Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Одним із шляхів модернізації освітньої системи України є упровадження в навчальний процес ЗДО інноваційних педагогічних технологій і методів.

Поняттям «інновації» позначають нововведення, зміну, введення чогось нового. Впровадження інноваційних технологій є значущим та актуальним для виховання і розвитку дітей дошкільного віку, а саме:

  • Забезпечують умови розвитку особистості;
  • Розвивають пізнавальні якості дошкільника, його життєву компетентність у різних соціальних інститутах;
  • Здійснюють її права на індивідуальний творчий внесок, на свободу саморозвитку.

Сучасній дитині необхідно не стільки багато знати, скільки послідовно і доказово мислити, проявляти розумову активність. Зміст і методи навчання дошкільнят спрямовані на розвиток пам’яті, уваги, уяви, на вироблення вміння порівнювати, виділяти характерні властивості предметів, узагальнювати їх за певною ознакою. Коли дитина сама діє з об’єктами, вона краще пізнає навколишній світ, тому пріоритет в роботі з дітьми слід віддавати практичним методам навчання.

Одним із таких методів, які сприяють вирішенню даної проблеми є лепбук. «Лепбук» – це книга або папка будь-якої форми та з будь-якої теми, з вкладеними у неї оформленими у оригінальний спосіб різноманітними міні книжками, іграми, віконечками, малюнками. Як і інші цікаві інновації, він був підхоплений вихователями, матусями, вчителями всього світу та досить вдало ними використовується під час навчання у звичних та домашніх умовах.

«Лепбук» сприяє розвитку творчості, уяви, має дидактичні властивості, багатофункціональний, може використовуватись одночасно групою дітей. Крім того є засобом художньо-естетичного розвитку дитини.

Структура і зміст лепбука доступні дітям дошкільного віку, він забезпечує ігрову, пізнавальну, дослідницьку та творчу активність всіх виконавців. Процес створення лепбука дозволяє дитині бути учасником всього процесу, на будь-якому з його етапів.

Лепбук – це спосіб закріпити знання з певної теми, осмислити зміст всієї папки, провести дослідницьку роботу, в процесі якої дитина бере участь в пошуку, аналізі та сортування інформації. Він допомагає дитині краще зрозуміти і запам’ятати матеріал.

У будь-який зручний час дитина просто відкриває лепбук і повторює пройдене. В результаті роботи з лепбуком у дітей розвиваються універсальні вміння, такі як:

  • Домовлятися з однолітками;
  • Використовуючи усне мовлення, висловлювати свої думки і бажання;
  • Приймати власні рішення, спираючись на свої знання і вміння;
  • Вміння планувати майбутню діяльність;
  • Шукати потрібну інформацію, узагальнювати її, систематизувати.

Лепбук розвиває творчі здібності та комунікативні навички. Особливо це актуально в наш час високих технологій, коли друковане слово стало не настільки популярне, і коли, на жаль, наші діти більше віддають перевагу комп’ютеру, ніж походу у бібліотеку за звичною книгою з картинками.

Виготовляючи лепбук, відкриваються широкі можливості для використання дидактичних ігор з різних розділів та у різних варіаціях. Їх застосування буде актуальним при узагальненні будь-якої теми.

Об’єднуючи навчання і виховання в цілісний освітній процес, «Лепбук» дає можливість педагогу побудувати діяльність на основі індивідуальних особливостей кожної дитини, створити умови, при яких сама дитина стає активним у виборі змісту своєї освіти. Використання лепбука забезпечує рівність можливостей, повноцінний розвиток кожної дитини, незалежно від місця проживання, статі, мови, національності, статусу, в тому числі і для дітей з особливими освітніми потребами.

Переваги використання технології «лепбук» у дошкільній освіті виявлено інтерактивну взаємодію між дитиною та дорослим. По-перше, такі форми роботи надають можливість здобути дитині певну інформацію про навколишній світ, яку дошкільник отримує в процесі власної активності. По-друге, у процесі взаємодії з однолітками, дитина опановує способи діяльності, через які пізнає себе, соціум, навколишній світ, взагалі механізми пізнання світу через індивідуальну, групову діяльність.

Враховуючи все вище сказано, керуючись чинними програмами та основними нормативно-законодавчими документами, які регламентують роботу вихователя ЗДО, використовую інноваційні технології під час планування роботи , проведення занять з вихованцями та організації їхнього дозвілля. І приділяю увагу роботі з «Лепбуком», як одним із аспектів інноваційних технологій в дошкільній освіті.

У своїй роботі використовую лепбук на закріплення, узагальнення знань та навичок дітей з таких тем: «Космос»,  «Осінь», «Зима»,

Як за приклад візьмемо фрагмент заняття у старшій групі на закріплення теми: «Зима», діти грали в Дидактичну гру «Тварини узимку. Хто де живе?». Діти відгадували загадки про тварин, описували та характеризували мешканців лісу, а також за малюнками відгадували зимові місяці, характеризували зиму за ознаками, складали невеличкі розповіді про зимові розваги.

В середній групі під час знайомства з темою: «Космос», також використовувала лепбук. Діти знайомилися з тілами сонячної системи; з’ясовували, чому буває день і ніч; дізнавалися, чому змінюються пори року; проведено дидактичні ігри: «Знайди планети за розміром і кольором», відгадували загадки.

                 

Під час проведення занять на ознайомлення та узагальнення з використанням «Лепбука» дошкільники із задоволенням та інтересом стають активними учасниками навчально-виховного процесу, активно включаються в хід проведення заняття, проявляють власну ініціативу, намагаються самостійно висловлювати власну думку, вислуховувати думки інших дітей,  в ігровій легше, швидше запам’ятовують подану інформацію та з легкістю відтворюють отримані знання через деякий час.

Активізація пізнавальної активності дітей дошкільного віку можлива при виконанні наступних вимог:

  • Систематичного використання «Лепбука» в освітній діяльності;
  • Вільного доступу «Лепбука» для дітей;
  • Формування стійкого інтересу дошкільнят для створення і використання «Лепбука».

Співдружність з сім’єю – одне з першочергових завдань, мабуть у кожному дошкільному закладі. Сучасне життя спонукає до урізноманітнення та обновлення форм спільної роботи з батьками. Використання різних форм і методів, залучення батьків до співпраці, дипломатичність і творчість педагога – запорука успішної взаємодії ЗДО і родини. Традиційні форми роботи (повідомлення, доповідь) втратили своє значення через недостатність зворотного зв’язку.

Зараз дуже широко використовуються нові, активні форми роботи з батьками. І тут доречно теж використовувати теж «Лепбук», як інформаційний стенд для батьків і виготовляти його так, щоб було зручно його розташовувати на столі і батьки мали до нього вільний доступ.

Батьки – це експерти і не спостерігаючи за роботою педагога, вони повинні бути рівноправними партнерами і союзниками. Жодні дії не дають результатів, якщо до них залучати батьків. Всі поставлені проблеми повинні розв’язуватись разом у спільній співпраці з батьками, як першими і найавторитетнішими вчителями для їх дітей.

Отже, використання і створення «Лепбука» дає можливість яскраво, творчо інформувати, активно долучатися до навчального процесу і проявляти творчі здібності усіх учасників навчально-виховного процесу. Як показує зарубіжна практика, лепбукінг – ефективний освітній метод, який дозволяє розвивати різносторонньо творчу особистість. Адже не дарма його широко використовують в навчальних закладах Великої Британії, Італії, Франції, США та ін.