Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Дитинство – період активного соціального «розгортання» зростаючої особистості та освоєння нею соціокультурних досягнень суспільства, період проби і самовизначення себе у соціальному просторі. Цей світ людських взаємовідносин відкривається дитині поступово у системі існуючих ціннісних орієнтацій, рольових взаємин, правил соціальної поведінки, культурних норм взаємодії.  Процес соціального розвитку дитини – це процес засвоєння та активного відтворення індивідом соціального досвіду, системи соціальних зв’язків та відносин у його власному досвіді. У процесі та в результаті соціального розвитку людина набуває якостей, переконань, суспільних форм поведінки, які необхідні їй для активної життєдіяльності в суспільстві.

У зв’язку з цим сучасні нормативно – правові засади дошкільної освіти висувають завдання формування у дітей соціальної компетентності, що містить навички соціальної поведінки, свідоме ставлення до себе як рівної з іншими людьми особистості, інтерес до людей та спілкування з ними, готовність сприймати соціальний досвід, співпереживання, співчуття, бажання пізнавати людей, робити добрі вчинки [6, с.8].

Саме дошкільний вік є найбільш важливим періодом формування особистості, розвитку активності як чинника пізнання, засвоєння соціального досвіду.  Отже, навчально-виховний процес закладу дошкільної освіти (ЗДО) має формувати у дитини соціальні якості особистості,  і це допомагає їй взаємодіяти із сім’єю, вихователями, дорослими, друзями, класним колективом та ін. Організація процесу соціалізації дитини має забезпечуватися спеціальними педагогічними умовами. Зокрема:

- відтворювати життєві ситуації, опиратися на дитячі враження у повсякденному житті;
- викликати особисту зацікавленість дитини і розуміння нею соціальної значимості своєї діяльності;
- пропонувати дитині активну дію, пов’язану з плануванням діяльності, обговорення різних варіантів участі у цій діяльності  з відповідальністю, самоконтролем і самооцінкою;
- передбачати взаємодопомогу, викликати потребу у співробітництві.

Тому вихователь закладу дошкільної освіти має допомагати дітям в оволодінні технологіями життєтворчості, створити умови для розвитку потенціалу самопізнання, самооцінки, самопрограмування, самоактуалізації, саморегуляції, самоконтролю, інтеграції в соціокультурний простір, а отже, саме до такої роботи вихователь має бути підготовленим. Цей чинник визначив мету нашого наукового пошуку і дозволив окреслити мету пропонованої статті: висвітлити методичні засади підготовки вихователів до проведення екскурсій, як однієї з форм навчально – виховної роботи, орієнтованої на соціалізацію дошкільників.

Працюючи над дослідно – експериментальним дослідженням регіонального рівня з теми: «Інноваційні підходи до управління навчальним закладом як умова успішної соціалізації дітей та учнівської молоді» за модулем «Вплив інноваційного середовища на наступність та єдність дошкільної та початкової освіти дітей у контексті їх ранньої соціалізації», реалізовуючи завдання освітньої лінії «Дитина в соціумі», колектив Киселівського ясел – садка використовує різні форми роботи щодо формування у дітей навичок соціально визнаної поведінки, вміння орієнтуватися у світі людських взаємин, родинно – побутової та соціально – комунікативної компетентності. 

З метою створення єдиного соціалізуючого простору щодо забезпечення плідної взаємодії педагогів ЗДО, батьківської спільноти, вихованців, селищної громади щодо формування у дошкільників соціальної адаптації та готовності до взаємодії з соціумом ЗДО було укладено угоди про спільну діяльність з усіма соціальними партнерами, які є потенційними суб’єктами освітнього соціалізуючого простору.

Однією з ефективних форм роботи, спрямованих на соціалізацію дітей дошкільного віку, є екскурсія - це важлива форма організації навчання, особливий вид занять, що дає можливість у природній обстановці ознайомити дітей з природними, культурними об’єктами, з діяльністю дорослих. Враховуючи, що успіх будь – якої справи залежить від її організації, ми вирішили, що творчій групі педагогів варто було б  розробити маршрутні листи та екскурсії, орієнтовані на соціалізацію дітей дошкільного віку.

Готуючи вихователя до проведення екскурсій та плануючи їх, потрібно мати на увазі таке:

- екскурсія має забезпечити початкове яскраве цілісне сприйняття предметів і явищ, тому що для дітей особливу роль відіграє емоційний фактор у розвитку у дітей допитливості, пізнавальних інтересів;

- для розширення, поглиблення, узагальнення уявлень дітей про різні явища, незнайомі об’єкти проводять повторні екскурсії, що розкривають перед дитиною зміни, нові якості й властивості в певному об’єкті, явищі, що спостерігали на попередній екскурсії. Доцільно планувати повторні екскурсії на той період, коли  в об’єкті, за яким спостерігають, виявляються якісні зміни.

