Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Тема: Поняття про ступені порівняння прикметників. Правопис -н- і - нн-прикметниках. Правопис не з прикметниками. Узагальнення відомостей про дзвінкі й глухі приголосні ( урок №10, частина 5)

Тип уроку: комбінований

Мета: закріпити відомості про прикметник як  частину мови, його функціональну роль та морфологічні ознаки, вміння розпізнавати з-поміж інших частин мови; поглибити знання учнів про особливості творення вищого і найвищого ступенів порівняння прикметників (проста і складена форми), розвивати вміння утворювати ступені порівняння від якісних прикметників; вправлятись у розборі прикметника як частини мови; формувати навички творення прикметників від іменників за допомогою найуживаніших суфіксів, сприяти зміцненню правопису прикметників з -н-, -нн-; розвивати навички диференціації дзвінких та глухих приголосних (зокрема сонорних); творчі вміння зіставляти, порівнювати, конструювати мовні явища, добирати епітети та синоніми; формувати ключові компетентності; виховувати писемну культуру та зв'язне мовлення, вміння співпрацювати у групі та інтерес до занять спортом.

Обладнання: опорні схеми з теми "Прикметник", мультимедійні презентації та відеоматеріали, ілюстрації із зимовими видами спорту

Хід уроку

  1. Мотиваційна частина

1.1. Привітання

- Добрий день!У добрий час!
Радо ми вітаєм вас!
Будем мову рідну вчити,
Кожним словом дорожити!

1.2.Створення емоційного настрою

- Я зараз поверніться один до одного, посміхніться і подаруйте краплинки доброти та хорошого настрою.

- Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну Прикметників нами відому,
Що так прикрашає й збагачує мову!

- А хто з вас хоче якомога швидше вирушити  до мовної країни і дізнатись щось нове та цікаве про прикметник! Отож вирушаємо у подорож!

1.3.Актуалізація опорних знань учнів

а) перевірка домашнього завдання;

- Прочитайте вислови, утворивши прикметники найвищого ступеня порівняння за допомогою префікса най-.
- Виконайте завдання за аналогією. Утворіть речення, розкривши дужки.  Оберіть правильну форму прикметника.

Діла говорять (голосно) за слова.(Рідна) людина (дорога).(Багато) діла   (мало) слів. Ця хвилина (щаслива) у житті.

б) інтерактивна вправа "Творча лабораторія";

- Доберіть до кожного іменника прикметник найвищого ступеня порівняння.

Зразок. Найкращий друг.

День, дерево, свято, учень, вчинок, зустріч.

  1. Етап цілевизначення та планування

2.1. Ознайомлення з темою уроку

- Прочитайте тему уроку. Що нового з'явилося?

- Підкресліть ключові слова.

2.2. Колективне визначення завдань уроку

  • Поставимо завдання до нашого уроку. Сформулюємо навчальну мету.
  • Що ми маємо засвоїти? (Правопис не з прикметниками)
  • Які вміння продовжимо формувати? (Застосування інтерактивної гри "Гіпотеза")
  • На мою думку на сьогоднішньому уроці я буду вчитися...

(Утворювати ступені порівняння прикметників, утворювати їх від іменників за допомогою суфікса -н-, розрізняти дзвінкі і глухі приголосні, вправлятись у розборі прикметника як частини мови).

  • А ще потренуємось добирати антоніми та епітети.
  • Які мовленнєві вміння ви хотіли б розвинути? (Розпізнавати якісні прикметники, влучно добирати антоніми, розрізняти дзвінкі сонорні).
  • Які особистісні завдання саморозвитку ви поставили самі собі? (Розвивати зв'язне мовлення, зорову і слухову пам'ять, фонематичний слух, культуру мовлення, вміння розпізнавати орфограми).
  • Отож завдання поставлені, продовжуємо досліджувати прикметник.

III. Етап опрацювання навчального матеріалу

3.1. Закріплення правила про ступені порівняння прикметників

Ступені порівняння якісних прикметників: _________ і _________ (молодий - молодший - наймолодший).

