Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Глобальна мета учителя іноземної мови – навчити учнів спілкуватися на різні теми в типових ситуаціях, оскільки іноземна мова є важливим засобом міжкультурного спілкування, адже саме вона розкриває перед людиною скарбницю іншомовної культури, інший спосіб життя.
Читання іноземною мовою є особливо актуальним в умовах сьогодення, оскільки основний потік інформації в сучасному суспільстві англомовний, і від того, наскільки правильно ми розуміємо матеріал, залежить адекватна реакція. Відповідно, використання англомовних казок на уроках сприятиме вмінню адекватно інтерпретувати автентичні тексти і розуміти особливості іншомовної культури. Саме з цієї причини, увага до навчання читання у середній школі потребує подальшого вивчення як в теоретичному, так і в практичному аспектах.
Аналіз публікацій показав, що багато й плідно працювали над питанням введення казкових творів до структури уроків іноземної мови такі дослідники як Дж. Брюстер, С. С. Джоунз, А. А. Доті, Г. Еліс, Д. Ліпман, С. М. Парайно, Е. Райт, Е. К. Тейлор, Х. Хеннінгер. Усі ці вчені внесли багато цікавого й нового в теорію і практику, незважаючи на відмінності у методологіях і технологіях навчання.
Мета статтіполягає в аналізі ролі казки в процесі вивчення іноземної мови та розгляд методики практичного застосування англомовних казок на уроках англійської мови.
Виклад основного матеріалу дослідження.За вимогами чинної Програми для середніх навчальних шкіл, метою навчання читання на середньому ступені навчання є формування достатньої комунікативної компетенції в читанні. Змістом навчання читання на середньому ступені є оволодіння уміннями розуміти інформацію тексту із застосуванням мовної, контекстуальної здогадки.
Читаючи текст, учні повинні зрозуміти основний зміст і важливі деталі, тобто оволодіти ознайомлювальним і вивчаючим читанням. Під час вивчаючого читання учням дозволяється користуватися словниками [1].
Читання – рецептивний вид мовленнєвої діяльності, спрямований на сприйняття та розуміння писемного тексту.
Компетентність у читанні – це здатність читати автентичні тексти різних жанрів і видів із різним рівнем розуміння змісту в умовах опосередкованого спілкування [2].
Аналізуючи тексти запропоновані Програмою як матеріали для читання зауважимо, що у процесі навчання читання іншомовні тексти – як художні, так і публіцистичні – в основному застосовуються як засіб для розширення мовних знань учнів.
Прийоми роботи над текстом можуть бути різноманітними і залежати як від етапу навчання, так і від тієї мети, яку ставить перед собою вчитель. При цьому одночасно реалізується багато завдань – навчання граматиці, фонетиці, лексиці і перекладу. В основній школі розпочинається етап систематичної і послідовної роботи з автентичними матеріалами, зростає обсяг навчального матеріалу.
Навчання читання починається з навчання читання вголос і за цим процесом вчитель може спостерігати безпосередньо. Читання вголос дає можливість зміцнити вимовну базу учня, а також є засобом навчання читання мовчки. Хоча процес читання мовчки не можна відстежити, існують шляхи керування цим процесом. Вправи на читання мовчки доцільно спо чатку виконувати під контролем учителя на уроці. Ці вправи містять текст для читання мовчки або пошепки. Вибір тексту залежить від етапу навчання [3]. Важаємо, що робота з читання тексту повинна здійснюватися в контексті того чи іншого його виду. Формування та підтримання інтересу до читання є одним із важливих завдань методики. А робота з художніми творами є ефективним способом підвищення інтересу до читання.
Сучасний урок читання поділяється на три основні етапи: pre-readingactivity; while-reading activity; post-reading activity.
Перший етап (Pre-readingactivities) містить вправи з формування передбачення того, про що може бути текст; робота з малюнками до тексту, заголовком, новою лексикою, граматичним матеріалом. На цьому етапі уроку доцільно пропонувати такі завдання:
- Read the title of the story. What do you think the story is going to be about?
- Here is the title of the story. Choose the proverb which corresponds to the main idea of the text.
- There will be some unknown words and word-combination in the text. Try to explain their meaning.
- Hereisthetitleofthetext. Write down 3 questions about the information you would like to clear out after reading.
- Here is the title of the text and some pictures. Make up the story using these pictures.
Другий етап (While-readingactivities) ділять на два види: skimming– вправи на підтвердження нашого передбачення; scanning–повторне уважне читання тексту, необхідне для роботи з граматикою та словником тексту.
Виконуючи вид роботи skimming, попросіть учнів переглянути весь текст, визначте ліміт часу. Запропонуйте такі варіанти завдань:
- What is the text about?
- Mark out the part of the text, which can be entitle as…
- Place the events in the chronological order.
- Fill in the table using the information from the text.
- Divide the class into groups and give each group a task connected with certain part or idea.
- Find the key sentences in each paragraph to make a plan.
- Fill in the table using the information from the text.
Після опрацювання загального розуміння тексту варто опрацювати граматичні структури, які використовують у тексті, та його словник. Для цього можна запропонувати такі завдання:
- There are some unknown idiomatic expressions in this text. Here are their alternatives. Use them in the text instead of idioms.
- In this text there are a lot of examples of food (sports, way of travelling). Write them down and add examples of your own.
- Read the text and say what tenses are used. Give examples.
- Read the text. Find the key words. Try to guess their meaning. Match them with their definition.
Третій етап (Post-readingactivities) передбачає виконання вправ, які розвивають мовні навички та вміння спілкуватися, розвивають критичне мислення.
- Formulate the main idea of the text.
- Match the character with the activity.
- Match the paragraphs with the title. There is one extra title.
- Agree or disagree.
- Imaginethatyouare … (character). Ask him (her) questions to find out more information.
- Say what you would do if you were in character`s shoes.
- Tell the story using idiomatic expressions instead of the underlined words, expressions.
- Justify your opinion.
Висновки. Таким чином, використання англомовних казок на уроках з англійської мови виявляється доцільним та ефективниму роботі з учніми середньої школиі виконує низку освітньо-виховних функцій:підвищення мотивації до вивчення іноземної мови,стимулювання творчого, нестандартного елементу в навчально- пізнавальному процесі, формування системи іншомовних комунікативних навичок. Інтерактивний компонент роботи із казкою сприяє підвищенню ефективності заняття з іноземної мови, розвиває професійні та творчі навички дітей.
Література
- Навчальна програма з іноземних мов для 5-9-х класів для ЗНЗ і спеціалізованих шкіл із поглибленим вивченням іноземних мов затверджена наказом МОН від 07.06.2017 № 804.
- Ніколаєва С. Ю. та інші. Методика навчання іноземних мов у середніх навчальних закладах: Підручник. Львів: Ленвіт, 2002. 319 с.
- Панова Л. С. та інші. Методика навчання іноземних мов у загальноосвітніх навчальних закладах [Текст] : підручник. Київ: Академія, 2010. 328 с.