Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Здоров’я – основне джерело щастя, радості батьків, педагогів, суспільства в цілому. Сучасна наука розглядає здоров’я як складний феномен глобального значення, що становить собою цілісність чотирьох сфер: фізичної, психічної, соціальної та духовної. Життя доводить, що проблему збереження здоров’я можна назвати, без перебільшення, найважливішою проблемою для розвитку освіти в Україні на майбутнє [2, с. 5].
Саме заклад дошкільної освіти є першою ланкою системи безперервної освіти у становленні та розвитку особистості. Відповідно до Законів України «Про дошкільну освіту», «Про фізичну культуру і спорт», «Про охорону дитинства», Національної доктрини розвитку освіти визначено, що пріоритетним напрямком діяльності ЗДО є формування в дітей ціннісного ставлення до власного здоров’я, прищеплення корисних звичок та формування навичок здорового способу життя.
У Базовому компоненті дошкільної освіти освітньою лінією «Особистість дитини» обумовлено, що на кінець дошкільного періоду у дітей повинна сформуватись здоров’язбережувальна компетенція. Це можливо лише за умов забезпечення неперервності та комплексності освітнього впливу на особистість дитини [1, с. 6-7].
Здоров’язбережувальний педагогічний процес у загальному розумінні - це процес виховання і навчання дітей дошкільного віку у режимі здоров’язбереження і здоров’язбагачення, спрямований на забезпечення фізичного, психічного, соціального і духовного благополуччя.
Здоров’язбережувальні технології в дошкільній освіті – це технології, спрямовані на вирішення завдання збереження, підтримки і збагачення здоров’я суб’єктів педагогічного процесу в ЗДО: дітей, педагогів і батьків вихованців. Метою здоров’язбережувальних технологій стосовно дошкільників є забезпечення максимально високого рівня їхнього здоров’я та виховання валеологічної культури як сукупності усвідомленого відношення дітей до здоров’я і життя людини, знань про здоров’я і вмінь оберігати, підтримувати, зміцнювати його, валеологічної компетентності; стосовно дорослих – сприяння становленню культури здоров’я, в тому числі культури професійного здоров’я вихователів та валеологічній просвіті батьків вихованців [3, с. 23-26].
Враховуючи специфіку нашого закладу дошкільної освіти компенсуючого типу, у якому виховуються діти з ранніми проявами тубінінфекцій та згасаючими формами туберкульозу була розроблена та апробувана здоров’яформувальна педагогічна технологія «Оздоровчо-фізкультурний парк: Здоров’я/Time», яка передбачає сукупність педагогічних, психологічних, медичних впливів, спрямованих на захист і забезпечення здоров’я дошкільнят.
Здоров’яформувальна педагогічна технологія «Оздоровчо-фізкультурний парк: Здоров’я/Time» - це технологія, яка являє собою цілісну систему оздоровчо-виховних, корекційно-розвивальних, профілактичних заходів впливу на дошкільників, спрямованих на їх оздоровлення у ході розвитку, виховання і навчання та здійснююється у процесі взаємодії дитини, батьків, педагогів і медичних працівників.
Панораму здоров’яформувальної педагогічної технології «Оздоровчо-фізкультурний парк: Здоров’я/Time» умовно виокремили за трьома взаємопов’язаними, об’єднаними ключовими позиціями секторами: профілактично-оздоровчий, фізкультурно-спортивний, педагогічна взаємодія з батьками.
Перший сектор – профілактично-оздоровчий - заходи впливу на дітей, спрямовані на збереження, підтримання і зміцнення здоров’я та охорону життя, організація профілактичних заходів. Алгоритм діяльності щодо досягнення мети репрезентовано:
- лікувально-профілактичними заходами (оздоровлення дошкільників за допомогою фізіо-, фіто-, фармако-, психотерапевтичних міроприємств відповідно до розробленого комплексного плану оздоровлення, з використанням технології організації моніторингу їх здоров’я);
- забезпеченням психологічної безпеки особистості (психологічно комфортна організація режимних моментів, оптимальний руховий режим, правильний розподіл фізичних та інтелектуальних навантажень, використання прийомів релаксації в режимі дня, урахування індивідуальних особливостей та інтересів; технології психолого-педагогічного супроводу розвитку дітей в освітньому процесі);
- гігієно-профілактичними заходами (збереження здоров’я дошкільників через раціональну організацію освітньої діяльності; гігієнічних вимог до максимального навантаження на дітей в організованих формах навчання, створення умов для оздоровчих режимів);
- екологозберігаючими заходами (розвиток здоров’я при формуванні екологічно доцільних відношень дітей з оточуючим середовищем, валеологізація освітнього простору);
- освітніми заходами (навчання та організація діяльності дошкільників по збереженню здоров’я через актуалізацію їх особистісного росту; створення умов для самореалізації; розвитку рефлексивних здібностей);
- забезпечення безпеки життєдіяльності (навчання дітей методам збереження здоров’я, життя в надзвичайних ситуаціях, обумовлених природними, технологічними й побутовими факторами);
- конфесіональними заходами (виховання здорової особистості з пріоритетом на розвиток духовного життя дітей дошкільного віку).
