Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Кожна дитина народжується для життя серед людей. Навчити її жити в гармонії з оточенням, навичкам взаємодії  з дорослими та однолітками, орієнтуватись на норми припустимої та соціально схвалюваної поведінки- все це вкрай важливо для дошкільника як особистості [2, с.4] .

Водночас, коли йдеться про фінансову грамотність дітей дошкільного віку, ми часто наштовхуємося на нерозуміння суспільством важливості даної проблеми. З одного боку, у більшості дітей практично відсутня необхідність вирішувати реальні фінансові питання, а тому вони й самі виявляють слабкий інтерес до цієї проблеми. З іншої сторони, дитину дошкільного віку немає потреби перенавчати;  свідомість дітей практично позбавлена стереотипів і важливо лише розумно виховувати, пропонувати дітям раціональну реальність, формуючи у них основи соціальної та фінансової грамотності. Саме в дошкільному віці формується уявлення про першочергові потреби сім’ї, свої власні бажання; усвідомлюються тимчасові рамки (зачекати, щоб купити бажане); виникає свідоме та відповідальне ставлення до ресурсів, матеріальних цінностей, а також виховуються такі риси як бережливість та ощадливість. Чим раніше ми почнемо роботу з даного напряму, тим дії та вчинки дітей будуть більш свідомими, раціональнішими та економічно доцільнішими[7,с.6]. Саме тому у багатьох розвинених країнах існують спеціальні програми з фінансової грамотності дітей.

В нашому дошкільному закладі шляхом до становлення фінансової компетентності дошкільників стало впровадження в практику роботи Міжнародного проекту соціальної та фінансової освіти «Афлатот». Початковим етапом участі в проекті стало ознайомлення педагогів зі змістом навчального посібника «Афлатот» Міжнародної фундації «AflatounInternational», після якого,педагоги дійшли висновку, що в даній програмі приділяється увага не тільки фінансовій освіті, а і такому важливому аспекту, як формування моральних якостей у дітей. Тому у вузькому колі педагогів нашого закладу вона отримала назву «книги життя для дошкільнят».

Педагогічна діяльність в умовах сьогодення дає можливість педагогам вільно здійснювати творчий вибір форм, методів, засобів організації освітнього процесу. Завдяки використанню  сучасних форм роботи з дітьми, таких як:

-ігри-стратегії;
-ігрові тренінги;
-дні добрих справ;
-волонтерські акції;
-соціальні подорожі;
-організація діяльності відеотеки

поміж основних напрямків фінансової та соціальної освіти вирішуються питання розвитку емоційної сфери, міжособистісної взаємодії, формування позитивної самооцінки дитини, вміння встановлювати контакти тощо.

Виховання милосердя, толерантності, співчуття у підростаючого покоління є актуальним питанням в сучасному житті, де діти, на жаль, інколи стають свідками байдужості, жорстокості та агресії з боку дорослих, як по відношенню до людей, так і по відношенню до тварин. Починалась робота в цьому напрямку з укладання Угоди про співпрацю між адміністраціями дошкільного закладу та Територіального соціального центру для людей похилого віку. Протягом трьох років дитячий творчий колектив є жаданим гостем та активним учасником різних свят в даному центрі. Казки-мініатюри, інсценівки, жартівливі таночки та вірші – це не весь перелік музичних і літературних жанрів, якими можуть приємно вразити відвідувачів центру наші вихованці, натомість отримати сюрпризи-смаколики. Також традицією стала участь закладу у Всеукраїнському уроці доброти «Гуманне та відповідальне ставлення до тварин», адже  рівень цивілізованості суспільства визначається за тим, як воно ставиться до старих людей, дітей та тварин. Маємо надію, що заходи такого спрямування, змінять ставлення до братів наших менших і ми перейдемо в розряд європейських держав. А поки що, нам є над чим працювати з даного питання.

Зважаючи на те, що на процес розвитку дитини впливає як дошкільний заклад, так і родина, формування у дітей основ соціально-фінансових знань- це спільна справа педагогів та батьків. Тому співпраця з батьками розглядається як важлива складова програми «Афлатот», з метою ознайомлення їх з поняттями, які вивчають діти, і таким чином, залучити до структури плідної взаємодії. Щоб зацікавити батьків освітніми питаннями, залучаємо їх до виготовлення «коробок Афлатун», участі у ярмарку  Афлатун (в цьому році – в режимі он лайн),організації різноманітних виставок, написання листів своїм дітям тощо. Цікавою формою роботи є виготовлення пам яток для батьків, в яких зазначено чим сьогодні займались діти на занятті та висловлюється прохання провести вдома бесіду на певну тематику або виготовити разом з дітьми поробку відповідно теми наступного заняття.

