Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета: узагальнити і систематизувати навчальні досягнення учнів про дієприкметник; удосконалювати вміння знаходити дієприкметникові звороти, виділяти їх комами; утворювати дієприкметники від дієслів; виховувати любов до мови.

Обладнання: малюнок із зображенням планети «Українська мова», зображення дерева, листя, роздавальний матеріал.

Інтерактивні методи: робота в групах.

Тип уроку: урок – подорож.

ХІД УРОКУ

  1. Слово вчителя

Сьогодні, діти, мі вирушаємо у подорож до чарівної планети під назвою «Українська мова» в країну «Дієприкметник». А допоможуть нам туди потрапити знання про дієприкметник. Перепусткою до країни буде визначений вами дієприкметник у висловленні Василя Олександровича Сухомлинського: директора школи, вчителя, письменника, людини, яку шанують не тільки в Україні, а й у всьому світі.

Слово ввібрало в себе найтонші порухи наших почуттів. У ньому закарбувалися душа, звичаї і традиції народу, створені століттями.

(Василь Сухомлинський)

А тепер визначте, будь ласка, дієприкметник у висловленні про Василя Олександровича.

Він входив в клас, його стрічала тиша
І десять зацікавлених очей
На дошці він повільно пише –
У Павлиші найкращий із людей

І ось ми прибули до країни «Дієприкметник».

Відкрийте зошити і запишіть число і тему уроку. Девізом нашої подорожі будуть слова В. Сосюри:

Вивчайте, любіть свою мову,
Як світлу вітчизну любіть,
Як степу красу манливу,
Як рідного неба блакить.

Мандруючи, ми проведемо змагання між двома командами і виявимо рівень компетентності кожної з них. Заздалегідь ми обрали спікерів – це Пінчук Роман та Сергій Хромогін. Вони повідомляють нам про назви їхніх команд.

Назви ваших команд – «Мовознавці» та «Дивослово», мабуть, говорять про те, що ви дійсно любите свою рідну мову і хочете знати про неї якомога більше.

Діти, подорожувати ми будемо ось таким маршрутом (показати на малюнку), де є чотири зупинки: теоретична, практична, пошукова, творча. Після кожного конкурсу підводитимемо підсумок – кількість одержаних балів за відповіді.

  1. Основна частина

Зупинка перша

Ось ми і наблизилися до першої зупинки – «Теоретичної». Подивіться, у країні «Дієприкметник» такі ж чудові осінні дерева як і в нас. Але вони незвичайні, бо на кожному пожовклому листочку записане теоретичне питання з даної теми. Та команда, яка дасть правильні відповіді на питання, подорожуватиме далі успішно, без пригод. Кожна правильна відповідь – 0,5 бала. Найвищий бал цього конкурсу – 1,5.

Питання

  • Що називається дієприкметником?
  • Що називається дієприкметниковим зворотом?
  • Коли дієприкметниковий зворот відокремлюється комами, а коли – ні?
  • Розповісти про написання не з дієприкметниками.
  • Якого стану бувають дієприкметники? Як вони творяться?
  • Які властивості має дієприкметник від дієслова, а які – від прикметника?

Підсумки I конкурсу

Зупинка друга

Непомітно ми наблизились до другої зупинки – «Практичної». Вам необхідно виконати низку завдань. За правильність кожного – 0,5 бала.

  1. Поставити, де потрібно розділові знаки (коми).

Мовознавці

Українська мово вимита сльозами
Висушена вітром у краї чужім
Українська мово, ти прийшла шляхами
До мойого серця і живеш у нім.
Вимите рясними дощами листя поблискувало на сонці.

Дивослово

Громом налякана змахує крилами чапля сердита.

Роз’ятрений нудьгою затоплений у задумі брів Роман тихою ходою.

  1. Розкрити дужки

Мовознавці

Синьо-рожева хмарка вгорі пливла самотньо над (не) міряним степом.

(Не) чувана радість прийшла на їх землю.

Толока неорана, вівці (не) лічені, пастух рогатий.

Дивослово

Мені поля задумливо шептали свої ніким (не) співані пісні.

Десь, колись, в якійсь країні

Проживав поет нещасний,

Тільки мав талант до віршів,

(Не) позичений, а власний.

  1. Утворити від дієслів дієприкметники.

