Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Становлення України як демократичної держави, входження її в єдиний європейський простір зумовлюють прогресивні зміни у стратегії розвитку національної системи дошкільної освіти. В умовах глобалізаційних змін на часі модернізація змісту дошкільної освіти, гуманізація її цілей та принципів, переорієнтація на розвиток особистості дитини як основний ресурс, що визначає поступальний рух суспільства. Сьогодні є всі підстави говорити про формування інформаційної культури, яка поступово стає невід’ємною складовою загальної культури людини будь-якої професії, сукупністю інформаційного світогляду і системи знань і вмінь, які забезпечують цілеспрямовану самостійну діяльність по оптималь­ному забезпеченню індивідуальних інформаційних потреб людини з викори­станням інформаційних технологій.

Тільки за умови швидкого отримання якісної інформації людина зможе постійно бути в курсі усіх новинок, своєчасно, відповідально приймати рі­шення, підтримувати свій культурний і професійний рівень. Адже в умовах постійного оновлення технологій неможливо навчитися всьому один раз на все життя, кожному необхідно навчатися безперервно, а до цього треба готу­вати дітей з дитинства. Саме тому на перший план виходять техно­логії, що допомагають отримувати знання, виховувати критичне ставлення до інформації. Серед них чільне місце посідають інформаційні технології, але для їх опанування необхідне розвинене мислення [6].

Необхідність застосування комп’ютерної техніки в освітньому процесі регламентовано нормативно-правовою базою. Так, у Державній національній програмі «Освіта України XXI століття» у розділі «Дошкільне виховання» визначено основні положення: «забезпечення розвитку освіти  на основі нових прогресивних концепцій, запровадження в навчально-виховний процес сучасних педагогічних технологій та науково-методичних досягнень; ... підготовка нової генерації педагогічних кадрів, підвищення їх професіонального та загальнокультурного рівня». Ці положення адресовані насамперед практичним працівникам і спонукають їх переорієнтувати власну роботу за новими підходами [8].

Крім того, у «Національній доктрині розвитку освіти», у статті IX наголошено, що «пріоритетом розвитку освіти є впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, які забезпечують: подальше удосконалення навчально-виховного процесу, доступність та ефективність освіти, підготовку молодого покоління до життєдіяльності в інформаційному суспільстві» [9].

Необхідність застосування ІКТ в дошкільній освіті регламентовано законом України «Про дошкільну освіту», де наголошується на необхідності модернізації першої ланки освіти – вдосконалення її змісту, гуманізація цілей та принципів, осучаснення навчально-виховних технологій, приведення їх у відповідність із вимогами інформаційного суспільства [6]. Вітчизняні та зарубіжні дослідники у своїх працях зазначають, що впровадження засобів інформаційно-комунікаційних технологій у закладах дошкільної освіти є одним з важливих факторів підвищення якості дошкільної освіти.

У реаліях сьогодення життя маленької дитини стало залежним від інформаційно-комунікаційних технологій, ще в утробі дитина слідкує за діями матері (ІР-телефонія, використання техніки), діти з раннього віку вже вільно, разом з батьками володіють комп’ютерною технікою, грають та розвиваються, використовуючи планшети та ноутбуки. Комп’ютер, як педагогічний інструмент може служити і фундаментальним технічним засобом навчання і відігравати роль незамінного помічника у вихованні та розвитку дитини. Кожен віковий період дитина дошкільного віку стикається з інформаційним Всесвітом, бо комп’ютери зайняли вагоме місце в багатьох галузях сучасного життя. Постійне вдосконалення, різноманіття системи дошкільної освіти, підвищення вимог до якості освітньої роботи вихователів, психолого-педагогічні дослідження підтвердили необхідність і доцільність поглиблення змісту знань, умінь і навичок дітей дошкільного віку.  Вченими доведено, що одним із сучасних засобів інтелектуального розвитку дітей є комп’ютер [4, с.40].

Комп’ютеризація дошкільної освіти є невід’ємною складовою інформатизації суспільства. У варіативній складовій нової редакції Базового компоненту дошкільної освіти введено освітню лінію «Комп’ютерна грамота», яка ґрунтується на засадах:

1) компетентнісного підходу до розвитку особистості, збалансованості набутих знань, умінь, навичок, сформованих бажань, інтересів, намірів та особистісних якостей і вольової поведінки дитини;

2) надання пріоритету соціально-моральному розвитку особистості, формування у дітей уміння узгоджувати особисті інтереси з колективними;

3) формування у дітей цілісної, реалістичної картини світу, основ світогляду[1, с. 12].

