Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Відкрити для себе світ дітей може тільки той, кому вони цікаві і хто їх знає. Дошкільнята надзвичайно чутливі до різного роду впливів. Дитина як губка, вбирає враження, знання, стилі поведінки педагога, працюючого з ним. Тому як стихійне, так спеціально організоване навчання і виховання в деякій мірі  визначає особливості рівень її психічного, фізичного та інтелектуального розвитку. Правильно організоване  навколишнє виховне середовище служить джерелом повноцінного розвитку, в процесі якого у дитини, за допомогою дорослого, складаються необхідні якості і властивості особистості.

Чи актуальна тема: «Економічне виховання дошкільнят»? Так, ця тема актуальна на сучасному етапі розвитку економічних відносин в Україні. Вся країна прийшла в рух - заговорили про ринкову економіку, про нові взаєминах між споживачами та виробниками, про користь реклами і т.п. Нові механізми господарювання вимагають від сучасної людини особливих якостей, особливої ​​економічної культури, вражають ряд соціальних проблем. Тим часом у нашій країні історично склалося так, що:

  • про поняття бізнесу, вигоди і невигідності, про купівлю-продаж, можливості заробити гроші в народі не прийнято говорити;
  • при обговоренні цих питань діє суспільний стереотип «незручності»;
  • українці, в основному, є «пасивними» споживачами.

Тому - економічну освіту треба розпочинати вже з дошкільного віку. Економіка і дошкільник лише на перший погляд здаються занадто далекими один від одного. Подана для дитячого розуміння, як область "розумного ведення домашнього господарства", мистецтво його ведення, економіка може бути припіднесена дітям у формі елементарних відомостей.

Завдання економічного виховання для дітей дошкільного віку:

  • навчити їх правильному відношенню до грошей, способам їх заробляння і розумному використанню;
  • за допомогою ігор, економічних завдань, кросвордів ввести дітей в складний світ предметів, речей, людських взаємин;
  • пояснити взаємозв'язок між економічними і етичними категоріями: праця, товар, гроші, вартість, ціна, з одного боку, і моральними - "ощадливість, чесність, економність, гідність, щедрість" - з іншого;
  • навчити правильно ставитися до реклами, розуміти її;
  • поводитися правильно в реальних життєвих ситуаціях, розвивати розумні потреби.

Основний вид діяльності дошкільників - гра. У зв'язку з цим економічне виховання здійснюю через ігрову діяльність. Робота по залученню дошкільників до економічної культури проводиться з поступовим ускладненням і включає IV блоки.

I Етап I блоку: Обговорення з дітьми питань про те, що їм необхідно зробити, коли вони голодні або хочуть пити, коли потрібно одягнутися і вмитися, коли хочеться грати, малювати, ліпити, послухати казку і т.д. З'ясування того, в чому саме полягає потреба: чи потрібні їм якісь певні предмети або допомога, турбота, співчуття і т.д., звідки беруться необхідні речі, хто надає ті чи інші послуги, проявляє турботу і співчуття. Посилення уваги до проблем спілкування: як попросити про потрібний предмет, допомоги, послузі, як запропонувати свої допомогу або послугу.

Ознайомлення з різними професіями, з художніми творами про представників різних професій.

На II етапі I блоку роботи - надання допомоги дітям у знайомстві і спілкуванні один з одним, виявлення спільного між ними, схильності та інтереси кожного, допомагти в усвідомленні потреби в дружньому спілкуванні, у впізнаванні нового. Обговорення з дітьми, в чому полягають потреби, різноманітність потреб людей.

Разом з дітьми виділяли з цього розмаїття економічні проблеми:

  • знайомилися з економічною категорією "потреба";
  • розширювали уявлення про безліч потреб, життєво важливих для людей, про економічні потреби, про товари і послуги, яких потребують люди;
  • розвивали творчі здібності та уяву дітей, їх здатність брати участь в дискусіях, вчилися вислуховувати думки інших, ввічливо відстоювати свою точку зору.

III етап I блоку Рішення практичних завдань

На цьому етапі разом з дітьми з'ясовувалися причини, за якими ті чи інші потреби вимагають обов'язкового задоволення (їжа, вода, повітря, житло, одяг, взуття, безпека, медична допомога, транспорт і т.д.) Обговорювалося: що необхідно для задоволення кожної з потреб, які для цього потрібні товари і послуги, які вимоги до тих чи інших потреб (гігієна та культура харчування, якість товарів, необхідність в книгах, театрі, кіно і т.д.) Виявляли залежність між потребами і правилами життя (щоб задовольнити потреби, потрібні певні правила). Знайомила дітей з правилами, яких треба дотримуватися, перебуваючи в тому чи іншому місці, і з тим, як виконувати встановлені правила.

