Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сучасний процес навчання – це результат вагомих змін, що відбулися в системі вітчизняної освіти останніми роками. Актуальність даної проблеми: зміна ролі освіти в суспільстві зумовила більшу частину інноваційних процесів. Тепер освіта дедалі більше орієнтується на створення таких технологій і способів впливу на особистість, у яких забезпечується баланс між соціальними та індивідуальними потребами та які, запускаючи механізм саморозвитку і самовдосконалення, забезпечують готовність особистості до реалізації власної індивідуальності й змін суспільства. Тому введення нових елементів у діяльність вчителя дає змогу не лише навчати дітей, а й розвивати, виховувати, учити пізнавати нове як індивідуально, так і в парі чи в групі, граючись, самоудосконалюючись і  застосовуючи ті знання, уміння та навички, необхідні для певної життєвої ситуації. А творчість учителя та його запас знань, практичний досвід дає змогу застосовувати такі неординарні методи та форми роботи, що забезпечують успіх у будь-якій навчальній діяльності.

Основний текст викладу проблеми: одним із таких видів діяльності є квест. Коли взяти до уваги шкільні предмети філологічного спрямування, то у міфології й літературі поняття «квест» спочатку позначало один із способів побудови сюжету — цікава невеличка подорож головних персонажів до певної конкретної мети через подолання різноманітних перешкод та труднощів. Наприклад, у зарубіжній літературі це буде грецький цикл міфів про дванадцять подвигів Геракла, де головному герою треба виконати за велінням царя Еврісфея дванадцять визначних подвигів, для того щоб знайти велику славу, стати безсмертним й отримати вдячну пам’ять у віках. У навчальній діяльності поняття «квест»  означає гру – рух по колу до якоїсь мети, досягнення якої можливе тільки в результаті подолання певних перешкод шляхом розв’язання мовних завдань, пошуку і використання різноманітних предметів та взаємодії з іншими літературними персонажами.

Відомо різні види квестів, як пошукові ігри, ігри - змагання, так і веб-квести. Але, на мою думку, для учнів початкової школи слід використовувати екшн-квест ( рух героя до мети і виконання активних дій) та квест морфеус ( із зав’язаними очима, де уява учня «включається» якнайбільше.

Висновки: з учнями 5-6 класів, які самостійно читають книги відомих дитячих письменників світу,  можна провести цікавий, захоплюючий літературний читацький екшн-квест, який допоможе учням активно працювати в команді, дослідити територію школи, пригадати героїв, зміст відомих казок як народних так і літературних та попрактикуватися у кмітливості. Даний квест може бути таким:

Вчитель: Сьогодні ми з вами проведемо читацький квест, бо всі люблять погратися в розгадування загадок і пошук записок із завданнями. Щоб брати участь у цій грі, потрібно дати заставу – свій щоденник. Але участь беруть тільки ті учні, які мають за рівень навички читання оцінки від 7 до 11. Таких у школі … учнів.  ( Називає учнів поіменно, учні виходять на середину залу. )Пропоную  варіант гри: записку шукають два учні, які ви виберете, чи вся група?

Хід гри

Маєте надію, що так легко справитеся із завданням гри? Не вийде! Всі ваші щоденники будуть заховані у надійному місці і залишаться там до тих пір, доки ви не пройдете дорогою Вивчених художніх творів  і виконаєте всі завдання в записках. Йти потрібно від записки до записки, уважно вчитуючись у підказки. Остання записка підкаже, де ваші щоденники! Там же вас чекає і нагорода за старанність.

Завдання учням: ви повинні за початком казки вгадати її назву, порахувати букви в назві і якщо кількість букв відповідає кількості букв у слові «сюрприз», отримати приз. Підказки дозволяють знати місце у кімнаті, де заховане завдання-початок казки.

1. Перша підказка, де шукати завдання ( загадка):

На підвіконні  дерева сонні, стоять, усміхаються, на сонце заглядаються. ( Вазон)

Текст записки: «Колись була птиця жайворонок царем, а царицею -  миша, і мали вони своє поле. Посіяли на тім полі пшеницю. Як уродила їм та пшениця – давай вони зерном ділитися. От одне зерно лишнє було. Миша каже: «Нехай мені буде!» А жайворонок каже: «Нехай мені!» Думають вони: що тут робити? Пішли б позиватися, та немає старших за них: немає до кого йти позиватися. Потім миша каже: «Ну я лучче його перекушу!»[3 с.7] ( «Яйце-райце» - 9 букв)

2. Підказка – загадка: має роги і ноги, а держиться підлоги? [4 с.210]( Стіл)

