Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Карантин, як і будь-яка криза, – це хороший привід почати робити те, що давно потрібно було зробити. Бо ті ж карантини через сезонні ГРВІ бувають щороку. «Технології дистанційного навчання будуть використовувати у школі більше, і ми перейдемо до іншого формату навчання. Тобто будуть поєднуватися і класно-урочна система, і технології змішаного навчання. З вересня, думаю, вони будуть краще використовуватися в наших школах», – сказала Мандзій Л. С. – в. о. Міністра освіти і науки України.

Задача сучасної системи навчання полягає не стільки в тому, щоб повідомити як можна більший обсяг знань, скільки в тому, щоб навчити учнів добувати ці знання й орієнтуватися у великому морі інформації[1].  Кожний сучасний учитель  прагне до того, щоб наші діти вміли вступати в діалог і були понятими, вільно володіли інформаційними технологіями,  були здатні до самовизначення й самоосвіті. Однак результати міжнародних досліджень свідчать про те, що зростає кількість учнів, які не реалізують своїх  потенційних можливостей в придбанні повних і глибоких знань при вивченні математики [3].

Однією зі значимих складових пріоритетного напрямку модернізації освіти  є інформатизація освітнього простору шкіл, яка містить у собі їх оснащення сучасною технікою. Багато дослідників (Пурніма Валіатан (Purnima Valiathan), Роджер Шанк (Roger Schank), С.А.Бешенков, В.П.Демкін, С.В.Панюкова) бачать розв’язання проблеми у раціональній комбінації традиційних освітніх технологій  із сучасними інформаційними й комунікаційними технологіями[6].  Впровадження інноваційних технологій у процес навчання привело до появи такої форми роботи вчителів і учнів, як змішане навчання. Дарлін Пейнтер (Darling Painter) у статті «Missed Steps» пропонує під змішаним навчанням розуміти об'єднання строгих формальних засобів навчання-роботи в аудиторіях, при вивченні теоретичного матеріалу - з неформальними, наприклад, з обговоренням за допомогою електронної пошти й Інтернет-Конференцій. Змішаним  вважається навчання, якщо від 30 до 80% навчання проводиться в  он-лайн режимі. Модель змішаного очного й дистанційного  навчання(Blended Learning)   поєднує в собі елементи основних Європейських освітніх моделей:

  • дистанційне навчання – distance learning
  • навчання в класі – face-to face learning
  • навчання через Інтернет- online learning [2].

Що може дати модель змішаного навчання при вивченні математики?

Викладання математики у школах здійснюється за традиційною схемою, з використанням різноманітних технологій в  класно-поурочній системі. Учні приходять на заняття, де основними джерелами інформації для них є підручники й лекції, на яких вчитель також може використовувати  наступні інформаційні ресурси Інтернету: інформаційні довідкові системи, бази даних (бази даних бібліотек, наукових і навчальних організацій), телевізійні програми. У дійсності, модель змішаного навчання не відкидає того корисного, що є в традиційній моделі, а скоріше вдосконалює її можливості:

  • Пояснення нового матеріалу: повний матеріал лекцій і слайди до них є на веб-ресурсі, доступні всім учням і легко можуть використовуватися для самостійного вивчення.
  • Закріплення знань (Face-to-face) по суті можуть бути об'єднані з лекційними, так що на них відбувається обговорення самих цікавих і важливих тем курсу й відпрацьовування практичних навичок.
  • Навчальні матеріали існують не тільки в друкованому, але й в електронному вигляді, вчитель надає посилання Інтернету, якими може користуватися учень.
  • Он-лайн спілкування: чат, форум, скайп, ZOOM – конференції, що дають учням і вчителю можливість спілкуватися й працювати разом.
  • Індивідуальні й групові проекти (Collaboration): розвиває навички роботи в мережі Інтернет, пошуку, аналізу інформації, роботи в групі, уміння правильно розподіляти обов'язки й відповідати за ухвалені рішення.
  • Аудіо і відео лекції, анімації: ці елементи змішаного навчання роблять процес навчання простим і більш насиченим[3].

Аналіз наукових та науково  публіцистичних джерел дозволяє стверджувати, що на сьогодення змішане навчання є швидко і динамічно розвиваючою формою навчання.

Існує кілька стандартних моделей змішаного навчання:

  • група «Ротація» (комбінація й чергування очного й електронного навчання та їх взаємодія ): моделі «Автономна група», «Перевернутий клас», «Зміна робочих зон»
  • група «Особистий вибір» (реалізація персоналізованого підходу): моделі «Новий профіль», «Індивідуальний навчальний план», «Міжшкільна група»)[4].

