Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Ефективність роботи закладів дошкільної освіти залежить від особистості  педагога, його взаємин з дітьми та батьками. Метою вихователя дитячого садка є виховання і всебічний розвиток особистості дитини. Виховання - суттєвий фактор формування і розвитку дитини як особистості. Воно є механізмом управління процесом соціалізації, ідеальною метою якої є людина, що відповідає соціальним вимогам і одночасно протистоїть негативним тенденціям у розвитку суспільства, життєвим обставинам, які гальмують розвиток її індивідуальності.

Надзвичайно важливе значення для успішного і ефективного виховання та навчання дитини має взаємодія дошкільного закладу і сім'ї. Сім'я - перший і найважливіший інститут виховання та розвитку.

Співпраця вихователів з батьками забезпечує створення єдиного виховного середовища, атмосфери довіри, взаєморозуміння, підтримки. Форми роботи з батьками можуть бути колективними, індивідуальними, наочно інформативними. Досягти успіху можна лише за індивідуального підходу до кожної сім'ї.

Поширеною проблемою серед батьків є те, що вони позбавлені можливості бачити власну дитину, коли вона перебуває в дитсадку, і не знають що конкретно з нею там відбувається. Цей факт часто поширює серед батьків недовіру до працівників закладу дошкільної освіти, породжує багато запитань і побоювань. Саме тому педагог повинен продемонструвати максимальну відкритість навчального та виховного процесу в дитячому садку. Потрібно  щоб батьки приймали активну участь у навчально виховних процесах (свята, розваги, відкриті заняття, спільні прогулянки територією дитсадка, екскурсії).

Сьогодні дуже зручним і доступним способом спілкування та передачі інформації став інтернет (Viber, Skype,Facebook). Вихователям доцільно було б проводити батьківські збори, консультації і тренінги для батьків онлайн, адже часто батьки не мають можливості фізично бути присутніми на цих заходах. Також можна проводити "День відкритих дверей". При цьому батьки не повинні бути присутніми в дитсадку, вони можуть переглядати пряму трансляцію занять та ігор власних дітей на комп'ютері чи мобільному телефоні. Відео може знімати помічник вихователя або один з батьків. Такі заходи сприятимуть збільшенню рівня довіри батьків до вихователів та працівників закладу дошкільної освіти. Також батьки отримуватимуть більш детальну інформацію щодо навчально виховного процесу і саму роботу вихователя з їхніми дітьми.

Педагог повинен заздалегідь обговорити з батьками правила поведінки дітей в дитячому садку, узгодити що дозволено, а що заборонено( наприклад: приносити з дому іграшки, чи ні?). Це сприятиме уникненню протиріч і продемонструє дитині, що дитсадок та сім'я працюють як одне ціле. Також вихователь повинен детально ознайомити батьків з особливостями розвитку дітей даного віку та з організацією навчально виховного процесу в закладі дошкільної освіти.

Взаємодія між батьками та вихователем повинна мати рекомендаційний та інформативний характер. В іншому випадку батьки можуть оцінити це як втручання повчального характеру в їхню сім'ю, а за таких умов успішна співпраця стає неможливою.

Вихователь має дотримуватись конфіденційності у співпраці з батьками. Він не повинен виносити на загальне обговорення проблеми, питання чи успішність у навчанні конкретної дитини. Це сприятиме створенню більш дружних, а не конкурентних взаємин між батьками.

Методи роботи з батьками слід урізноманітнювати. Не слід обмежуватись лише інформаційними стендами, буклетами та листівками в батьківському куточку. Можна запропонувати батькам створити "Батьківський щоденник" для своєї дитини. В ньому міститиметься інформація про дитину, її улюблені іграшки, звички, особливості характеру, а також про її досягнення у навчанні. Ще можна організовувати "День батьків та дітей", " Батьківські клуби". Засідання клубів проводиться 1-2 рази в місяць. Теми засідань повідомляються завчасно. В батьківському куточку можна створити "Скриньку побажань і пропозицій", де батьки зможуть анонімно висловити свої прохання і пропозиції.

Сім'я та заклади дошкільної освіти, діючи разом, перетворюють виховання та навчання на спеціально організований суспільний процес, що спрямований на розвиток у дошкільника певних цінностей, потреб, рис характеру, умінь, навичок і здібностей з основним фактором впливу на розвиток і формування особистості. Тільки за умов повної взаємодії сім'ї та закладів дошкільної освіти можна виховати всебічно розвинену особистість.

Література

  1. Організаційно методичні засади співпраці педагогів і батьків у становленні соціального досвіду дошкільників / Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти. Збірник наукових праць. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Доманюк О.М. Випуск 4(47), с. 182-185.
  2. Вікова і педагогічна психологія: Навч. посібник / О.В.Скрипченко, Л.В.Долинська, З.В.Огороднійчук та ін. 2-ге вид. с.358, с.361.