Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

На шляху інтеграції України до Європейського Союзу освітянам довірено важливу місію – виховати особистість, здатну жити в багатомовній спільноті, яка володітиме ключовими компетенціями та творчо розв’язуватиме актуальні питання.

Відповідно до нових «Навчальних програм з іноземних мов для 5-9 класів» оволодіння іноземною мовою у контексті міжкультурної парадигми передбачається формування учнівської готовності до міжкультурної комунікації у межах сфер, тем і ситуацій спілкування, окреслених новою навчальною програмою.

Сформувати готовність і здатність учня до міжкультурної комунікації – означає розвинути в учня не тільки уміння спілкуватись, але й уміння користуватися відповідною іншомовною «технікою», «озброїти» його екстралінгвістичною інформацією, необхідною для адекватного спілкування і взаєморозуміння.

Ключові компетентності можна розвивати на кожному уроці через проектні технології, які відображають комунікативно-діяльнісний підхід до навчально-виховного процесу, завдяки цим технологіям в учнів формується проектне мислення, почуття відповідальності та досвід цілеспрямованої співпраці, вони вчаться застосовувати знання на практиці, працювати в команді над конкретним завданням, презентувати свої результати.

Проектні роботи дозволяють учителю розширити рамки теми, а учневі проявити свої творчі здібності. Передбачається, що проектні завдання на уроці виконуються у невеликих групах. Учасники роботи над проектом переймаються роздумами дослідженням, а отже, пошуком, збором необхідної інформації, її обговоренням. За цією ознакою розрізняють такі типи проектів:

  • дослідницькі;
  • інформаційні;
  • творчі;
  • рольово-ігрові;
  • практико-орієнтовані тощо.

Для ефективного використання проектів важливо, щоб вибір того чи іншого типу проектів був детермінований кількома чинниками: вік учнів, рівень володіння мовою, творчі здібності, рівень самостійності, загальна атмосфера у класі, ступінь технічного забезпечення школи.

І що, найголовніше мова тут виконує свою пряму функцію засобу обміну інформацією та думками. Такий підхід сприяє створенню реального навчального середовища, справжньому зануренню не тільки в проблему, що досліджується спільно, може бути будь-якою: екологічною, творчою, історичною, краєзнавчою, лінгвістичною тощо. Головне, що вона досліджується, обговорюється і розв’язується іноземною мовою, яка стає мовою спілкування у певній спільноті учасників. У такий спосіб учням надається можливість практичного використання отриманих у межах теми  умінь.

Зазначимо, що проекти поділяються на прості й складні за структурою (останні складаються з декількох простих проектів); на міжпредметні та монопроекти; короткострокові, середньої тривалості та довгострокові.

Форми представлення результатів проектної діяльності можуть бути трьох видів: усні, письмові, наочно-образні.

Проектні завдання можуть бути найрізноманітніші: опитування громадської думки і представлення його результатів, підготовка матеріалів про школу з метою представлення (його результатів) зарубіжним друзям, створення реклами, складання вікторини чи розробка гри тощо. Пошук потрібної інформації приводить учасників проекту до віртуальних бібліотек, баз даних, віртуальних кафе і музеїв, на різноманітні інформаційні й освітні сервери. Необхідність живого спілкування з реальними партнерами повертає його учасників до можливостей електронної пошти, телеконференцій, чат-технологій. Необхідність підготовки спільного продукту того чи іншого проекту, який представляє кожний учасник у своїй аудиторії або на спеціально-створених з цією метою Web-сторінках, вимагає звернення до текстових, графічних редакторів, застосування різноманітних мережевих програм, що дозволяють використовувати графіку, анімацію, мультиплікацію, тобто мультимедійні засоби. Таким чином, проект стає міжпредметним. Важливо, щоб результати такої діяльності були представлені в письмовому або графічному вигляді для того, щоб учні могли порівнювати свої роботи і навчатись один в одного. Крім того, вчителям бажано знайти час для презентації практичних робіт учнями.

А в загалі, проект – це шість «П»: проблема, планування, пошук інформації, продукт, презентація та портфоліо.

При використання методу проектів вчитель відходить у тінь, що відповідає основним вимогам проектного методу:  перш за все надати самостійність учням у виконанні проекту, обов’язково націлити їх на те, що їх проект повинен бути пов’язаний з реальним світом, допускається активізація різних форм самовираження – хтось гарно пише, хтось малює, хтось добре декламує – все це може бути задіяно та обов’язково учнів треба навчити тому, що при спільній роботі необхідно звертати увагу на думку інших при виконанні того чи іншого завдання. Ці критерії розширюють і збагачують можливості учнів у формуванні власного мовного портфоліо, яке може бути свідченням їхніх досягнень та успіхів в іншомовному навчанні.

