Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Однією з основних концептуальних засад реформування освіти є створення сучасного освітнього простору, який сприятиме формуванню особистості дитини, їх творчому розвитку, мотивації до активної пізнавальної діяльності, набуттю соціального досвіду.
Нові вектори освіти спонукають нас до перегляду багатьох усталених підходів, на рух уперед, який веде до реалізації стратегічної мети освіти - забезпечення її якості, основними орієнтирами якої є державні освітні стандарти.
Проте зрозуміло, що це є не тільки пріоритетом, але й проблемою для нас - практиків. Адже стале не так легко поступається новому. Тож першим кроком на шляху оновлення освітнього простору став аналіз діяльності закладу в сучасних умовах. Отримали відповіді на питання: що маємо? які наявні проблеми? чому вони виникли? Як має бути? Так, у ході аналізу були виявлені певні невідповідності між:
- Зростаючими вимогами до особистості вихователя та фактичним рівнем його професійної та особистісної готовності до інновацій;
- Стандартизованими підходами до освіти дошкільників та індивідуальною траєкторією розвитку кожної дитини;
- Реалізацією педагогами варіативної складової змісту дошкільної освіти та розвиваючим простором, створеним в ЗДО;
- Запитами батьків на додаткові освітні послуги та їх фінансовою спроможністю.
Суттєвою проблемою визначено забезпечення закладу педагогічними кадрами. Збільшилась кількість педагогів нефахівців, які потребують посиленої методичної допомоги.
Водночас, зазначені проблеми не стали гальмівним важелем розвитку закладу, а навпаки спонукали нас до пошуку ефективних підходів створення сучасного освітнього середовища.
Найбільш ефективним, з визначених нами шляхів вирішення проблеми, стало проектування відкритого освітнього простору, в якому управління розглядається як процес створення середовища, адекватного змінам соціуму та орієнтованого на споживачів. Застосування проектного підходу забезпечує оптимальне поєднання внутрішнього потенціалу закладу з зовнішніми ресурсами на засадах інтеграції основної та додаткової освіти, стандартних вимог та соціального замовлення.
Роботу розпочали з вивчення нормативної бази, з наступним створенням локальних документів.
Укладання освітньої програми відбувається в тісній співпраці зі школою на основі базового компоненту, програм «Дитина» та аналізу освітньої програми ЗОШ, що забезпечить безперервність не тільки вікових періодів дошкілля, але й перших двох ланок освіти – дошкільної та початкової.
Внесено коректив до програми розвитку закладу, в рамках якої реалізуються довготривалі проекти, спрямовані на співпрацю з нашими партнерами - батьками та школою, закладами освіти та культури, правовими установами.
Метою проекту «Крок до школи» є побудова єдиної лінії розвитку дитини на етапах дошкільної та початкової освіти через взаємозв’язок програм, форм та методів педагогічної діяльності. Тематику спільних методичних заходів спрямовано на ознайомлення вихователів з новаціями, які відбулись в процесі реформування. Ефективним визнано проведення тематичного тижня «Сучасні підходи до організації освітнього процесу ЗДО та школи», під час якого педагоги мали можливість ознайомитись зі змістом, методами, формами навчання дітей на суміжних щаблях освіти.
Одним із значущих ресурсів розширення сфери педагогічного впливу на особистість дошкільника є співпраця з закладами позашкільної освіти та культури в рамках проекту «Партнерська взаємодія». Залучення соціальних партнерів до реалізації основної та парціальних програм забезпечує сприятливі умови для соціалізації дітей, розвитку їх потенційних можливостей та пізнавальної активності. Ефективність освітнього процесу досягається не за рахунок збільшення об′єму знань та кількості занять, а за рахунок переносу основної уваги на його засоби: інтеграцію різних видів дитячої діяльності, основної та додаткової освіти
В кожній віковій групі організована робота за певною парціальною програмою за участю всіх вихованців . Практика показує, що даний підхід є найбільш сприятливим, адже забезпечує єдині стартові можливості. При цьому кожна дитина розвивається в своїй траєкторії розвитку.
В закладі діють театральний гурток «Грайлик», спортивний - «Казкова фізкультура», вокально - хоровий - «Джерельце», образотворчий - «Кольорові долоньки», хореографічний гурток «Веселий каблучок», гурток «Безмежний світ гри з LEGO». Профільне спрямування гуртків різноманітне, проте їх об'єднує єдина мета — задовольняти потребу та цікавість дитини до певного виду діяльності, розвивати її природні задатки, загальні та спеціальні здібності.
Взаємодія відбувається й на рівні співпраці вихователів з нашими партнерами. Зокрема, педагогами Центру науково-технічної творчості, працівниками краєзнавчого музею проведено для вихователів закладу тематичні майстер класи з писанкарства, гончарства, українського розпису, організовано ряд оглядових екскурсій.
Особливо значимою в створенні сучасного освітнього простору є діяльність методичної служби. Робота якої спрямована на удосконалення педагогічної майстерності щодо здійснення особистісно-орієнтованого, діяльнісного та компетентнісного підходів до розв’язання освітніх завдань.
Одним з важливих чинників, який забезпечує результативність реалізації проектів є застосування сучасних освітніх технологій та методик. Педагогами в системі використовуються технології інтегрованого навчання, проектної та дослідницької діяльності, наочне моделювання, ТРВЗ, ігрові та здоров’язбережувальні технології, що забезпечує якість навчальної діяльності на кожному віковому етапі дошкільного дитинства.
Невід’ємною складовою сучасного освітнього простору є розвиваюче предметне середовище, яке забезпечує різноманітність вибору дитячої діяльності, відповідають віковим можливостям та пізнавальним інтересам малюків. З цією метою в закладі організовано приміщення для гурткової роботи та стрім-лабораторія для проведення дослідницької діяльності. В кожній віковій групі обладнані осередки дитячої активності, зміст матеріалів в яких оновлюється відповідно до теми дня – тижня та є додатковою мотивацією до пізнання.
І хоча робота триває, ми впевнені в її результаті. Адже відкритий освітній простір дозволив розширити можливості нашого закладу у вирішенні різноманітних освітніх завдання, тим самим підвищуючи якість освітніх послуг та рівень реалізації державного стандарту.