Мовознавці

Записати –
розповісти –
сумувати –
продекламувати –

Дивослово

Сприйняти –
дозволити –
співати –
коментувати –

Підсумки II конкурсу

Якщо кожна команда виконала всі завдання – має по 1,5 бали.

Зупинка третя

Ось і третя зупинка – «Пошукова». Завдання цієї зупинки будуть оцінені 2 балами.

  1. Перебудувати словосполучення.

Мовознавці

Журнал, який ми щойно одержали; корисні справи, які ми задумали; знання, які здобули в науці, людина, яка мислить, голос, який тремтить.

Дивослово

Читачі, яких захопила прочитана книга; виставка вишиванок, яку відкрили в залі; вірш, який ми вивчили; квіти, що зів’яли; спів солов’я, що чарує.

  1. Виконайте тестові завдання опонента.

Мовознавці

1. У якому рядку всі дієслова дієприкметники?

а) створений, згаяний, викладений;
б) прочитано, зачарований, рідний;
в) морський, вкритий, затоплений;
г) сказаний, прибитий, вітряний.

2. У якому рядку дієприкметники пасивного стану?

а) настояний, невтихаючий, в’янучий;
б) зварений, забутий, згаданий;
в) працюючий, лежачий, зметений;
г) печений, сидячий, заколисаний.

  1. У якому рядку всі дієприкметники доконаного виду?

а) надихаючий, побаченій, загартований;
б) блукаючий, зв’язаний, зголоднілий;
в) потемнілий, осяяний, подвоєний;
г) працюючий, палаючий, тертий.

  1. У якому рядку всі дієприкметники з не пишуться окремо?

а) (не) зарослі чагарниками береги; (не) скошена трава;
б) (не) посохла земля; (не) виконане завдання;
в) (не) намальована братом картина; (не) забута образа.

Дивослово

1.Дієприкметник – це:

а) незмінна форма дієслова;
б) особлива форма дієслова;
в) самостійна частина мови;
г) особова форма дієслова.

  1. Дієприкметники активного стану у рядку:

а) пожовклий, зачарований, зрізаний;
б)скошений, зрізаний, замерзаючий;
в) стоячий, вмираючий, зомлілий;
г) працюючий, шитий, наклеєний.

  1. У якому рядку всі дієприкметники недоконаного виду?

а) працюючий, шитий, зварений;
б) ламаний, тертий, працюючий;
в) печений, просіяний, співаючий;
г) вишитий, написаний, забутий.

  1. У якому рядку всі дієприкметники з не пишуться разом?

а) (не) завершена робота; (не) просохла земля;
б) (не) зірвані груші; (не) забута образа;
в) (не) завершена робота; (не) написаний мною твір.

Підсумки III конкурсу

Зупинка четверта

От ми і в конечному пункті, на зупинці «Творчій». Завдання цієї станції будуть для обох команд однакові: виписати з тексту дієприкметникові звороти і за ними відновити текст по пам’яті, закінчити думку самостійно складеними 2-3 реченнями.

Це буде вашим домашнім завданням.

Мова – це великий дар природи. У кожного народу своя мова, творена віками. Наш народ витворив одну з найбагатших і найпрекрасніших слов’янських мов, збережену в нелегкі часи. Триста тисяч пісень склала Україна цією незрівнянної краси мовою.

Дзвенить струмочком рідна мова,
Усі слова знайомі в ній.
Але вживати кожне слово
Ти в мові правильно зумій.
Тут треба всім багато знати,
З дитинства правила учить,
На все життя запам’ятати
І мову понад все любить
Бо ж найтепліше рідне слово,
Воно, як мамина рука:
Крилате, ніжне, світанкове,
Хоч доля в нього нелегка
Воно з глибокого джерельця,
І з лісу, степу, із трави.
Прийми його до свого серця
І з рідним словом вік живи.

Загальний підсумок.

Чи сподобалась вам подорож? Що ви запам’ятали про дієприкметник? Що треба робити для того, щоб життя на планеті «Українська мова» ніколи не припинялось, було вічним?

Слова, слова… Вони в собі всі різні:
Тривожні й тихі, радісні й сумні;
Є терпеливі, є жорстокі й грізні,
,,,Лукаві й чесні, мудрі і смішні…