Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Тема про вивчення особливостей викладання англійської мови на початковому етапі у Новій українській школі є актуальною, тому що торкається сучасного формату викладання навчальної дисципліни на початковому етапі в закладах освіти України.

Метою нашої доповіді є визначення особливостей викладання англійської мови  на початковому етапі за концепцією Нової української школи.

За концепцією Нової української школи, найбільш успішними в найближчій перспективі будуть фахівці, які вміють навчатися впродовж життя, критично мислити, ставити цілі та досягати їх, працювати в команді, спілкуватися в багатокультурному середовищі та володіти іншими сучасними вміннями. Новий державний стандарт грунтується на «Рекомендаціях Ради Європи щодо формування ключових компетентностей освіти впродовж життя» [4].

Викладання англійської мови в умовах Нової української школи, базується на формування навичок комунікації у початковій школі та розвитку ключових компетентностей.

У сучасних умовах англійська мова розглядається як засіб спілкування і залучення до культури іншого народу. Особлива увага приділяється навчанню англійської мови школярів в початкових класах, бо в дитинстві схильність до вивчення мов набагато більша. Тому невипадково розроблено Державний стандарт початкової освіти, який прийнято Постановою Кабінету Міністрів від 20 квітня 2011 року № 462. Цей стандарт ґрунтується на засадах особистісно зорієнтованого і компетентнісного підходів, що зумовлює чітке визначення результативної складової засвоєння змісту початкової державної освіти [4].

Протягом навчання в початковій школі учні повинні оволодіти ключовими компетентностями, які передбачають їх особистісно-соціальний та інтелектуальний розвиток, формуються на міжпредметній основі та є інтегрованим результатом предметних і міжпредметних компетенцій.

Головною метою навчання іноземної мови у початковій школі є формування в учнів комунікативної компетенції, що забезпечується лінгвістичним, мовленнєвим і соціокультурним досвідом, узгодженим з віковими можливостями молодших школярів.

Початковий етап навчання англійської мови у сучасному загальноосвітньому навчальному закладі надзвичайно важливий, оскільки в цей період закладаються психолінгвістичні основи іншомовної комунікативної компетенції, необхідні та достатні для подальшого її розвитку й удосконалення. Тут відбувається становлення засад для формування іншомовних фонетичних, лексичних граматичних та орфографічних навичок, а також умінь сприймати на слух, говорити, читати  й писати в межах заданих тем, визначених програмою [2].

Зміст навчання іноземної мови у початковій школі добирається відповідно до психо-фізіологічних особливостей учнів молодшого шкільного віку. У початковій школі важливо зацікавити учнів вивченням іноземної мови, викликати в них позитивне ставлення до предмета, вмотивувати необхідність володіння іноземною мовою як засобом міжкультурного спілкування.

Аналізуючи процес викладання англійської мови у початкових класах,  слід звернути увагу на психологічні аспекти вивчення предмету, а саме: формування навичок комунікації англійською мовою у ранньому шкільному віці позитивно впливає на розвиток пам’яті, уваги, мислення, уяви дитини, стимулює її загальні мовленнєві здібності, позитивно впливає на володіння рідною мовою. Також слід відмітити виховну і пізнавальну цінність раннього вивчення іноземної мови, яка проявляється в більш ранньому входженні дитини до загальнолюдської культури через спілкування новою для неї мовою.

Звернемо увагу на той факт, що для молодших школярів зовнішні враження – це сильний відволікаючий фактор. Їхня увага характеризується невеликим об’ємом, малою стійкістю: вони можуть зосереджено займатися однією справою протягом 3-5 хвилин, тому види роботи повинні бути логічно-послідовними, короткотривалими, відповідатичітко поставленій меті.

Основним підхідом до вивчення іноземної мови у першому класі є комунікативно-ігровий метод навчання. Він забезпечує дійове, зорієнтоване на особистість навчання іншомовного спілкування. Задовольняючи потребу дитини гратися, перевтілюватись, рухатись, учитель забезпечує умови для вивчення іноземної мови.

Для успішної комунікації англійською мовою в цілому і формуванні базових наичок комунікації зокрема, важливим аспектом є формування і розвиток фонематичного сприйняття іноземної мови [3].

