Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сенсорно-пізнавальний розвиток дітей з особливими освітніми потребами, корекція та формування психічних пізнавальних процесів – одне з ключових питань спеціального навчання і виховання дітей із затримкою психічного розвитку. Зробити математику живою, цікавою спробуйте за допомогою комплексу розвиваючих ігор та вправ «Різнобарвні кришечки».

Методична розробка «Різнобарвні кришечки» зв'язує навчання математики з життям, трудовою і ігровою діяльністю на фоні позитивних емоцій, що виникають під час успіхів в оволодінні математичними вміннями, навичками і, насамперед, у сфері усних обчислень дітей з особливими освітніми потребами. За допомогою гри «Різнобарвні кришечки» легко підвести дітей до розуміння понять, що число з'являється в результаті лічби і невимушено, в ігровій діяльності, сформувати усвідомлення відносин більше-менше, порівну, стільки ж. Вправи «Про колір і розмір» підводять дітей до розуміння понять, що виникають у мисленні дітей природньо, як результат їх "самостійного математичного дослідження".

Питання розвитку логіко-математичних здібностей у дітей дошкільного віку за допомогою дидактичних ігор та вправ розглядались Артемовою Л.В., Плетеницькою Л.С., Нікітіним Б.П., Фесюковою Б.П., Гейденштейном Л.Е., науково-обгрунтовані Щербаковою Е.І., Зайцевою Л.А.

Комплекс ігрових вправ «Різнобарвні кришечки» спрямований на реалізацію Базового компонту дошкільної освіти та допомагають у вирішенні ключових освітніх завдань програми розвитку, навчання та виховання дітей дошкільного віку із затримкою психічного розвитку «Віконечко» (розділ «Цікава математика»).

На своїх заняттях та в індивідуальній роботі з дітьми я впроваджую вправи й завдання з різнокольоривими кришечками, які активізують пізнавальні можливості дітей із ЗПР, сприяють формуванню елементарного математичного мислення. В результаті ігрових вправ з посібником «Різнобарвні кришечки» діти сприймають на слух вказівку вихователя, зосереджено роздивляються таблиці, дають правильну відповідь, виконують завдання (накрити, полічити, співвіднести зі схемою, тощо), коментують результат, роблять власні висновки.

Пропонована методична розробка до розвиваючої гри "Різнобарвні кришечки" – практичний матеріал з досвіду формування математичного мислення дітей з особливими освітніми потребами через ознайомленням з кольором, формою, кількістю та лічбою, просторовими, геометричними уявленнями.  Пропоную вашій увазі варіанти використання «Різнобарвних кришечок» в іграх та вправах.

«Знайомство з кришечками»

Мета: Навчити дітей розрізняти і називати предмети, створювати групи з однакових предметів і визначати їх кількість словами «один», «мало», «багато».

Словник: один, багато, мало, порівну, однакові, різні.

Матеріал: коробка з кришками однакових за кольором.

Методика проведення гри:

Діти сидять за столом. Вихователь ставить перед ними накриту серветкою коробку з кришками синього кольору. Заглядає під серветку, зацікавлено повідомляє: «Що у нас? Подивіться. (Показує кришки в коробці.) Правильно, кришки». І починає їх по одній викладати перед дітьми, кажучи при цьому: "Одна кришка, і ще одна, і ще кришка, і ось ще кришка! Ось скільки кришок. (Показує на всі).  Покажи, Артем, кришки. Сам педагог показує на кожну: «Ось, ось, ось кришки. Ось скільки! Скільки кришок? Так, багато кришок» (обводить жестом.). Діти грають з кришечками, вихователь індивідуально закріплює поняття – «один», «мало», «багато». Тут вираження «ОСЬ СКІЛЬКИ!» і питання «СКІЛЬКИ КРИШОК?»  притягують увагу дітей до кількості.

Педагог пропонує дітям узяти кришки по одній і  покласти в коробку. «Скільки в коробці кришок?» - запитує він дітей.

При потребі вихователь допомагає уточнювати відповідь: "Багато кришок поклали в коробку". Подібні завдання можна проводити з іншими за кольором кришками (червоними, зеленими, жовтими), закріплюючи поняття однакові за кольором або різні.

«Кольорова доріжка»

Мета. Навчити дітей самостійно складати групи предметів і викладати їх на столі, відповідати на питання «скільки?» словом багато, вправляти в діях правої руки.

Словник: скільки, один, багато, однакові.

Матеріал: коробка з кришками одинаковими за кольором.

