Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Модернізація шкільної освіти на засадах гуманістично-інноваційної парадигми об’єднує в інноваційний рух оновлення традицій, здобутки державних реформ, інноваційні ідеї та досвід сучасних педагогів-практиків. Головною метою сучасної освіти є створення умов для розвитку і самореалізації кожної особистості як громадянина України. Розробка, застосування інноваційних технологій є однією з найбільш актуальних проблем сьогодення в системі загальної середньої освіти, оскільки тісно пов’язана із формуванням у учнів мотивації до навчання, яка впливає на якість засвоєних ними знань та розвиток умінь і навичок, їх життєву компетентність.

Пріоритетним напрямком державної політики в сучасній освіті є її особистісна орієнтація, у реалізації якої важлива роль відводиться учителю, який формує майбутній потенціал гуманного суспільства і спроможний до інноваційної професійної діяльності. Аналіз сучасної педагогічної літератури свідчить, що це неможливо без застосування на уроках інноваційних технологій. Дослідження по темі: «Педагогічні умови використання інноваційних технологій у освітньому процесі сучасної школи» є необхідним і важливим у даний час. Його мета полягає в обґрунтуванні педагогічних умов використання інноваційних технологій на уроках у системі загальної освіти.

У педагогічній практиці інноваційні педагогічні технології мають широке використання. Аналізуючи різні підходи до розкриття суті поняття «інноваційна педагогічна технологія», ми маємо підстави дати таке визначення.

Інноваційна педагогічна технологія – це дидактичний, методично оброблений прийом подачі нової інформації та знань, який є зручним для використання в діяльності вчителя, і доступно та результативно дає можливість пояснювати учням необхідний для засвоєння матеріал.

Познайомившись із багатьма підходами щодо розуміння поняття «інноваційна педагогічна технологія», опрацювавши різні джерела та проаналізувавши застосування даного терміну на практиці в навчально-виховному процесі школи, ми маємо змогу визначити педагогічні умови, які сприятимуть ефективним наслідкам.

Найголовнішою умовою для ефективного впровадження інноваційних технологій є визначення середовища, в якому безпосередньо відбувається навчально-виховний процес. Навчальне інноваційне середовище – це сфера діяльності, яка будується за принципом кооперації як рівноправної взаємодії учнів у невеликих групах, що створюються для реалізації спільного завдання і досягають разом взаємної згоди. При цій умові використовуються наступні принципи застосування інноваційних технологій: 1) орієнтація на співробітництво; 2) розвиток особистісного потенціалу; 3) єдність теорії та практики; 4) принцип активності, що спонукає особистість до активної позиції у навчанні [10, c. 23].

Наступною педагогічною умовою ефективного використання інноваційних педагогічних технологій є розвиток технологічної компетентності вчителя. Це глибоке володіння учителем різними інноваційними технологіями і вміння застосовувати їх на практиці з метою формування різних навичок, які будуть необхідними при роботі в інноваційному освітньому середовищі. До характеристик технологічної компетентності відносяться: « поглиблене знання різних технологій навчання; постійне поновлення знань з даної проблеми для успішного розв’язання професійних завдань; представленість змістовного та процесуального компонентів [13, c. 58].

Третьою умовою використання інноваційних педагогічних технологій є розвиток пізнавальної діяльності учня. Якщо в учня буде інтерес до навчання, то він буде прагнути до розумової діяльності, до накопичення знань задля вирішення певних завдань в процесі класної чи домашньої роботи; буде розвиватися творча особистість, насамперед.

Враховуючи ідею розвитку пізнавальної активності, формування пізнавальної самостійності особистості у навчанні, виділено три типи навчання: 1) інформаційно-повідомлюючий; 2) пояснювально-ілюстративний; 3) проблемно-дослідницький.

«На сучасному етапі розвитку вищої освіти активно запроваджується третій тип навчального процесу – проблемно-дослідницький, основу якого становлять ідеї проблемності навчання, управління творчою самостійною роботою студентів, їх самоосвіта» [8, c. 48].

Але жодна з інновацій не є універсальною. Підбір доречних інноваційних технологій у правильно визначених умовах зможе вивести освітню систему нашої держави на новий якісний рівень, стане черговим кроком до співпраці з європейською та світовою спільнотою.