Вищий ступінь: _____________+ суфікс (-___-), (-___-): (легкий - легший, теплий - тепліший).

Найвищий ступінь: прикметник __________ ступеня + префікс -_____: (легший - найлегший, тепліший - найтепліший).

Інші форми: прикметник + слова більш (менш), найбільш (найменш): солодкий - більш (менш) солодкий - найбільш (найменш) солодкий.

- Пригадайте інформацію за скороченим записом. Відновіть правило, впишіть ключові слова. Попрацюйте в парі. Перевірте запис у сусіда по парті.

3.2. Виконання вправ на закріплення вивченого матеріалу

а) зупинка "Дослідницька лабораторія";

- Окремі якісні прикметники не мають ступенів порівняння. До них належать:

1) назви мастей тварин: гнідий, вороний, чалий;
2) прикметники, які виражають неповну міру ознаки: білуватий, зеленкуватий, світлуватий;
3) назви кольорів, утворених за кольором певних предметів: малиновий, оливковий, каштановий, бузковий, салатний;
4) прикметники з суфіксами  -уват- (-юват-), -ав- (-яв-), -есеньк-, -енн-, -еньк- : тонкуватий, довжелезний, малесенький, здоровенний;
5) прикметники з префіксами пре-, над-, пра-, за-: пречудовий, заважкий, надзвичайний;
6) прикметники на позначення відтінків кольорів: світло-зелений, темно-синій.
7)прикметники, які виражають найвищу міру ознаки: кривий, порожній, босий, живий, хворий, німий.

б) словотворча робота, творення прикметників вищого ступеня;

- А тепер виконаємо вправу 1. Підкресліть ті прикметники, від яких можна утворити ступені порівняння. Утворіть ступені порівняння одним зі способів.

Стартовий, юнацькі, молоді, солоненький, міцний, чіткий.

- Складіть й запишіть речення на порівняння  предметів,  уживаючи прикметники вищого ступеня з прийменниками від, за чи сполучником ніж.

Прохолода, приємна, спека. Йогурт, смачний, кефір. Прогулянка, корисна, відеогра. Джерельна вода, гарна, водогінна.

(Прохолода приємніша, ніж спека. Йогурт смачніший за кефір. Прогулянка корисніша від відеогри. Джерельна вода гарніша за водогінну).

- Діти, чи вдало дібрано прикметник в останньому реченні?
- Якою ж буває вода?(Смачною, прохолодною, чистою, корисною).

в) творення прикметників найвищого спупеня;

- Відновіть загадки, утворивши форми найвищого ступеня порівняння прикметників і відгадайте. Напишіть відгадки.

Що на світі (багате)  ________________? Що на світ (миле) ____________? Що на світі (прудке) ___________?

- А зараз, діти, пограємо в мовну гру "Створи яскраві образи". Доберіть епітети до слів відгадок.

- То що ж на світі найбагатше? Звісно, земля.
- Якою ж може бути земля? (Земля - біла, золота, гола, спрагла, щедра, виснажена, ледача, пишна, працьовита, квітуча, співуча, свята, багата, рідна, благословенна).
- Подякуйте їй добрими словами.
- Що ж на світі наймиліше? Так, сонце. Яким воно постає у вашій уяві? (Сонце -

бліде,  веселе,  засмагле,  золоте,  рум'яне,  криваве,  ласкаве,  байдуже,  нещадне, немилосердне, весняне, сліпуче).

- Що ж на світі найпрудкіше? Звичайно, думка. Послухайте, любі учні, якою багатогранною може бути думка.

Думка (яка?) - швидка, блискуча, зверхня, відважна, вільна, глибока, жива, жвава, обережна, потайна, яскрава, могутня, уперта, темна, світла, тепла, тривожна, виважена.

- Які епітети вам сподобались і запам'ятались?

