Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Школа – це життєвий простір дитини, тут вона не просто готується до життя, а й повноційно живе.
Головна ідея НУШ — у центрі дитина, а не вчитель, як це було раніше. Учень і дорослий зараз мають однаковий доступ до інформації, тому вчитель у класі більше не джерело знань, а просто фасилітатор. Він організовує роботу дітей так, щоб кожен учень знайшов своє місце у світі.
Сьогодні особлива увага приділяється навчанню іноземної мови школярів в початкових класах, бо в дитинстві схильність до вивчення мов набагато більша. Саме на початковому етапі навчання англійської мови закладаються основи психолінгвістичних механізмів іншомовної комунікативної компетентності, формуються мовні навички та мовленнєві вміння.
Пошук та вдосконалення ефективних методів навчання іноземної мови учнів початкових класів, які роблять процес навчання захоплюючим та емоційним, сприяють повноцінному та своєчасному розвиткові ключових мовленнєвих компетенцій учнів у процесі оволодіння основами іншомовного спілкування, є досить актуальною та необхідною темою в умовах Нової української школи. Важливо, щоб дитина була головною на уроці, почувала себе комфортно, брала активну участь в обговорюванні тем уроку.
Метою даноїдоповіді є дослідження визначити сутність терміну «метод TPR», з’ясувати особливості методу повної фізичної реакції, проаналізувати можливість використання даного методу у роботі з дітьми молодшого шкільного віку у процесі навчання англійської мови, зокрема, при навчанні лексико - граматичного матеріалу, формуванні та розвитку ключових мовленнєвих компетенцій.
Сучасний стан розвитку суспільства та реформування вітчизняної системи освіти потребують принципово нових підходів до викладання іноземних мов у навчальних закладах [1, с. 53]. І снує багато методів викладання іноземної мови, але найбільш результативним та дієвим методисти називають природний метод, тобто навчання іноземної мови проходить за тих же умов, що й засвоєння рідної мови. Дуже важливо створити в процесі навчання дітей іноземної мови такі умови, щоб матеріал засвоювався природно, щоб діти вчилися легко, з інтересом і бажанням.
Одним із найсучасніших є метод повної фізичної реакції. Метод повної фізичної реакції (TPR – скорочено від повної назви методу англійською мовою «Total Physical Response») – це метод навчання іноземної мови через використання фізичних рухів, як реакції на усні стимули, команди, інструкції. Для молодшого школяра цей метод застосовується у вигляді виконання команд, рухливих ігор, ілюстрації жестами й мімікою певних дій і ситуацій тощо. Такий метод навчання ідеально підходить для дітей, оскільки їм притаманне бажання постійно рухатися, імітувати, фантазувати [2, с. 293]. Він розроблений професором Джеймсом Ашером. Основна його ідея полягає в тому, що нові слова та фрази краще запам’ятовуються, якщо нові знання підкріпити діями. Основними принципами методу є:
- Розуміння іноземних мов має передувати говорінню.
- Розпізнавання фонем, лексем та мовленнєвих структур має формуватися у грі, що моделює ситуацію, близьку до афективної сфери дитини (емоцій, інтересів, захоплень тощо).
- Трансфер усіх комунікативних структур відбувається через тематизацію мовленнєвої ситуації, але із збереженням первинних візуальних, аудитивних, кінетичних чи моторних відчуттів.
Метод повної фізичної реакції базується на узгодженні мовлення і дії: навчання мовлення здійснюється через фізичну активність. Таким чином, основою даного методу є фізична активність дітей як реакція на репліки та прохання вчителя [3, с. 11].
Замість того, щоби просити своїх учнів тихо сидіти на місці, ви вимагатимете від них встати, пересуватися класом і виконувати фізичні вправи! Таке комплексне введення в комунікативний процес сприяє повному заглибленню дитини в іншомовне спілкування.
TPR можна використовувати для навчання та практики таких мовних одиниць:
Дієслова/Verbs (переважно тих, що позначають рух)
Прислівникитаприкметники/Adverbs and adjectives
Часи/Tenses past/present/future and continuous aspects
Предмети, що є в класі/Classroomlanguage
Наказовий спосіб дієслова та інструкції/Imperatives/Instructions
Сторітелінгтачитання/Storytelling and reading
Піснітаримівки/Songs and chants
Елементи цього методу успішно використовуються на традиційних заняттях, особливо на початковій стадії, коли вчитель встановлює контакт з учнями і намагається організувати навчальний процес:
- please stand up
- please sit down
- please open the book
Розігруванняситуаційзаролямипов’язанезвикористаннямрухувпроцесінавчанняіноземноїмови, атакимчиномзелементамиTPR.