II блок I етап. Обмін і гроші. Ринок

- Розвиток у дітей уявлень: про взаємозв'язки і взаємозалежності, існуючих між виробниками товарів і послуг; про обмін товарами і послугами; про призначення ціни; про гроші як універсальний засіб обміну; про попит та пропозицію і їх вплив на величину ціни.

- Організація «ринку» обміну товарами і послугами, щоб кожен міг отримати бажане. Пояснення декількох значень слова «ринок».

- Придумування з дітьми грошей, їх назви, форми. Проведення конкурсу на краще зображення грошей. Використання придуманих грошей в іграх за обміном. Проведення бесіди про функції і значенні грошей.

- Обговорення поняття «бартер». З'ясування питань про те, для чого потрібен бартер, який обмін справедливий, а який ні, від чого залежить ціна товару та послуги.

II блок II етап. Попит і пропозиція. Встановлення ціни

- Розвиток уявлень: про попит та пропозицію і їх вплив на величину ціни; про встановлення ціни; про обмін товарами та послугами.

- Проведення практичного заняття: виробництво товару (іграшки, вироби і т.д.), який би відповідав попиту; захист кращого «товару» (реклама); конкурс на кращий товар або послугу; встановлення ціни. Визначення попиту та пропозиції.

- Проведення бесіди про гроші і про грошові одиниці різних країн, про нові європейські грошові одиниці.

 II блок III етап. Практичні заняття

Виставка - продаж виробів, виготовлених дітьми, аукціон, конкурс на кращий проект.

Результатом проведення роботи стало поповнення елементарних знань дітей новими основними економічними поняттями: товари, послуги, взаємозалежність, обмін, продаж, попит, пропозиція, ціна, гроші, ринок.

Отже, діти познайомилися з потребами людини, тварин і рослин, дізналися, що таке гроші, як утворюється ціна на товари, де можна придбати товар, де він продається. Значить прийшов час дізнатися хто і як виробляє товар.

III блок Попередня робота

  • Ознайомлення дітей з різними видами ресурсів (природними, капітальними, людськими), розмаїтістю природних ресурсів, різними способами їх застосування.
  • Ознайомлення дітей з поняттями «товар» і «споживач».
  • Обговорення необхідності ресурсів для виготовлення будь-якого товару.
  • Представлення про суть ресурсів (людських, природних, капітальних) та їх використання для виготовлення товарів.
  • У результаті спостереження, бесід, читання художніх творів підвести дітей до висновку: одні матеріали, з яких виробляють товари, можна знайти в природі, а інші зроблені людьми.
  • Ознайомити дітей з поняттям «природа», пояснити, що відноситься до природного світу.
  • Ознайомити з поняттям «товар».

III блок I етап Розширення та поглиблення поняття «ресурси»

Розширення уявлень: про різноманітність природних і капітальних ресурсів і способи їх використання; про взаємозв'язки людей різних професій; про способи задоволення їхніх потреб. Обговорення з дітьми питання про те, звідки беруться продукти харчування (з природи - ліс, море, поле), хто виробляє товари, люди яких професій виробляють товари, які капітальні ресурси необхідні для їх виробництва.

III блок II етап Які бувають виробники

Ознайомлення дітей з виробниками товарів і послуг (представниками різних професій), видами транспорту, різноманітністю транспортних послуг. Розширення уявлень про капітальні ресурси (про інструменти, якими користуються люди), про взаємозв'язки різних професій. Обговорення питання про те, що для задоволення потреб потрібні товари і послуги. Уточнення понять: «товари», «послуги», «споживач», «виробник». З'ясування взаємозв'язку споживання і виробництва, послуг. Проведення практичних занять за темою "Що кому потрібно, що ким виробляється?"

III блок III етап Вирішення практичних завдань

Продовження ознайомлення дітей з виробниками товарів і послуг - представниками різних професій; розширення уявлень дітей про ресурси, про процес виробництва знайомих товарів, про ланцюжки виробників.

