Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Уроки розвитку зв’язного мовлення – потужний інструмент формування комунікативних компетентностей учнів.
Глобалізація і трансформація процесів у світовій економіці, удосконалення технологій, збільшення конкуренції на ринку праці зумовили пошук нових освітніх концепцій та вдосконалення підходів до процесу навчання. Відтак, за умов модернізації освіти взагалі, а української школи зокрема актуальним стає компетентнісний підхід, який акцентує увагу на особистості кожного учня та на його здатності діяти у різних проблемних ситуаціях. Кінцевим продуктом (результатом) запровадження компетентнісного підходу є людина з гнучким розумом, зі швидкою реакцією на все нове, з ідеальними комунікативними здібностями.
Уроки зв’язного мовлення під час вивчення української мови та літератури якраз і спрямовані на розвиток та вдосконалення комунікативних здібностей школярів, а також на реалізацію однієї з десяти ключових компетентностей учня ( причому першої, а значить найважливішої) : спілкування державною і рідною (у разі відмінності) мовами. Якщо учень вміє усно й письмово висловлювати та тлумачити поняття, думки, почуття, факти й погляди, застосовуючи усі види комунікативної діяльності; якщо школяр спроможний реагувати мовними засобами на повний спектр соціальних і культурних явищ у всіх сферах життя людини, то поставленої мети: формування комунікативних компетентностей учнів – досягнуто.
Доречним підтвердженням попередніх тверджень буде нещодавно проведений урок в умовах дистанційного навчання під час карантину.
У рамках вивчення теми «Суперечка як вид комунікації» (10 клас) після попередньо вивченого теоретичного матеріалу було проведено дискусію онлайн «Дистанційна освіта: переваги і недоліки» у режимі реального часу, у ході якої було проаналізовано плюси та мінуси дистанційної освіти та обговорено ряд інших питань, пов’язаних з даною темою. Перед початком дискусії були прийняті правила спілкування: активність під час обговорення, толерантність по відношенню один до одного та грамотність під час написання коментарів.
1.Як ви оцінюєте рівень дистанційної освіти в Україні взагалі, у нас у школі зокрема?
Треба зазначити, що учні більш оптимістично налаштовані, ніж дорослі, тому, відповідаючи на дане запитання, відзначили, що хоч система дистанційної освіти в Україні лише робить перші кроки, але швидко вдосконалюється та збагачується новими методами і технологіями. Діти подякували своїм учителям за цікаві відеоуроки, прямі ефіри та чати з обговоренням онлайн.
2.Коротко сформулюйте переваги дистанційної освіти, в яких ви переконалися під час карантину.
Слід зауважити, що для більшості учнів це перша практика дистанційного навчання, але вони цілком об’єктивно змогли оцінити як переваги, так і недоліки такої форми навчання. Серед переваг: можливість навчатися і виконувати домашнє завдання у зручний для тебе час, вивільнення часу для улюблених занять, можливість навчатися у своєму темпі, формування навичок самостійності та самоорганізованості…
3.З якими недоліками дистанційної освіти ви зіткнулися?
Учні виокремили наступні недоліки: відсутність живого спілкування з вчителем, однокласниками та шкільної атмосфери, відсутність сильної мотивації до навчання, точні науки (алгебра, геометрія, фізика, хімія) даються важко, необхідне живе пояснення вчителя, великий обсяг матеріалу для самостійного опрацювання.
4.Як ви думаєте, які труднощі в організації дистанційного навчання відчули ваші вчителі?
Серед основних проблем вчителя десятикласники зазначили підбір форм подачі навчального матеріалу дистанційно та невелику кількість зацікавлених учнів у кожному класі, а коли не всі діти підтримують зворотний зв’язок, продуктивність навчання зменшується.
5.На завершення дискусії учні отримали запитання: так усе - таки дистанційна освіта чи заняття у школі?
Більшість учнів однозначно проголосували за заняття у школі, один учень - за дистанційну освіту, а одна учениця зазначила, що точні науки тільки у школі, а з інших предметів можна перейти на дистанційне навчання.
Дискусія тривала 60 хвилин, це було продуктивне і корисне (як для учнів, так і для вчителя) навчання; вдосконалення писемного зв'язного мовлення, навичок вести дискусію та аргументовано відповідати на запитання, а також користуватися інтернет ресурсами в навчальних цілях (онлайн дискусію було проведено у чаті групи Вайбер).
Таким чином, наведений приклад та усе вищезазначене доводять, що компетентнісний підхід в освіті може її позитивно переформатувати, забезпечивши випускнику конкурентоспроможність на ринку праці. А уроки розвитку зв’язного мовлення є потужним інструментом, здатним не тільки формувати комунікативні компетентності учнів, в й урізноманітнити освітній процес, зробивши його позитивно якісним взагалі та в умовах дистанційного навчання зокрема. Обов’язковою є лише одна умова: інструмент повинен бути у руках творчого учителя-професіонала.