Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Інформатизація освіти в Україні - один з найважливіших механізмів, що зачіпає основні напрямки модернізації освітньої системи. Сучасні інформаційні технології відкривають нові перспективи для підвищення ефективності освітнього процесу. Змінюється сама парадигма освіти. Велика роль надається методам активного пізнання, самоосвіті, дистанційним освітнім програмам.

ДН - засноване на сучасних інформаційних і комунікаційних технологіях навчання й підвищення кваліфікації.

Дистанційні технології навчання можна розглядати як природний етап еволюції традиційної системи освіти від дошки з крейдою до електронної дошки й комп'ютерних навчальних систем, від книжкової бібліотеки до електронної, від звичайної аудиторії до віртуальної аудиторії.

В сьогоднішніх мовах всі заклади загальної середньої освіти активно розробляють та запроваджують систему дистанційного навчання. Дистанційне навчання ̶  це особлива форма організації освітньо –виховного процесу, яка базується на використанні новітніх інформаційно-комунаційних технологій та забезпечує ефективну інтерактивно- інформаційну взаємодію між всіма учасниками освітньої діяльності незалежно від місця їх знаходження[2, с. 98].

Розповідаючи про особливості дистанційних технологій навчання, можна відзначити, що даний вид навчання підходить не для всіх. Система підготовки в українських школах не зорієнтована на формування самостійності в учнів, а іноді людині дана технологія просто не підходить.

Основна мета дистанційного навчання - дозволити вчитися всім бажаючим, у кого є прагнення одержати професію. Інтерес до даної технології навчання опитані бачать не тільки в бажанні одержати освіту, але й у тому, що інформаційні технології впроваджуються в наше повсякденне життя[1, с. 69].

Потенціал дистанційних технологій оцінюється високо. Однак до можливої заміни традиційних технологій дистанційними поки що ставляться обережно. Часто висловлюється думка про те, що будь-якій людині необхідно надавати альтернативу й свободу вибору освітніх технологій. Але є переконання, що за дистанційними технологіями - майбутнє. Студенти, що навчаються дистанційно, більш адаптовані до зовнішніх умов, вони більш самостійні, товариські й комунікабельні, не бояться приймати важливі рішення, а виходить, у сучасному світі бізнесу їм буде легше.

Дистанційне навчання не є формою заочного навчання або видом самостійної діяльності. Воно будується відповідно до змісту та цілей очного навчання. Але спосіб та специфіка подачі навчального матеріалу і форми взаємодії вчителя та учня суттєво відрізняються завдяки новим можливостям інформаційного середовища[6, с.112].

Як свідчать практика й ряд досліджень, тенденція навчання чітко розвивається в напрямку змішаного навчання. Під змішаним навчанням (blended learning) прийнято розуміти об'єднання формальних засобів навчання - роботи в аудиторіях, вивчення теоретичного матеріалу - з неформальними, наприклад, обговоренням за допомогою електронної пошти й інтернет-конференцій. Змішана форма навчання органічно з'єднує в собі як денні, так і дистанційні форми навчання[3,с.48].

Навчання в дистанційній і змішаній формі. У чому різниця?

Дистанційне навчання здійснюється тільки за допомогою Інтернет: одержання навчальних матеріалів і завдань, і всі інші питання, пов'язані з комунікацією, проходять тільки заочно. Проміжна й підсумкова атестація здійснюється також за допомогою пересилання й перевірки матеріалів.

Змішане навчання складається із трьох етапів: дистанційне вивчення теоретичного матеріалу, освоєння практичних аспектів у формі денних занять, остання фаза - здача іспиту або виконання випускної роботи[5, с.186].

ДН забезпечує можливість навчатися тоді, коли Вам це зручно й у тому темпі, що Ви обираєте самі в рамках установлених строків проведення курсів. При цьому не потрібно витрачати час на дорогу. ДН в сучасному світі здійснюється за допомогою таких технологій, як Інтернет, e-mail, телефонний і факсимільний зв'язок, відеоконференції, можливе також традиційне пересилання навчальних матеріалів поштою (друкованих, аудіо-, відео- й електронних навчальних матеріалів).

