Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Не вчити дитину, не давати їй готове знання, хоч би і саме початкове, а більш усього збудити в дитині її духовні сили, розворушити її цікавість, виховати її почуття, – щоб очі дитини вміли бачити, вуха дослухатися до усього, рученята вміли заходжуватися й коло олівця, й коло ножиць, й коло глини, й коло паперу.
Софія Русова
Ми живемо в період реформування освіти і виклик часу ставить перед педагогами дошкілля стратегічне завдання - оновлення і модернізація змісту і методів дошкільного виховання, пошук нових, оригінальних шляхів реалізації освітнього процесу.
Одним із таких цікавих напрямів роботи є музейна педагогіка. Її особливість полягає в тому, що в ній одночасно переплітаються і педагогіка, і музикознавство, і психологія, і культура, і історія. Об'єктивна наявність педагогічного потенціалу в її просторі свідчить про можливість та необхідність використання музейного середовища з освітньо-виховною метою.
Музей, музейні експонати мають унікальну здатність впливати на інтелект, волю та емоції дитини водночас. Експозиція є своєрідною програмою передачі через експонати знань, навичок, суджень, оцінок, почуттів.
У закладі вже понад 10 років функціонує музей Писанки, як результат роботи по формуванню духовного потенціалу дітей дошкільного віку. Дехто ставить питання - чому Писанки. Тому що писанки – це не бездушні малюнки, побудовані за законами композиції, в них проявляється душа народу, його споконвічні прагнення служіння земній красі, добра і благополуччя.
Одна з основних ідей музейної кімнати полягає в тому, щоб залучити самих дітей до поповнення колекції, навчити їх через самостійну діяльність цінувати й берегти предмети, які залишилися від прийдешніх поколінь. Експонати нашого музею – це предмети, які дарували нам однодумці, громадські діячі, працівники Центру позашкільної роботи, батьки та родичі вихованців.
Основними завданнями музею є:
- розширення й поглиблення знань дітей і дорослих про культурну спадщину українського народу, залучення дітей дошкільного віку, їх батьків, педагогів до пошукової, краєзнавчої, художньо-естетичної роботи;
- формування розуміння нерозривності зв'язку між минулим, сучасним й майбутнім України;
- удосконалення освітнього процесу закладу: надання допомоги педагогічному колективу закладу освіти в упровадженні активних нетрадиційних форм роботи з дітьми дошкільного віку;
- вивчення та збереження традицій рідного краю.
У музеї ми:
- організовуємо пошукову діяльність для розширення знань про писанкарство;
- поповнюємо фонд музейної кімнати;
- створюємо стаціонарні та динамічні експозиції та виставки;
- проводимо екскурсії для вихованців ЗДО та учнів початкової ланки ЗСО;
- організовуємо міські освітні та культурні заходи;
- проводимо просвітницьку роботу;
- проводимо Години Добра;
- організовуємо роботу гуртка «Писаночка».
Рекомендації щодо роботи в музеї
- Попереднє налаштування дітей на сприймання музейних експонатів, адже відвідування музейної кімнати — серйозна навчальна робота, яка потребує концентрації уваги дітей.
- Перебуваючи в музейній кімнаті необхідно надати дітям можливість задіяти всі аналізатори сприймання: зоровий, слуховий, кінестетичний (до всього можна доторкнутись, послухати, подивитись, за необхідності перевірити в дії тощо).
- Надати дітям можливість вивчати експонати уважно, неквапливо.
- Обов’язкова організація художньої діяльності в музейній кімнаті (створення писанок, сувенірних яєць тощо).
- Обов’язкова організація мовленнєвої діяльності в музейній кімнаті (обговорення, питання, читання літератури тощо). Врахуйте, що дитина в музейній кімнаті чекає не стільки навчання, як спілкування - задовольніть цю потребу.
- Експонати слід розташовувати з урахуванням зросту дітей.
- Врахування того, що діти сприймають інформацію максимально тільки перші 8-10 хв., після цього іде спад уваги. Перша половина діяльності має бути більш інформаційно насиченою, а в другій її половині варто дати можливість рухової розрядки.
Правила поведінки для дітей
- Тебе щось цікавить –запитай.
- Не галасуй - ми в «Музеї».
- Експонат можеш обережно взяти у руки.