Виділяють наступні види вправ:
- TPR-B ("TPRwithbody"), які включають все (рухи, дії, накази), що може бути виконано за допомогою загальних рухів тіла. Наприклад, вправа "Simon says": sit down, stand up, turn around,touch your nose, turn right, turn left, play football, ski, jump, run, play tennis, swim, play golf, go bowling, play volleyball.
- TPR-O ("TPR with objects"), які засновані не лише на вивченні окремих слів, а й на виконанні певних дій з предметами. Наприклад, вправа "At the shop": У вчителя на столі розкладено канцелярське приладдя. Вчитель, називаючи певний предмет, вказує на нього, бере його зі столу і показує дію, яку виконують саме з цим предметом. Діти мають повторити дії за наказом учителя.
- TPR-P ("TPR with pictures"). Тематичні малюнки є надзвичайно ефективним засобом навчання ІМ, особливо на початковому ступені. Наприклад, вправа "Sunday dinner": На дошці розташовані тематичні малюнки із зображенням овочів / фруктів / напоїв. Учень має підійти, зняти з дошки певний малюнок.
- TPRS (TPR-Storytelling), котрі включають розігрування нескладних історій та казок, що сприятиме швидкому та якісному засвоєнню учнями ЛО.
Діти під керівництвом учителя описують малюнки. Обговоривши зміст малюнків, вчитель пропонує учням скласти розповідь або казку від початку до кінця. Необхідно практикувати виконання таких вправ у парах, у малих групах, командах, адже такі форми роботи спрямовані на забезпечення творчої співпраці і взаємодії молодших учнів.
Оповідання різних, цікавих дітям, історій забезпечує природний спосіб розвинути багату уяву для того, щоб вони змогли самостійно опрацьовувати та складати розповіді різного характеру.
Складаючи оповідання учні розвивають свої творчі здібності, це дає можливість розкрити душу дитини, побачити її внутрішній світ, чим вона живе, про що думає, мріє.
Узагальнюючи вище зазначене, можна зробити висновок про те, що даний метод ефективний на всіх етапах вивчення мови, має свої переваги порівняно з іншими методами навчання іноземної мови учнів початкових класів, оскільки активізує іншомовне мовлення, приносить задоволення від навчання, підтримує темп, сприяє розвитку у дітей пам’яті та уяви, може бути використаний під час навчання різних за розміром, віком та здібностями груп дітей, як під час оволодіння лексичним матеріалом, так і під час вивчення різних граматичних форм та конструкцій, а також частин мови, у класному мовленні (накази, інструкції), під час вивчення історій та казок, не вимагає великої підготовки чи матеріалів, а, отже, і часу, активізує до навчання як ліву, так і праву півкулі головного мозку. Підхід до навчання на основі методу TPR зменшує стрес від навчання, адже робить цей процес цікавим та захопливим; сприяє засвоєнню знань на довгий час, але вчитель має враховувати індивідуальні та психологічні особливості учнів, що навчаються, вдало добирати навчальний матеріал, будувати завдання та зробити процес вивчення іноземної мови приємним для учнів. Адже за словами Дж. Ашера – засновника даного методу, роль учителя не стільки навчати, скільки забезпечити умови для навчання, щоб учні могли мати «доступ» до мови і інтерналізувати основні правила виучуваної мови. Він – режисер п‘єси, в якій учні – актори [4, с.324].
Не тільки і не стільки знання та володіння мовним і мовленнєвим матеріалом визначають ефективність процесу навчання іноземної мови в молодшому шкільному віці, скільки готовність та бажання дитини брати участь у міжкультурному спілкуванні мовою, яку вивчають.
Це дає вчителю більше можливостей навчати дітей базових життєвих навичок, які затребувані в сучасному світі:
*Critical thinking – критичне мислення;
*Creativity – креативність;
*Collaboration - колаборація;
*Communication – комунікація;
*Computing – комп’ютерна грамотність;
*Carrier and learning self-reliance – кар’єрна та навчальна впевненість.
*Cross-cultural understanding – (між)культурне усвідомлення.
Література
- Лозинська О. А. Метод повної фізичної реакції як один із найсучасніших альтернативних методів навчання / О. А. Лозинська // Сучасні методи й технології навчання. – 2008. – № 6. – С. 53-55
- AsherJ. J. The Strategy of the Total Phуsical Response: An Application to Learning Russian / J. J. Asher // International Review of Applied Linguistics in Language Teaching. – 1965. – Vol.3, Issue 4. – P.291-300
- Гапонова С. В. Огляд зарубіжних методів викладання іноземних мов у ХХстолітті / С. В. Гапонова // Іноземні мови. – 2010. – № 1. – С. 11–15.
- Asher J.J. Learning another language through action. The complete teacher‘s guidebook // J.J. Asher, 1982. – 324 p.