Фонематичне сприйняття (від грецького phoneme – слово, звук, голос) – вид слуху, який забезпечує розрізнення звуків мовлення як фонем і правильну вимову, а також сприйняття та розуміння змісту слів. Фонематичний слух – здатність людини до аналізу і синтезу мовних звуків, тобто слух, що забезпечує сприйняття фонем даної мови [2]. Вищезазначений процес є важливим стимулом формування  вимови та в подальшому впливає на формування навичок читання й письма.

Виділяють три етапи розвитку фонематичного сприйняття у дітей:

Перший  етап розпізнавання немовленнєвих звуків (Що звучить? Де звучить? Як звучить?). На цьому етапі доцільно застосовувати такі вправи як «Хто сказав?», «Покажи голосом і рухами тваринку на малюнку», гру «Ехо» та інші;

Другий етап розвитку і формування  упізнавання та диференціації фонем на слух. Для цього пропонуються такі вправи - «Спіймай звук», «Проплескай звук», гра «Зіпсований телефон» тощо;

Третій етап формування здатності до звукового аналізу та синтезу слова. Наприклад, вправа «Розташуй в алфавітному порядку слова», «Заповни пропуски буквосполученнями», гра «Аукціон» та інші [1].

Пропонується система вправ для розвитку фонематичного сприйняття:

  1. Прослуховування складів, слів та речень, озвучених різними дикторами та розрізнення чоловічих, жіночих та дитячих голосів.
  2. Поділ слів на звуки та їх називання.
  3. Визначення кількості складів у прослуханих словах.
  4. Визначення на слух належності слів до рідної чи іноземної мови.
  5. Прослуховування ряду слів і називання тих, до яких можна дібрати риму.
  6. Визначення кількості слів у прослуханих реченнях.
  7. Визначення на слух і запис останнього слова кожного речення [4].

Використання таких вправ сприяє значному розвиткові фонематичного сприйняття і полегшує процес засвоєння англійської фонетики.

Корректно сформовані фонетичні навички створюють учням психологічний комфорт у вивченні іноземної мови. У молодшому шкільному віці діти роблять помилки природньо, успішно долаючи їх і, таким чином, значно швидше навчаються. На даному етапі у дітей яскраво вираженою є здібність до імітації. Англійський методист Гарольд Пальмер, який надавав великого значення початку вивчення іноземної мови, писав: «Take care of the first stage and the rest will take care of itself». Завданням цього ступеня, на його думку, є навчити учнів розуміти іноземну мову на слух, розпізнавати і правильно вимовляти окремі звуки та звукосполучення. Відповідно на початковому ступені навчання вводиться інкубаційний період (1,5 - 2 місяці), протягом якого учні «купаються» в мовленнєвому потоці, слухаючи мовлення вчителя іноземною мовою, та вчаться схоплювати загальний зміст висловлювання [5].

Навчання іноземної мови в початковій школі відповідно до Концепції Нової української школи варто розглядати як комплексний інтегрований етап оволодіння предметом.

Беручи до уваги вищезазначені аргументи, можемо дійти висновку, що використання різноманітних методів та форм у викладанні англійської мови дає змогу практично збільшити кількість розмовної практики, є цікавим для учнів, допомагає засвоїти матеріал та використати його у подальших заняттях, виконує дидактичні та розвивальні функції. Необхідно урізноманітнювати ігри та комбінувати інтерактивні методи навчання з традиційними.

 Література

  1. Іноземні мови. 1-4 класи: типові освітні програми та методичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу в 2018/2019 навчальному році/ упоряд.: М.Н. Шопулко. Харків: Ранок, 2018. 80с.
  2. Іноземні мови. 1-4 класи: типові освітні програми та методичні рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу в 2019/2020 навчальному році/ упоряд.: М.Н. Шопулко. Харків: Ранок, 2019. 80с.
  3. Койрах О. Автентичні віршовані твори на уроках англійської мови. Рідна школа. 2016.№10.С.28-30.
  4. Мічуріна Т.В. Полілог як різновид мовленнєвої діяльності. Англійська мова та література. 2015. №4/5. С.2-5.
  5. Нова українська школа: порадник для вчителя/ за ред. Н.М. Бібік. Плеяда, 2017. 206 с.