Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Очікувані результати діяльності учнів:

Знання і розуміння:

  • знати і розуміти зміст понять «розвиток особистості», «індивідуальність і автономія особистості», «здоров’я як цінність», «життєві цінності та пріоритети»;
  • знати ознаки ключових понять теми, усвідомлювати існування логічних зв’язків між усіма складовими розділу.

Вміння і навички:

  • вільно оперувати поняттями і вдало підбирати приклади із життя;
  • формулювати і висловлювати свою думку щодо впливу потреб на розвиток особистості;
  • визначати власні потреби, прагнення і цінності, розставляти пріоритети;
  • висловлювати очікування щодо вивчення теми;
  • демонструвати навички колективної співпраці.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Обладнання: «Громадянська освіта» (інтегрований курс, рівень стандарту) : підр. для 10 кл. закладів заг. середньої освіти / Бакка Т.В., Марголіна Л.В., Мелещенко Т.В. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018. – 240 с., тематична презентація, стікери-листочки жовтого, червоного, синього і зеленого кольорів у формі листя клена, 4 ватмана, кольорові маркери, роздатковий матеріал.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІI. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Вправа «Дешифратор». Розгадати анаграми і дати визначення утворених термінів.

СЬТОИБІСОТС (ОСОБИСТІСТЬ – людина, вихована суспільством)

НСІДТЕИТЧНІЬ (ІДЕНТИЧНІСТЬ – це ядро особистості, пов’язане з усвідомленням власного «Я», власної унікальності, індивідуальності та неповторності)

ДІВНИДІ (ІНДИВІД – це біологічна істота, що народилася, кожний живий організм, що існує окремо)

ИАРГОНМЯДН (ГРОМАДЯНИН – це людина, яка ототожнює себе з певною країною, де вона має відповідний юридичний статус, певні права та відповідні обов’язки)

ЬІЛНСДВИДІУІАЬНТ (ІНДИВІДУАЛЬНІСТЬ – унікальне втілення загального та особливого в людині)

АКГТОРМЬЯСНДЬІС (ГРОМАДЯНСЬКІСТЬ – це свідоме й активне виконання громадянських обов’язків, розумне використання своїх громадянських прав

ЦЛОІАІАЦЗІЯС (СОЦІАЛІЗАЦІЯ – це процес засвоєння людиною певної системи знань, норм і цінностей, що дозволяють їй бути повноправним членом суспільства

ІІІ. МОТИВАЦІЯ  НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вправа «Скринька очікувань». Учні обирають зі спеціальної картонної скриньки підготовлені вчителем стікери-листочки різних кольорів. Пропонується учням написати на них, чого вони очікують від уроку. Ці листочки вони перевертають і відкладають у бік.

У ч и т е л ь. Тема присвячена особистості, яка вміє реалізувати власні життєві плани і при цьому бути корисною суспільству. Ви отримаєте уявлення про різноманітні життєві орієнтири людини, зрозумієте, як формується ціннісна матриця і чому вона стає визначальною під час ідентифікації особистості, налагодження відносин з іншими людьми.

Робота в малих групах. Учні об’єднуються в 4 групи залежно від кольору стікера-листочка, який вони обрали зі скриньки очікувань, і розходяться в різні кутки навчального кабінету. Вчитель пропонує кожній групі протягом 5 хвилин ознайомитися із пірамідою потреб Абрагама Маслоу на с. 25 підручника та обговорити такі питання:

  1. Як ви розумієте, що таке потреби людини?
  2. Як потреби впливають на розвиток особистості?
  3. Яка взаємозалежність між потребами і можливостями людини?
  4. Чи можна задовольнити потреби поваги й самовираження, якщо всі інші потреби не забезпечені?

Потім кожна група презентує результати своєї роботи.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

У ч и т е л ь. Розвиток особистості або її самореалізація, залежить від потреб, інтересів, мотивів, мрій, прагнень, переконань, можливостей і дій.

Потреби особистості поділяють на:

  • біологічні – потреби в їжі, праці, відпочинку;
  • соціальні – спілкування, суспільна діяльність, існування особистості в групі й суспільстві;
  • матеріальні – одяг, житло, побутові предмети тощо;
  • духовні – виконання морального обов’язку, пізнання світу, дружба, кохання тощо.

