Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Якщо знаєш що-небудь краще – поділись, якщо ні – у мене навчись
Горацій
Останнім часом спостерігається значне послаблення мотивації здобувачів освіти щодо навчання та самоосвіти. Однак чимало вчених пов’язують майбутнє економічне зростання країни саме з розвитком математики. Адже світ, що постійно змінюється, потребує нових ідей, нестандартних рішень та відкриттів. Суспільству потрібні високоосвічені особистості, які усвідомлюють необхідність знань, орієнтуються в потоці інформації, можуть застосувати здобуті знання в повсякденному житті.
Тому основне завдання школи – допомогти школяреві розкрити свої нахили і творчі здібності, відчувати себе впевненими на ринку праці, вміти адаптуватися до соціальних змін і криз у суспільстві, бути психологічно стійкими, розвивати здатність до самоорганізації.
На превеликий жаль, освітній процес у сучасній школі спрямований здебільшого на формування інтелекту як такого, що становить визначену суму знань. Це не сприяє саморозвитку особистості, особистісному становленню індивіда. Освітній процес здійснюється без конкретного адресата, не враховуються зміни, що відбуваються у розвитку сучасного школяра. Сьогодні всім відомий є факт, що учень нашої країни є більш освіченим, ніж його американський одноліток, але практично не готовий до життя у мінливому світі.
Ось уже більше століття суспільство закріплює за школою дві основні функції: розвивальну та соціальну або адаптивну. Наша школа, виконуючи перше завдання, забезпечує непоганий рівень освіти, хоч і ціною навантажень усіх учасників освітнього процесу, а ось адаптивне завдання вирішується неефективно. Відсутнє не тільки соціальне замовлення на відповідний тип освіти, але й найбільш загальне уявлення про напрям його розвитку.
Для розв'язання проблеми підвищення якості освіти слід робити все необхідне з метою активізації пізнавальної діяльності школярів. При цьому важливим є уміння зацікавити здобувачів освіти навчальним предметом, перетворити їх із пасивних спостерігачів на активних учасників занять. Як свідчить світова педагогічна практика, досягти успіху можна за умови застосування інтерактивних технологій навчання, зокрема методу проектів. Так, все більше вчителів у школах України цікавляться і використовують проектну діяльність учнів.
Ідея включення проектної діяльності в освітній процес була запропонована американським педагогом і філософом Джоном Дьюї більше століття тому. Вперше у вітчизняній педагогіці актуальність цієї проблеми вивчав О. Макаренко, який у результаті своєї новаторської педагогічної діяльності дійшов висновку про проектування особистості як суб'єкта педагогічної праці. Таку думку не раз висловлював В. Сухомлинський, багатогранну педагогічну спадщину якого проймає ідея проектування людини. Саме слово "проект" у перекладі з латинської мови означає "кинутий уперед, задум, план" тощо.
Німецький педагог А. Флітнер характеризує проектну діяльність як навчальний процес, в якому обов'язково беруть участь розум, серце і руки ("Lernen mit Kopf, Herz und Hand"), тобто осмислення самостійно добутої інформації здійснюється через призму особистого відношення до неї та оцінку результатів у кінцевому продукті.
Сьогодні метод проектів вважається одним із перспективних видів навчання, тому що він створює умови для творчої самореалізації учнів, підвищує мотивацію для отримання знань, сприяє розвитку їхніх інтелектуальних здібностей. Учні набувають досвіду вирішення реальних проблем з огляду на майбутнє життя, які проектують у навчанні.
Проте якщо більш детально познайомитися з методом, учителі зрозуміють, наскільки великі можливості цієї ефективної технології, і що удосконалювати цей підхід можна протягом усього життя. За таким методом працювати цікаво як учителю, так і школяреві. Здобувачів освіти можна не тільки навчати за методом проектів, але й проводити їх атестацію у формі захисту проектів.
Як зазначає О.Рибіна, метод проектів – це педагогічна технологія, орієнтована не на інтеграцію фактичних знань, а на їх використання і здобуття нових (іноді і шляхом самоосвіти) [7, с.47]. С.Ц.Гончаренко дає таке визначення методу проектів – це організація навчання, коли набуваються знання і навички у процесі планування й виконання практичних завдань – проектів [8, с.40].
А.В.Хуторський відносить метод проектів до евристичного методу, Бем І. та Й. Шнайдер – до продуктивних методів навчання [2, с.60]. Основний принцип методу проектів – це опора на інтереси сьогодення, що повинно бути вихідним принципом навчання. Робота над проектом, зазначає О.М.Пєхота та інші, – це практика особистісно орієнтованого навчання на основі вільного вибору з урахуванням пізнавальних інтересів. Для педагога – це пошук балансу між академічними і прагматичними знаннями, уміннями, навичками та конгнітивними перевагами [6, с.96]. Аналіз літератури свідчить, що цінність методу проектів полягає в тому, що він сприяє розвитку ініціативи, самостійності, умінню планувати свою діяльність, враховує інтереси суб’єкта навчання, розвиває свідоме ставлення до його діяльності. Л.Левін вважав проектний метод універсальним «життєвим методом дослідження», який підготує вихованця до життя [5, с.125].
