Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета:

навчальна: ознайомити із загальною структурою нервової системи, особливостями будови нервової клітини, сформувати уяву про механізм передачі нервових імпульсів, та збереження нервової системи, поглибити знання про електричний струм;

розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур на прикладі органів нервової системи; вмінь аналізувати результати фізичного експерименту;

виховна: виховувати розуміння значення нормального функціонування нервової системи для збереження здоров'я людини;  строге дотримання правил безпечної поведінки під час роботи з електроустаткуванням; формувати соціальну, загальнокультурну, здоров’язбережувальну компетентності.

Очікувані результати:

Учні:

  • оперують термінами: нервова система, центральна нервова система, периферична нервова система, автономна (вегетативна) нервова система, соматична нервова система; сила струму, напруга, електричний опір
  • називають фактори, які порушують роботу нервової системи;
  • знають правила безпеки під час роботи з електроустаткуванням, одиниці сили струму, напруги, опору;
  • уміють надати першу допомогу в разі ураження людини електричним струмом

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок

Обладнання:

Набір для демонстрації хімічної та теплової дії струму, картки з назвами складових компонентів рефлекторної дуги, експрес-інформація, стікери.

Відео «Невероятное вокруг нас. Нервная система» (https://www.youtube.com/watch?v=Um8skhOHmsg)

Наскрізні змістові лінії:

Здоров'я і безпека (зорієнтована на розуміння профілактики захворювань нервової системи, зокрема дотримання правил чергування розумової діяльності та відпочинку)

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Налаштування учнів на урок (позитивна афірмація)

Сьогодні ми обговоримо дуже важливі питання, відповісти на які, здавалося б, легко, але насправді – складно. Дуже хочемо, аби наш урок був вдалим. Заплющить очі, побажайте в думках своїм однокласникам, собі й нам успіхів.

Ми починаємо урок, а на уроці ми: Уважні! Розумні! Організовані! Кмітливі! Талановиті!

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Згадаємо термінологію, якою ми будемо користуватися на уроці. Пропонуємо бліц-опитування:

1 - одиниця вимірювання сили струму
2 - реакція-відповідь організму на подразнення з участю нервової системи
3 -  одиниця вимірювання опору
4- одна з регуляторних систем в організмі людини
6 - структурна одиниця нервової системи
7 - частинка, що є носієм струму в металах
8 - довгий відросток нервової клітини
9 - оболонка, яка вкриває аксон

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сторінками історії. Прийом. «Впізнай героя»

Чи знаєте ви, що першим електричним колом став стрій солдатів. Саме на солдатах за Людовика XV проводили досліди з електрикою й магнетизмом, під час яких на площі ставили не менш ніж 180 солдатів, що взялися за руки, і через них пропускали розряд від лейденської банки. При цьому увесь двір із величезною цікавістю спостерігав за «масовим здриганням» від проходження струму через таке  електричне коло. Яку фізіологічну дію чинить струм?

Це питання ми з’ясуємо на уроці, тема якого: «Нервова система людини. Передача нервового імпульсу. Електричні властивості організму людини»

Уважно прочитайте тему уроку, подивіться на картинку і визначте, за рівнем знань з даного питання, яке місце на дереві Знань ви займаєте. (учні прикріплюють стікери жовтого кольору на дереві Знань)

 Вчитель фізики:

В наш час діти захоплюються СЕЛФІ. Іноді, обираючи дуже небезпечні для життя ситуації. Фотографуються на потягах, стовпах високовольтної мережі. Чим це небезпечно? Під якою напругою знаходиться ця ЛЕП? Як це розрахувати? (Повідомлення учня «Як визначити напругу за кількістю ізоляторів?»

У повітряних лініях:  6 (10) кВ є один – два ізолятори; 35 кВ – 3 – 5 ізоляторів; 110 кВ 8 – 10 ізоляторів в гірлянді; 220 кВ є 12 – 15 ізоляторів в гірлянді.

