Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета уроку: сформувати та закріпити знання здобувачів освіти про культурну діяльність жителів давньоруського Києва; розвивати вміння уявляти події, які вивчаються, здатність втілюватися в історичний образ; заохочувати до пошукової діяльності в різних її формах; виховувати естетичні смаки та повагу до культурних надбань минулого свого народу.

Основні поняття: кирилиця, писала, берест, билини, фреска, мозаїка, скоморохи.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: урок-екскурсія в минуле з використанням мультимедіа.

Епіграф уроку: «Культура є дзеркалом нації».

Хід уроку

І. Організаційний момент

Слайд 1

ІІ. Актуалізація знань

Слайд 2-3

Прийом «Відгадай та поясни» (зачитуються питання, здобувачі освіти показують відповідну фігурку та один з них пояснює свій вибір)

  1. Які племена нападали на Київську Русь за часів князювання Володимира та Ярослава?
  • печеніги;
  • авари.
  1. Хрещення Русі відбулося 998 року.
  • так;
  • ні.
  1. Ярослава Мудрого називали «тестем Європи».
  • так;
  • ні.
  1. Як називався перший писаний звід законів складений Ярославом Мудрим?
  • «Закони Ярослава»;
  • «Руська правда».
  1. Основним заняттям населення Київської Русі було будівництво.
  • так;
  • ні.
  1. Яку частину податків віддавали церкві?
  • десятину;
  • третину.

ІІІ. Мотиваційний аспект

Слайд 4

«Це буде мати городам Руським»

Питання

  1. Кому належать ці слова?(Олегу)
  2. Про яке місто йдеться?(Київ)

Оголошення теми

Слайд 5

Вчитель: Сьогодні на уроці ми з вами відправимося на уявну екскурсію по Давньому Києву і ознайомимося з його культурними пам'ятками та цінностями (тема уроку)

Питання

Чого ви очікуєте від уроку?

(Здобувачі освіти свої очікування записують на листочках та наклеюють їх на край парти та вибірково озвучують)

ІV. Вивчення нового матеріалу

Слайд 6

План уроку

  1. Мова та писемність.
  2. Освіта.
  3. Усна народна творчість.
  4. Архітектура та малярство.
  5. Музична творчість.

Слайд 7

1.Мова та писемність

Слайд 8

Вчитель: Для того, щоб нам потрапити до Давнього Києва скористаємося «Машиною часу». Але спершу треба всім зареєструватися в базі даних та прихопити з собою підручники адже вони будуть слугувати путівниками по місту.

Слайд 9-10

Дивимося, що тут у нас! Це давньоруські письмена і невідомий алфавіт, саме на давньоруській мові ми повинні ввести свої імена.

Завдання

  1. Давайте з’ясуємо за допомогою підручника, що це за алфавіт, яким нам доведеться зареєструватися.
  2. Записати свої імена кирилицею на аркуші та поставити перед собою.

Слайд 11

Перевірка імен

Вчитель: Можливо хтось з вас чув або знає про Кирила та Мефодія і може всім розповісти про них.

Повідомлення здобувача освіти про Кирила та Мефодія

Слайд 12

Завдання

Записати в зошити хто такі Кирило та Мефодій. (Кирило і Мефодій - творці слов'янської азбуки (кирилиці), перші перекладачі богослужбових книг на слов'янську мову, брати)

Слайд 13

  1. Освіта

Переміщуємося і потрапляємо до давньоруської школи

Питання

  1. Чому серед учнів немає дівчат? (Не допускалися до здобуття освіти мали знати як бідкатися по господарству).
  2. Де вчилися діти і що вони вивчали? (При церквах. Богослов’я, риторику, філософію, граматику, географію та іноземні мови).

Слайд 14

  1. На чому та чим писали в школах? (Писали писалами на бересті або навощених дощечках).
  2. Хто відкрив першу школу в Києві? (Володимир Великий).

Слайд 15

3.Усна народна творчість

Слайд 16

Ілюстрація картини М.В.Васнєцова «Богатирі».

Вчитель: Зверніть увагу хто нам зустрівся на шляху.

