Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета: систематизувати знання педагогів про здоров’язберігаючі та здоров’яформуючі технології, які варто використовувати  у роботі з дітьми дошкільного віку; розширити теоретичні знання та практичні навички роботи педагогів з використання  наступних технології – піскотерапії, кольоротерапії, ізотерапії, фітоенергетики, сміхотерапії; активізувати творчий потенціал педа­гогів через практичну діяльність, обмін думками і взаємозбагачення досвідом.

Обладнання і матеріали: столи, стільці, телевізор, ноутбук, презентація, відеоролики з кольоротерапії та сміхотерапії,  пісочниця, папір, піна, пензлі, фарби, свічки, валики, серветки, стаканчики з водою, стакан з молоком, харчові барвники, тарілки паперові, маршрутні листи, план-схеми дослідів з кольором, підказки, пазли, гра «Танграм», зашифровані слова.

Хід заходу

Вступне слово.  Одне з головних завдань дошкільного закладу — ство­рити якнайсприятливіші умови для правильного фізичного розвитку дитячого організму,  сформувати здоров′язбережувальну компетентність дітей.   

Збереження і зміцнення здоров’я вихованців включає в себе ряд здоров’язберігаючих, здоров’яформуючих  технологій, які ми постійно впроваджуємо в роботу: send play, кольоротерапія, ізотерапія, аромотерапія, фітоенергетика, кінезорефлексотерапія, су-джок терапія, сміхотерапія.

Музичні керівники використовують фолькльоротерапію, музикотерапію, практичний психолог  – психогімнастику, релаксацію, пальчикову гімнастику, арт-техніки, казкотерапію, піскотерапію. Вихователі під час проведення ранкової гімнастики, гімнастики пробудження, фізкультхвилинок, інструктор з фізкультури під час проведення занять з фізкультури використовують точковий масаж, самомасаж біологічно активних точок, дихальну гімнастику. На фізкультурних заняттях активно впроваджуються елементи фітболгімнастики, степ - аеробіки, bebi-йоги.

Звичайно ж  наші педагоги не сертифіковані спеціалісти з усіх цих методик, але щире бажання, прагнення до збереження і зміцнення здоров’я дітей, на нашу думку, дають їм право і можливість використовувати елементи  вищеперерахованих технологій у роботі з вихованцями.

Сьогодні  в інтерактивному форматі методичного квесту ми зануримося у світ оздоровчих технологій і випробуємо на собі їх ефект.

Що ж таке квест? Всі ми неодноразово чули це слово і маємо уявлення  про принципи його проведення. Але чи володієте  Ви особистим досвідом участі у подібному заході?  До вашої уваги пропонується лінійний квест  для двох команд. Для цього слід розділитися на команди і обрати капітанів.

Уявіть собі, що ми потрапили до країни загубленого здоров’я, де порушено енергетичну рівновагу, де всі  влучні  вислови  про  здоров’я втратили силу.

Відновити гармонію і здоровий дух ми зможемо лише  виконавши всі завдання і отримавши частинки пазлів з яких по проходженню усіх локацій  повинні скласти і прочитати «чарівні» слова.

А допоможе нам зосередитися  і активно включитися в процес  невеличка вправа.

1.Сендплей

Головний принцип сендплея – створення вільного і захищеного простору, в якому дитина може виражати і досліджувати свій світ, перетворюючи свій досвід та свої, часто незрозумілі або тривожні, переживання.

Метод сендплей при зовнішній простоті має великі можливості. Якщо розглядати педагогічні й психологічні аспекти використання піску, то важко його переоцінити – це й неперевершене за своїми можливостями предметно-ігрове середовище, і чудовий сенсорний матеріал, і природний матеріал для образотворчої діяльності, експериментування, конструювання, творення, пізнання.

Перш, ніж малюки усвідомлять, що роблять, їхні руки самі починають просіювати пісок, будувати, малювати, а якщо під рукою є різноманітні невеличкі фігурки, іграшки, тоді розігруються цілі вистави – дитина повністю занурюється в гру, та на тривалий час її увага фіксується на процесі програвання власних переживань, завдяки чому у них формуються та закріплюються такі навички, як посидючість, уважність, зосередженість.