Вчитель фізики:

Які дії струму ми можемо спостерігати? (Демонстрація дослідів з елементами бесіди).
Дослід із нагріванням дротини при протіканні по ній струму.
Дослід з протіканням електричного струму крізь дистильовану воду та розчин солі у воді.

Вчитель біології :

Найпоширенішими травмами, які трапляються у 60 – 65% потерпілих від ураження електричним струмом, це електричний опік. Більш детальну інформацію ви дізнаєтеся з повідомлення учня.

Повідомлення учня «Фізіологічна дія струму»  (учні переглядають матеріал за посиланням: https://studopedia.su/16_177037_diya-elektrichnogo-strumu-na-zhiviy-organizm.html

Вчитель біології:

Ми говорили про електрику, яка діє зовні, а чи є електрика в організмі людини?

Отримання та передавання подразнень відбувається за допомогою електричних імпульсів, які поширюються певними шляхами. Роль телеграфного проводу для передавання повідомлень виконує аксон – довгий відросток нейрона.

Переглянемо уважно фрагмент відеофільму, в кінці якого будуть поставлені такі запитання: «Невероятное вокруг нас. Нервная система» (https://www.youtube.com/watch?v=Um8skhOHmsg)

Чому імпульс, який передається по аксону, не переходить на сусідні аксони (аксон вкритий мієліновою оболонкою)

Де людина використовує цю підказку природи? (ізоляція провідників)

Чому у людини імпульси передаються з більшою швидкість, ніж у молюсків (перехвати Ранв’є).

Експрес-інформація (кожна група учнів має експрес-інформацію, з якою виступає перед класом):

  1. У людини довжина аксона може досягати 1 – 1,5 м.
  2. У мідному дроті струм поширюється зі швидкістю, близькою до швидкості світла, в аксоні – імпульс рухається зі швидкістю від кількох до 100 м/с.
  3. Електричний опір у аксоні в 100 млн. разів більший, ніж у мідного дроту.
  4. У тілі дорослої людини близько 75 кілометрів нервів.
  5. Електрика не тільки відіграє важливу роль в житті людини, а й в його здоров’ї. Скорочуючи, м’язові клітини серця виробляють електроенергію. Саме завдяки цим імпульсам електрокардіограма вимірює ритм серця.
    IV. Закріплення знань

Задача

Визначте силу струму через суху шкіру за контакту з напругою 220В, якщо опір сухої шкіри – 105  Ом. Відповідь дати в мА. (Відповідь: 0,0022 А = 2,2мА. Біль, м‘язові скорочення)

Визначте силу струму через мокру шкіру за контакту з напругою 220В, якщо опір мокрої шкіри – 1500 Ом. Відповідь дати в мА. (Відповідь: 0,15 А = 150мА. Смертельна серцева фібриляція, необхідна реанімація)

V. Рефлексія

Інтерактивна вправа «На цьому уроці я ….»

А тепер, по завершенню визначте своє місце на дереві Знань. Чи змінилася ваша позиція? (Учні прикріплюють стікери зеленого кольору на дереві Знань)

Позитивна афірмація (музика переможця)

Я – молодець! На сьогоднішньому занятті я був дуже активним

VI. Домашнє завдання

Біологія повторити § 34, 35. Фізика повторити § 31

Література

  1. Бар’яхтар В.Г., Божинова Ф.Я., Довгий С.О., Кірюхіна О.О. Фізика. 8 кл.: підруч. – Х.: Вид-во: «Ранок», 2016. – 240 с.: ил., фот.
  2. Корч І. Повітряні лінії електропередач. Режим доступу: http://kolosok.org.ua/wp-content/uploads/2018/01/kolosok_05_2017.pdf
  3. Соболь В. І. Біологія 8 кл.: підруч. – Кам’янець-Подільський: Вид-во: «Абетка», 2016. – 288 с.
  4. Редакція . Аксон. "Великої української енциклопедії" https://vue.gov.ua/Аксон