- Все, що береш в руки – ставиш назад на своє місце.
- Експонат не можна шкодити і забирати додому.
- Можеш розповісти про музей іншим і запросити на екскурсію.
- Можеш поповнити музей своїм експонатом.
ПОЛОЖЕННЯ
про музей при дошкільному навчальному закладі №5 «Джерельце» м. Жмеринки
- Загальні положення про музей
1.1. Музей при дошкільному навчальному закладі №5 «Джерельце» м. Жмеринки, який перебуває у сфері управління Міністерства освіти і науки України (далі - музей), як складова системи освітньої роботи, створюється з метою залучення дітей дошкільного віку до вивчення і збереження історико-культурної спадщини українського народу, формування освіченої розвиненої особистості та сприяння вихованню у неї патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей Українського народу.
1.2. Музей може співпрацювати з державними, науковими та іншими зацікавленими закладами та установами, а також громадськими організаціями.
1.3. Музей у своїй діяльності керується Законом України "Про музеї та музейну справу" (249/95-ВР із змінами), постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2000 № 1147 (1147-2000-п із змінами) "Про затвердження Положення про Музейний фонд України", нормативно-правовими документами Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури і туризму України з питань діяльності музеїв, цим Положенням, затвердженим керівником навчального закладу.
1.4. Оригінальні пам'ятки історії, культури і природи, що мають наукову, історичну, художню чи іншу культурну цінність і зберігаються в фондах музею, входять до складу Музейного фонду України, підлягають обліку в установленому порядку.
- Основні завдання музею
2.1. Основними завданнями музею є:
- формування духовного потенціалу дітей дошкільного віку, гармонійної, всебічно розвиненої, творчої особистості;
- розширення й поглиблення знань дітей і дорослих про культурну спадщину українського народу, залучення дітей дошкільного віку, їх батьків, педагогів до пошукової, краєзнавчої, художньо-естетичної роботи;
- формування розуміння нерозривності зв’язку між минулим, сучасним й майбутнім України;
- удосконалення навчально-виховного процесу закладу: надання допомоги педагогічному колективу навчального закладу в упровадженні активних нетрадиційних форм роботи з дітьми дошкільного віку;
- вивчення та збереження традицій рідного краю;
- проведення культурно-освітньої роботи серед дітей дошкільного віку, інших верств населення.
2.2. Музей також проводить роботу:
- організовує пошукову діяльність для розширення знань про писанкарство;
- систематично поповнює фонди музею, також використовуючи шляхи комплектування, що не суперечать законодавству;
- здійснює облік музейних предметів, забезпечує їх збереження;
- створює, поповнює стаціонарні експозиції та виставки; організовує та бере участь у міських, обласних, всеукраїнських заходах;
- проводить освітню роботу серед дітей дошкільного віку та громадскості м. Жмеринки.
- Створення та ліквідація музею
3.1. Музей створюється за ініціативою педагогів-однодумців, спроможних виконувати пошуково-дослідницьку, експозиційну, просвітницьку роботу. Створено музей на принципах доцільності, актуальності, зацікавленості.
3.2. За своїм профілем музей є мистецьким.
3.3. Створення музею є результатом цілеспрямованої систематичної, творчої пошуково-дослідницької, фондової, експозиційної роботи.
Наказ щодо створення музею при навчальному закладі видано директором дошкільного навчального закладу «__»___20__р.№__ після оформлення відповідної музейної експозиції та при наявності:
– положення про музей;
– фонду музейних предметів, зібраних і зареєстрованих в інвентарній книзі оригінальних пам'яток культури, на основі яких побудована експозиція мистецького профілю;
– окремого приміщення та обладнання, які забезпечують збереження, вивчення й експонування колекцій писанок;
– експозицій, які відповідають за змістом та оформленням сучасним вимогам;
– графіку роботи музею.
3.4. Музей припиняє свою діяльність за рішенням керівника навчального закладу.
- Керівництво музеєм
4.1. Загальне керівництво діяльністю музею здійснює керівник дошкільного навчального закладу.
4.2. Керівник навчального закладу:
– призначає педагогічного працівника (за його згодою), який здійснює безпосереднє керівництво музеєм;
– вирішує питання дислокації музею та режиму його роботи;
– затверджує план роботи музею;
– сприяє організації та проведенню навчальних, виховних, методичних та інших заходів на базі музею;
– застосовує заходи морального та матеріального заохочення до відповідального за роботу музею;
– сприяє організації та проведенню навчальних, виховних, методичних та інших заходів на базі музею.
