Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

“ Якщо хочеш виховати в дітях сміливість розуму,
самостійність як особистісну  рису, то створи такі
умови,щоб спалахи їх думок утворювали царство
думки, дай їм можливість відчути себе в ньому володарями ”
Ш. Амонашвілі

Однією з актуальних проблем сучасного українського суспільства є збереження інтелектуальної еліти країни.  З огляду на це, ми -  педагоги ДНЗ №2 «Подоляночка» приділяємо особливу увагу роботі з дітьми, які мають інтелектуальні здібності.

З 2016 року в закладі розпочав роботу гурток «Логіко-математичний розвиток», керівником якого є я, вихователь Надія Сироєжко. Непомітною ниткою у ньому проходить поєднання сучасних елементів інноваційної технології «Палички Кюїзенера» та старовинні козацькі ази математики, геометрії, народної астрономії.

У всьому світі широко відомий дидактичний матеріал, розроблений бельгійським математиком X. Кюїзенером.  Він призначений для навчання математики та використовується педагогами різних країн у роботі з дітьми, починаючи з молодших груп дитячого садка. Палички Кюїзенера називають ще кольоровими паличками, кольоровими числами тощо.

Палички Х.Кюізенера як дидактичний засіб в повній мірі відповідає специфіці й особливостям елементарних математичних уявлень дошкільнят, а також їх віковим можливостям, рівню розвитку дитячого мислення, в основному наочно-дієвого і наочно-образного. Використання даного  матеріалу є також передумовою  розвитку логічного мислення малюків. Адже в мозку дитини відображується передусім те, що спочатку здійснюється практично під час маніпулювання предметами. Робота з паличками дозволяє перевести практичні, зовнішні дії у внутрішній план, створити повне, ясне і в той же час досить узагальнене уявлення про поняття.

Як дидактичний матеріал  палички  Кюїзенера представляють собою набори, що складаються з об’ємних брусочків або смужок різної довжини та кольору, які моделюють числа від 1 до 10.   Оперування ними є основою для розумових дій, вироблення навичок рахунку, вимірювання, різних обчислень.

Набором паличок (смужок) слід забезпечити кожну дитину, що дає можливість вправлятися  у групі, парі  та  індивідуально.   Можна організовувати також  фронтальні заняття. 

На початку впровадження в роботі палички Кюїзенера, я використовувала паперові смужки, які виготовляла самостійно, так як не мала змоги забезпечити всіх дітей дерев’яними наборами. На сьогоднішній день наш гурток працює з чарівними, зручними, цікавими для дітей дерев’яними паличками. Діти з великим захоплення оперують цим матеріалом.

Заняття проводжу спільно з хлопчиками та дівчатами: спочатку заохочую їх, а потім разом починаємо працювати та радіти досягнутим результатам. Тривалість занять – 20-35 хвилин два рази на тиждень.

Для більш успішного засвоєння матеріалу використовую різноманітні методичні прийоми: словесні, наочні (демонстрація відеофільмів, слайдів, предметів побуту, картин, фото світлин), самостійні (робота з дидактичним матеріалом, створення макетів, малювання, ліплення, конструювання), практичні (спортивні, інтелектуальні, народні та дидактичні ігри), методи мотивації (дидактичні ігри, створення проблемних ситуацій), методи контролю та корекції (тестування, вікторини, конкурси), ігри та вправи з елементами сюжету (відтворення предметних дій, рольові ігри) – це все допомагає поєднати суспільні стосунки та трудові дії дітей.

Система взаємопов’язаних різних методів та прийомів роботи об’єднаних сюжетною лінією дає можливість детально розкривати зміст та досягати поставленої мети.

Здійснюю ретельний  підбір ігор, враховуючи індивідуальні особливості, вікові можливості кожної дитини, а так само рівні розвитку дітей. Використовую методи і прийоми, які дозволять забезпечити мотивацію занять.

На початковому етапі палички використовую, як ігровий матеріал. Діти граються з ними, як із звичайним паперовим конструктором, тим часом закріплюємо кольори, розміри та форми. Сьогодні, палички вже виступають як посібник для маленьких  наших математиків, з яким діти  вчаться  досягати закони загадкового світу чисел та інших математичних понять. Під час роботи зберігаю принцип -  впровадження від простого до складного та поєдную це все з козацькою математикою. Діти залюбки визначають дюймами довжину рова навколо побудованої фортеці із паличок, рискою позначають відповідне число… Найбільше їм до вподоби вимірювання сипучих речовин. І хоча вночі ми не маємо можливості спостерігати за зорями,  але дякуючи тісній співпраці з батьками, діти з радістю діляться своїми враженнями від спостережень за Чумацьким шляхом, Місяцем.

Важливо здійснити підбір ігор, враховуючи індивідуальні особливості, вікові можливості кожної дитини, а так само рівні розвитку дітей. Необхідно використовувати методи і прийоми, які дозволять забезпечити мотивацію занять:

  1. Ігрові методи і прийоми.
  2. Використання сюжетів, казкових персонажів .
  3. Наочні: демонстраційні та роздавальні матеріали: схеми, малюнки. .
  4. Використання прийомів «авансування», «створення ситуації успіху»: відстаючих дітей знайомити з новим матеріалом раніше, ніж дітей з високим рівнем розвитку. Це підвищує активність дітей на загальному занятті і сприяє засвоєнню матеріалу та зростанню почуття впевненості в собі.

Система роботи з дошкільниками по впровадженню паличок Кюїзенера включає наступні напрями:

- Складання перспективного планування для  дітей 5-6 р. ж.
- Створення розвиваючого середовища.
- Використання ігор та вправ в навчальній діяльності.
- Використання паличок Кюїзенера в самостійній діяльності.
- Використання в ігровій діяльності.

Переконана, що прокладаючи непомітний місток від минулого до сьогодення, вже з дошкільного віку  вихователі та батьки спільно  формують у маленьких лель та козаченят риси справжнього українця. Матеріали  гурткової роботи систематизувала в окремий посібник «Ази козацької та сучасної математики для маленьких українців», з яким ви можете ознайомитися на сайті закладу.

Рекомендований матеріал може використовуватися у різних цілях, що робить посібник багатофункціональними, змістовними корисними для сучасного педагога. Його розроблено на допомогу, як педагогам ЗДО, так і батькам. Він  може бути використаний як цілісна система, так і частково  всіма, хто має бажання глибше вивчити дану проблему та сьогодні виростити духовно багату і ерудовану особистість.