г) вироблення вмінь розпізнавати прикметники в текстах (колективна робота над віршем);

1) первинне читання вірша;

- Прочитайте уривок "Оди спортові" П'єра де Кубертена — ініціатора відродження Олімпійських ігор.

Ганебним вчинкам ти заслін.                   Посеред чорної біди

Завдячні всі твоїй заслузі.                        червоним виділив курсивом,

Низький, о Спорт, тобі уклін,                 як власний біль перемогти,

що з недругів ти робиш друзів!               як стати сильним і красивим.

2) робота над сприйняттям змісту;

- Чи всі слова відомі, зрозумілі?
- Що таке курсив? (Шрифт, нахилений управо, схожий на рукописний)
- А заслін? (Перепона, перешкода).
- До кого звертається автор?
- До чого він закликає слухачів? (З недругів робить друзів).
- Яку ж роль виконує спорт? (Робить людину сильною, витривалою, красивою, стрункою, а головне - здоровою).

3) самостійна робота учнів над розрізненням прикметників;

- Підкресліть прикметники, усно доберіть антоніми.
- Які антонімічні пари ви утворили? (Ганебний - гідний, низький - високий, чорний - білий, красивий - потворний, сильний - слабкий, власний - чужий)

д) вправляння у розборі прикметника як частини мови;

- Розберіть прикметник "чорної" як частину мови за алгоритмом (с. 38).
- "Сфотографуйте" алгоритм, відтворіть з пам'яті.

Чорної (якої ?) - чорний, прикметник, біди, однина, жіночий рід, родовий відмінок, означення.

- А тепер потренуємось і закріпимо наші вміння. Учні першого варіанту виконують розбір прикметника "червоним", а другого - "сильним".
- А тепер обміняйтесь зошитами, виконаємо взаємоперевірку.

3.3. Проведення фізкультхвилинки

- Настав час для відпочинку! Порухайся на фізкультхвилинці разом з Віктором Фінковським.

3.4. Формування словотворчих вмінь учнів

а) повторення правила про творення і правопис прикметників за допомогою суфіксів -н-, -ин-;

- перегляд презентації;
- відтворення правила один одному за скороченим записом з опорою на схему.

б) виконання вправи 6 (перший стовпчик  з коментуванням, другий - самостійно);

- За допомогою суфіксів -н-, -ин- утворіть й запишіть прикметники.

Пісня — пісенний;                                               лимон — _______________

обмін —    _____________                                   страус — ______________ 

шаблон — _____________                                   диван —  _______________

орел —         ____________                                  істина — ______________ 

- Підсумуємо, то за допомогою яких суфіксів творяться прикметники?
- Яку закономірність ми дослідили?
- Чому потрібно вміти застосовувати це правило?
- Що сформували?

3.5. Ознайомлення з новим матеріалом

а) опрацювання правила Мудрої Сови:

Не у прикметниках є префіксом, якщо він утворює антонім: рідний — нерідний (чужий).

- прослухайте текст за диктором;
- прочитайте самостійно;
- підкресліть ключові слова;
- відтворіть самі собі.

б) творення антонімів за допомогою префікса  не-.

Привітний —­­­­­­­­­­ ­­­­­­­­­­­­­­­_____________         щирий — _______________

охайний —     _____________         легкий — _______________

- Утворіть антоніми за допомогою префікса не-. (Привітний - непривітний, або грубий; охайний - неохайний, або брудний; щирий - нещирий, або лицемірний; легкий - нелегкий, або важкий)
- А тепер самостійно утворіть антонімічні пари.

Справжній -..., чужий - ..., ввічливий - ..., добрий - ..., старий - ..., уважний - ....

3.6. Хвилинка релаксації

- Діти, давайте запросимо зиму до нас на урок і помилуємось її красою!