Поза увагою не залишилась і робота з педагогами. Найрезультативнішими, на нашу думку, були такі форми роботи:

  • конкурс на створення кращого ігрового посібника з формування основ ресурсозбереження;
  • проект «Добро починається з тебе»;
  • семінар-практикум «Економічна і фінансова грамотність дітей дошкільного віку»;
  • робота у творчих групах, яка дає змогу педагогам підвищити професійний рівень з впровадження програми «Афлатот». Члени творчої групи вивчають:
  • науково-методичну та педагогічну літературу з питання;
  • досвід колег з різних регіонів України;
  • сучасні досягнення педагогіки з теми.

За результатами вивчення розробляються певні рекомендації щодо організації освітнього процесу, створюється відповідна навчально-методична база. Так, з метою більщ швидкого орієнтування педагогів в інформаційному потоці, був створений каталог інтернет-ресурсів з питань формування  соціальних навичок та економічної компетентності у дітей дошкільного віку.

Результатом кропіткої, творчої праці  педагогів закладу став збірник навчально-пізнавальної діяльності «Сходинки соціального зростання дошкільника», який був представлений на Конкурс фестивалю педагогічних інновацій «EDU_FEST Dnipro-2020» та посів призове місце. У збірнику представлені форми роботи з виховання у дошкільників різних видів соціальної компетентності, а саме:моральної, комунікативної, економічної тощо; розкрито зміст інтерактивних методичних заходів з педагогами. Представлений практичний матеріал є авторським, або створеним у соавторстві. Сценарії музичних розваг  є власним творчим напрацюванням музичного керівника закладу; деякі з них були надруковані та сторінках журналу «Музичний керівник» видавництва МЦФЕР. Матеріал систематизований  за тематичними модулями, відповідно до змісту програми «Афлатот» та розрахований на вікову категорію дітей від 4 до 6 років.

Сподіваємось, що запропонований практичний матеріал допоможе педагогам організувати освітній процес на сучасному рівні, створити основу для формування у дошкільників соціальної свідомості та фінансової грамотності.

Література

  1. « Українське дошкілля». Програма розвитку дитини дошкільного віку / О. Білан- Тернопіль, 2017.-181с.
  2. Безсонова О. Волонтерська діяльність у закладах дошкільної освіти / О. Безсонова, Мандрівець, 2019.-8с.
  3. Григоренко Г. Дошкільник у світі економіки/ Г.Григоренко, Ранок, 2016.-3.
  4. Граф А.М. Формування економічної компетентності дітей дошкільного віку/ А.М. Граф – Харків, Основа, 2020.-7с.
  5. Кононко О.Л. Виховуємо соціально компетентного дошкільника /О.Л. Кононко.- Київ, 2009.- 4 с.
  6. Ладивір С.О. Виховання гуманних почуттів у дітей/ С.О. Ладивір- Тернопіль: Мандрівець, 2010.-168 с.
  7. Мінда Л. Тиждень соціальної та фінансової освіти дітей у дошкільному навчальному закладі. Методичні рекомендації для педагогів системи дошкільної освіти/ Л. Мінда- Івано-Франківськ, 2017.-6с.
  8. Шило Ю.В. Економічні перлини для маленької дитини / Ю.В. Шило// Дошкільний навчальний заклад.- 2017.- №6-7.-С.- 9-13.

ДОДАТОК

Семінар-практикум «Економічна і фінансова грамотність учасників освітнього процесу»

МЕТА:

  • розширювати знання педагогів про методи та прийоми формування економічної грамотності у дітей дошкільного віку;
  • вправляти в умінні раціонального заощадження та розподілу власного бюджету;
  • закріпити навички роботи в команді

МАТЕРІАЛИ:

  • мультимедійний проектор, екран
  • фліпчарт;
  • фломастери;
  • роздруковані таблиці;
  • конверти;
  • картинки із зображенням різних предметів

ХІД

Ведучий вітається з учасниками семінару-практикуму та повідомляє тему зустрічі.

Ведучий: Чим раніше дитині почнуть робити щеплення грамотного ставлення до фінансів, тим швидше вона навчиться правильно і доцільно ними розпоряджатися. З якого ж віку необхідно розпочинати роботу з даного питання? Про це дізнаємось у психолога.

