Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Розробка заняття для дітей старшого дошкільного віку спрямовує вихователя на реалізацію завдань за освітньою лінією «Соціально-моральний розвиток». Заняття об’єднує кілька основних видів діяльності дошкільнят, провідною серед яких є, звичайно, гра. Діти водночас і граються, і навчаються.  Педагог зможе доступно та цікаво пояснити дітям деякі  загальноприйняті моральні еталони поведінки  в соціумі.

Мета:

  • Уточнювати і розширювати уявлення дітей про однолітків, дружні взаємини між людьми. Формувати у дітей уявлення про доброту, як важливу людську якість. Уточнити та збагатити знання дітей про внутрішній світ людини, учити вихованців прислухатися до своїх почуттів, волі, емоцій, намагатися бути розсудливим, об’єктивно оцінювати власні чесноти, вчинки.
  • Розвивати вміння виділяти проблему, розмірковувати, намагатися знайти її рішення, дотримуючись існуючих норм поведінки та моралі; поважати інших, допомагати людям, дбати про них. Розвивати увагу, уяву, пам’ять, мислення.
  • Виховувати в дітей прагнення бути добрими, чуйними, небайдужими, емоційно розкритими вміння співпереживати, співчувати та надавати перевагу позитивному вирішенню проблем. Заохочувати прагнення дітей здійснювати добрі вчинки.

Обладнання: мультимедійний екран, проектор, заставка мультфільму «Щенячий патруль», наголовники, дидактична гра «Праця годує, а лінь марнує», рейнджерські значки, мультимедійна дидактична гра «Добрі та погані вчинки казкових героїв», відео мультфільму «Просто так», заготовки пластилінових композицій, нарізані коктейльні трубочки.

Хід заняття:

Вихователь: Доброго ранку, діти!

Діти: Доброго ранку!

Гра-вітання «Веселі звірятка»

Мета: створення психоемоційного комфорту у дошкільників, сприяння соціалізації.

Вихователь: Діти, ну а зараз  пропоную вам об’єднатися в пари та привітатись, як «веселі котики» ‒ торкаючись плечима одне одного та говорячи: «Мур-мур-мур», потім, як «веселі песики» ‒ торкаючись ступнями та говорячи: «Гав-гав-гав», як «веселі ведмедики» ‒ торкаючись спинами, тручись одне об одного.

Вихователь: Діти, а давайте ми подивимося на екран і спробуємо здогадатися, хто до нас сьогодні прийшов у гості. (На екрані з’являється заставка мультфільму «Щенячий патруль»).

Вихователь: Діти, а ви здогадалися, хто це? А що вони роблять у мультфільмі? 

Вихователь: Так, це герої мультфільму «Щенячий патруль». Вони роблять гарні вчинки і завжди допомагають тим, хто потрапив у біду. Але, на жаль, вони сьогодні з’явитися в садочку не змогли, бо поїхали у відпустку. Ну і що ж тепер робити? Якщо станеться щось погане, хто всіх врятує, хто допоможе у біді? О… придумала. Може, ви?…

Діти: Так.

Вихователь: А ви готові? А ви дійсно зможете? Ви не любите лінуватися і сидіти, склавши руки? Ну, добре, тоді давайте перевіримо, наскільки ви працьовиті і знаєте, де люди трудяться, а де ледарюють. А для цього пограємо у гру.

Я зараз вам пропоную розглянути картинки і визначити, де діти працюють, допомагають дорослим, а де – байдикують, нічим важливим не займаються. Свою відповідь треба пояснити і позначити фішками.

Дидактична гра «Праця годує, а лінь марнує» (Гра з картками).

Вихователь: Так, молодці, діти. Я бачу, що ви впоралися з цим завданням і за це я вас перетворюю на команду «Щенячого патруля» і дарую вам рейнджерський значок.

(Звучить музика. Діти одягають наголовники цуценят – Здоров’яка, Роккі, Маршала, Зума, Чейза, Трекера, Еверест і Скай).

Звучить музика. На екрані з’являється Незнайко.

Вихователь: Ой, діти, подивіться. Хтось вже до нас хоче звернутися по допомогу. Хто ж це? Та це ж Незнайко. Знаєте, яка історія з ним трапилася і чому він до нас звернувся? Вчора він посварився зі своєю подружкою Кнопочкою, образив її.

Вихователь: А у вас є друзі? Як ви гадаєте, чому кожна людина хоче знайти собі друга?

Діти: Друзів шукають для того, щоб не було сумно. Щоб було з ким погуляти, поговорити, пограти.

Вихователь: А як ви розумієте слово «дружити»? Про що воно говорить?

Діти: Дружити ‒ означає гратися дружно, не сваритися; не ображати одне одного, не битися, а ділитися іграшками та гостинцями; допомагати, коли другові це потрібно.

Вихователь: Незнайко просить нас, щоб ми навчили його дружити і допомогли помиритися з Кнопочкою. Давайте допоможемо і розкажемо Незнайкові правила дружби. Я буду розповідати вам про певну ситуацію, що сталася, а ви буде слухати уважно і потім відповідати Незнайкові на його запитання.

Проблемні морально-етичні ситуації «Чи вмієш ти дружити?».

Діти йшли на майданчик гратися. Назар випередив своїх товаришів, прибіг першим до гойдалки, став на неї ногами і почав сильно розгойдувати. Поруч стояла дівчинка Ліля. Якась мить і Назар ледь не зачепив дівчинку. Проте він нічого їй не сказав.

Запитання до дітей:

- Чи добра поведінка у Назара?
- Чи правильно вчинив хлопчик?
- Як хлопчики мають ставитися до дівчаток?
- Як треба Назарові виправити свою поведінку?

