Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Процес професійного самовизначення учнівської молоді в нових соціально-економічних умовах складний і багатогранний, тому сьогодні, як ніколи гостро, постає проблема підвищення актуальності професійної орієнтації в навчально-виховному процесі закладів загальної середньої освіти.

Вибір професії для молодої людини є найголовнішим кроком у його житті. А у вчителів та батьків завжди виникає питання : «Як зорієнтувати дитину на вибір професії так, щоб він в майбутньому не розчарувався в ній?».  Дистанційне навчання та співпраця з вищими навчальними закладами (ВНЗ) можуть допомогти у виборі професії, але таку роботу необхідно правильно організовувати та скоординувати.

За новим Законом України про загальну середню освіту успішне вирішення цієї проблеми передбачає профілізація освіти. Адже профільне навчання це – не лише поглиблення наукових знань, але й набуття молоддю трудових умінь і навичок та навіть професійна самореалізація, що не можливо без глибокого вивчення індивідуальних здібностей і потреб учнів, забезпечення правильного проведення професійної орієнтації, встановлення наступності, ступневості між загальною та професійною освітою. Саме такі завдання ставить перед собою міжшкільний навчально-виробничий комбінат  (МНВК) – заклад, що забезпечує потреби учнів у допрофесійній, професійній підготовці та профорієнтації.

У нашому закладі проводяться професійні практики для учнівської молоді у вигляді спецкурсів «Професійні проби» та профорієнтаційного спецкурсу «Побудова кар’єри».

Враховуючи специфіку учнівського контингенту закладу, а це 14 навчальних закладів міста та району, що вимагає формування міжшкільних груп, часткове дистанційне навчання найоптимальніша форма навчання.

Досвід дистанційної діяльності та її аналіз дозволив нам зробити висновок про зародження особливого типу педагогіки – дистанційної. На нашу думку у майбутньому учні будуть відводити більше 40% свого загального навчального часу дистанційним формам навчання, поєднуючи їх з традиційними формами занять та самоосвітою.

На засіданні методичної комісії закладу спочатку було визначено декілька основних напрямів  використання дистанційних технологій в навчальному та профорієнтаційному процесі закладу:

  • дистанційне навчання учителів та старшокласників;
  • формування медіа теки з усіх дисциплін закладу та виховання учнів за допомогою дистанційного навчання;
  • використання комп’ютерних та телекомунікаційно-інформаційних технологій під час навчальних занять;
  • використання інтернет-ресурсів на заняттях.

Напрацьовуючи досвід, ми виявили позитивні та негативні  аспекти  застосування дистанційних технологій, а саме:

Позитивні

Негативні

1.    Створення банку даних щодо різноманітних напрямів навчання.

2.    Накопичення цікавого матеріалу для навчання.

3.    Дистанційне додаткове навчання учнів.

4.    Проведення тестування в режимі он-лайн.

5.    Створення медіа теки з навчальних дисциплін.

6.    Робота в мережі інтернет.

7.    Участь в дистанційних конкурсах, вікторинах тощо.

8.    Формування навичок дистанційного навчання.

1.    Відсутність локальної мережі закладу.

2.    Вихід в інтернет з малої кількості комп’ютерів.

3.    Низька швидкість виходу в інтернет.

4.    Відсутність ПК у кожному кабінеті.

5.    Єдиний кабінет інформатики, який дуже завантажений.

6.    Недостатнє забезпечення копіювальним обладнанням.

7.    Відсутність електронних підручників, тренажерів, конструкторів.

8.    Брак літератури.

Однак у процесі застосування нових інформаційних технологій, а саме дистанційного навчання, педагоги виявили не тільки труднощі, але і ряд переваг, таких як: можливість самостійно приймати рішення та нести за них відповідальність;  надбання життєвого досвіду;  можливість швидкого досягнення мети;  освіта без відриву від основного місця навчання та проживання.