Модель «Перевернутий клас»  використовується, якщо в класі навчаються діти, які незначно відрізняються своїми психологічними особливостями, мають однакові мотивації. У цьому випадку клас працює як одна група, для якої чергуються компоненти очного й електронного навчання. При цьому реалізація електронного навчання здійснюється поза школою: учитель надає доступ до електронних освітніх ресурсів для попередньої теоретичної підготовки дома. На навчальному занятті організує практичну діяльність по відпрацьовуванню знань, умінь. При роботі в режимі «Переверненого класу» зростає частка відповідальності учня, стимулюється розвиток його особистісних характеристик (активність, відповідальність, ініціативність і т.п.) і між предметних навичок (самоорганізація, керування тимчасовими ресурсами і т.д.). Обов'язковою умовою використання даної моделі є наявність в учня домашнього ПК із виходом в Інтернет[3]. Комп'ютер повинен сприйматися учнем у якості помічника й виконавця, що діє від його імені у віртуальному середовищі[5].

Модель «Автономна група» застосовується для більш ефективного навчання груп, які відрізняються за психологічними  особливостями, рівнями підготовки. Одна із груп більшою мірою працює в режимі он-лайн і взаємодія з вчителем проходить у формі консультування, інша ж група навчається в традиційній формі, тоді як електронні навчальні ресурси застосовуються для відпрацьовування сформованих навичок.

Модель «Зміна робочих зон» найбільш складна в реалізації й організації, у силу того, що тут число груп збільшується по числу видів навчальної діяльності: групова самостійна робота, індивідуальна самостійна робота, он-лайн навчання.

Моделі групи «Особистий вибір» реалізовують індивідуальний підхід у навчанні й підходять  для  школярів старших класів.[4]

Над впровадженням елементів дистанційного навчання  я працюю 3 2013 року. Для роботи мною була обрана модель «Перевернутий клас». Для її реалізації достатньо, щоб у дитини були комп’ютер і вихід в Інтернет.   Спочатку був  створений  і відкритий веб - ресурс на платформі Moobil, яка надає можливість подавати навчальний матеріал у різних форматах (текст, презентація, відеоматеріал, веб-сторінка), а потім я перейшла на платформу   Google Classroom, на   якому  я  виклала  необхідні навчальні матеріали, рекомендації, посилання на відеоуроки на каналі YouTube,  також я зареєструвала дітей на платформі « Мій клас» -  цей сервіс містить онлайн-курси з 1-го до 11-го класу. Кожен урок складається з теоретичного блоку у вигляді тексту і практичного блоку (окремі завдання, які можна розв’язувати незалежно одне від одного; блок завдань, що потрібно розв’язати послідовно, методичні вказівки).   Учням перед уроком пропонувалося переглянути той або інший матеріал, пройти тест на його усвідомлення, а на уроці задати вчителю питання, що було незрозуміло при вивченні даної теми. Для того, щоб підтримувати концепцію активного навчання, яка покладена в основу змішаного навчання учні отримують завдання, що розвивають логічне та критичне мислення. На початку тижня я пропонувала виконати якесь цікаве завдання.   

Наприклад, перевір рівності:    

Запиши в буквеному вигляді закономірність, яку помітив і доведи її.

Кожний учень, який правильно відповів на питання, одержував додатковий бал. Діти, які не відвідували школу по хворобі, опановували матеріал самостійно, виконували діагностичні роботи і тести. Час на виконання  письмових робіт необмежений, що дає змогу слабким дітям більш ретельно продумати свої відповіді. Сучасні комп’ютерні технології дозволяють створювати та редагувати завдання, надавати відгуки та спілкуватися зі своїм класом, співпрацювати в реальному часі в Google Документах.

Наведу приклад сценарію уроку з теми «Теорема Вієта»

  1. Запитання від учителя в чат класу (за тиждень до уроку «Як сума та добуток коренів квадратного рівняння пов’язані з його коефіцієнтами?»- надається декілька квадратних рівнянь)
  2. Після того, як деякі учні дали відповідь на запитання, вчитель надсилає посилання на відеоурок про теорему Вієта, посилання на теоретичний матеріал підручника та на тестування з даного питання.
  3. Наступне завдання для учнів: «Придумайте завдання на дану тему та запишіть у Google Документі» для свого друга.
  4. Запитання від учителя: «Хто такий Франсуа Вієт?», пропонує знайти цікавий матеріал та зробити спільну презентацію з даного питання.
  5. Питання тижня: «Корені рівняння дорівнюють його коефіцієнтам   b і  Знайдіть  b і c.»
  6. Практична задача: У турнірі з футболу було зіграно 36 матчів. Скільки команд брало участь у турнірі, якщо кожна команда зіграла по одному разу з кожною з решти команд?