- Облік і збереження музейного фонду
5.1. Облік і збереження музейного фонду проводиться відповідно до Положення про Музейний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2000 №1147 ( 1147-2000-п ).
5.2. Зібраний матеріал складає фонди музею і обліковується в інвентарній книзі, яка скріплюється печаткою та завіряється підписом директора дошкільного навчального закладу.
5.3. Фонди музею поділяються на основні (оригінальні пам'ятки історії, культури та природи) і допоміжні (схеми, діаграми, копії, муляжі тощо).
- Господарське утримання і фінансування
6.1. Музей в своїй роботі використовує навчальне обладнання, кабінети та інше майно дошкільного навчального закладу.
6.2. Витрати, пов'язані з пошуковою роботою, придбанням інвентарю, обладнання, технічних засобів та оформлення музею, проводиться за рахунок загальних асигнувань, управління освітою, а також залучених коштів.
Уніфікований паспорт музею
дошкільного навчального закладу №5 «Джерельце»
м. Жмеринки Вінницької обл.
- Повна назва музею: «Музейна кімната Писанки»
- Профіль: духовно-народознавчий, мистецький.
- Форма власності: комунальна.
- Засновник, власник: дошкільний навчальний заклад №5 «Джерельце».
- Підпорядкування: Міністерство освіти і науки України.
- Заклад, що здійснює методичне керівництво: методичний кабінет управління освіти Жмеринської міської ради Вінницької області.
- Статус музею: музей не є юридичною особою.
- Категорія музею: на громадських засадах.
- Адреса музею:
Дошкільний навчальний заклад №5 «Джерельце»,
вул. І.Франка, 2/1, м. Жмеринка, Вінницька область,
23100 .
Директор ДНЗ __________________,
вихователь-методист _________________
Тел. _____________-
- Музей заснований: у 20___р. Наказ по ДНЗ №____ від ________
- Керівник музею:
Вихователь-методист _________________
- Характеристика музейного приміщення: кімната пристосована, 20 кв. м, технічний стан задовільний.
- Технічне оснащення музею: підсвітка експозицій, музичний центр.
- Фонди музею:
- загальна кількість музейних предметів основного фонду- 226
- загальна кількість музейних предметів допоміжного фонду- 45
- Характеристика експозиційних розділів:
- Матеріали для створення писанки та великодніх яєць
- Писанки регіону Київщини
- Писанки регіону Поділля
- Писанки регіону Гуцульщини
- Писанки регіону Чернігівщини
- Писанки регіону Херсонщини
- Техніки виконання великодніх яєць
- Мотиви писанки у побуті
- Виставка яєць домашніх птахів
- Виставка дитячих робіт.
Усього: 8 стелажів з експонатами.
Остання реекспозиція: 23.01.2020.
Музей працює: понеділок, вівторок, середа, четвер
Директор ДНЗ №5 _________________
Керівник музейної кімнати _________________
Гурток «Писаночка»
Напрямок: морально-духовний, художньо-естетичний.
Вік дітей: 5-6 років.
Місце проведення занять: музей Писанки
Графік занять: 1,2,3 четвер місяця, 15.40-16.10
Мета роботи гуртка:
- залучення дітей дошкільного віку до вивчення і збереження історико-культурної спадщини українського народу
- формування освіченої розвиненої особистості та сприяння вихованню у неї патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей Українського народу
- збереження та зміцнення фізичного, психічного, соціального та духовного здоров’я дітей;
- оволодіння дітьми елементами техніки розпису писанок;
- розвиток естетичного сприймання світу;
- розвиток позитивної самооцінки та самоусвідомлення себе, як творчої особистості;
- розвиток у дітей пізнавальної активності;
- формування духовного потенціалу дітей дошкільного віку, гармонійної, всебічно розвиненої, творчої особистості.
Очікувані результати:
- формування розуміння дітьми нерозривності зв’язку між минулим, сучасним й майбутнім України;
- оволодіння дітьми технікою виготовлення писанки;
- розвинені художні навики, естетичний смак та чуття кольору;
- поліпшене та зміцнене здоров’я дітей групи;
- зростання дитини з активною життєвою позицією, не байдужою до себе, інших та життя загалом.