Методика проведення гри:

Дітям пропонується коробка (одна на двох), в якій 20 і більше кришок. Треба викласти на стіл багато кришок, дотримуючись правил: правою рукою (починати зліва) ставити кришки. При цьому не квапитися.

Вихователь заохочує дії дітей, говорить про те, що кришок стає багато, деяким дітям пропонує: «Візьми, Артем, одну кришку, поклади на стіл зліва. Візьми ще одну, поклади. Ось скільки кришек стало. Правильно, правою рукою брав і ставив!», «Скільки кришок поставив Ростислав? Скільки поставив Андрій? Покажіть кожну кришку. Тимуре, у тебе багато кришок? Скільки їх?» Вихователь, порівнюючи, говорить: «У Дениса багато кришок, у Марка теж багато кришок!» Педагог обов'язково уточнює, чого багато: «Кришок багато».

Гра «Різнобарвні намиста»

Мета: Закріплювати в дітей знання назв кольорів, порівнювати предмети за кольором, встановлювати їх подібність та відмінність, вміння групувати однорідні об'єкти за кольором; вчити дітей розвивати увагу, зосередженість, дрібну моторику.

Словник: багато, мало, рядок, один, шнурок, отвір у кришечки.

Матеріал: спільна коробочка у вихователя з кришками: червоного, жовтого, зеленого, синього, білого, блакитного кольрів; одна на двох коробка з кольоровими кришками (в кожній коробці по десять елементів з отвіром червоного, жовтого, зеленого, синього, білого, блакитного кольорів), торбинка з різнокольоровими шнурками, лялька.

Методика проведення гри:

Завдання на вибір дітей. Виберіть із спільної коробочки кришечки які вам подобаються…На прохання ляльки діти називають колір кришки, який вони обрали. Вихователь помічає, які кольори кому подобаються. Дітям пропонується коробка (одна на двох), в якій 20 кришок різних кольорів з отвіром. За улюбленим кольором треба викласти на стіл багато кришок, дотримуючись правил: правою рукою (починати зліва) ставити кришки. При цьому не квапитися. Вихователь заохочує дії дітей, говорить про те, що кришок стає багато, а в коробочці мало. Деяким дітям пропонує індивідуальну допомогу: «Візьми, Іра, одну кришку, поклади на стіл зліва. Візьми ще одну, поклади. Ось скільки стало. Правильно, правою рукою брала і ставила!», «Скільки кришок поставив Ростислав? Скільки поставив Андрій? Покажіть кожну кришку. Тимуре, у тебе багато кришок? Скільки їх?». Вихователь, порівнюючи, говорить: «У Дениса багато кришок, у Марка теж багато кришок!» Педагог обов'язково уточнює, чого багато: «Кришок багато».

А ще я принесла цілу торбинку різнокольорових шнурочків, та вони переплуталися. Допоможіть мені їх розібрати. Вихователь показує стіл, на якому кожна дитина буде шукати шнурок.

-Той, хто знайде шнурок свого кольору, повинен показати його всім дітям, а вони скажуть, чи правильно виконано завдання. Якщо правильно, то всі плескають у долоні.

-Денисе, візьми свою жовту кришечку, та знайди такий самий шнурок за кольором (вихователь показує прийом прикладання кришечки до шнурочка). Молодці, діти, всі знайшли шнурочки свого кольору. Тепер будемо нанизувати кришечки на шнурок, тобто продівати шнурок в спеціальний отвір, а щоб кришечки не розсипалися, зав'яжемо вузлик у кінці шнурка. Вихователь уточнює, кришки брати по порядку, зліва праворуч, не пропускаючи жодної, продіти в отвір і протягнути її по шнурочку Вихователь звертає увагу дітей на те, що шнурків у кожного один. На синьому шнурці – сині кришки у Андрія, на блакитному шнурці -  блакитні кришки, на червоному шнурці – червоні кришки, на жовтому шнурці – жовті кришки …Скільки, Родіоне, у тебе шнурочків? Один шнурок. Скільки, Артеме, у тебе кришок? Багато.Ось ми і нанизали намиста.

Варіант гри. Вихователь може змінювати завдання у грі: не тільки нанизувати кришечки за принципом збігу кольору кришки і шнурка: на білий шнурок - білі кришки, на червоний шнурок - червоні кришки і т.д. А також запропонувати дітям нанизати кришечки одного кольору на шнурок будь-якого кольору, нанизати кришечки різних кольорів на шнурок.

Гра «Збери намисто за схемою» 

Мета: Вчити дітей чергувати предмети за кольором по картці-схемі, вибираючи елементи двох заданих кольорів з п'яти запропонованих; розвивати дрібну моторику рук, увагу, окомір, мислення.