Поступово прийшло усвідомлення того, що учні  із самого початку курсу «поринають» у технологічне освітнє середовище, вони  вчяться відкривати власні аккаунти, працювати із сервісом соціальних закладок і т.д.  З’ясувалося, що на початку роботи в даному курсі в  такому варіанті учні віднеслись насторожено й не дуже позитивно, батьки також хвилювалися, щоб їх діточки були не перевантажені. Однак, поступово звикаючи регулярно працювати, вони міняли своє відношення, про що свідчить і загальна атмосфера в класі, і загальні позитивні результати  анонімного анкетування по завершенню курсу, 79% опитуваних дали позитивну оцінку даному навчанню.

Отже, 1 вересня, учень приходить в клас і його вчитель повідомляє йому все необхідне для проходження теми. В додаток до підручника учень отримує адрес посилання на електронний ресурс, пароль для входу і назву курсу. Там знаходиться вся необхідна інформація для проходження теми, всі необхідні навчальні матеріали, відео уроки з поясненням тем, посилання на додаткові ресурси. Далі починається пояснення нового матеріалу, але воно повинно бути більш конкретним – вся додаткова інформація розміщена на сайті. При пояснені нової теми вчитель користується звичними для нього технологіями  і супроводжуватися Power Point презентацією, що допомагає швидше  і легше сприймати матеріал. Важливо відмітити, що всі презентації знаходяться на сайті і їх завжди можна повторити і використовувати для виконання домашнього завдання.

Звісно, якщо ви хочете запровадити в свою роботу технологію «Перевернутий клас», необхідно провести вивчення мотиваційної сфери учнів, самооцінки та психологічної готовності  до використання онлайн навчання  математики,  провести бесіди з дітьми та батьками напрямлені на зняття негативних емоцій і психологічного бар’єру, надати чіткі інструкції для роботи  на електронних ресурсах, методичні рекомендації та вимоги до оцінювання знань.

Спостереження за діяльністю учнів  та кількісні дані результатів  у процесі  їх  навчання,  свідчать про те, що  при використанні   технології змішаного навчання  створюються умови, які усувають психологічний дискомфорт,  сприяють розкриттю потенційних можливостей  учнів. У режимі роботи в онлайн розвивається їхня комунікативна та інтелектуальна сфера: мобілізується увага, поліпшуються сприйняття й пам'ять. Учні стають активними ініціаторами й контролерами своєї самостійної навчальної діяльності, у результаті чого підвищуються їхня самосвідомість і самооцінка.

З власного досвіду, можна зробити деякі висновки: перевернутий клас надає можливість учням:

  • Самостійно здобувати знання, користуючись різноманітними джерелами інформації.
  • Визначати свої навчальні цілі, способи їх досягнення, враховуючи свої освітні потреби, інтереси й здібності.
  • Розвивати вміння планувати та регулювати свій час.

Вчителю надає  можливість:

  • Урізноманітнювати форми в навчальному процесі.
  • Підвищити мотивацію учнів.
  • Вивільняти час на уроці на творчі завдання чи завдання підвищеної складності.

Від вчителя вимагається бути більш впевненим у собі і готовим комбінувати, творити, створювати, щось нове.

Таким чином, очевидно, що модель змішаного навчання цілком вписується в концепцію модернізації сучасної освіти, засновану на введення нових освітніх стандартів і входження в Болонський процес і інші міжнародні угоди.

Література

  1. Вимятін, В.М. Дистанційне навчання історії: проблеми і перспективи, Сб. ст./ Під ред. В.Н. Сидорцова, Е.Н. Баликіної. – Мн.: БГУ, 1999. – С. 71–81.
  2. Десятова Л.В. Використання моделі змішаного навчання (blended learning) для створення і апробування курсу ІКТ для підтримки навчання по базовій програмі. М.: Ізд. дім «Перше вересня», 2010. № 13.
  3. Зиміна О. В. Дидактичні аспекти інформатизації вищої освіти / О. В. Зиміна // Вістн. Моск. ун-та. Сер. 20. Педагогічна освіта. – 2005. – № 1. – С. 17–66.
  4. Васильєва Д. Змішане навчання на уроках математики, «Математика в Рідній школі», №1, 2019
  5. Кондакова М.Л., Латипова Є.В, Змішане навчання: ведучі освітні технології сучасності, http://www.vestnik.edu.ru/2013/05/smeshannoe-obuchenie-vedushhie-obrazovatelnyie-tehnologii-sovremennosti/