III блок IV етап Вирішення практичних завдань

Продовження ознайомлення дітей з виробниками товарів і послуг - представниками різних професій; розширення уявлень дітей про ресурсах, про процес виробництва знайомих товарів, про ланцюжки виробників. Вирішення завдання «Як з'являється новий зошит» (спираючись на вже наявні уявлення дітей, розширюючи і коригуючи їх у процесі бесід, відповідей на запитання, дискусій, перегляду ілюстрацій, читання книг, поступово з'ясувати, які природні, капітальні та людські ресурси потрібні для перетворення дерева в зошит. Дуже важливо при цьому створити ситуацію, в якій діти згадали б про довгий і важкий процес вирощування лісу). Ознайомлення дітей із поняттям «економія ресурсів».

Реклама - це певна інформація, яка упакована в оригінальну форму. Крім інформації реклама несе в собі певний емоційний настрій. Саме тому діти так люблять рекламу, грають в неї.

  1. Рекламований предмет заздалегідь відомий всій групі.
  2. Рекламований об'єкт відомий тільки автору.
  3. Реклама може бути використана як одна з форм узагальнення спостережень.

У процесі роботи над реалізацією цього блоку у дітей розширюються елементарні знання про основні економічні поняття: економіка, потреби, норми життя, товар, продукт, послуги, споживачі, виробники, ресурси, реклама, рекламувати, рекламодавець, рекламний агент, "своя справа".

IV блок «Обмеженість ресурсів. Вибір і його ціна. Корисні навички та звички в побуті - це теж економіка».

Основні ідеї IV блоку полягають в наступному:

Обмеженість ресурсів: не можна мати всі товари і послуги, які можна забажати. Обмеженість ресурсів призводить до того, що люди постійно стикаються з проблемою вибору. Із - за обмеженості ресурсів завжди доводиться вибирати, на що їх витратити, тобто що саме і в якій кількості виробити з цих ресурсів. Існує безліч способів задоволення потреб. Як вибрати одну з них?

IV блок  I етап Розширення та поглиблення теми.

- Створення ситуацій обмеженості ресурсів у процесі різних видів діяльності дітей.
- Продовження роботи з розвитку уявлень про обмеженість ресурсів, ознайомлення дітей з проблемою вибору.
- Уточнення понять «ресурси», «обмеженість ресурсів», ознайомлення з поняттями «вибір», «ціна вибору».

IV блок II етап Вибір і його ціна.

- З'ясування з дітьми можливості задоволення всіх потреб.
- Виявлення проблем: чому неможливо задовольнити всі потреби; обмеженість яких ресурсів заважає цьому; як доводиться поступати, коли ресурси обмежені; від чого доводиться відмовлятися, роблячи свій вибір (ціна вибору).

IV блок  III етап Вирішення практичних завдань

- Бесіди, читання розповідей по даній темі.

- Проведення ситуативних ігор, в ході яких увага дітей акцентується на тому, що всі ресурси обмежені, одні й ті ж ресурси можна використовувати різними способами, всякий раз необхідно приймати рішення, який із способів вибирати.

- Використання в іграх реальних ситуацій, в яких діти вирішували б не тільки економічні завдання, а й екологічні та моральні проблеми.

Основні економічні поняття: можливість, потреба, обмеженість, вибір, ціна вибору.

І основне завдання вихователя – не тільки дати певний обсяг економічних знань, а й навчити правильно користуватися ними в життєвих ситуаціях.

Література

  1. Грама Н. Г. Формування економічної грамотності у дітей дошкільного віку: монографія / Н. Г. Грама /. − Одеса, 1997. − 216 с.
  2. Економічне виховання в дошкільному закладі. – Черкаси, 1996. – 35 с. 4. Оганян Г.А. Економіка в нашому домі. – К., 1988.
  3. Жадан Р. Економічна освіта дітей старшого дошкільного віку (перспективно-календарне планування занять з економіки) / Р.Жадан, Г. Григоренко. – Запоріжжя: ТОВ «ЛІПС» ЛТД, 2006. – 116 с.
  4. Жадан Р., Григоренко Г., Малятам про економіку // Дошк. виховання. – 2001. – № 10. – С. 12 – 13.
  5. Іванова А.В. Економічний досвід − старшим дошкільнятам // Дошкільне виховання. − 2006. − №7. − С. 22 − 25.
  6. Іванова А.В. Як допомогти дитині здобути первинний економічний досвід // Освіта Донбасу. − – №2 (109). –  С.47– 51.
  7. Кривошия Н. Малятам про економіку // Дошк. виховання. − 1997. – № 1. – С. 26 − 27.