Діти і гроші. Частина 1.

https://www.youtube.com/watch?v=31El2bllgRQ (тривалість 2.32 хв.)

Ведучий: Як правило, на жаль,  навчання поводженню з фінансами відбувається з моменту появлення першої роботи і власного заробітку. Але навчати дітей основам фінансової грамотності необхідно раніше. Найкращий спосіб навчити дитину поводженню з грошима – дати їх в руки. Для цього існує простий і ефективний засіб – кишенькові гроші. Це один з прийомів виховання, який має за мету, навчити дитину поводитись з грошима і правильно їх витрачати

Учасники отримують таблицю з визначенням стереотипів стосовно кишенькових грошей. Завдання – спростувати чи погодитись з визначенням.

1.    Кишенькові гроші-це нагорода за гарну поведінку, навчання, плата за допомогу по дому.

так

ні

2.    Сума кишенькових грошей залежить від оцінок;

- від можливостей родини

так

ні

3.    Позбавлення кишенькових грошей використовується як покарання

так

ні

4.    Не треба контролювати витрати кишенькових грошей.

так

ні

5.    Подарунок родичів у вигляді грошей впливає на суму кишенькових.

так

ні

6.    Можна платити кишенькові гроші за виконання домашніх  обов’язків.

так

ні

Ведучий:  Правильність визначення стереотипів, які були зазначені в таблиці, ми дізнаємось у спеціалістів.

Діти і гроші. Частина 2.

https://www.youtube.com/watch?v=31El2bllgRQ (тривалість- з 2.32 хв.-9.42хв.)

Ведучий: Цікавий факт! У Швеції дітям до  16 років кишенькові гроші виділяються з державного бюджету, але до повноліття ці кошти отримують батьки, саме вони і вирішують, як краще їх використати. Цінною особливістю у вихованні шведськими батьками дітей є те, що вони привчають їх до благодійності.

В Германії питання кишенькових грошей урегульовано на державному рівні.

Дитині віком до 6 років дається 50 центів на тиждень, 7 років -1.5-2 євро, а

15ти річний підліток отримує 25-30 євро на тиждень. Але виділяючи дітям кишенькові, батьки не забувають стягнути з них податки. Якщо батьки не

видають дітям гроші по «державному тарифу», вони можуть подати скаргу. Зловживання невиплатою коштів загрожує батькам штрафом.

В Англії більшість батьків видає гроші строго за планом. Перші кишенькові гроші з являються у віці 6.5 років (1.5 доларів на тиждень). 17 річний британський підліток отримує від батьків приблизно 10 доларів на тиждень кишенькові, батьки не забувають стягнути з них податки. Якщо батьки не видають дітям гроші по «державному тарифу», вони можуть подати скаргу. Зловживання невиплатою коштів загрожує батькам штрафом.

Ведучий: Повернемось до питання грошових винагород

Робота в малих підгрупах. «Як правильно заохотити свою дитину?»

Учасники об’єднуються в підгрупи та отримують картку з визначеними проблемними ситуаціями та  невдалими прикладами заохочення. Графа «вдале заохочення» залишається порожньою.

Завдання: знайти вдале рішення та записати його до порожньої графи.

Коли команди завершують роботу, ведучий пропонує продемонструвати її результати та проаналізувати їх.

Проблема

Невдале заохочення

Вдале заохочення

Ваша восьмирічна донька відмовляється прибирати свою кімнату

Пообіцяйте доньці 50 гривень, якщо через 2 години в кімнаті буде чисто.

Приклад:Продемонструйте як необхідно наводити порядок, і пообіцяйте, що, коли вона закінчить прибирання, ви купите їй білет в кіно.

Ваш 4 річний син в магазині хапає все, що потрапляє йому в руки.

Коли дитина починає хапати товари, дайте їй шоколадку і скажіть: «На, їш! Тільки нічого не чіпай!»

Приклад:Пообіцяйте дитині, якщо вона буде добре поводитись і не брати нічого з полиць,ви купите їй цукерку або маленьку іграшку, яку вона вибере. Коли будете давати нагороду,відзначте її гарну поведінку.

В домашні обов’язки вашого сина входить кожного дня виносити сміття. Але він весь час про це забуває.

Подаруйте новий диск в надії на те, що син систематично буде виносити сміття.