Цим передбачається формування інформатичної компетенції дошкільника, яка включає: обізнаність з комп’ютером, способами керування комп’ютером за допомогою клавіатури, маніпулятора «миш», здатність розуміти і використовувати спеціальну термінологію (клавіатура, екран, програма, диск, клавіша, комп’ютерні ігри тощо) та елементарні прийоми роботи з комп’ютером у процесі виконання ігрових та навчально-розвивальних програм, створених для дітей дошкільного віку; вміння дотримуватись правил безпечної поведінки під час роботи з комп’ютером. освітню лінію «Комп’ютерна грамота»,

Поняття «інформатична компетенція» дитини дошкільного віку розглядається вченими крізь призму шкільної системи освіти (предмету «Інформатика») та підготовки до професійної діяльності. Інформатична компетентність передбачає здатність людини орієнтуватися в інформаційному просторі, оперувати інформаційними даними на основі використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій відповідно до потреб ринку праці для ефективного виконання професійних обов’язків [3, с.63].

Для підтримки стійкого рівня працездатності і збереження здоров’я дітей велике значення мають умови, у яких проходять заняття за комп’ютером.

З 2016 року в Антонівському ясла-садку № 4 комбінованого типу з логопедичними групами Херсонської міської ради функціонує комп’ютерно-ігровий комплекс «Фіксіклуб, який складається з комп’ютерної зали та кімнати для релаксації. Комп’ютерна кімната обладнана в приміщенні, яке має природнє освітлення, стіни, стеля, підлога та обладнання відповідають санітарно-гігієнічним вимогам. Площа комп’ютерної зали визначається з розрахунку 6 м2 на одне робоче місце. Таких робочих місць у нашому «Фіксіклубі» – 5. Робоче місце – це зручний стіл, стілець, комп’ютер. Стіл одномісний, складається з двох частин. На одній частині столу розміщується монітор, на іншій – клавіатура. Також, комп’ютери дітей обладнані навушниками та мікрофонами. У комп’ютерній кімнаті обладнано робоче місце керівника гуртка з «Комп’ютерної грамоти»  - персональний комп’ютер, принтер, мікрофон, акустичні колонки.

Крім комп’ютерної зали, у ясла-садку оформлена кімната релаксації, яка використовується для передкомп’ютерної підготовки й післякомп’ютерної релаксації, для відпочинку дітей та педагога, фізкультурного та емоційного розвантаження. В цій залі діти виконують гімнастику для втомлених очей. Релаксаційний простір може також використовується для ігор і занять відповідно до  розпорядку дня. Приміщення обладнане дитячими меблями та килимовим покриттям. Затишок створюють кімнатні рослини, акваріум з рибками. Для організації освітньої роботи підібрані різноманітні розвиваючі іграшки, дидактичні ігри, роздатковий матеріал на кожну дитину, магнітофон для проведення фізкультурних хвилинок і релаксації.

Враховуючи те, що комп’ютер є досить потужним засобом в організації розвитку дітей, необхідно пам’ятати, що його використання в освітньому процесі у закладі дошкільної освіти вимагає дотримання вимог щодо організації як самих занять, так і всього режиму в цілому. Розклад занять у ясла-садку розроблений таким чином, що заняття з комп’ютерної грамоти для дітей старшого дошкільного віку входять до переліку основних занять, проводяться двічі на тиждень у першій половині дня тривалістю безпосередньої роботи за компютером - для дітей шостого року життя - 7-10 хвилин, сьомого року - 10-12 хвилин із врахуванням  гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності (Наказ МОН № 446 від 20.04.15 року)

Заняття проводить керівник гуртка з комп’ютерної грамоти з підгрупами дітей, що забезпечує можливість персональної роботи дошкільників з комп’ютером та здійснення індивідуального і диференційованого підходів до кожного вихованця.  Заняття з дітьми будуються на ігрових методах і прийомах. Це дозволяє дітям у цікавій, доступній формі отримати знання, вирішити поставлені педагогами завдання. Вони організовуються у вигляді бесіди з дітьми. Спочатку йдуть заняття загального спрямування та практичної роботи на комп’ютері. У ході роботи з дошкільниками використовується добірка навчальних та розвивальних комп’ютерних програм, яка встановлюється на всі комп’ютери. Діти працюють лише з цими програмами, інше програмне забезпечення не використовується.

Для більш ефективного і міцного оволодіння дітьми знаннями, керівником гуртка та вихователем-методистом розроблена програма з комп’ютерної грамотності «Комп’ютерний дослідник», яка побудова основі поступового занурення дітей в навчальні теми, що забезпечує вирішення основних груп завдань та сприяє розвитку розумових процесів. Програма схвалена педагогічною радою Антонівського ясел-садка № 4 комбінованого типу з логопедичними групами Херсонської міської ради.