Змістове наповнення сектору:
- Профілактично-лікувальні технології, у склад яких входять сезонні профілактичні технології – часникова терапія, фізіо-, фіто-, арома-, вітамінотерапії; профілактичні технології – масаж, гімнастика, загартування організму за допомогою природних чинників; раціональне харчування; оздоровчий біг; хвилинки-здоровинки.
- Оздоровчі технології терапевтичного спрямування – арт-, казко-, сміхо-, звуко-, музико-, кольоро-, ігротерапії, пісочна терапія, танцювально-рухова терапія, аутотренінг та релаксація.
- Інноваційні оздоровчі технології – елементи художньої гімнастики, пальчикова гімнастика, дихальна та звукова гімнастики, імунна гімнастика, психогімнастика, фітболгімнастика, стретчинг, психофізична, антистресова гімнастики, йога, міогімнастика.
Другий сектор – фізкультурно-спортивний - заходи впливу на дітей, спрямовані на досягнення високої якості роботи з фізичної культури, що має на меті оптимізацію рухового режиму, своєчасне формування у дошкільнят життєвоважливих рухових умінь і навичок, розвиток фізичних якостей.
Алгоритм діяльності щодо досягнення мети репрезентується через технології розвитку фізичних якостей, рухової активності, виховання звички до щоденної фізичної активності; знання про власний організм, про охорону здоров’я; залучення вихованців до рухової культури, що охоплює заняття з фізичної культури, малі форми активного відпочинку; розвиток у дітей інтересу до різних видів спорту, становлення у них спрямованості до самовдосконалення, розвиток упевненості в своїх силах, виховання вольових якостей.
Форми роботи: колективні, щоденні заняття з фізичної культури, ранкова гімнастика, гімнастика пробудження, фізкультурні паузи, фізкультурні хвилинки, рухливі ігри, фізичні вправи, походи за межі закладу, фізкультурне дозвілля: фізкультурно-спортивні свята, розваги, тижні здоров’я, самостійна рухова діяльність, індивідуальна робота з фізичного виховання, спортивні ігри та вправи.
Третій сектор – педагогічна взаємодія з батьками – заходи впливу на батьків вихованців, які практично реалізуємо за принципом активної взаємодії колективу закладу дошкільної освіти та сім’ї заради збереження пріоритетів зміцнення здоров’я дітей, їхнього розвитку. Формами роботи є: консультативна, навчальна, наочно-інформативна, практична.
Метою здоров’яформувальної педагогічної технології «Оздоровчо-фізкультурний парк: Здоров’я/Time» є створення сприятливих умов для повноцінного проживання дітьми дошкільного дитинства, для їх оздоровчо-фізкультурного розвитку з використанням інноваційних, здоров’язбережувальних технологій, що допоможуть стати фізично і психічно здоровими, творчо активними, радісними, енергійними.
Впровадження даної технології педагогічним колективом ЗДО №29 допомагає розв’язати низку завдань, а саме:
- інтелектуальний і особистісний розвиток дітей з врахуванням вікових індивідуальних особливостей;
- забезпечення збереження, зміцнення здоров’я вихованців, підвищення функціональних і адаптивних можливостей організму, стійкості до захворювань, негативних впливів навколишнього середовища специфічними та неспецифічними методами, формування ціннісного відношення до здорового способу життя;
- формування життєво необхідних рухових умінь і навичок дошкільників у відповідності з їх індивідуальними психофізіологічними особливостями, розвиток фізичних якостей, моральних засад особистості, корекція психомоторних порушень;
- просвітницько-розвивальна робота з батьками вихованців з формування звички вести здоровий спосіб життя та підвищення їхньої ролі у профілактичній роботі з оздоровлення своїх дітей.
Успішне вирішення поставлених завдань можливе за умови цілеспрямованого використання відомих фізкультурно-оздоровчих методик та інноваційних технологій, адаптованих віковим особливостям дошкільників, комплексного застосування оздоровчо-фізкультурних заходів впливу на дітей.
Усю роботу з формування у вихованців знань про здоровий спосіб життя і навиків правил поведінки зі збереження та зміцнення здоров’я будуємо на основі провідної діяльності дітей дошкільного віку – ігровій – та реалізуємо послідовно протягом усього періоду дитинства через усі види діяльності, охоплюючи всі сторони їх життєдіяльності у закладі дошкільної освіти. Не просто здійснюємо цілеспрямоване використання відомих фізкультурно-оздоровчих методик та інноваційних технологій, а створюємо єдиний процес взаємодії вихователя і дітей, де гармонійно переплітаються різні освітні галузі.