Застосування ІКТ сприяє збільшенню інтересу та формування позитивної мотивації учнів, оскільки створюються умови максимального обліку індивідуальних можливостей та потреб особистості, а також широкого вибору змісту, форм, темпів та рівнів проведення навчальних занять. Великим плюсом дистанційної роботи є гнучкий графік занять. Графіки складалися або самим учнем, або разом з педагогом.

В дистанційному навчанні нашого закладу приймають участь старшокласники, які зацікавлені у додатковому навчанні,  яке направлене на вибір професії. Вони виявляють творчі здібності, пізнають багато цікавого та нового, підвищують свій інтелект.

Форми дистанційного навчання учнів різноманітні: інтернет-проекти, дистанційні тури  олімпіади, конкурси, вікторини. Зазначені форми дозволяють учням самоорганізуватися, самовизначитися, самовиразитися.

Дистанційне навчання з елементами очного – це освіта майбутнього. Телекомунікаційні можливості дозволяють спілкуватися в режимі он-лайн з учнями інших регіонів, викладачами  вищих навчальних закладів.

Маючи конкретну мету – обрати професію, - старшокласник розставляє  пріоритети в дистанційному співробітництві з тим або іншим вищим навчальним закладом, який би допоміг у майбутньому досягти головної мети випускника.

На наш погляд таке співробітництво повинно надавати систему різноманітних форм, які пробудять   інтерес до певних предметів профілів навчання, дозволять накопичувати методичний та програмовий матеріал, який дозволить проводити профорієнтаційну роботу серед учнів шкіл.

З 2014 року наш заклад почав співпрацювати з Українською інженерно-педагогічною академією (УІПА). У 2016 році між МНВК та академією був підписаний договір про співробітництво.  Профорієнтаційною роботою з учнями в УІПА займаються відділ довузівської підготовки та представники факультетів закладу.

Старшокласникам пропонуються різноманітні форми співпраці:

  • Олімпіади за профілями навчання;
  • Профільні проби (професійні випробування або професійна перевірка, яка моделює елементи конкретного виду професійної діяльності що сприяє обґрунтованому вибору професії);
  • Науково-дослідницькі роботи;
  • Бесіди з презентаціями професій;
  • Тематичні екскурсії кафедрами УІПА.

Співробітництво з ВНЗ збагачує уявлення старшокласників щодо різноманіття професій, розширює кругозір та дозволяє їм розвиватися.

Дистанційне навчання та співпраця з вищими навчальними закладами допомагають учнівській молоді стати успішними та корисними членами багатогранного сучасного суспільства. А з розвитком наших уявлень щодо вигляду сучасної профорієнтаційної роботи зі старшокласниками методика розробки та організації зазнає змін. Змінюється і світ професій. В зв’язку з цим, найближчим напрямом розвитку профорієнтації стає розробка комплексів професійних проб для старшокласників орієнтованих на знайомство з окремими, перш за все, новими та перспективними професійними компетентностями.

 Література

  1. Бондар О. Управління профорієнтаційною діяльністю // Директор школи. – липень 2014. – № 13–14. – С. 21–24.
  2. Дистанційне навчання [Електронний ресурс]. — Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%
  3. Жемера Н. Сутність та особливості процесу професійного самовизначення учнів старших класів // Трудова підготовка закладів освіти. – 2002. – № 4. – С. 26–30.
  4. Закон України "Про повну загальну середню освіту" від 16.01.2020 № 463-IX [Електронний ресурс]. — Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20.
  5. Мельник, О. Зміст, форми та методи профконсультаційної роботи зі старшокласниками в процесі профільного навчання. / О.В. Мельник– К., 2008. – 54 с., с.26.
  6. Сподін, Л. До питання професійної спрямованості особистості та проблеми її формування / Л.А. Сподін // Педагогіка і психологія: 3б. наукових праць – Харків: ХДПУ. – 2000. – Вип.10 . – Ч.З. – С. 110-115.