Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Великі можливості в плані реалізації проекту «Нова українська школа» та формування ключових компетентностей має застосування інноваційних технологій, зокрема, – LEGO.

Останнім часом у навчально-виховному процесі школи все ширше використовуються LEGO-технології, які спрямовані на розвиток конструктивного мислення, уяви, бажання досліджувати, експериментувати і винаходити.

LEGO Education дозволяє створити мотивуюче, захопливе освітнє середовище не тільки для навчання ключових предметів шкільної програми, а й для розвитку найважливіших навичок XXI століття: критичного і творчого мислення, вирішення завдань, вміння працювати в команді, вести дискусію, знаходити єдине рішення в спірній ситуації.

Метою доповіді є проведення аналізу LEGO Education як інноваційної технології та засобу активізації мотивації молодших школярів.

Впровадження LEGO Education у навчальний процес сприяє інтеграції предметів, тобто робототехніка та LEGO-конструювання стали інструментами із запровадження STEM-освіти, яка передбачає розв’язання однієї з освітніх проблем – перехід від знаннєвої парадигми освіти до компетентнісної [1, с. 124].

Педагог під час організації занять з LEGO ― партнер дитини, який підтримує, надихає, за потреби допомагає їй віднайти відповідь на питання. Він мотивує дитину бути самостійною, спонукає до дій у різні засоби, зокрема власним прикладом, адже дитина вчиться наслідувати дорослого. Упродовж усього заняття педагог знаходиться поруч з дитиною, ставить їй запитання, цікавиться успіхами, звертає увагу на розв’язання певних задач. Так відбувається взаємодія дорослого з дитиною, створюється довірлива атмосфера, яка сприяє розв’язанню проблемних завдань, формуванню вміння слухати і чути дорослих та однолітків, розвитку мовлення, уміння висловлювати свої думки та з повагою ставитися до думок оточуючих.

Як підтримати дитину?

  • Мотивувати самостійно виконувати завдання.
  • Допомогти, якщо дитина не вірить у свої сили або звертається по допомогу. (Але пам’ятаємо, що не варто виконувати завдання за дитину!)
  • Заохочувати, надаючи корисні поради та ідеї підбадьорливим тоном.
  • Спостерігати за діями дитини, цікавитися процесом, ставити відкриті питання, щоб спонукати мовленнєву діяльність (Відкриті питання — такі, на які не можна дати односкладної відповіді «Так»чи «Ні». Наприклад: «Що ти зараз робиш? Навіщо?»«На що схожа ця цеглинка? Як її можна використовувати?»);
  • Давати можливість вибору, аби дитина брала активну участь у розв’язанні завдання.

Використання конструкторів дозволяє поглянути на шкільні предмети по-новому. За допомогою конструктора LEGO вирішуються завдання освітньої діяльності за наступними напрямками:

  • Навчання правильному і швидкому орієнтуванню в просторі.
  • Розвиток дрібної моторики рук, стимулювання в майбутньому загального мовленнєвого розвитку і розумових здібностей.
  • Отримання та розширення математичних знань про лічбу, форми, пропорції, симетрії.
  • Розширення уявлень про навколишній світ, архітектуру, транспорт, ландшафт.
  • Розвиток уваги, здатності зосередитися, пам’яті, мислення.
  • Навчання уяві, творчому мисленню.
  • Оволодіння умінням подумки розділити предмет на складові частини і зібрати з частин ціле.
  • Навчання спілкуванню один із одним, повага до своєї та чужої праці. [2, с. 6].

Ефективність навчання основам робототехніки залежить і від організації занять, що проводяться із застосуванням таких методів [3]:

− пояснювально-ілюстративний (пред’явлення інформації різними способами: пояснення, розповідь, бесіда, інструктаж, демонстрація, робота з технологічними картами);
− евристичний метод творчої діяльності (створення творчих моделей);
− проблемний – постановка проблеми та самостійний пошук її вирішення учнями;
− програмований – набір операцій, які необхідно виконати в ході виконання практичних робіт;
− репродуктивний – відтворення знань і способів діяльності;
− збирання моделей і конструкцій за зразком, вправи по аналогії;
− частково-пошуковий – вирішення проблемних завдань за допомогою вчителя.