Безпосередню освітньо-оздоровчу діяльності з дошкільниками ведемо за допомогою занять оздоровчо-фізкультурної спрямованості, які допомагають вихованню у них інтересу до рухів, цільових установок на здоров’я і здоровий спосіб життя.
Пріоритет у виховній та освітній діяльності надаємо інтеграції освітніх ліній та здійснюємо у режимі дня не лише у процесі специфічних фізкультурних та спортивних ігор, вправ, занять, але і при організації усіх видів дитячої діяльності, використовуючи технології збереження, стимулювання здоров’я дітей; технології навчанню здорового способу життя; корекційні технології через фізкультурні хвилинки, дидактичні ігри з елементами рухів, рухливі ігри тощо. При цьому в кожній освітній галузі в різних видах дитячої діяльності є можливість акцентувати увагу вихованців на правилах збереження здоров’я.
Наприклад, у ході дослідницької діяльності чи спостереженні, у процесі проектування чи читанні художньої літератури розглядаємо питання культури здоров’я, основ здорового способу життя, правил здоров’язбережувальної поведінки.
В першу половину дня більшу частину часу відводимо виховній освітній діяльності, тому освітній процес будуємо таким чином, щоб уможливити проведення оздоровчо-фізкультурних впливів на дитину. Практично побут у ЗДО організовуємо так, щоб діти мали змогу вправлятися у навиках гігієни і самообслуговуванні, правилах догляду за своїм тілом. Розпорядок дня у групах дає можливість дошкільнятам отримувати необхідні знання найбільш небезпечних факторів ризику для здоров’я і життя; знання про те, як улаштована людина, про користь загартування організму, знання про свій фізичний розвиток, рівні фізичної підготовленості, сформувати звичку щоденних фізкультурних вправ. Години призначені для денної прогулянки використовуємо для профілактичних заходів у групових приміщеннях: наскрізне провітрювання, кварцування.
Часовий відрізок обід-сон відводимо для організації лікувально-оздоровчих і загартовуючих процедур: якісно повноцінний обід, полоскання рота і горла настоєм трав кімнатної температури. Після денного сну з дошкільниками проводимо фізіотерапевтичні процедури та під музичний супровід дихальну гімнастику, кінезіологічну гімнастику, самомасаж, точковий масаж, оздоровчий біг (у полегшеному одязі), босоходіння по масажних килимках у поєднанні з повітряними ваннами.
Як показує практика, жодна найкраща оздоровчо-фізкультурна діяльність не зможе дати позитивних результатів, якщо вона не здійснюється у тріаді «діти-батьки-педагоги». Якщо батьки та люди з найближчого оточення, а саме вони є наставниками, ідеологами у житті кожної дитини, не зорієнтовані на здоровий спосіб життя, це стає на заваді її повноцінного розвитку, програмує ставлення до власного здоров’я. Тому особливу увагу приділяємо просвітницькій роботі, зокрема, озброюємо батьків знаннями спеціальної педагогіки і психології, розширюємо знання щодо організації здорових умов життя в родині, способів фізичного розвитку, навчаємо батьків конкретним прийомам допомоги дітям з оздоровлення без ліків.
Ефективність упровадження здоров’яформувальної педагогічної технології «Оздоровчо-фізкультурний парк: Здоров’я/Time» прослідковується в зростаючому рівні компетентності педагогів у питаннях здоров’язбереження, а також в активізації оздоровчої діяльності закладу. В кінцевому результаті це позитивно вплинуло на розвиток фізичних якостей дітей; посприяло підвищенню рівня їх фізичної підготовленості; позначилось на стані здоров’я, що проявилось у зниженні рівня загальної захворюваності; вплинуло на їх психофізичне здоров’я, розвиток і саморозвиток.
В цілому, отримані дітьми знання сприяли зростанню у них рівня сформованості здоров’язбережувальної компетентності.
Література
- Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція)/наук. кер. А.М. Богуш; авт. кол.: А.М. Богуш, Г.В. Бєлєнька, О.Л. Богініч та ін.//- Спецвип. журн. «Вихователь-методист дошкільного закладу». – К., 2012. 30с.
- Богініч О.Л. Фізичне виховання, основи здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей старшого дошкільного віку: навч. метод. посібник- 2-ге вид. – Київ: Генеза, 2014. –128 с.
- Смольникова Г. Здоров'язбережувальні та здоров'я-формувальні технології. Методичні рекомендації //Дошкільне виховання – 2013. – № 7 – 23 – 26 с.