Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Кожен малюк – художник.
Складність к тому, щоб залишитися художником, вийшовши з дитячого віку.
Пабло Пікасо
У сучасному світі, коли все гостріше відчувається потреба у нових, нестандартних способах мислення та все більшу цінність набуває вміння знаходити неочікувані рішення та будь яку ситуацію сприймати, як можливість вирішити цікаву задачу, має розвиток творчого потенціалу особистості. Необхідною умовою цього є духовне та практичне засвоєння людиною всього багатства культури, в тому числі художньої.
Дошкільний вік має велике значення у житті людини, у розвитку багатьох його психічних властивостей, процесів, якостей особистості. Велике значення цього віку в формуванні та розвитку здібностей до зображувальної діяльності. У дошкільному дитинстві закладається фундамент творчої особистості, закріплюються моральні норми, формуються естетичні почуття, процес пізнання у дитини проходить емоційно – практичним шляхом. Кожний дошкільник – маленький дослідувач, з радістю та подивом відкриваючий для себе оточуючий світ. Дитина прагне активної діяльності, і важливо не дати цьому прагненню згаснути, сприяти його подальшому розвитку. Чим повніша та різноманітніша дитяча діяльність, чим більше вона значуща для дитини і відповідає її природі, тим успішніше йде її розвиток, реалізуються потенційні можливості та перші творчі прояви.
Формування творчої особистості – одна із важливих задач педагогічної теорії та практики на сучасному етапі. Вирішення її має розпочатися вже у дошкільному дитинстві. Найбільш ефективний засіб для цього – образотворча діяльність.
У Базовому компоненті дошкільної освіти України (який є Державним стандартом дошкільної освіти України) в освітній лінії «Дитина у світі культури» змістом освіти виступає «Світ мистецтва. Образотворча діяльність». Саме тому, формування художньо – естетичної компетентності та розвиток творчих здібностей у дітей дошкільного віку у процесі розвитку та становлення дитячої особистості є одним із провідних засобів розвитку та виховання.
Освітня програма для дітей від двох до семи років «Дитина» у розділі «Образотворча майстерня» не просто розглядає напрям роботи з художньо – естетичного розвитку, а й визначає її як фундаментальну базу для розвитку інших освітній ліній.
Конспект заняття для дітей старшої групи «Подорож до країни Шоколяндії (ліплення)»
Освітні завдання: уточнити та розширити уявлення дітей про шоколад, його властивості. Познайомити з етапами виготовлення шоколаду. Удосконалювати вміння вивчати оточуючий світ всіма органами відчуттів. Вправляти у читанні схеми приготування шоколадної маси. Розвивати загальну та дрібну моторику; пізнавальну активність, узагальнювати, робити висновки. Зацікавити дітей спільною діяльністю, викликати у них емоційний відгук. Виховувати доброзичливе ставлення дітей до інших; формувати навички взаємодопомоги. Дати дітям можливість отримати задоволення від своїх відкриттів.
Обладнання: лист від Зими; картинка шоколадної плитки, музичний супровід, ноутбук; картинки до розповіді; картинки для гри «Як з’явилась шоколадка»; халати та ковпаки; вершкове масло, збиране молоко, горішки подрібнені, ізюм, розтоплений білий шоколад, контейнер для зміщування, ложечки, тарілки під продукти, силіконові формочки у вигляді новорічних атрибутів (сніговики, ялинки, кульки); серветки, заздалегідь приготовлений шоколад у таких же силіконових формочках.
Хід заняття:
Вихователь: Вранці поштар приніс нам листа. Цікаво: від кого він? Подивимось від кого він (відкриває, читає) Це від чарівниці Зими, вона приготувала для нас якийсь сюрприз та спочатку просить відгадати загадку:
Він живе в своїй фользі,
Швидко тане у руці,
А на смак такий смачненький,
Дуже – дуже солоденький. (шоколад)
- Зима пропонує вам відвідати казкову країну Шоколяндію. Ви згодні? Як ви гадаєте – чим схожа зима та шоколад? (роздуми дітей) А на чому ми можемо відправитись? (Відповіді дітей) А я пропоную відправитись на пухких білих сніжних хмарках. Заплющте очі та уявіть, що ми летимо на великих пухких сніжник хмарках (вправа виконується під спокійний музичний супровід) Ось ми і в казковій країні Шоколяндії. Ось нас зустрічає Зима (виставляє ляльку).
Зима: Добрий день, діти! Я рада, що ви до нас завітали. Ви любите шоколад? (так) а як ви думаєте, дорослі люблять шоколад? А чому всі люблять шоколад? (тому, що він смачний) Який шоколад на смак? (солодкий) А шоколад корисний чи шкідливий? (вихователь проводить з дітьми бесіду, підводить їх до висновку, що якщо шоколад їсти потрошку – він корисний, а якщо – багато, то він принесе шкоду здоров’ю людини)
Зима: А ви знаєте, звідки з’явився шоколад? Може цукерки та шоколадки ростуть на городі? (ні) Сідайте зручно і я вам розповім історію моєї країни (діти переглядають презентацію або розглядають картинки)
Розповідь за картинками:
- Шоколад роблять з плодів дерева, яке називається теобромо - какао, або шоколадне.шоколадне дерево боїться холоду, снігу та росте у жарких країнах, там, е немає зими. Воно росте в Південній Америці та в Африці. А батьківщиною шоколаду вважається Мексика. Подивіться, як цікаво квітне шоколадне дерево – квітки розташовуються прямо на стовбурах.