Питання

  1. Скажіть, хто перед нами? (Ілля Муромець, Добриня Микитич та Олешко Попович ).
  2. Як ви вважаєте вони популярні серед жителів міста? В чому це проявляється? (Так. Вони переказують про них один одному та складають легенди).

Слайд 17-20

  1. Які легенди про давньоруських богатирів ви знаєте? (Ілля Муромець і Соловей-розбійник, Добриня Микитич та Змій Горинич, Олешко Попович і Тугарин-змій та ін.).
  2. Крім легенд, ви знаєте ще якісь пам’ятки давньоруської творчості, які дійшли до сьогодення? (Казки, перекази, билини).

Слайд 21

4. Архітектура та малярство

Вчитель: Подивіться, яка чудова церква.

Слайд22

Питання

  1. Що це за церква? (Десятина церква).
  2. Ким та на честь чого вона споруджена? (Володимиром Великим на честь Хрещення Русі).

Слайд 23

Вчитель: Зверніть увагу на наступну споруду.

Питання

  1. А це що за споруда? (Золоті ворота).
  2. Ким вони були споруджені? (Ярославом Мудрим).

Слайд 24

Вчитель: А от ця будівля потребує особливої уваги, адже це одна з найцінніших архітектурних пам’яток доби Київської Русі.

Питання

  1. Що це за споруда? (Софійський собор).
  2. Ким та на честь якої події було її закладено? (Ярославом Мудрим на честь розбиття печенігів).

Вчитель: Давайте зайдемо до собору.

Слайд 25

Питання

  1. Які враження у вас від побаченого?
  2. Яка особливість архітектури? (Відкриті арки галерей неначе зв’язують споруду з навколишнім середовищем. Складність композиції нарощується знизу вгору й із краю в центр. Найбільш оздоблений центр.)

Слайд 26-27

3. Яким способом зображені мистецькі витвори всередині собору? (Мозаїка та фресковий живопис)

Вчитель: Вони прийшли на Київську Русь із Візантії, а місцеві майстри внесли свої нові риси створивши давньоруський живопис.

Слайд 28

5.Музична творчість

Вчитель: Нарешті ми дісталися центру міста – дитинця. Цікаво, що то за натовп зібрався… О, та це ж виступають артисти, яких називають скоморохами. Давайте запитаємо у одного зі скоморох про їхню справу.

Слайд 29-30

Здобувач освіти-скоморох: Ми виступаємо на княжих дворах, на міських та ринкових майданах, святкових зібраннях. Серед нас є танцюристи, фокусники,актори. Наші музики грають на гуслях, сопілках, лютнях, гудках, арфах, флейтах, б’ють у бубни, тарілки. Під час родинних та громадських свят ми приносимо людям радість і задоволення.

  1. Закріплення нового матеріалу

Слайд 31

Вчитель: Нам час повертатися додому. Погляньте біля «Машини часу» дружинники князя. Вони говорять доки не з’ясують хто ми такі - місцеві чи шпигуни печенігів,- нас не відпустять. З’ясовувати будуть ставлячи запитання.

Слайд 32

Питання

  1. Яким алфавітом ми пишемо? (Кирилицею).
  2. Де у нас знаходяться школи? (При церквах).
  3. Про кого розповідають найпопулярніші билини на Русі? (Про Іллю Муромця, Добриню Никитича та Альошу Поповича).
  4. Які архітектурні пам’ятки є найдавнішими в Києві? (Десятина церква, Золоті Ворота та Софійський собор).
  5. Хто такі скоморохи? (Танцюристи, фокусники, актори та музики, які грають на гуслях, сопілках, гудках, арфах, б’ють у бубни).

Вчитель: Ви молодці! Відповіли на всі питання тепер ми вільні і можемо повернутися додому.

Слайд 33

VІ. Рефлексія

«Мікрофон»

Чи справдилися ваші очікування від уроку?

VІІ. Підсумок уроку

Оцінювання учнів

Слайд 34

VІІІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати текст підручника.
  2. Напишіть міні-твір на тему «Моя екскурсія по Давньому Києву».