  1. Сашко взяв без дозволу погратися Андрієвою машинкою. Андрій побачив це, вдарив Сашка і забрав у нього свою машинку.

Запитання до дітей:

- Чи правильно вчинив Сашко?
- Чи можна без дозволу брати чужі речі?
- Як потрібно було зробити Сашкові, щоб його дії стали правильними?
- Чи добре вчинив Андрій?

  1. Дівчатка Вероніка і Тамара стрибають через натягнуту мотузку, яку тримають дві інших дівчинки з їхньої групи. Та раптом Вероніка впала, заплутавшись у мотузці. Поруч стояли ще дві подруги, які дивилися на них і чекали своєї черги пострибати. З Вероніки почали всі сміятися, а Тамара ще й сказала образливі слова: «Якщо ти не вмієш, то й нічого ставати з нами до гри. Йди краще гратися в пісочницю, там стрибати не треба».

Запитання до дітей:

- Чи добре насміхатися з того, з ким сталася прикрість?
- Чи правильно зробили дівчатка, що обрали позицію Тамари?
- Як при цьому почувалася Вероніка?
- Як треба діяти в такій ситуації?

Вихователь: Молодці, діти, допомогли Незнайкові. Тепер він обов’язково помириться з Кнопочкою і більше ніколи не буде її ображати. За добре виконане завдання він дарує вам ще один значок рейнджера.

Звучить музика. На екрані з’являється Фея казок.

Вихователь: Діти, подивіться хтось знову потребує нашої допомоги. Це Фея казок і вона хоче перевірити вас: чи добре, ви знаєте казки і їхніх героїв, чи зможете розпізнати їх гарні та погані вчинки. А за це вона вам подарує ще один значок «Щенячого патруля». Отже, вам буде потрібно розглянути ілюстрації до казок, назвати казку та вказати на вчинки героїв – добрі чи погані.

Дидактична гра «Добрі та погані вчинки казкових героїв» (мультимедійна гра).

Вихователь: Малята, Фея казок вам дуже дякує за те, що ви так добре впоралися із завданням і дарує вам ще один рейнджерський значок.

А ви, мабуть, вже втомилися. Тож, давайте трохи відпочинемо і проведемо фізкультхвилинку.

Рухлива гра «Буду добрим»

Діти в супроводі віршованих рядків, які читає вихователь, пересуваються по колу один за одним різними способами.

Бути добрим я учуся,
Це потрібно всім, я знаю.
Якщо спить моя бабуся –
Я тихесенько ступаю.
Ось так, ось так (Діти йдуть спокійною ходьбою навшпиньках, вказівний палець притулений до губ).
На носочках я ступаю.
Друг в халепу потрапляє –
Тут спізнитись вже боюся,
Тут уже не зволікаю,
Я на поміч швидко мчуся.
Ось так, ось так
Я на поміч швидко мчуся (Енергійний біг, вираз обличчя – стурбований).
Я малу сестричку маю,
Як заплаче – заспокою,
Їй ласкаво наспіваю
Добру пісню колискову.
Ось так, ось так (Малята йдуть в повільному темпі, зображуючи погойдування на руках уявного немовляти).
Добру пісню колискову .
Я хорошим, добрим буду,
Щоб робити добре діло.
Недаремно кажуть люди,
Доброта – велика сила.

Вихователь: Ой, діти, поки ми з вами відпочивали, до нас завітав ще один гість. Погляньте на екран. Здогадались, хто це?

На екрані з’являється Мудра Сова.

Вихователь: Ой, діти подивіться. Це до нас прилетіла Мудра Сова. Вона нам хоче показати свій повчальний мультфільм. Давайте подивимося!

Перегляд і обговорення мультфільму «Просто так».

Запитання до дітей:

  1. Чи сподобався вам мультфільм?
  2. Про що в ньому розповідалося?
  3. Які гарні вчинки робили герої мультика?
  4. Чому вчить нас цей мультфільм?

Вихователь: І справді, діти, якщо ми будемо робити добрі справи, ми зможемо змінити наш світ на краще, він засяє усмішками, одягнеться у веселку, запанують мир і злагода.

Вихователь: Мудрій Сові сподобалися ваші відповіді, і тому вона вам дарує ще один значок рейнджера.

Вихователь: Діти, подивіться на екран. Хто це до нас знову прийшов? Ніколи не здогадаєтеся. Це Королева Творчість. Це велика майстриня, все любить робити своїми руками. І вона вигадала для вас дуже цікаве завдання. Вона хоче теж перевірити, чи добре ви товаришуєте і чи вмієте робити приємно своїм близьким. І тому хоче, щоб ви зараз зробили подарунки для своїх друзів. А для цього давайте візьмемо наші пластилінові заготовки, які ми вже з вами робили минулого разу. І за допомогою коктейльних трубочок зробимо для своїх близьких подарунки.

Творча майстерня «Арт-мозаїка «Подарунок другу»» (пластилінова композиція).

Дітям роздаються картонні заготовки силуетів різних тварин, квітів заздалегідь вкритих пластиліном. Дітям пропонується вкрити силует нарізаними коктейльними трубочками. (Використовується музичний супровід).

Вихователь: Які ж гарні у вас вийшли роботи. Ваші друзі будуть просто у захваті і щиро вам вдячні за такі чудові дарунки.

Заставка з мультфільму «Щенячий патруль».

Вихователь: А ось і повернулися наші друзі – команда Щенячого патруля. Вони бачать, ваші рейнджерські значки і розуміють, як ви старалися, як добре виконували всі завдання і готові вас прийняти до своєї команди, якщо ви пообіцяєте надалі робити тільки гарні, добрі вчинки і допомагати тим, хто цього потребує.

А на цьому наше заняття закінчується. До побачення!