Словник: жовта кришка, синя кришка, ось таку кришку, ось такого кольору.

Матеріал: по п'ять кришок 5-ти кольорів для кожної дитини, шнурки для нанизування, картки-схеми.  

Методика проведення гри: Нанизування кришок різного кольору по картці із завданням. Вихователь звертає увагу на ту обставину, що картка має завдання: нанизувати кришки за схемою: жовті - сині. Відібравши дві кришки - жовту і синю, вихователь пояснює: «Ця кришка жовта, а це кружок жовтий. Вихователь за допомогою дітей відбирає всі кришечки жовтого кольору у купку. Є ось така - синя кришка, як синій кружок. Що ще буває синього кольору? (квітка, річка, стрічка тощо). Всі кришечки синього кольору  відбирають у іншу купку. Спочатку будемо нанизувати кришку ось такого, жовтого кольору, а потім, ось такого, синього кольору». Кожний раз слово - назва кольору супроводжується показом кришки і кружка цього кольору.

Далі керівництво здійснюється так само, як і в попередній грі-занятті: спочатку діти відбирають і нанизують кришки на загальний шнурок, а потім виконують завдання самостійно. Педагог акцентує увагу дітей на попередній підготовці матеріалу для нанизування: кожну кришку брати правою рукою і зліва на стіл ставити кришки. При цьому не квапитися. Дітям, які швидко і без зусиль виконують завдання, можна запропонувати нанизувати намиста інших кольорових поєднань по іншій картці схемі: зелені – блакитні, чи за іншими схемами.

Вихователь допомагає тим, хто помиляється: знімає неправильно нанизані кришки і пропонує дитині виконати завдання непоспішаючи, поуважніше. Деякі діти потребують поэлементному диктанту: «Знайди ось таку, жовту кришку, а тепер іншого кольору. Ось такого – синього» і т. д. Варінт: Дітям пропонується виконати завдання на слух.

Гра «Викладання квітки з великих та маленьких кришок »

Мета: Тренувати в викладанні правою рукою зліва на право, вчити бачити рядки кружечків, як вони розташовані. Вчити дітей розповідати, що вони зробили, відображаючи в мові розмір і колір кришок.

Методика проведення гри: Завдання для дітей викласти квітку (на чистому аркуші паперу, або на столі), для дітей середнього віку – накладати кришечки на кружечки схеми, дотримуючись кольору і розміру кришок. Вихователь показує на своїй таблиці- квітці кружечки різного кольору і розміру, які розташовані в ряд. «Сьогодні ми будемо вчитися накладати кольорові кришки на кружечки за кольором (в старшій групі- вчитися відразу викладати кришки на чистий аркуш паперу) зверху вниз, зліва на право - рядками, дотримуючись кольору і розміру кружечка, називаючи їх: велика червона кришка, маленька синя кришка, маленька червона кришка… Між кружечками є проміжки і я пропускаю їх, коли кладу кришечку за розміром та кольором кружечка. Тому у мене і вийшло так, як і на малюнку. Між кришечками я зробила однакові проміжки (показує). У мене кришечок в рядку стільки ж, скільки кружечків, їх порівну.

Тепер ви теж будете вчитися на схемі викладати стільки ж кришечок в ряд, скільки кружечків, дотримуючись кольору і розміру. Візьміть ваші схеми. Вихователь нагадує, що викладати кришки треба зверху – вниз, та правою рукою розкладати кришечки, і пропонує кожному показати, в якому напрямку вони повині це робити. Після того, як діти виконали завдання, вихователь запитує їх, скільки вони поклали кришечок. «Я поклав кришечок стільки, скільки у мене кружечків» - "Молодець!" У Вані кришечок і кружечків порівну, і розкладені вони правильно. Між кришечками є проміжки, і він пропускав їх, коли клав кришечку».

Виконавши завдання, вихователь привертає увагу, що у кінці заняття треба прибрати робоче місце за допомогою гри «Знайди пару». Вихователь бере дві великі червоні кришки, демонструє їх дітям, пояснює: «Це  велика червона кришка і це велика червона кришка. Дві кришки – пара. Це маленька зелена кришка і це маленька зелена кришка- пара» Після цього вихователь пропонує дітям самим таким чином підібрати пари. Якщо дитина помиляєтьсяв розмірі і в кольорі, вихователь не погоджується, спонукаючи знайти помилку, наприклад: «Я не візьму маленьку жовту кришку, яку мені взяти, щоб отримати пару? Так, велику зелену  кришку. Дві великі зелені кришки - пара». Вихователь, таким чином, створює у дітей потребу користуватися цими словами.