Якщо потреби притаманні всім живим істотам, то інтереси – тільки людині. Інтереси – це шляхи, засоби і способи задоволення людиною своїх потреб. Самореалізація особистості це потреба в тому, щоб бути почутим, зрозумілим і прийнятим суспільством, відшукати своє місце в житті, досягти значного успіху. Важливим елементом розвитку особистості є мотивація, яка формує усвідомлення, чого ми прагнемо, для чого воно і як до нього рухатися. Мотивація це процес спонукання себе до діяльності для досягнення особистих цілей.  Людина самостійно обирає собі напрям і ставить мету. Наявність мети допомагає розвиватися таким особистим якостям, як амбіційність, наполегливість, упевненість у собі, ініціативність, що змушує людину всебічно розвиватися й удосконалюватися.

У різних життєвих ситуаціях одні з нас ставлять на перше місце сім’ю, інші не уявляють власного благополуччя без кар’єрного росту, треті – віддають перевагу особистим інтересам, захопленням. Усі ці блага досягаються людиною завдяки наявній ієрархії цінностей, яка визначає, які з них є пріоритетними.  Цінності – це мірило людського щастя. Для кожного з нас життєві цінності є орієнтиром у різних видах діяльності. Вони сприяють особистісному зростанню, досягненню задоволення у житті, розвитку творчого мислення тощо. Загалом, життєві цінності – це цілі та пріоритети, які, керуючи життям людини, визначають його сутність.

Робота в малих групах. Кожна група отримує аркуш паперу з переліком цінностей (с. 27-28 підручника). Учням пропонується обговорити в групі і вибрати із запропонованого переліку спочатку 10, потім 5 найважливіших цінностей та пронумерувати їх за ступенем значущості від 5 до 1. Потім обрати одну цінність, яку група вважає найбільш значимою.  Представник кожної групи презентує вибір учасників групи. Потрібно аргументувати, чому не надали переваги певним цінностям, чому найважливішу цінність обрали саме таку і що ця цінність значить для кожного учасника групи.

У ч и т е л ь. Отже, цінності, які людина засвоює в процесі соціалізації,  – це те, як суспільство ставиться до різних явищ та об’єктів і розуміє їх позитивне чи негативне значення для людини. І хоча різні людські спільноти можуть мати протилежне ставлення до одних і тих самих предметів і явищ, мати зовсім різні цінності, та все ж є серед них і однакові для всього людства. Однією з таких цінностей є здоров’я. Здоров’я – це функціональний стан організму людини, який забезпечує тривале життя, фізичну та розумову працездатність, високий рівень самопочуття, соціальну активність.

Вправа «Доповни відповідь». Кожна група отримує аркуш ватмана із темою для опрацювання, і маркери. Протягом 5 хвилин учасники кожної групи записують тези відповіді по своїй темі. Через 5 хвилин групи міняються місцями або, залишаючись на місці, передають ватман іншій групі та записують доповнення до відповіді своїх попередників. Таким чином всі 4 теми опрацьовуються по черзі всіма учасниками уроку. Представник кожної групи презентує розкриття того питання, над яким його група працювала останньою.

Теми для опрацювання:

  1. Основні складові частини самореалізації особистості.
  2. Чинники, що сприяють розвитку особистості.
  3. Чинники, що заважають повноцінному розвиткові особистості, і як їх усунути.
  4. Фактори, що впливають на фізичне і психологічне здоров’я людини.

У ч и т е л ь. Як бачимо, потреба в самореалізації посідає важливе місце в житті кожної людини. Для її здійснення необхідні кілька чинників, серед яких – усвідомлення себе особистістю, розвиток своїх талантів, формування ціннісних орієнтирів та уміння адаптуватися до різних обставин.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Метод «Займи позицію»:

  1. Як ви вважаєте, чи є самореалізація особистості умовою досягнення

    людиною щастя?

  1. Чим потреби відрізняються від інтересів?

Вправа «Дерево очікувань». Учні зі своїми стікерами-листочками по черзі підходять до дошки, на якій намальоване дерево без листя. Учень/учениця зачитує написане і розміщує листочок на гілці дерева, якщо очікування від уроку справдилося. А в разі, якщо очікування не справдилося, то розміщує його на землі під деревом.

VІ. ДОМАШНЄ  ЗАВДАННЯ

  1. Опрацювати § 6.
  2. Написати есе на тему «Мої життєві цінності».