Розвиток системи і змісту навчально-виховного процесу в сучасному світі знаходиться на стадії глобального оновлення освітніх тенденцій, серед яких найважливішими є:масовий характер освіти та її неперервність як нова якість; значущість освіти для індивіда і суспільства; пристосування навчально-виховного процесу до запитів і потреб особистості; орієнтація навчання на творчу особистість, забезпечення можливостей її саморозкриття.

Ці освітні тенденції свідчать, що головною функцією освіти є розвиток інноваційної людини, яка має всі умови розвитку та підготовки до життя в інформаційному новому столітті. Вихованням такої людини в першу чергу є школа. Для того, щоб урок пройшов цікаво, щоб учні змогли засвоїти необхідні знання, уміння та навички необхідно використовувати інноваційні педагогічні технології, одні з яких відносяться до особисто-зорієнтованого навчання, а інші – до групової форми організації навчальної діяльності. Технологізація навчального процесу сприяє кращому засвоєнню учнями необхідного матеріалу. Подання матеріалу інноваційним шляхом набагато ефективніше, ніж традиційним. Інноваційні педагогічні технології потрібно використовувати в спеціальних педагогічних умовах. Зокрема, формування навчального інноваційного середовища з самого початку навчальної діяльності дитини. Правильно підібрані педагогічні умови сприяють формуванню творчої особистості, яка має чітко визначену мету, розуміє потребу навчання та готується до життя в дорослому середовищі.

Література

  1. Бондарева К. І., Козлова О. Г. Педагогічний аналіз інноваційної діяльності вчителя: Науково-методичний посібник. – Суми, 2001
  2. Буркова Л. Технології в освіті // Рідна школа. –2001. – №2
  3. Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні технології: навч. посіб. / І.М. Дичківська. – К.: Академвидав, 2004. – 352 с.
  4. Закон України «Про освіту» (№1060-ХІІ, 25.05.1991 р.). [Електронний ресурс] / Офіційний веб-сайт Міністерства освіти та науки України. – Режим доступу: http://mon.gov.ua/laws/ZU_1060.doc
  5. Захарчук Т.В. Інноваційні технології навчання в сучасній школі / Захарчук Тетяна Віталіївна // Освіта регіону: політологія, психологія, комунікації: Український науковий журнал / Гол. ред. В.М. Бебик. – 2011. – №3.
  6. Кукушкін В.С. Сучасні педагогічні технології: Початкова школа. – Вид. 2-ге. – Ростов н/Д, 2004. – 348 с.
  7. Кукушкін В. С. Педагогічні технології: Навчальний посібник для студентів педагогічних спеціальностей / В.С. Кукушкін. - Ростов н/Д: МарТ, 2006. – 398 с.
  8. Матюшкин А.М. Проблемные ситуации в мышлении и обучении/ А.М. Матюшкин. – М.: Просвещение, 1972. – 287 с.
  9. Енциклопедія педагогічних технологій та інновацій / Автор-укладач Н. П. Наволокова. — Х.: Вид. група «Основа», 2012. — 176 с.
  10. Пєхота О. М. Особистісно-орієнтоване навчання: підготовка вчителя: [монографія] / О. М. Пєхота, А. М. Старєва – [2-гевид. доп. та перероб.]. – Миколаїв : Вид-во «Іліон», 2007. – 272 с.
  11. Інтерактивні технології навчання : теорія, практика, досвід : [метод. посіб] / уклад. О. Пометун, Л. Пироженко. – К. : А.Н.Н., 2002. – 136 с.
  12. Фурман А. В. Методологічний аналіз систем розвивального навчання // Педагогіка і психологія. – 2002. – №3-4. – С.24-31
  13. Шалашова М. М. Комплексная оценка компетентности будущих педагогов / М. М. Шалашова // Педагогика. – 2008. – № 7. – С. 54–59
  14. Ярощук Л.Г. Педагогічні технології навчання предметів гуманітарного циклу учнів гімназії: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня кандидата пед. наук: спец.: 13. 00. 09 – «Теорія навчання»/ Лілія Григорівна Ярощук. – Кривий Ріг, 2008. – 22 с.