Гра «Повтори малюнок»

Мета: Тренувати у викладанні правою рукою зліва на право, вчити бачити проміжки між кружечками, коли вони розташовані в ряд, або по колу. Вчити дітей розповідати, що вони зробили, відображаючи в мові побачену рівність груп і використовуючи вирази "стільки, скільки" і "порівну".

Словник: стільки, скільки і порівну.

Матеріал для занять: У вихователя - таблиця з кружечками. У дітей - картки з кружечками, тарілочки з кришками різного кольору і розміру.

Хід гри. Дітям пропонуються картки з малюнком (планом-схемою) і лист А-4 з чистим полем. Завдання дітей скопіювати малюнок (викласти кришечки відповідно до малюнка), для дітей молодшого віку - накладати кришечки на кружечки плана-схеми, дотримуючись кольору і розміру кришок. Вихователь показує на своїй таблиці кружечки різного кольору і розміру. "Ми навчилися накладати кришечки кольорові на кружечки за кольором; навчилися ми знімати різнокольорові кришечки з кружечків і переносити їх, і точно розкладати під кружечками. А сьогодні ми будемо вчитися відразу викладати кришки на план-схему, дотримуючись коліру і розміру кружечка. Між кружечками є проміжки і я пропускаю їх, коли кладу кришечку за кольором кружечка. Тому у мене і вийшло так, як і на малюнку. Між кришечками я зробила однакові проміжки (показує). У мене кришечок стільки ж, скільки кружечків, їх порівну. Тепер ви теж будете вчитися на таблиці викладати стільки ж кришечок, скільки кружечків, дотримуючись кольору і розміру. Візьміть ваші картки. Вихователь нагадує, якою рукою діти будуть розкладати кришечки і пропонує кожному показати, в якому напрямку він повинен це робити. Після того, як діти виконали завдання, вихователь запитує їх, скільки вони поклали кришечок і де їх треба було розкласти. «Я поклав кришечок стільки, скільки у мене кружечків» - "Молодець!" У Вані кришечок і кружечків порівну, і розкладені вони правильно на чистому плані - схемі. Між кришечками є проміжки, і він пропускав їх, коли клав кришечку "

В окремих випадках, діти довго не приступають до виконання завдання, але це не пов'язано з обдумуванням ходу практичних дій або з розглядом деталей і плануванням майбутньої діяльності, як це відбувається у дітей з нормальним інтелектуальним розвитком. У дітей із затримкою психічного розвитку так виявляється невпевненість у своїх можливостях, невміння актуалізувати свої здібності для успішного виконання завдання. Вихователь безпосередньо підтримує і керує діями дітей із затримкою психічного розвитку за допомогою вказівок до кожного етапу дії, заохочень, підбадьорювань, поділ дій на послідовні етапи, постійне нагадування способів досягнення по ходу виконання завдання, допомагає дитині організовувати та послідовно виконувати потрібні дії. Під час надання допомоги з боку дорослого, іноді тільки у вигляді схвальних і спонукальних до діяльності зауважень, діти справляються із завданням повністю.

Варіант. Виконавши завдання, вихователь привертає увагу, що у кінці заняття треба прибрати робоче місце за допомогою гри «Знайди пару». Вихователь бере дві червоні кришки, демонструє їх дітям, пояснює: «Це червона кришка і це червона кришка. Дві кришки – пара» Після цього вихователь пропонує дітям самим таким чином підібрати пари. Якщо дитина помиляєтьсяв кольорі, вихователь не погоджується, спонукаючи знайти помилку, наприклад: «Я не візьму жовту кришку, яку мені взяти, щоб отримати пару? Так, білу кришку. Дві білі кришки – пара». Вихователь, таким чином, створює у дітей потребу користуватися цими словами.

Гра «Кольорові цифри» (запам'ятовуємо цифри).

Мета: Знайомство з цифрами (1, 2, 3, 4, 5 – 5 р.ж.), (6, 7 ,8, 9,10 - 6 р.ж.), засвоїти конфігурацію вивченої цифри як знака, яким записуємо число. Лічба предметів в межах вивченої цифри.

Словник: цифра, число, зліва праворуч, перший, другий, стільки ж, скільки, по одні.

Матеріал: у вихователя і у дітей – нумераційні картки з цифрами і групою кружечків.