- Плоди цього дерева схожі на дині або огірки. Спочатку вони зелені, а коли дозрівають – можуть бути різного кольору (коричневого, червоного, жовтого). Всередині плоду достигають какао – боби, їх очищають від кожури, сушать та обжарюють. Тоді вони набувають шоколадного кольору. потім какао – боби перемелюють, виходить какао – порошок.
- Їх відправляють на кондитерські фабрики, там його розплавляють, додають особливі продукти, які кожна фабрика тримає у великій таємниці та заливають у спеціальні форми. Шоколад застигає та виходять шоколадки та шоколадні цукерки. Потім спеціальна загортальна машина пакує шоколад та цукерки у обгортки. І виходять шоколад та цукерки.
- Про шоколад можна говорити довго та безкінечно. Люди так люблять шоколад, що навіть поставили пам’ятник шоколаду, відкрили музей шоколаду, і навіть придумали свято шоколаду, яке проводиться 11 липня.
Вихователь: Дякуємо тобі, Зимонько – зима. Ось ми і дізналися, як роблять шоколад.
Зима: Щось ми засиділись чи не час нам пограти?
Динамічна пауза «Ось так!»
Зима: Як справи?
Діти: Ось так! (показують великий палець)
Зима: Як в садочок ви йдете?
Діти: Ось так! (показують ходьбу на місці)
Зима: Як додому спішите?
Діти: Ось так! (біг на місці)
Зима: А шуміти вмієте?
Діти: Ось так! (тупають ногами)
Зима: Як у ліжках ви спите?
Діти: Ось так! (складують долоньки разом, прикладають до щічок, заплющують очі)
Зима: Як плачете, коли мама не дає шоколадку?
Діти: Ось так! (труть очі кулачками, зображують плач)
Зима: Як вмієте сміятись?
Діти: Ось так! (діти сміються)
Вихователь: А ви запам’ятали, як робить ся шоколад? Тоді я пропоную вам розділитися на групи та пограти в гру.
Дидактична гра «Як з’явилась шоколадка».
Діти діляться на команди по 7 дітей, кожна команда отримує однаковий набор карток (7 штук у наборі). Кожна дитина обирає картку та разом викладають їх по порядку: як з’являється шоколад . Зима спостерігає та ставить запитання чому саме так діти виклали картки.
Зима: Молодці! А хочете самі навчитися робити шоколадні фігурки? Тоді я вам запрошую на свою чарівну зимову шоколадну фабрику.
Вихователь: Але для цього нам потрібно підготуватися: надягти халати та ковпаки, вимити руки (переодягаються) Тепер ми справжні дослідники. Зимонько, ми вже готові приступити до виготовлення шоколадних фігурок.
Зима: А шоколад я вас навчу готувати незвичайний, казковий. Як ви гадаєте, який мій улюблений колір ?(білий) Тож і шоколад ми будемо готувати білий. Підходьте до столів. Які продукти я для вас приготувала? (вершкове масло, збиране молоко, горішки подрібнені, ізюм) всі ці продукти ми покладемо у миску та ретельно перемішаємо, додамо розтоплений білий шоколад Спробуємо чи смачно? Тепер розіллємо шоколад у форми та поставимо у холодильник на 4 години.
- Ви все зрозуміли? Тоді починайте…
/Самостійна робота дітей з приготуванням шоколаду. Вихователь проводить індивідуальний та диференційований підхід. Підтримує у дітей гарний настрій. По закінченню роботи вихователь імітує, він відносить всі форми до холодильника/
Вихователь: Тепер треба чекати 4 години – це дуже довго. Діти, кого можна попросити швидше проморозити наш шоколад, щоб він швидше приготувався? (обговорення з дітьми, підведення до рішення – попросити Зиму) Скажи Зимонько, адже чарівниця, чи не можеш ти якось швидше заморозити наш шоколад, щоб ми могли швидше ним поласувати?
Зима: Так, я – чарівниця. І ви так добре працювали, що звичайно, я вам з радістю допоможу. Повторюйте чарівні слова за мною:
Один, два, три, чотири, п’ять,
Починаємо чаклувать:
Шоколад наш застигай,
І скоріш нас пригощай!
Зима: Ваші шоколадні поробки чекають вас у групі. А нам час прощатися: вам пора додому, а мені – до мого казкового зимового лісу. Прощавайте!
Вихователь: прощавай Зимонько, діти уявіть, що ви знову сіли на наші чарівні хмарки і повернулись на них до групи. А ось на столах і наші шоколадні формочки.
Діти пригощаються невеликою кількістю шоколаду
- Вам сподобалась сьогоднішня подорож? Що ми сьогодні досліджували? А що вам сподобалось найбільше? /Відповіді дітей/
Підведення підсумків заняття.