.

На мій погляд, художниця намагалася передати настрій – незабутній настрій від усіх гарних літніх днів. Вони запам’яталися у райдужному слові «Літо»! 

-Діти, ви почули зразок відгуку про твір мистецтва. А щоб правильно його скласти, то необхідно працювати за планом. Запишіть його.

Орієнтовний план

  1. Мій улюблений художник / композитор / режисер.
  2. Найбільш відома картина / твір. Історія створення. Тема.
  3. Опис картини / твору.
  4. Які кольори використовує художник? Чому?
  5. Мої враження від картини / твору.
  6. Які думки пробуджує ця картина / твір? Загальний висновок щодо ідейного змісту та естетичності твору.

VІ. Підбиття підсумків. Оцінювання.

- Шановні учні, добігає до кінця наша зустріч. Ми з вами  вчилися складати відгук про твір мистецтва, відвідали виставку, доторкнулися до творчої спадщини Тетяни Нилівни Яблонської. Отже, можемо поділитися думками та враженнями.

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення»

Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення:
Я дізнався…   Найцікавішим було…   Хотів би ще дізнатися про…
Хочу побажати собі, однокласникам, учителю…

VІІ. Домашнє завдання.

Обов’язкове: написати відгук на одну з картин Тетяни Яблонської (на вибір), скориставшись допоміжними матеріалами.

На вибір: створити ментальну карту творчості Т..Яблонської,  використавши «Інтернет-ресурси».

Література

  1. Бондаренко О.А. Розвиток мовлення. Українська мова. 5-11 класи: видання друге, доповнене / О. А. Бондаренко, О. О. Чмигова. – Черкаси: КНЗ «ЧОІПОПП ЧОР», 2016. – 230 с.
  2. Бондаренко Р. Яблонська Тетяна Нилівна // Енциклопедія історії України: у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін.; Інститут історії України НАН України. – К.: Наукова думка, 2013. – Т. 10 : Т-Я. – С. 715.
  3. Владич Л. Т.Н. Яблонська / Л. Владич. – К: Державне видавництво образотворчого мистецтва і музичної літератури УРСР. – 1958.
  4. Легенда на ім’я Тетяна Яблонська [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=387n6puDqm8
  5. Мацько Л.І., Груба Т. Л. Українська мова.10-11класи. Програма для профільного навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Філологічний напрям, профіль – українська філологія / Л.І.Мацько, Т.Л. Груба, О.М. Семеног, Т.В. Симоненко. – 2017.
  6. Яблонська Тетяна Нилівна [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%A2%D0%B5%D1%82%D1%8F%D0%BD%D0%B0_%D0%9D%D0%B8%D0%BB%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B0