Хід гри. Діти забезпечуються нумераційними картками по мірі засвоєння кожної нової цифри. Протягом усього часу слід поступово формувати у дітей поняття про кількісне і порядкове число натурального ряду.

Дітям пропонуються картки з цифрами і з різнокольоровими кружками. Завдання подивитися на цифру, назвати її, потім викласти стільки кришечок, скільки показує число. Кількість кружечків на картці виражається числом (кількість трьох кружечків на одній картці виражаємо числом три; коли ми щось підраховуємо, то називаємо число - один, два, три, чотири. Цифрою 1 записуємо число один, цифрою 2 записуємо число два, цифрою 3 записуємо число три…)

Вихователь запитує: Скільки кружечків? Полічи кружечки на картці з цифрою 2. Більше чи менше їх число від числа кружечків на картці з цифрою 1? Покажи перший кружок, другий тощо. Дай дві кришечки. З’єднай їх у пару, приклавши кришечку до кришечки. Скільки пар кришок? Постав кришечки у ряд. З ряду кришок узяти другу, а потім першу тощо. Встановимо число кришок і порівняємо його з числом кружечків на картці. Діти відповідають: кришок – дві, а кружечків – стільки ж, скільки  кришок - два. Назвемо (зліва на право) першу, другу ... кришку.Яке число утворюється з однієї, двох, трьох, чотирьох кришок? Забиратимимо по одній кришечці з даного числа (2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10). Щоразу говоримо, скільки залишається (…три, дві, одна, нуль).

Варіанти використання «Чарівних кришечок» під час формування понять про числа і цифри.

В цій методичній розробці я продемонструвала серію розвиваючої гри на розвиток пам'яті, уваги, кмітливості, сприйняття  за допомогою звичайних кришок від лимонадів. Щоб урізноманітнити таку гру, потрібно тільки фантазія і терпіння у виготовленні посібників.

Перш ніж приступити до розвивального навчання, слід пам’ятати, що дитинство - неповторна пора становлення, росту розумових сил. Саме в ці роки активність і невгамовне бажання випробувати себе в різних починаннях, забавах проявляються дуже виразно. Саме в іграх дитина проявляє ініціативу, випробовує бажану повноту навантаження, насолоджується відкриттям нового.  І кому, як не нам важливо не пропустити, не загубити талант, даний природою. Нам треба вводити дітей уже на початку життя в світ ідей, книг, навчити радості вчення, вести дорогою інтелектуальної активності. Тому єдино правильний шлях, що веде до прискорення пізнання, полягає у використанні методів навчання, що впливають на прискорення інтелектуального розвитку. Успіхи дітей у розвиваючих іграх - найдостовірніші показники їх досягнень.

 Література

  1. Базовий компонент дошкільної освіти / наук.кер. А.М.Богуш // Вихователь-методист дошкільного закладу: спецвипуск журналу.– К.: МЦФЕР, 2012. – 30 с.
  2. Гейденштейн Л.Е., Малишева О.Л. Енциклопедія розвиваючих ігор. Арифметика для дітей 6-7 років. –Х.: Грайлик-Гімназія, 1999. – 143 с.
  3. Гейденштейн Л.Е., Малишева О.Л. Енциклопедія розвиваючих ігор.Ігри та історії для розвитку дитячої кмітливості дітей 6-8 років. – Х.: Грайлик-Гімназія, 1999. –176 с.
  4. Дитина в дошкільні роки: комплексна освітня програма / автор. Колектив; наук. керівник К.Л.Крутій. - Запоріжжя: ТОВ «ЛІПС» ЛТД, 2016. – 160 с. (Рекомендовано МОНУ, лист № 1/11-16160 від 6 листопада 2015 року).
  5. Никитин Б.П. Ступеньки творчества или Развивающие игры. – М.: Просвещение, 1990. –160с.
  6. Розвивальні ігри для дошкільників/Упорядники Н.І.Нечипорук, О.П.Томей – Х.: Основа, 2007. – 96 с.
  7. Суржанська В.А.Розвиваємо творчі здібності. – Х.: Основа, 2007. –112 с.
  8. Фесюкова Л.Б. Розвивальні ігри дл дітей 4-7 років. – Х.: Веста: Ранок, 2007. –144 с.
  9. Чуб Н.В. Ігри упродовж дня. Вправи для розвитку пам’яті, уваги, мислення, уяви дитини. – Х.: Основа, 2007. – 96 с.
  10. Електронний ресурс. Режим доступа до джерела інформації: http://ped-kopilka.ru/blogs/irina-vladimirovna-korelova/razvivayuschaja-igra-raznocvetnye-kryshechki.html