Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Дистанційне навчання в школах України, під час карантину стало справжнім викликом для кожного освітянина. Однак питання назрівало вже давно. Кожного року щонайменше один раз на рік українські школи опинялись на карантині. В такому випадку вчителі-предметники розпочинали роботу над ущільненням плану роботи, а план виховної роботи на цей час залишався поза увагою. Довготривалість карантину пов’язаного з пандемією COVID - 19 дала поштовх для пошуків нових методів навчання, спонукала вчителів до виконання освітніх програм закладів освіти, «зокрема шляхом організації освітнього процесу із використанням технологій дистанційного навчання, що не передбачає відвідування закладів освіти її здобувачем».[2;с.1] І якщо для навчання учнів існували методичні розробки, то ведення виховної роботи в школі залишилось за бортом дистанційного навчання.

Як писав В. Сухомлинський: «Школа – не комора знань, а світоч розуму... І найважливіше завдання школи –виховання здібностей.» [3; с.1] Так дійсно, школа це місце, в якому діти не тільки здобувають нові знання, а й спілкуються, грають, мають можливість проявити свої здібності у позакласних і позаурочних заходах.

Яким чином дитина може проявити себе в умовах дистанційного навчання під час карантину? Чи є заходи до яких можна долучати дітей з метою  «формування морально – духовної, життєво компетентної особистості,  яка успішно самореалізується в соціумі як громадянин,  сім'янин, професіонал»? [1; с.1]

Наш колектив вважає, що можливість здійснювати такі заходи є. Сучасні технології дозволяють здійснювати спілкування з людиною де б вона не знаходилась. А сучасні діти достатньо знаються на інформаційних технологіях і володіють навичками роботи з комп’ютером. Тому вчитель має можливість вести не тільки роботу по навчанню, а й вихованню. Це дуже важливо для тих педагогів, які зацікавлені у проведенні цікавих класних годин, позашкільних заходів, у роботі по формуванню  класного колективу, у розвитку творчих здібностей та ін.

Для проведення такої роботи ми використовуємо соціальні мережі, сервіси Google Classroom, ClassDojo, Zoom. Використовуючи соціальні мережі, ми проводимо різноманітні челленджі та флешмоби. В інших сервісах зустрічі, спілні перегляди, виховні години тощо.

Челлендж – це жанр інтернет–відеоролику, в якому блогер виконує завдання на відеокамеру і розміщає його в мережі, після цього пропонує повторити це завдання своєму знайомому, або необмеженому колу користувачів.[4; с.1] Так в нашій школі, на офіційні сторінці в соціальній мережі Фейсбук, успішно пройшлb два челленджі. Перший мав назву «#навчаюсь_на_карантині». Діти робили світлини та відео матеріали під час процесу дистанційного навчання, фіксуючи свої успіхи, розчарування та відкриття. Потім викладали матеріали в соціальній мережі і передавали естафету своїм друзям. Аналогічно проходив челлендж «#карнтин_з_користю». Під час нього діти робили фото і відео матеріали про дозвілля своєї сім`ї, про корисні справи, заняття спортом та хобі під час карантину. Сучасні діти чудово оволоділи соціальними мережами і проводять в них багато часу. Вчителю також потрібно долучатися, адже світ віртуального спілкування зближує з дітьми і сприяє взаєморозумінню. Такі заходи, як челлендж, допомагають направити діяльність учнів у соціальних мережах в потрібне русло, зробити її більш змістовною та надає можливість використовувати Інтернет не тільки для розваг, а для реалізації виховних цілей.

Популярним видом діяльності серед  учнів є флешмоб. Флешмоб - це несподівана поява групи людей у заздалегідь запланованому місці, що супроводжується виконанням певних дій. [5;с.1] Зазвичай флешмоби організовуються через всемережжя чи інші сучасні засоби комунікації, учасники раптово з’являються і зникають. В нашому випадку флешмоб організовується на сайті школи. Розпочинають його вчителі, залучаючи дітей. Теми можуть бути різноманітні: поробки, спорт, таланти, домашні улюбленці та ін. В нашій школі вже проводились флешмоби: «Пізнай мене за улюбленою книгою», «Екстремальне читання». Плануються флешмоби до Великодня «Сонячний Великдень» (створення великодніх композицій та кошиків) та до Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Широко використовується в методичних блогах та в сервісі Google Classroom такий вид діяльності, як квест. Так бібліотекар у своєму блозі до Всесвітнього дня театру розмістила квест, в якому учні за уривками з театральних постанов мали впізнати класичні твори української та зарубіжної літератури. До Шевченківських днів проводився квест «Меми, мої меми…» В цьому квесті потрібно було встановлювати відповідність між мемом з Інтернету  про Т.Г. Шевченка та фактами з його біографії.