Програми LEGO Education розроблені для всіх предметів початкової школи. Наведемо приклади їх реалізації при вивченні різних предметів. Математика. Програма Lego Education пропонує дітям вирішити задачку про сім’ю левів: лев, левеня і левиця. Лев з’їдає в день три кілограми м’яса – це три червоні кубики LEGO, левиця – два кілограми (два червоних кубики LEGO), а левеня з’їдає один кілограм (один червоний кубик LEGO). Маємо великий шматок м’яса і потрібно з’ясувати, на скільки днів левовій родині вистачить такого запасу. Задачу можна вирішити просто розкладанням кубиків: по три, по два, по одному, і є багато способів правильно виконати завдання

На заняттях з математики LEGO використовується з метою закріплення та розвитку навичок прямого і зворотного рахунку, порівняння чисел, знання складу числа, геометричних фігур; уміння орієнтуватися на площині, вміння класифікувати за ознаками; можна використовувати як умовну мірку при порівнянні предметів по довжині, ширині, масі. Таким чином математика з абстрактної і незрозумілої науки перетворюється на абсолютно конкретну і прикладну. Читання. Щоб навчитися швидко і правильно читати, діти мають якомога частіше «перетинати» руками й ногами уявну центральну лінію, що розділяє тіло на ліву та праву половини. Серед звичайних вправ, які давно відомі педагогам, – передача м’яча по колу, хлопання руками мильних бульбашок, з’єднання правої й лівої колонок на папері. Цього можна досягти і за допомогою кубиків LEGO. Перед дитиною висипають купу кубиків і пропонують взяти правою рукою кубик 2 х 2, а лівою – 2 х 4, потім побудувати з них змійку і порахуй цеглинки. Під час виконання цієї вправи дитина постійно «перетинає» свою центральну лінію, тягнучись за іграшкою то правою, то лівою рукою. Так реалізується основний принцип програми – навчання через дію. Використовувати конструктор можна і на заняттях із мови. Так, чоловічки в різнокольорових костюмчиках, які є у наборах, можуть зображати голосні і приголосні звуки. Працюючи з LEGO, діти готуються до письма й читання, навчаються формулювати свої думки. На заняттях з природознавства LEGO використовується в експериментальній діяльності як матеріал, з якого зроблений конструктор. Добре організована робота з конструктором LEGO має також великий виховний потенціал: допомагає виробляти певні якості особистості – посидючість, терпіння, взаємоповагу, охайність. Робота з конструктором LEGO дозволяє молодшим школярам у формі пізнавальної гри дізнатися про багато важливих ідей і розвинути необхідні в подальшому житті навички.

Висновки. Кожна дитина - творча індивідуальність, до якої потрібно знайти свій підхід. Але щоб допомогти дитині розвинути свої здібності, зробити перші кроки у творчій діяльності, учитель має у собі розвивати креативність, нестандартне мислення.

Отже, суспільство XXI століття вимагає від школи професійних, мобільних, творчих вчителів, які здатні покращити майбутнє своєї держави, вивести її на новий науковий рівень. Нова українська школа - це перші кроки у становленні нашої країни, як могутнього реформатора, підготовка нестандартно мислячих, креативних, гуманістично спрямованих педагогів, які підготують нові покоління до життя у сучасних умовах. 

Отже, LEGO Education – одна із інноваційних технологій, яка дає можливість створити нове освітнє середовище, підвищує мотивацію дітей до навчання, сприяє формуванню навичок наукової діяльності та винахідництва, допомагає втілювати положення Нової української школи, сприяє досягненню основних цілей навчання.

Таким чином технологія LEGO Education може органічно зв’язати усі без винятку освітні галузі та навчальні предмети, сприяючи формуванню ключових компетентностей.

Література

  1. Вольянська С.Є. STEM-освіта/ С.Є. Вольянська// Довідник сучасного педагога/ С.Є. Вольянська.- Х.: Вид. група «Освіта», 2016.- с. 124-125.- (Б-ка журн. «Управління школою»: Вип. 5).
  2. Кошелєв О.Л., Грицай С.М. Компетентнісний потенціал LEGO EDUCATION у початковій школі/Молодий вчений, 2017. – №9.2 (49.2). – С. 5-8.
  3. Lego wedo книга для вчителя – Дания: LEGO Group. – 2009. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://soiro.ru/sites/ default/files/lego_wedo_-_kniga_uchitelya.pdf