Приклад:Розмістіть на стіні «сміттєвий календар». Якщо протягом тижня син жодного разу не пропустив, то в неділю він отримує гроші на новий диск.

Ведучий: Запам’ятайте декілька важливих правил стосовно заохочення дітей:

  • Заздалегідь і чітко обговоріть, яку суму грошей і за що ви готові дати дитині, щоб вона не почувала себе ошуканою. Наприклад, якщо ви домовились, що донька пофарбує двері і отримає гроші на плаття для ляльки, платіть тільки тоді, коли  фарбування закінчено, і робота виконана якісно.
  • Грошова винагорода обов’язково повинна супроводжуватись похвалою від батьків.
  • Не виплачуйте дитині кошти, за те, щоб вона чогось не робила. Наприклад, якщо дитина кожен раз кричить у лікаря, ви даєте йому цукерку, щоб вона замовкнула, ви провокуєте нові крики. Дитина розуміє: якщо вона буде кричати, то отримає цукерку, а якщо не буде, то не отримає нічого. Розумніше заохотити цукеркою гарну поведінку.
  • Якщо ви даєте дитині кошти, не диктуйте, на що їх витрачати, а ненав’язливо радьте, як розумно ними розпорядитись.

Ведучий: Як часто дитина вимовляє слова: «Я хочу!»?Найчастіше це відбувається тоді, коли справа стосується розваг, солодощів, іграшок. Але отримати все миттєво можливо не завжди: іноді з етичних міркувань, іноді з причини тимчасового безгрошів’я. Чи варто говорити дитині: «Я не хочу купувати тобі цю річ, і все!»? Відмова без пояснення не вирішить проблему, а тільки посилить ситуацію.

Як правильно вчинити батькам в даному випадку розповість психолог дошкільного закладу. А як це пов’язано з економікою – поговоримо трохи пізніше.

Практичний психолог:З точки зору психології зупинити істерику, яка вже в самому розпалі можливо декількома методами, адже це залежить навіть від типутемпераменту дитини.

Так дитині флегматику чи меланхоліку можливо буде достатньо пояснювальної бесіди, але цей метод зовсім не підходить дитині холерику або сангвініку.

Таким дітям дуже важливо усунути подразник, тому потрібно якомога швидше вийти з магазину або місця де істерика розпочалась, адже дитина може бути вправним маніпулятором, орієнтуючись на кількість людей та ніяковість ситуації для батьків. Тому вони не повинні здаватися, навіть якщо напад розпочався у громадському місці. Інакше піддавшись на провокацію дитини батьки можуть виконати примху малюка, тим самим твердо закріплюючи дану модель поведінки: дитина розуміє якщо вона буде кричати, то неодмінно отримає бажане, а якщо ні, то не отримає.

Вірніше за все взагалі зробити вигляд, що не звертаєте на дитину увагу, щоб вона зрозуміла, що гра на публіку не пройшла. Також не слід дозволяти, щоб дитину жаліли всякі жалісливі покупці, підриваючи батьківський авторитет. Найчастіше допомагає тільки одне – взяти за руку і вивести. Згодом, коли малюк заспокоїться, поговоріть із ним пояснюючи ваші дії. Розкажіть йому, як Вас засмутило, що він так себе поводив. Та поясніть чому не завжди можна отримати те, що хочеш тут та зараз. Поясніть дитині економічний бік проблеми.

Превентивними мірами, які можуть запобігти істерикам є бесіди та роз’яснення, які заздалегідь підготують дитину до даної ситуації.

Ведучий: Тепер повернемось до питання: «Як це пов’язано з економікою?»

Робота з економічного виховання дошкільнят неможлива без участі батьків. Особистий соціальний, а тим більше, економічний досвід дітей суттєво обмежений, тому завдання батьків – створити такі виховні ситуації, які б сприяли  збагаченню морально-економічного досвіду, формуванню морально-економічних звичок.

Пропоную розглянути дані ситуації:

  • Розповідайте дітям про свою роботу.

Діти не зможуть усвідомити зв’язок між працею і грошима, якщо не будуть знати, ким працюють їхні батьки, як заробляють кошти для існування. Робота повинна не тільки подобатися, вона повинна «годувати».

  • Не приховуйте від дітей своє матеріальне становище.

Але й не заглиблюйте у всі нюанси сімейного бюджету, адже постійно наголошуючи на нестачі коштів у родині ви формуєте низку комплексів у дитини, в тому числі і комплекс «невдахи». Коли йдете в магазин з дитиною, по можливості пояснюйте їй, для чого ви з нею берете той чи інший товар і чому відмовляєтеся від покупки інших, хай і цікавих або смачних речей.