За допомогою відозв`язку сервісу Zoom можна проводити класні години або зустрічі з цікавими людьми, навіть, якщо вони живуть іншому місті. Так ми проводили майстер-клас з відомою народознавицею, письменницею Яною Яковенко, яка розповіла дітям про традиції зелених свят. Разом з нею діти вчились робити українські писанки, дізнались про їх символізм.

Важливим для виховання дітей та розширення їх кругозору є відвідування театрів, музеїв, цікавих місць. Але ж як це зробити умовах дистанційного навчання? Вихід є – он-лайн екскурсії. Проводити он-лайн екскурсії можна в соціальній мережі влаштовуючи спільні перегляди записів театральних вистав, музейних експозицій. Так Національний заповідник Хортиця на офіційній сторінці в соціальній мережі проводив прямі трансляції, в яких екскурсоводи розповідали лекції на локаціях заповідника. Для наших учнів ми організували спільний перегляд на сторінці школи. Це зручно ще й тим, що пряма трансляція зберігається у вигляді відео і може бути переглянута будь-коли, якщо учень з якихось причин не прийняв участь у перегляді. Спільні перегляди також можна проводити, наприклад, в сервісі Google Classroom. Для цього вчитель заздалегідь оголошує час і тему, а потім може використовувати ресурси каналу Youtube або власні відеоматеріали для трансляції. Це корисно не тільки для дистанційних уроків, а й для проведення класних годин. Після перегляду доцільно провести рефлексію. Учні можуть обговорити побачене у чаті, записати свої емоції на відео, або у блозі, і поділитись ним, чи виконати творче завдання для закріплення.

Дистанційно можна організовувати різноманітні довготривалі проекти. Для учнів початкової школи цікавими є проекти: «Город на підвіконні», «Мама, тато і я - дружна сім`я». В старшій школі проекти можуть бути складнішими. Для їх виконання потрібно створити мультимедійні презентації, анімаційні фільми та відео ролики, намалювати комікс або зробити інсталяцію тощо. Всі доробки учнів презентуються за допомогою публікацій на сайті школи або сторінці в соціальній мережі. Актуальними є он-лайн виставки та відео презентації. Наприклад: он-лайн виставка «Знай і люби свій край», «Писанковий рай»; відео презентації по підготовці до Всеукраїнського фестивалю Lego PlayFest «Успіх - не випадковість»; анімаційний ролик до Всесвітнього дня здоров’я; колаж «Програма «Антисум» та ін.

Труднощі, з якими можна зіштовхнутись, організовуючи виховну роботу дистанційно:

  1. Не всі діти мають доступ до безлімітного Інтернету;
  2. Не всі діти можуть проводити за комп’ютером достатню для виконання завдання кількість часу;
  3. Відсутність у дитини мотивації для участі в роботі.

Вирішити ці труднощі складно, але, з часом, можливо. Потрібно заохочувати дітей до такого виду діяльності різноманітними конкурсами з призами та номінаціями, мотивувати похвалою. Щоб діти не перевтомлювались роботою за комп’ютером завдання мають бути цікавими, посильними у виканні, а час до дедлайну достатньо довгим.

Отже, виховна робота під час дистанційного навчання потребує уваги і має багато відкритих питань. Але вже сьогодні можна, використовуючи сучасні он-лайн інструменти, сервіси та Інтернет ресурси, зробити учнівське дозвілля більш цікавим. Учні можуть відвідувати театри та музеї, приймати участь у виставках, створювати власні витвори мистецтва та арт-об’єкти, спілкуватись тощо. Можливості сучасних технологій безмежні і ще не досліджені.

Література

  1. Наказ МОН 31.10.2011 N 1243 Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів  загальноосвітніх навчальних закладів України. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/ru/v1243736-11
  2. Наказ МОН №406 від 16.03.2020. Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу COVID-19. [Електронний ресурс]- Режим доступу:https://mon.gov.ua/ua/npa/proorganizacijnizahodidlyazapobigannya-poshirennyu-koronavirusu-s-ovid-19
  3. «10 золотих цитат В. Сухомлинського про школу та виховання.» . [Електронний ресурс] - Режим доступу: https://naurok.com.ua/post/10-zolotih-citat-v-suhomlinskogo-pro-shkolu-ta-vihovannya
  4. Челлендж. [Електронний ресурс] - Режим доступу: https://wikipedia.org/wiki/Челлендж
  5. Флешмоб. [Електронний ресурс] - Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Флешмоб