Заняття з комп’ютерної грамоти складаються з 3-х частин: підготовчої, основної  та  заключної.

У підготовчій частині заняття відбувається введення дитини в сюжет заняття. В цій частині проводяться розвиваючі ігри, бесіди, конкурси, змагання, які мають на меті підготовку дитини до роботи з комп’ютером, допомагають їй впоратися з поставленим завданням, проводяться гімнастика для очей та пальчикова гімнастика, а також гімнастика для підготовки зорового, моторного апарата до роботи з комп’ютером. Ця частина заняття проводиться в залі релаксації. Після такої бесіди з дітьми, педагог пропонує дітям відпочити, щоб підготуватися до роботи з комп’ютером, проводить з ними фізкультурну хвилинку. Тривалість цієї частини заняття 10 – 15 хвилин.

Основна частина заняття включає вивчення та закріплення нової теми, самостійну роботу дітей з комп’ютером, індивідуальну роботу педагога з дітьми. Ця частина заняття може бути продовженням підготовчої частини, її доповненням або заохоченням. В цій частині заняття педагог намагається сформувати необхідні дитині навички в роботі з комп’ютером, зокрема з мишею, клавіатурою, меню. Тривалість -  10 – 15 хвилин.

Заключна частина заняття, необхідна для зняття зорової напруги. Проводиться вона в залі релаксації. Саме в цій частині заняття педагог проводить з дітьми гімнастику для очей, комплекс вправ для профілактики зорової втоми, фізкультурні хвилинки, відпочинок  під музику.

В заключній частині підводиться підсумок заняття, де педагог ще раз закріплює з дітьми новий матеріал, назви, які необхідно запам’ятати, з’ясувати що їм сподобалось, а що давалось важче. Тривалість цієї частини до 5 хвилин (2-3 хв. – гімнастика, 2 – підсумок).

Формування у дітей навичок роботи з комп’ютером – процес складний та тривалий, адже можуть виникати проблеми, пов’язані із засвоєнням неправильних дій, із недоліками у роботі з клавіатурою, мишею, програмами тощо, які потім буде важко скорегувати. З цією метою доцільно привертати увагу до правильно виконаних дій, заохочувати бажання повторити їх, радіти успіхам. Доцільно надавати дітям право на вибір, самостійну поведінку та творчу ініціативу, підтримувати їхнє прагнення експериментувати. Важливо, щоб педагог, який організовує роботу дошкільнят на комп’ютері, ставився до нього як  до пізнавального, навчального інструмента, а не іграшки. При цьому варто зазначити, що комп’ютерні ігри  повинні  доповнювати звичні ігри, збагачувати педагогічний процес новими методиками, спонукати дошкільнят до творчості.У ході спілкування з комп’ютером потрібно виховувати інтелектуальні, вольові та емоційні якості особистості дитини, культивувати звичку до свідомої та сумлінної праці, уміння долати труднощі, переживати радість пізнання та досягнення успіху [7].

Література

  1. Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція). // Дошкільне виховання. – № 7, 201.2 – С. 4–19.
  2. Головань М.С. Інформатична компетентність: сутність, структура та становлення. Інформатика та інформаційні технології в навчальних закладах: науково-методичний журнал. / М. С. Головань. – № 4. – 2007. – С. 62–69.
  3. Лаврентьєва Г.П. Комп’ютерно-ігровий комплекс. / Г.П. Лаврентьєва // Дошкільне виховання. – № 1. – 2003. – С. 10–12.
  4. Закон України «Про дошкільну освіту» - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14 (дата звернення: 05.05.2020).
  5. Лаврентьєва Г. П., Іванова С. М. Застосування інформаційних технологій та їх вплив на результати навчально-виховного процесу в дошкільних закладах. – Режим доступу: http://archive.nbuv.gov.ua/ejournals/ITZN/em1/ content /06lgpppe.html (дата звернення: 5.05.2020)
  6. Методичні рекомендації щодо організації навчання комп’ютерної грамоти дітей в дошкільному навчальному закладі – Режим доступу: http://doshkosvita.blogspot.com/2013/11/blog-post_26.html (дата звернення: 05.05.2020)
  7. Про Державну національну програму "Освіта" ("Україна XXI століття") – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/896-93-%D0%BF (дата звернення: 06.05.2020)
  8. Про Національну доктрину розвитку освіти – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/347/2002 (дата звернення: 06.05.2020)