Серед багатьох складових будь-якого виду навчання на відстані, на сам перед треба зосередити увагу на чотирьох складових:

  • ефективна взаємодія вчителя та учня, не дивлячись на те, що вони фізично розділені відстанню;
  • які при цьому будуть використовуватись педагогічні технології;
  • ефективність розроблених методичних матеріалів та спосіб їх доставки;
  • ефективність зворотного зв'язку[4, с. 145].

Таким чином, ефективність дистанційного навчання залежить від якості використаних матеріалів (учбових курсів, методичних розробок тощо) і майстерності педагогів та викладачів-тьюторів, що беруть участь в цьому процесі. Тому при розробці дистанційного курсу, педагогічна та змістовна організація дистанційного навчання (як на етапі проектування курсу, так і в процесі його використання) є пріоритетною. Звідси важливість концептуальних педагогічних положень, на яких передбачається будувати сучасний курс дистанційного навчання.

Дистанційна форма може успішно застосовуватися при вивченні іноземної мови учнями на будь-якому етапі навчання. Ефективність такого

навчання залежить, насамперед, від якості методичного наповнення, що супроводжує кожне заняття. Методичні матеріали для дистанційного вивчення повинні бути спрямовані на самостійний розвиток іншомовної комунікативної компетенції здобувачів освіти, набуття та тренування всіх необхідних лінгвістичних навичок, забезпечувати необхідні умови для засвоєння нового мовного матеріалу з подальшим практичним використанням, спонукати до активного творчого пошуку[1, с.69].

До інформаційних належать ті технології та сервери, що використовуються для створення, збереження та передачі навчального матеріалу, а також для технічного супроводу дистанційного навчання на базі

телекомунікаційних засобів: синхронні (web-чат, відео конференції та on-line семінари, вебінари, телекомунікаційні проекти, Skype, ICQ, IRC, Telnet, Viber, Telegram, Zoom, Instagram та ін.) та асинхронні, тобто ті, за допомогою яких всі учасники системи дистанційної освіти отримують доступ до методичної бази, що повинна супроводжувати навчальний процес без будь-якого часового та просторового обмеження (електронні підручники та методичні вказівки, друковані матеріали з вправами та тестами, відтворені новітніми засобами мультимедіа або створені у системі Moodle, автентичні аудіо та відео матеріали, web-форуми та web-сторінки і т.д.).

Практичний досвід викладання англійської мови свідчить про те, що на сучасному етапі навчання іноземних мов значну увагу необхідно приділяти застосуванню мультимедійних технологій, у яких одночасно використовують тексти, графіку, відеоматеріали, звукові ефекти, анімацію. Все це є сукупністю аудіо та візуальних ефектів разом з інтерактивним програмним забезпеченням, які впливають на емоційні та понятійні сфери, сприяють більш ефективному засвоєнню мовного матеріалу[3,с.56].

Поєднання візуального зображення, тексту і звукового супроводження надає можливість для комплексного розвитку навичок мовної діяльності учня під час вивчення іноземної мови . Загальновідомо, що ефективність навчання збільшується у разі використання наочних ілюстрацій, а мультимедійні засоби об’єднують відео-, аудіо-матеріали, ілюстрації, таблиці тощо на одному носії.

На уроках англійської мови за допомогою комп’ютера можливо вирішувати цілу низку дидактичних задач, а саме :

  • формувати навички і уміння читання, використовуючи безпосередньо матеріали інтернет-мережі різного рівня складності;
  • вдосконалювати уміння аудіювання на основі аутентичних звукових текстів, пісень, кіно-епізодів;
  • вдосконалювати уміння писемного мовлення, поповнювати свій словарний запас (як активний , так і пасивний) лексикою сучасної іноземної мови, яка відображує певний етап розвитку культури народу, соціальний і політичний устрій суспільства;
  • збагачувати школярів культурологічними знаннями, які включають в себе мовленнєвий етикет, особливості поведінки різних народів в умовах спілкування, особливостей культури та традицій країни, мова якої вивчається;
  • вдосконалювати знання з граматики за допомогою виконання тестів у режимі on-line;
  • формувати стійку мотивацію пізнавальної діяльності учнів на уроках;
  • формувати навички глобального мислення
  • прививати потребу у використанні англійської мови з метою справжнього спілкування[2, с.25].