Метод проектів передбачає досягнення дидактичної мети через детальне розв’язання проблеми, яка повинна завершитись цілком реальним практичним результатом, оформленим відповідним способом. Для досягнення цієї мети учні повинні навчитись самостійно мислити, окреслювати і розв’язувати проблеми, інтегрувати знання різних навчальних предметів, установлювати причинно-наслідкові зв’язки, прогнозувати наслідки реалізації різних варіантів. Виконання проектів розраховується на певний проміжок часу, протягом якого здійснюватиметься самостійна, індивідуальна, парна та групова роботи.
До уваги практичне застосування методу проектів при вивченні многочленів на алгебрі в 7 класі.
План навчального проекту «Многочлен. Це просто і цікаво».
Ключове питання : «Чи все ми помічаємо навколо нас?»
Тематичні питання. Що таке одночлен?
Що таке многочлен?
Як додавати і віднімати многочлени?
Як множити одночлен на многочлен?
Як множити многочлен на многочлен?
Як многочлен дає можливість моделювати стани і процеси, що відбуваються в повсякденному житті людини ?
Мета: Домогтися засвоєння здобувачами освіти означень одночлена, многочлена, стандартного запису многочлена, правил додавання, віднімання та множення многочленів, застосування цих правил при спрощенні виразів і розв’язанні рівнянь. Стимулювати пізнавальну особисту активність школярів за допомогою спостережень при опрацюванні довідкової літератури, за допомогою навчальних програм та комп’ютерних технологій. Розвивати творчу активність здобувачів освіти, створювати умови для вияву ініціативи школярів під час вибору завдань. Виховувати прагнення до самовдосконалення, уміння працювати з різними життєвими проблемами самостійно і в колективі. Показати здобувачам освіти важливість вивченої теми для інших предметів при демонстрації проектів та інформаційних листів.
Методи та форми навчання. Проектно-орієнтовне навчання, інтерактивні форми навчання (робота в групах, презентація, конкурси, задачі-загадки, кросворди, інформаційні листки, публікації), комп’ютерні технології Power Point і Publisher.
Засоби навчання.
Для вчителя:
- план навчального проекту;
- оцінювання мультимедійної презентації;
- оцінювання інформаційних листків;
- програмне забезпечення : видавничі системи (Publisher), текстовий редактор Microsoft Word, мультимедіа (Microsoft Power Point).
Для здобувачів освіти:
- список групи і функції кожного школяра;
- індивідуальний зошит «Мій журнал спостережень і досліджень»;
- задачі-загадки, кросворди, вірші;
- презентації здобувачів освіти кожної групи в Microsoft Power Point;
- інформаційні листки здобувачів освіти кожної групи в Publisher.
Опис роботи учнів
Виконуючи цей проект протягом дванадцяти уроків, школярі продемонструють свої знання про многочлен.
Вони будуть виконувати різні види робіт:
- створювати й обговорювати мультимедійні презентації;
- вести журнали спостережень і досліджень многочленів під час уроків, при виконанні домашніх та індивідуальних завдань;
- писати реферати і повідомлення з історії, що пов’язані з поняттям многочлена;
- складати тести, кросворди, загадки, казки, вірші.
Результати даного проекту будуть представлені на святі проекту для школярів інших класів під час проведення тижня математики в школі.
Навчальні предмети, які стосуються даного проекту: математика; мова і література; фізика; інформатика; історія; образотворче мистецтво; англійська мова.
Цей проект відповідає таким стандартам:
- з мови і літератури : здобувач освіти читає, розуміє, переказує і оцінює матеріали відповідно до свого вікового рівня, використовує підручник з математики, довідкову літературу, енциклопедії, вміє за ключовими словами знайти матеріал в Інтернеті. Здобувач освіти може структурувати думки для запису, створює нотатки і заносить їх у журнал спостережень, аналізує, редагує і переглядає роботу з текстами, готує реферати, презентації і публікації;
- з образотворчого мистецтва: вміння створити малюнок з реального життя, що відображає залежності величин;
- з історії: зв’язок історичних подій і геніальних відкриттів учених-математиків;
- з фізики: використання формул, які показують взаємозв’язок між змінними величинами;
- з іноземної мови: читання і розуміння різних математичних термінів, що використовуються в даній темі;
- з інформатики: можливість використовувати комп’ютерні технології.
Навчальні цілі / Очікувані результати:
Здобувачі освіти будуть вирішувати проблеми реального життя за допомогою вивченого поняття многочлена та відповідати на запитання «Як многочлен дає можливість моделювати стани і процеси, що відбуваються у повсякденному житті?»
Школярі демонструватимуть свої доповіді, що пов’язані з поняттям многочлена всьому класу, створюючи власні мультимедійні презентації, вестимуть журнали спостережень, кросворди, загадки, вірші.