Основні функції (соціальні, педагогічні та інформаційні) учнівського ЄМП:

- наочно представити для учня його успіхи в оволодінні  нерідними мовами;
- допомогти учневі усвідомити цінність міжкультурного  спілкування в своєму найближчому оточенні (в класі, школі, вдома), в своєму регіоні, в країні, в Європі;
- формувати самооцінку учня під час вивчення нерідних мов;
- допомогти оцінити свій рівень володіння іноземними мовами і спів ставити його з європейськими нормами;
- розвивати здатність до рефлексії власного учіння;
- формувати уміння ставити цілі і планувати власну навчальну діяльність;
- розвивати учнівську автономію в процесі вивчення іноземних мов.

Останнім часом я і мої учні захопились проектуванням наших уроків. Ніхто не говорить, що це домінанта, і треба працювати тільки в цьому напрямі, але можна знайти тему, в якій застосувати метод проектів.

У старшій школі нами було створено такі проекти: «Усе про наш клас», «Життєво важливі рішення», «Сучасні винаходи», «Спорт: здоров’я чи бізнес?»,  «Конференція з прав учнів», «Вода світу»,«Наука і технічний прогрес».

У середній школі: «Я люблю моє місто», «Шкільний кооператив», «Подорож», «Усе про наш клас», «Корисні справи», «Засоби масової інформації», «Франкомовні країни», «Наука і технічний прогрес».

У молодшій школі: «Я і моє оточення», «Мої вподобання», «Ідеальний день», «День народження», «Подорож».

10-11 клас, «Освіта. Робота і професії»

Проект «Життєво важливі рішення»

Час виконання: 10-14 академічних годин.

Характеристика проекту. Складний, міжпредметний, інформаційно-дослідний з елементами організаційно-ігрового, середньої тривалості.

Проект передбачає дослідження проблем у галузі освіти і працевлаштування за кордоном, а також порівняння їх з існуючими проблемами в Україні. Проект складається з двох частин: у першій учні ознайомлюються з інформацією про систему освіти у країні, мова якої вивчається, і порівнюють її з освітньою системою в Україні. У другій частині вивчається практика працевлаштування в інших країнах, учні ознайомлюються з існуючими правилами працевлаштування і правилами оформлення документів для подання на певну посаду.

Загальна мета проекту – ознайомитися з системою освіти в франкомовних країнах і навчитися писати офіційні документи для працевлаштування, а також брати участь у співбесіді з роботодавцем.

Кінцевий продукт проекту.

Формат: письмовий звіт про освітню систему у країні, мова якої вивчається, комп’ютерні презентації, рольова гра «співбесіда з метою одержання певної посади».

Зміст: порівняння системи освіти у країні, мова якої вивчається, та в Україні (різні типи шкіл, умови навчання тощо). Процедура пошук роботи і працевлаштування: об’яви про роботу, складання CV і написання заяви, проходження співбесіди з роботодавцем.

ЗМІСТ ПРОЕКТУ

Підготовчий етап.

Крок 1. Стимуляція інтересу учнів шляхом постановки проблеми: читання текстів про зарубіжну освітню систему, про зарубіжні школи. Опитування: плани учнів на майбутнє.

Крок 2. Фронтальне обговорення ідеї (учні називають ті сфери, в яких освітні системи за кордоном та в Україні є однаковими чи різними, визначають необхідні кроки для пошуку роботи згідно з освітою). Ідеї учнів записуються на дошці у вигляді семантичної карти.

Крок 3. Визначення кінцевого продукту проекту (постери, буклети, письмовий звіт про результати дослідження, рольова гра «Співбесіда з роботодавцем»). Формування груп, розподіл проектних завдань між групами. Наприклад:

Група 1: порівняння системи освіти Франції та України;

Група 2: досліджує питання працевлаштування (правила оформлення документів);

Група 3: досліджує питання проходження співбесіди з роботодавцем (правила поведінки, дрес-код тощо).

Виконавчий етап

Крок 4. Планування в малих групах діяльності учнів з метою збору інформації: інструментарій. Теми дослідження. Наприклад, учні групи 1 будуть вивчати пресу (типи шкіл, правила зарахування, умови навчання). Група 2 буде готувати зразки необхідних для працевлаштування документів (CV та письмову заяву). Група 3 проводитиме опитування в офісах фірм або зробить інтерв’ю з кадровими спеціалістами про правила співбесіди.

Крок 5. Розподіл обов’язків під час дослідження.