Саме тому слід приділити особливу увагу облаштуванню осередків для ігор з піском. Адже, звичайний пісок – це щось незвичайно чарівне й привабливе.

Вправа «Пісочний телеграф»

Учасники діляться на команди по 5-6 осіб, стають у колону один за одним, кожна колона займає місце навколо пісочниці.  Останній у колоні отримує картку - нескладний малюнок і зображує його на спині учасника що стоїть попереду, наступний передає той же малюнок за відчуттями по ланцюжку. Гра продовжується до першого учасника в колоні який відображає малюнок пальцями на піску. Якщо зображення співпадає з малюнком – телеграф спрацював вірно, якщо ні – відбувся збій. Учасники міняються місцями (перший стає останнім) і гра повторюється.

У піску гравці мають відшукати підказку щодо наступного завдання  і отримати частинку пазла за виконання попереднього.

  1. Ізотерапія.

Малювання, розфарбовування олівцями, фарбами - одне із улюблених занять дошкільнят, що дарує відчуття «творця», першовідкривача, радість, задоволення і впевненість у собі.

Малювання  - це захоплюючий процесс який дозволяє дитині відчути і зрозуміти саму себе, висловити вільно свої думки і почуття, звільнитися від конфліктів і переживань, вільно висловлювати мрії і надії. Тобто малювання  виступає як спосіб осягнення своїх можливостей і навколишньої дійсності, як спосіб моделювання взаємовідносин і вираження різного роду емоцій.

У практичній діяльності дітям пропонується виконання робіт традиційними та нетрадиційними образотворчими техніками та способами. Окрім малювання  на папері   малюємо на піску, на склі. Зображення створюємо за допомогою монотипії, кляксографії, ниткографії, марання, штампування, малювання долоньками, пальчиками, восковими олівцями, свічкою, по мокрому тощо. Використовуємо в роботі не лише пензлик, а й олівці, крейду, фломастери, вугілля.

Малювання   у нетрадиційний спосіб (на піні, воскове)

Кожен учасник команди отримує індивідуальний набір для малювання і проявляючи творчу активність та креативність зображує картину за власним задумом.

Завершивши процес гравці мають відшукати серед обладнання підказку щодо наступного завдання  і отримати частинку пазла за виконання попереднього.

  1. Кольоротерапія.

З самого народження кожного з нас оточують кольори, що виявляють вплив на організм, нервову систему та психіку людини. 

Кольоротерапія – це цілеспрямований вплив кольором на самопочуття, фізіологію, активізація діяльності органів і систем, що застосовується з метою розслаблення, зняття стресів, підняття настрою та тонусу за допомогою кольорів.

Для успішного використання методу кольоротерапії необхідно знати, як діє певний колір.

Жовтий – колір сонця. Чудовий колір для профілактики депресій. Він пробуджує жагу знань, допомагає при необхідності граничної концентрації уваги і здатністі запам'ятовувати великі обсяги  інформації. Творчим людям  жовтий колір дарує натхнення. 

Червоний – це колір дії. Він активно стимулює  всі органи і системи, традиційно вважається кольором лідера.

Зелений –  заспокоює, але майже не гальмує життєві процеси організму.

Доречний в будь-якій ситуації. Це колір природної гармонії.

Синій – антипод червоного. Він майже повністю гальмує будь-яку активність.  Має потужний заспокійливий ефект. А ще допомагає очистити свідомість від непотрібних думок, вгамувати тривогу.

Діти рано починають відчувати колір та підбирати його для зображення свого настрою. Вибір кольору тісно пов’язаний із психологічними особливостями дитини, станом її здоров’я.

Вплив за допомогою кольорів та їх поєднання здійснюється через очі і шкіру. Користуючись правильно кольоровою гамою, можна   не лише покращити, а й  змінити емоційний стан  організму.