На своїх уроках для здійснення наглядної підтримки процесу навчання здебільшого застосовую освітній потенціал мультимедійних презентацій. Вони відрізняються за видами мовленнєвої діяльності (навчання читанню, письму, аудіюванню), за аспектами мови (лексика, граматика, фонетика), а також за видами опор (змістова, смислова, вербальна, ілюстративна).

Навчання іноземної мови вимагає також використання web-сайтів для виконання тестів, творчих, тренувальних, перевірочних завдань, наприклад:

  1. https://en.islcollective.com/english-esl-worksheets/search/apple?page=4
  2. https://cambridge.ua/uk/blog/230-english-words-for-ielts-toefl-fce/
  3. https://naurok.com.ua/
  4. https://learningapps.org/
  5. https://www.educandy.com/
  6. https://www.gamestolearnenglish.com/
  7. https://www.liveworksheets.com/index.asp?q=yesterday
  8. http://flyhigh.dinternal.com.ua/
  9. http://easy-english.com.ua/teksty-dlya-chytannya-na-anglijskij-movi/

Що стосується засобів ІКТ, то на уроках англійської мови найчастіше застосовуються :

  • електронні словники і довідники;
  • тренажери і програми тестування;
  • освітні ресурси Інтернету;
  • DVD и CD диски;
  • відео- і аудіотехніка;
  • лінгафонний кабінет;
  • мультимедійний комплекс.

Отже, говорячи про переваги навчання англійської мови із застосуванням ІКТ, слід зазначити, що про них свідчить успішне розв’язання основних освітніх завдань:

  • загальнокультурний розвиток учнів;
  • вдосконалення навичок володіння комп’ютером;
  • підвищення рівня володіння англійською мовою;
  • створення сприятливого психологічного клімату;
  • підвищення мотивації і інтересу до вивчення предмету;
  • можливість реалізації індивідуалізації навчання;
  • підвищення естетичного і емоціонального рівня уроку за рахунок використання музики, анімації;
  • підвищення об’єму виконаної на уроці роботи;
  • економія витрачання матеріалів учителем;
  • підвищення авторитету вчителя[6, с.129].

Таким чином, переваг у використанні ІКТ чимало, проте не можна зловживати комп’ютерізацією. Необхідні «критерії корисності» застосування комп’ютера на уроках. Вважаю, що їх можна визначити так: та чи інша комп’ютерна технологія є доцільною, якщо вона дозволяє отримати такі результати навчання, які не можна отримати без застосування цієї технології.

Література

  1. Андреев, А.А., Солдаткин, В.И. Дистанционное обучение: сущность, технология, организация [Текст] – М.: Изд-во МЭСИ, 2000. – 350 с.
  2. Бернадский, А.М. Дистанционное образование на базе новых ИТ [Текст] / А.М.Бернадский, И.Г. Краевский. – Пенза, 1997. – 55 с.
  3. Вержбицкий, К.Г. Дистанционное образование в России и за рубежом: информационно-аналитический аспект. – М.: РИЦ «Альфа» МГОПУ, 2001. – 78 с.
  4. Волов, В.Т., Четыркова, Л.Б., Волова, Н.Ю. Дистанционное образование: истоки, проблемы, перспективы [Текст] - Самара, 2000. – 343 с.
  5. Гозман Л.Я., Шестопал Е.Б. Дистанционное обучение на пороге XXI века. Ростов – на – Дону: «Мысль», 1999. – 368 с.
  6. Теория и практика дистанционного обучения: Учеб. пособие / Под ред. Е.С. Полат. - М.: Изд. Центр "Академия", 2004.