Здобувачі освіти писатимуть короткі звіти про роботу, яку проводять у класі в зошитах, розв’язуватимуть задачі з підручника, працюватимуть у малих групах.
Працюючи в малих групах (4-5 здобувачів освіти), школярі на основі вивченого за підручником матеріалу, зібраного матеріалу при дослідженнях створять публікації, де розмістять свій інформаційний матеріал.
Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту: всього витрачено 12 уроків по 45 хвилин, плюс додатковий час самостійної роботи кожного школяра та групової роботи за спільним комп’ютером на факультативних заняттях з інформатики та вдома.
Попередні знання та навички:
Здобувачі освіти повинні вміти працювати з підручником, інструкціями, користуватися довідниками та додатковою літературою. Мати навички спостережливості та вміння досліджувати те чи інше явище. Школярі повинні вміти користуватись комп’ютером та мати початкові навички роботи з комп’ютерними програмами.
Матеріали та ресурси необхідні для проекту
Обладнання: комп’ютер, лазерний диск, сканер, Інтернет.
Програмне забезпечення: видавничі програми (Publisher), текстовий редактор, мультимедіа (Power Point).
Друковані матеріали: роздатковий матеріал про многочлени, картки індивідуальних завдань для самостійних робіт, тестові завдання для тематичного оцінювання, завдання для корекції недоліків при виконанні контрольної роботи.
Інтернет-ресурси : бібліотечка малюнків, яка містить відскановані зображення фігур до задач, картинки процесів тощо.
Диференціація навчання:
Здобувачі освіти зі спеціальними потребами
Працюють у малих групах із сильнішими учнями, які їм допомагають. Пишуть реферати, виконують вправи рівня А з підручника. Всі п’ять учнівські проекти достатньо відкриті (не мають точного, одного правильного вирішення), що дає змогу співпрацювати всім школярам.
Обдаровані діти
Школярі складають цікаві задачі, в яких використовують відповідну математичну термінологію, та розв’язують задачі рівня Б. Створюють кросворди, задачі-загадки, роблять презентації та інформаційні листки, що пов’язані з поняттям многочлена.
Оцінювання знань та умінь здобувачів освіти
Оцінювання роботи групи протягом дванадцяти уроків
Проводився відкритий облік роботи кожної групи на уроках (виконання домашніх завдань, усні відповіді, задачі-загадки, зошити спостережень і досліджень, самостійні роботи, контрольна робота, тестування на ПК).
Оцінювання інформаційних листків (публікацій)
Створена форма для оцінювання публікацій, що включає: зміст, оформлення, мовне оформлення та організацію роботи в групі.
Оцінювання мультимедійних презентацій
Створена форма для оцінювання публікацій, що включає: зміст, створення слайдів, мовне оформлення.
За кращі проекти, презентації та публікації учні одержують дипломи. За оригінальні творчі завдання – грамоти.
Винести подяку активним учням.
Отже, найкориснішим при такому навчанні є те, що зникає негативне ставлення до математики. Адже немає нічого складного, коли вчишся разом зі своїм товаришем - можеш його виправити, а він може щось підказати. Система уроків з математики, проведена за проектною технологією, дозволяє нам зробити висновки, що така робота з дітьми сприяє активізації навчання школярів і створює ситуацію успіху.
Цей метод перетворює здобувачів освіти із пасивних слухачів на активних учасників навчального процесу. На користь використання методу проектів хочу навести два важливих аргументи із власного досвіду: мені цікаво самій, це цікаво моїм учням.
Метод проектів належить до прогресивних освітніх технологій ХХІ століття і є важливим педагогічним засобом формування компетенцій особистості. Вміння педагога ефективно організувати та впровадити проектну діяльність в освітньому процесі є показником високого рівня його професійної компетентності.
Література
- Бевз Г.П., Бевз В.Г. Алгебра : Підручник для 7 кл.- К.: Зодіак-ЕКО, 2007. – 304 с.
- Бем И., Шнейдер Й. Продуктивное обучение: слагаемые системы //Новые ценности образования: продуктивное образование. – 1999. – №14. – Вып.9. – С.59-70 3. Інтерактивні технології навчання // Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок: Інтерактивні технології навчання: наук, метод, посібник. – К.: А. С. К., 2004. – С. 33-42
- Інтерактивні технології навчання: теорія, досвід: Методичний посібник. / Авт. -уклад. О. Пометун, Л. Пироженко. – 2007.
- Левин Л. Новые пути школьной работы. Метод проектов. – М., 1925.
- Освітні технології: Навч. – метод. посібник /О.М.Пєхота, А.З.Кіктенко, О.М.Любарська та ін.; За ред. О.М.Пєхоти. – К.: Вид-во А.С.К., 2003. – 255 с.
- Рыбина О. Проектная деятельность. Лучшие страницы педагогической прессы. – 2004. – № 1. – С.46-49.
- Шишов С. Проектний метод: проблеми и перспективи // Учитель. – 2002. – № 1. – С. 39-43.