Команди зустрічаються на перехресному маршруті і переглядають презентацію з кольоротерапії  у музичному супроводі (релаксхвилинка).

Наступне  завдання – дослідницька діяльність  з кольором за технологічною картою: 1 команда –«Веселка Скітлз», 2 команда «Салют на  молоці».

Провівши відповідні досліди гравці  повинні знайти підказку щодо наступного завдання  і отримати частинку пазла за виконання попереднього.

4. Фітоенергетика.

Обираючи  кімнатні рослини вдома ми  робимо це  в основному за уподобаннями або естетичними показниками, рідко задумуючись  про те, якими надзвичайними, чарівними властивостями вони наділені. Насправді  ж вони зберігають наше здоров’я, захищають від стресів, вселяють бадьорість, оптимізм, поліпшують  настрій.  А відбувається це все завдяки тому, що в кожній рослині закладені сили, які не тільки здатні відчувати енергетику приміщення і людей, а й урегульовувати їх. І цей енергетичний зв'язок між людиною і рослиною  проходить на досить тонкому рівні.

Взявши цю інформацію до уваги, за наявності певних кімнатних рослин у групі дитсадка,  для  малечі  створюється захисна аура, що перешкоджає проникненню негативної енергії та встановлює енергетичний баланс.

Філодендрони  та фікуси є міні-фабрикою для виробництва корисної для  людей енергії,  мають яскраво виражений заспокійливий ефект, створюють атмосферу спокою й рівноваги.  Бегонії допомагають зосередитись, стимулюють розумову активність.

Команди  займають місця за столами у оточенні кімнатних рослин (філодендронів, бегоній) та виконують інтелектуальні (розгадати зашифроване слово) та логічні (скласти фігури за допомогою танграма) завдання.

Зашифроване слово  стане наступною підказкою для гравців. За виконані завдання кожна з команд отримає свою частинку пазла.

  1. Сміхотерапія.

Сміх - це реакція людини на щось смішне, що проявляється у мимовільних рухах м’язів обличчя і деяких частин тіла, а також у відтворенні особливих, ні з чим не порівняних звуків і зміни дихання. У народі кажуть: «Сміх – це здоров’я»,  «Сміх продовжує життя». Тобто, сміх має лікувальні властивості.

Дійсно, сміх допомагає стимулювати роботу серцевого м’яза, легенів, сприяє появі в організмі у великій кількості Т-лімфоцитів, покращує стан нашого імунітету, бореться зі стресом, робить дитину щасливою.                                                          

Сьогодні сміхотерапія стала досить популярною. Виокремлюють декілька напрямків сміхотерапії. Один з них – класична сміхотерапія. Це індивідуальні чи групові заняття, на яких сміються (розповідають  або читають смішні історії, кумедні вірші, гуморески, слухають сміх, дивляться веселі сюжети тошо).

До уваги команд пропонується відеоролик  You Tube каналу «Сміємося разом»

На закінчення квесту команди складають пазл з частинок зібраних під час проходження маршрутів і читають вислови про здоров’я.

Висновоки. Як показала практика, впровадження у процес життєдіяльності дитини всіх оздоровчих технологій є досить ефективним. Вони  гармонійно поєднуються між собою  і несуть неповторне цілюще спрямування на дитячий організм, підвищують рухову активність, поліпшують працездатність організму, опірність до захворювань.

Застосування різноманітних ефективних профілактичних, оздоровчих технологій у освітньому процесі і постійне здійснення моніторингу стану здоров’я дітей є своєрідною запорукою створення здоров’язбережувального середовища, тобто середовища, в якому дитині приємно і безпечно знаходитися, що стимулює її розвиток, забезпечує комфортні умови для формування здоров’я і є оптимальним для її зростання. Передати все це нашим дітям, збагатити їх досвід, виробити в них мотивацію на здоровий спосіб життя – в цьому вбачаємо своє завдання. Ця робота  дуже різноманітна, вона приваблює дітвору, є для них захоплюючою і цікавою.