  • Формуйте у дітей розумні потреби.

Слухаючи дитячі «Я хочу!», частіше запитуйте: «А навіщо тобі це?». Діти повинні прагнути задовольнити свої потреби, в тому числі і матеріальні, (наприклад, покупки); разом з тим їм навіть корисно засмучуватися через неможливість здійснити своє бажання. Отримуючи все на першу вимогу, вони можуть перейти межу розумного. Головний акцент при обговоренні чергової покупки з дитиною краще робити не на нестачі грошей, а на доцільності цієї покупки.

  • Вчіть дітей ощадливості.

Не залишайте без уваги зіпсовані предмети, зламані іграшки, розірвані книги. Покажіть дитині, як іх можна полагодити.  Якщо малюк буде бачити вашу турботу про продовження терміну служби оточуючих його предметів, він навчиться берегти не тільки свої, але і чужі речі.

  • Допоможіть дітям усвідомити вартість речей.

З раннього віку діти повинні усвідомлювати вартість речей, якими користуються: іграшки, книги, одяг і тощо. Малюки не повинні звикати до того, що все, що ламається, автоматично замінюється новим. В кожній речі

дитина повинна бачити цінність, яку хтось створив своєю працею, а батьки підкріпили її своєю роботою, тобто купили на зароблені гроші.

  • Спробуйте домовитись!

Перед відвідуванням магазину разом складіть список покупок. Якщо ваш малюк ще не вміє читати, складіть разом з ним список, на якому будуть намальовані продукти чи речі, які ви плануєте купити та надайте дитині в магазині активну роль покупця. Найулюбленіше заняття маленьких помічників – складати покупки в корзину або візок. Таким чином дитина зможе  викреслювати придбане зі списку і вчитиметься не робити необміркованих покупок. Не забудьте похвалити сина чи доньку, якщо вони гідно поводилися в магазині.

Практичний психолог: Неприємних емоцій можливо уникнути, якщо заздалегідь сформувати вірний перелік цінностей у дитини або спланувати список покупок. В цьому і батькам і педагогам може прийти на допомогу економічна гра «Піраміда цінностей».

Учасникам надається зображення  піраміди, яка складається з трьох сегментів та набір карток із зображенням одягу, іграшок, продуктів харчування тощо. Кожен сегмент має певне значення та цінність. Перший сегмент має назву «мені це необхідно», другий -«я це можу собі дозволити» та третій сегмент має назву - «це може зачекати».

Завдання: викласти картки із зображенням певних предметів на кожний ярус піраміди  із пріоритетом у витратах коштів  та проаналізувати отриманий результат.

Ведучий: Як навчити дитину фінансової грамотності, якщо, іноді, батьки недосконало нею володіють?Є багато способів контролювати свої витрати. Сьогодні поговоримо про один з них. Цей простий спосіб ведення сімейного бюджету називається «правило чотирьох конвертів».

Вправа «Раціональні витрати. Правило 4 конвертів»

Учасники об’єднуються в команди- «родини», та отримують по 6 конвертів кожна і уявні паперові гроші. Перший конверт- «заощадження»,  другий- «щомісячні витрати», наступні чотири- «щотижневі витрати».

Ведучий: Для реалізації цього завдання вам потрібно зробити кілька простих кроків:

  • Підрахувати суму доходів всіх членів сім’ї;
  • Відкласти 10% від доходу для забезпечення майбутнього собі і своїй сім’ї. Це - так званий резервний фондконверт « Заощадження»
  • Відкласти суму на постійні щомісячні витрати, які у вас є, наприклад квартплата, інтернет, мобільний зв’язок, кредит і т.п.- конверт «Щомісячні витрати».
  • Суму що залишається ділимо на 4 частини і розкладаємо по конвертах. Сума грошей у одному конверті – це бюджет на тиждень. Головне завдання – вкластись в тижневий бюджет і не виходити за його рамки. Брати гроші з інших конвертів не можна. Якщо по закінченню тижня у конверті ще залишаються гроші, то їх можна використати на власний розсуд. Оптимально – це розподілити їх між 2 і 4 пунктами.

Команди працюють над завданням, обговорюють результати. Ведучий озвучує правильну відповідь та підбиває підсумки семінару-практикуму. Пропонує учасникам висловити свої враження від участі в методичному заході.