3.7.Формування фонетичних вмінь та орфографічних навичок

а) повторення вивченого про дзвінкі й глухі приголосні звуки;

- Пригадайте, що ви знаєте про дзвінкі й глухі приголосні та їх вимову. Перевірте себе за презентацією.
- На які групи поділяються приголосні звуки за способом творення?
- Скільки в українській мові приголосних звуків?
- Як утворюються дзвінкі приголосні звуки, а глухі?

б) закріплення вмінь розпізнавати орфограми;

- Прочитайте слова, позначаючи потрібну букву. Поясніть ваш вибір.

Пари(з,с)ький, рі(д,т)кісні, во(г,х)кі, ві(д,т)сипав, прика(з,с)ка.

- Який суфікс належить слову "французький"? На яке правило опирались?
- Які перевірні слова можна дібрати? (Ріденькі, вологий, казати).
- Розберіть за будовою  слово "відсипав". Що можна сказати про префікс від- ?
- Доберіть спільнокореневі слова.

в) відновлення таблиці;

- Розгляньте таблицю сонорних приголосних, пригадавши пропущене.

- В якому реченні живуть всі сонорні? (Ми винили рій).

- Підкресліть в словах букви на позначення дзвінких сонорних приголосних однією рискою, інших дзвінких — двома ( з коментуванням).

Дар, ваніль, користь, долина, гілка.

- Зробіть фонетичний розбір дру­гого слова за алгоритмом (с. 38).

Ва-ніль, ва - відкритий склад, - ніль - закритий.

в [в] - приголосний, твердий, дзвінкий.

а [а] - голосний, ненаголошений.

н [н'] - приголосний, дзвінкий, м'який.

і [і] - голосний, наголошений.

л [л'] - приголосний, дзвінкий, м'який.

  1. Етап рефлексійно - оцінювальний

4.1. Теоретичний підсумок

- Діти, подорожуючи мовною країною, ви ще більше подружилися з прикметниками. Стали справжніми знавцями рідного слова. Кожна ваша думка була потрібною та важливою.
- Давайте перевіримо, чи всі завдання уроку виконали.
- Що нового про правопис прикметників дізнались?
- Чому потрібно вміти добирати антоніми?
- Які нові слова запам'ятали?
- В яких випадках при творенні прикметників будемо вживати суфікс -н-, а в яких -ин- ?
- Як утворюються дзвінкі приголосні звуки? А глухі?
- Доберіть пару до глухих приголосних [т], [п], [с], [ц], [ч], [х] ?
- Перерахуйте сонорні приголосні. У чому полягає особливість вимови? (Голос переважає над шумом, а не шум над тоном).
- Над якими вправами сподобалось працювати?
- Чого очікуєте від наступного уроку?
- Хто хоче подружитись зі спортом?
- Про що розповісте своїм батькам?
- Які якості в собі розвинули?

4.1. Узгодження домашнього завдання (с.32, урок 10, вправа 1, 3 - на вибір)

- Краще засвоїти набуті знання вам допоможе самостійне  виконання домашнього завдання.

4.3. Усвідомлення нового змісту вивченого матеріалу

а) самостійна робота учнів, виконання завдань конкурсу "Найрозумніший";
б) взаємоперевірка;
в) самооцінювання.

- Хто ж задоволений своїм результатом?
- Підніміть руки ті діти, які не зробили жодної помилки.
- Молодці, давайте їм поаплодуємо.
- У яких завданнях впіймались у пастку? Були неуважними чи не зрозуміли завдання!
- Що потрібно повторити, закріпити? Запишіть у щоденники.

4.4. Емоційний підсумок

- Ну що, сподобалось вам досліджувати прикметник?
- Охарактеризуйте сьогоднішній урок, використовуючи лише прикметники.
- Я впевнена, ви відчули, яку могутню силу вони мають. Вони роблять нашу мову багатшою, досконалішою, допомагають точніше висловити свої думки, додають життєвої сили нашій мові.
- А яка ж вона, мова?
- А тепер подаруємо один одному  пісню, в якій так багато прикметників! (Музика Володимира Климюка, слова Надії Янчук "Українська мова")