Текст завдання: «Жив один лютий чорт. Він був дуже лютий, він був сам сатана! Якось він був у дуже хорошому настрої, тому що зробив собі дивне дзеркало. Це дзеркало мало незвичайну властивість – все хороше і прекрасне зменшувалося в ньому до неможливого, а все негідне і погане виступало чіткіше і здавалося ще гіршим. «Це надзвичайно весело!» – сказав чорт. Коли людині спадало на думку щось хороше, в дзеркалі з’являлась жахлива гримаса, і сатана реготав, радіючи з цієї майстерної вигадки».[1 с.81] ( «Снігова Королева» - 15 букв)

3. Підказка – загадка: стоять на дорозі, всім заважають. Хто йде, той штовхне, а з дороги ніхто не прийме.[4 с.210] ( Двері)

Текст записки: « Де-не-десь, у деякім царстві, жив собі цар та цариця, а в них – три сини. Як соколи. От дійшли ті сини до зросту, - такі парубки стали, що ні задумати. Ні загадати, хіба в казці сказати! Дійшли літ, - час їм женитися. Цар, порадившись гарненько з царицею, покликав синів та й каже:

-       Сини мої, соколи мої! Дійшли ви літ – час уже вам подружжя шукати.

-       Час, -кажуть, - таточку, час!

-       Забирайте ж , - каже, - діти, сагайдаки срібні, накладайте стрілочки мідяні й пускайте в чужі землі далекі: хто до кого влучить у двір, там тому й молоду брати.»[3 с.121] ( «Царівна-жаба» - 11 букв)

4. Підказка-загадка: наскакався, назвивався і в куточку заховався. [4 с.212]( Віник)

Текст записки: « Жила якось одна жінка. Вона дуже хотіла мати малесеньку дитинку, тільки не знала, де її взяти. От вона й пішла до старої чаклунки і сказала їй: «Мені так хочеться мати маленьку дитинку. Чи ти не скажеш, де мені її взяти?»

-       О! Цьому можна допомогти! – мовила чаклунка.- ось тобі зерно ячменю. Воно зовсім не таке, як ті, що ростуть на селянських полях або йдуть на корм курям. Поклади його в квітковий горщик, тоді побачиш, що буде!» [1 с.60] ( «Дюймовочка» - 10 букв).

5. Підказка-загадка: поля скляні, пороги дерев’яні, а саме як картина.  [4 с.210]( Вікно)

Текст записки: «Одного дня серед зими, коли надворі сипав сніг, як біле пір’я, королева сиділа біля вікна і вишивала. Рама у вікні була з чорного дерева. І сніг проти неї здавався ще білішим. Задивилася королева на той сніг і вколола пальця голкою. Щоб не так боліло, вона виставила руку на холод за вікно, і на сніг упало три краплі крові. І ті червоні краплі були такі гарні на білому снігу, що королева подумала: « Якби у мене була дитина така біла, як сніг, червона, як кров, і така чорна, як дерево на цій рамі». [2 с.148-149] («Білосніжка» - 10 букв)

6. Підказка-загадка: Білий кінь по чорному полю залиша чіткий слід за собою. З кінця в кінець скаче, мовчки щось усім каже.[4 с.216] ( Дошка і крейда)

Текст записки: « Колись то давно, не за нашої пам’яті, - мабуть, ще й батьків і дідів наших не було на світі, жив собі убогий чоловік з жінкою, а у них був одним один син, та й той не такий , як треба: таке ледащо отой одинчик, що господи!нічого не робить – і за холодну воду не візьметься. А все тільки на печі сидить та просцем пересипається. Уже йому , може, годів з двадцять, а він усе без штанців на печі сидить – ніколи й не злазить: як подадуть їсти, то й їсть, а не подадуть, той так обходиться.»[3 с.65]  ( « Ох» - 2 букви)

7. Підказка –загадка: На стіл я дуже схожа,та діток я люблю,
Тому у школі можу навчати їх всьому. ( Парта)

Текст записки: «Жили собі дід та баба. Вже й старі стали, а дітей нема. Журяться дід та баба: «Хто нашої й смерті догляне, що в нас дітей нема?» От баба й просить діда: «Поїдь, діду, в ліс,. Вирубай там мені деревинку, та зробимо колисочку, то я положу деревинку в колисочку та й буду колихати; от буде мені хоч забавка!»[3 с.31] ( «Телесик» - 7 букв)

А де приз – сюрприз? Теж загадка! Приз там, де найкраще місце в класі! ( Це може бути зелений куточок, виставка дитячих робіт, куточок читача…) Призом для дітей можуть бути фрукти, цукерки та печиво.

Література

  1. Андерсен Х.К. Казки. - Д.,1992. - 190 с.
  2. Брати Грімм. Казки. - Д., 1993. – 206 с.
  3. Царівна-жаба. Українські народні казки. - К.,1970. – 159 с.
  4. Народ скаже - як зав'яже. Українські народні приказки, загадки, прислів’я, казки. -  К.,1973. – 229с.