Завдання на навчальний рік
І. Формування духовного потенціалу особистості:
- ознайомлення з писанкою як культурним символом України;
- ознайомлення з писанкою як джерелом духовної спадщини українського народу.
ІІ. Гармонізація психічного, емоційного розвитку:
- формування вміння співпрацювати в колективі;
- розвиток фантазії, пам’яті;
- арт-терапія;
- формування позитивної самооцінки;
- формування позитивного сприймання оточуючих.
ІІІ. Розвиток творчих здібностей
- оволодіння техніками виготовлення писанки;
- розвиток почуття кольору, композиції;
- ознайомлення з символікою та орнаментарикою писанки;
- вивчення регіональних особливостей писанкарства Поділля.
План роботи на навчальний рік
Тематика занять
№ |
Дата |
Тема заняття |
Зміст роботи |
1 |
Вересень
|
Музей Писанки. Екскурсія в музейну кімнату Писанки |
Мета: ознайомлення з поняттям «Музей». Формування уявлення про музей як засіб передачі культурної спадщини від одного покоління до іншого. |
Музей Писанки |
Мета: Ознайомлення дітей з направленням музейної кімнати – писанкарство. Формування культури поведінки в музеї. |
||
Музей Писанки |
Мета: Знайомство з експонатами музейної кімнати. Формування культури поведінки в музеї. |
||
2 |
Жовтень
|
Яйце як основа життя |
Мета: ознайомлення з різновидами яєць. Формування уявлення про різноманітність життя представленого в одній формі. |
Писанка як символ українського народу |
Мета: ознайомлення з українською писанкою, її характерними ознакам |
||
Писанки Поділля |
Мета: ознайомлення з писанкою Поділля, її характерними ознаками. |
||
3
|
Листопад
|
Історія писанкарства в Україні |
Мета: ознайомити з історією писанкарства в Україні, характерними особливостями його розвитку з давніх часів. |
Традиції писанкарства в Україні |
Мета: ознайомити з історією писанкарства в Україні, втіленою у народній, художній літературі, іграх. |
||
Традиції писанкарства в Україні. |
Мета: ознайомити з історією писанкарства в Україні, характерними особливостями сучасного розвитку писанкарства на Україні |
||
4 |
Грудень
|
Класифікація писанок |
Мета: ознайомлення з видами писанок: крашанки, мальованки, дряпанки |
Види писанок |
Мета: ознайомлення з видами писанок: писанки, лінивки тощо |
||
Техніки виготовлення великодніх яєць |
Мета: ознайомлення з техніками виготовлення великодніх яєць: писанки, аплікації, бісероплетіння, гратаж тощо |
||
5 |
Січень |
Матеріали для виготовлення писанки |
Мета: ознайомити з матеріалами, за допомогою яких створюються писанки |
Матеріали для виготовлення писанки |
Мета: ознайомити з матеріалами, за допомогою яких виготовляються великодні писанки |
||
Символіка писанки |
Мета: ознайомлення з основними символами писанки, пояснення значення. |
||
6 |
Лютий |
Орнаментарика писанки |
Мета: ознайомлення з основними символами писанки, пояснення значення. |
Кольори писанки |
Мета: ознайомлення з символікою кольорової гами, пояснення значення. |
||
Кольори писанки |
Мета: ознайомлення з символікою кольорової гами, пояснення значення. |
||
7 |
Березень |
Композиція писанки |
Мета: дати знання про розподіл писанки на частини, композиційні напрями |
Композиція писанки |
Мета: дати знання про розподіл писанки на частини, композиційні напрями |
||
Композиція писанки |
Ознайомити з характерними кольорами та символами подільської писанки |
||
8 |
Квітень |
Великодні традиції |
Виготовлення писанки Мета: вчити створювати великодні писанки |
Великодні традиції |
Мета: вчити створювати великодні писанки |
||
Великодні традиції |
Мета: вчити створювати великодні писанки |
||
9 |
Травень |
Писанка в дарунок |
Мета: формувати потребу дарувати людям радість |
Писанка в дарунок |
Виготовлення подарунка Мета: формувати потребу дарувати людям радість |