Крок 6. Робота із джерелами для одержання базової інформації (вивчення матеріалів преси, Інтернет-матеріалів, проведення опитування/інтерв’ю тощо). Виконується як домашнє завдання.

Крок 7. Обговорення зібраного матеріалу, результатів опитування, способів укладання та презентації матеріалу в малих групах. Письмове оформлення інформації у формі письмових звітів, схем і таблиць (індивідуально або в групах).

Крок 8. Обмін чернетками матеріалів між учнями в малих групах, виправлення помилок.

Крок 9. Доповіді малих груп про результати дослідження для всього класу. Демонстрація письмового оформлення звітів.

Крок 10. Підготовка до рольової гри «Співбесіда з роботодавцем»: пошук в франкомовній пресі відповідної об’яви про вакансії, обговорення можливостей працевлаштування.

Крок 11. Написання CV і письмової заяви (домашнє завдання).

Крок 12. Підготовка до співбесіди з роботодавцем, обговорення правил поведінки під час проведення співбесіди.

Презентаційний етап

Крок 13. Рольова гра «Співбесіда з роботодавцем»: 1-2 учні виконують ролі роботодавців, решта учнів проходять співбесіду, за результатами якої приймається рішення щодо претендентів на вакансію.

Підсумковий етап

Крок 14. Обговорення результатів рольової гри. Оцінювання роботи учнів.

7 клас, «Харчування»

Projet «Vive cordons-bleus ! »

D’où ça vient ?

Un cordons-bleus : personne qui fait très bien la cuisine .

  1. Objectifs

Elaborez un plat (choisir , imaginer ,préparer) en petits groupes .

Montrez que vous êtes capables de vous organiser , de se distribuer des tâches !

Ce projet permet de découvrir mieux les cuisines différentes , de connaître mieux les traditions culinaires des autres pays, de savoir les goûts et les préférences de ses copains et copines . Pour le réaliser, on a besoin de l’information concernant la cuisine des autres pays .

  1. Organisation

Il faut agir pour que ce projet devienne la réalité. Et la coopérative scolaire est là pour y aider.

Formez trois ou quatre groupes pour préparer un plat. Distribuez-vous le travail et les ingrédients.

Faites une liste aves les responsabilités de chacun.

Décidez le material pour le jour de la présentation (dégustation) : des assiettes, des petites cuilléres, des verres en plastique.

Décidez le lieu, le jour et l’heure de la préparation du plat.

  1. Réalisation

Le groupe se rencontre chez un de ses membres. Chacun a son travail.

Réfléchissez à la maniére de la présentation du plat.

Faites le programme de la fête.

Faites le plan de la présentation.

  1. Présentation

Vous vous installez sur une table et la décorez pour la présentation.

Vous présentez votre plat à la classe.

Vous votez : quel plat est le plus intéressant, original, délicieux et facilement réalisable ?

Bon appétit !

4 клас, «Подорож»

Projet «Voyage»

  1. Faire des équipes de 4 ou 5 personnes.
  2. Chaque équipe tire au sort un des pays de voyage (la France ou l’Ukraine).
  3. Chaque équipe élabore un parcours touristique en écrivant les noms des villes où ils proposent d’aller et en dessinant le parcours.
  4. Les équipes choisissent une ville de «leur » pays et la présentent à toute la classe selon le plan :
  5. Pourquoi avez-vous choisi cette ville ?
  6. Dans quelle région du pays cette ville est-elle située ?
  7. Combien d’habitants y a-t-il dans cette ville ?
  8. Quel transport proposez-vous de prendre pour y aller ?
  9. Quels sout les endroits que vous proposez de visiter dans la ville ?
  10. Chaque membre de chaque groupe prépare une publicité pour la ville de son choix. L’equipe les réunit sur un poster et le présente en classe.
  11. La classe fait une exposition des posters.

А закінчить свій виступ хочу словами: “…технологические достижения ничего не значат, если учителя не знают, как их эффективно использовать. Чудеса творят не методики, не компьютеры, а учителя” .(CraigBarrett генеральный директор Intel)

Література

  1. Бегьом Ф. Проєкт на уроці іноземної мови/ Ф.Бегьом // К. : Основа, 2007
  2. Бех І.Д.  Особистісно зорієнтоване виховання: науково-методичний  посібник/ І.Д.Бех – К.: ІЗИН, 1998
  3. Косогова О.О. Метод проектів у практиці сучасної школи – К.: Видавництво «Ранок», 2010
  4. Проєктна діяльність у школі./ Упорядник М.Голубенко/ К.: Шкільний світ, 2007