Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Як відомо, процес управління – це спосіб, технологія, механізм, здійснення плану у часі, це хід управління та послідовна зміна його стану. Сьогодні, в умовах «тотальної» інформатизації суспільства, і «управління процесом», і «керування»  в закладі загальної середньої освіти потребують радикальних змін.

Метою роботи є обґрунтування теоретичних аспектів створення медіасередовища для управлінні закладом загальної середньої освіти.

Для досягнення визначеної мети сформульовані такі завдання:

  • проаналізувати необхідність використання ІТ-технологій у закладі освіти;
  • визначити переваги даних технологій, які реалізуються за допомогою сервісів Google, комп’ютерних програм в управлінні закладом освіти;
  • показати алгоритм реалізації управлінського процесу у закладі із використанням ІТ-технологій.

Розглянемо окремі підходи до управління закладами загальної середньої освіти, які в нових соціокультурних умовах є найбільш актуальними.

Як інструмент вдосконалення якості  управління закладом освіти ми використовуємо технологію створення ментальних карт . Інтелект-карти – це ефективний метод структурування і аналізу інформації та ідей. Вони дозволяють вдосконалювати управління закладом освіти.

Види ментальних карт можуть бути різноманітними – від складання індивідуального плану на день до проектування масштабних кадрових заходів. 

  1. Робота з інформацією. Ментальні карти використовуються для збирання та систематизації інформації. Особливості, переваги, недоліки, використання – все це можна представити у вигляді схеми ментальної карти.
  2. Мозковий штурм. Можна використовувати при проведенні методичних заходів з педагогами. Наприклад, основна тема ментальної карти – проблема, великі гілки – рішення, малі – особливості або наслідки.
  3. Прийняття рішення. Малювання стимулює творче мислення. Таким чином, можна ефективно налаштуватися на пошук ефективного та нестандартного рішення виходу з ситуації.
  4. Планування. Створення проекту, планування зустрічі або заходу, а також часу. Перевага метальних карт перед списком – не лінійність. Можна додавати завдання у будь-яке місце схеми.

Для створення розкладу ми рекомендуємо програму TimeTables, яка має певні переваги. А саме:

  • швидка і проста у використанні; допомагає створювати гарний розклад і заощадити багато часу;
  • відбулися зміни – не треба переробляти весь розклад, досить внести зміни;
  • коли розклад вже створено, можна його роздрукувати його для кожного класу, кожного кабінету, вчителя або навіть окремих учнів; можна змінити його зовнішній вигляд, експортувати його в pdf, Excel, або завантажити в Інтернет;
  • класи можна розділити на групи, об’єднати групи різних класів.

Перевагу ми надаємо створенню ментальних карт у програмі XMind. Для більш зручної роботи з програмою ми створили методичний кейс «Робота з програмою XMind».

Також ми вважаємо, що перспективним засобом інформатизації освітнього середовища при роботі з кадрами є віртуальна учительська, оскільки таке віртуальне середовище необхідне як місце збору всієї інформації, що стосується закладу освіти.

Для організації роботи віртуальної учительської можна використовувати такі сервіси: Google+,  GoogleDrive, Gooolemail, Gooole Keep, GoooleCalendar, GoooleSites. Рівень навченості педагогів у галузі ІКТ дозволив значну частину функцій реальної вчительської перенести у площину віртуальної.

Інформаційно-освітнє середовище ЗЗСО на базі сервісів Google може виглядати таким чином: організаційні шаблони і форми реалізуються за допомогою сервісів Google Документи, Google Таблиці, Google Форми; як інструменти планування і контролю можуть бути використані Google Календар і Google Блог; для співробітництва – Google Календар, Google Диск; для  аналізу – Google Форма і Блог; для комунікації і зворотного зв’язку – Gmail та Hangouts.

На ресурсі зосереджені документи, інформація, які пропонує адміністрація закладу для ознайомлення чи прийняття до роботи вчителями. Google-диск — місце створення, завантаження документів, інформації для вчителів, налаштування прав доступу, отримання посилання для розміщення документа на веб-ресурсі «Віртуальна учительська».

На сторінках «Звітність закладу», «Внутрішкільний контроль» (шаблон сторінки «Файловий менеджер») додаються спільні документи («Додати файл з Google Диска»), до якого надається посилання для спільного доступу («Усі, хто має посилання, можуть редагувати»).

Дії вчителів, які працюють у віртуальній учительській, адміністратор сайту може контролювати на своєму Google Диску та на сайті «Віртуальна учительська», де педагоги завантажують свої документи на сторінку «Методична скарбничка, майстер-клас» (шаблон сторінки «Файловий менеджер»).

Цілі ВУ:

  • Створити засіб комунікації адміністрації та  педагогів ЗЗСО з  питань організації освітнього процесу через сервіси Google.
  • Залучити вчителів до створення спільних проектів, створити умови для зручного спілкування, діагностування.
  • Організація освітнього процесу.

Наприклад, для аналізу ефективності проведення наради та стану вирішення проблемних питань створюємо анкету (сервіс Google Форми), педагоги відповідають на запитання. Сервіс дає можливість сформувати зведені дані для звітності та подальшого аналізу. Для здійснення рефлексії колегами (акцентування їх уваги) та висвітлення роботи наради використовуються персональні сайти колег та загальний (сайт закладу, керівника або віртуальної учительської).

За допомогою Google Календаря можна скласти розклад діяльностей, пов’язаних із функціонуванням ЗЗСО. На кожну діяльність в Google Календарі створюються дві події з налаштуванням оповіщень за допомогою SMS повідомлень, та/або повідомлень електронною поштою, та/або повідомлень через соціальні мережі. Одне повідомлення містить нагадування про те, що в призначений час відбудеться подія, друге в призначений час буде направлене користувачам системи з посиланням на подію. Крім того, одним з компонентів Google Календаря є «Список завдань», де визначаються майбутні і поточні завдання, для яких користувач може задати пріоритет.

Як показала практика, «Віртуальна учительська» – це створене за допомогою хмарних технологій місце для колаборації, комунікації та кооперації вчителів з метою ефективного управління закладом освіти.

Це доступ до даних будь-де і будь-коли, доступність і прозорість даних, швидкість інформування педагогічного колективу, збір та зберігання усіх даних в одному місці, середовище для обміну досвідом і навчання вчителів, методичний супровід, посилення контролю щодо виконання і оновлення документації, прозорість діяльності кожного вчителя, автоматизація та уніфікація звітності, участь педагогів в управлінні, організації спільної роботи тощо.

Дана робота показує тільки деякі можливості ІТ-технологій в управлінні закладом освіти, які ми  використовуємо.

Отже, впровадження в управління закладом освіти новітніх технологій сприяє удосконаленню організації управління, надає доступність та оперативність доступу інформації. Застосування оптимізує процес обміну інформацією. 

Перспектива подальшої роботи над даною темою полягає у розробці інструментів для співробітництва, обміну інформацією та підвищення продуктивності праці.

 Література

  1. Василенко В. О. Інноваційний менеджмент / В. О. Василенко, В. Г. Шматько. – К.: Центр навчальної літератури, 2005.
  2. Григораш В. В. Організація діяльності керівника школи / В. В. Григораш. – Х: Вид. група «Основа», 2011.
  3. Ласкова Н. О. Використання ІКТ в управлінській діяльності загальноосвітнього навчального закладу : автореф. дис. канд. пед. Наук / Н. О. Ласкова; НМЦУО. – Енергодар, 2011.