- екскурсія має певні взаємопов’язані структурні частини: підготовчий етап; хід екскурсії; післяекскурсійна робота. З методичних позицій необхідно ураховувати, що змістове наповнення екскурсій включає в себе підготовчий, пізнавально – практичний та заключний етапи.

Підготовчий етап – це підготовка педагога і підготовка дітей. Перед початком екскурсії керівник ЗДО ознайомлює вихователів з інструкцією щодо охорони життя та здоров’я дітей під час організації та проведення екскурсій за межі ЗДО (додаток 1). При цьому особлива увага звертається на загальні вимоги безпеки, вимоги безпеки перед початком проведення, під час та після завершення екскурсії.

Вихователь складаючи календарний та перспективний плани навчальної роботи, визначає тему екскурсії, її мету (кожна екскурсія має навчальну, розвивальну та виховну мету), терміни проведення. Напередодні педагог оглядає місце, куди планує повести дітей; дізнається про стан об’єктів, уточнюючи обсяг знань для засвоєння; формулює орієнтовні питання; продумує зміст пояснень; добирає фрагменти з віршів, прислів’їв та приказок.

Необхідно напередодні розв’язати організаційні питання: маршрут, розміщення дітей для спостереження, відпочинку, ігор. Підготовка дітей до майбутньої екскурсії – це необхідна умова того, що їхня навчальна діяльність проводитиметься в особливих умова, за наявності  різних чинників, що відволікають. Її результати багато в чому залежать від психологічного клімату, що спостерігається у дітей на підготовчому етапі екскурсії. Для цього використовують такі педагогічні прийоми і засоби:

- повідомлення нових, цікавих для дітей відомостей про предмети та явища, про які вони дізнаються більше на екскурсії;
- актуалізація досвіду дітей (наприклад, напередодні екскурсії до пожежної частини вихователь  запитує, хто з дітей бачив пожежні машини або як працюють пожежники);
- використання творів мистецтва (художня література, репродукції картин, музика, пісні) з метою впливу на емоційну сферу дитини, адже це загострює спостережливість, сприйняття.

У процесі самої екскурсії використовуються різні методи та прийоми навчання, але провідним є спостереження.

Спочатку діти мають можливість ознайомитися з об’єктом у цілому. Безпосереднє сприйняття можна супроводжувати художнім словом. Від цілісного сприйняття об’єкта (явища) педагог спрямовує дітей до його аналізу, що дає основу для поглибленого пізнання оточуючого світу.

Пояснення на екскурсії мають бути короткими, точними та стосуватися того, що діти безпосередньо сприймають.

На деяких екскурсіях основним методом навчання може бути бесіда, з представником професії, з якою знайомлять дітей (працівник харчоблоку, лікар, бібліотекар, агроном, екскурсовод та ін.).  Вихователь заздалегідь готує запитання для такої бесіди.

Під час екскурсії важливо підтримувати розумову активність дітей, використовуючи прийоми, що стимулюють пізнавальний пошук: дітям пропонують поставити питання про те, що вони сприймають, що їх зацікавило, що для них є незрозумілим  та ін.

Наприкінці екскурсії підбивають підсумок: що було цікавого, про що дізналися, що побачили, що запам’ятали. Можна запропонувати деяким дітям розповісти про те, що їм сподобалося, що було особливо цікаво або скласти план-схему розповіді.

Післяекскурсійна робота спрямована на розширення, уточнення, систематизацію знань, які були отримані під час екскурсії. Для цього педагог пропонує дітям:

- оформити матеріали, які накопичили під час екскурсії;
- прочитати вірші, прослухати музику, розглянути ілюстрації, порівнюючи їх з побаченим на екскурсії;
- оформити альбоми «Рідне село (місто)», «Професії моїх батьків (рідних)» та ін.
- організувати перегляд вистави лялькового театру, гри-драматизації, сюжетно-рольової гри;
- провести підсумкову бесіду.

З урахуванням специфіки нашого села, у процесі дослідно – експериментальної роботи була розроблена та апробована тематика екскурсій, орієнтованих на дітей середнього та старшого  дошкільного віку, що презентовано таблицею.

Таблиця 1.

Орієнтовна тематика екскурсій, орієнтованих на соціалізацію дітей середнього та старшого дошкільного віку

№ з/п

Назва екскурсії

Зміст екскурсії

Підготовчий етап

Пізнавально – практичний етап

Заключний етап

1.

Екскурсія до школи

Розглядання ілюст-рацій «Школа»; чи-тання художньої лі-тератури про школу; розповіді дорослих про навчання у шко-лі, улюблених вчи-телів тощо

Бесіда про школу; спос-тереження – огляд примі-щень; гра – моделювання «Дзвінок», гра «Шкіль-ний портфель»; відгаду-вання загадок про шкіль-не приладдя; робота з піктограмами

Сюжетно – рольова гра «Школа»

2.

Екскурсія до будинку культури

Бесіда про будинок культури та його працівників, розглядання ілюстрацій; читання художньої літератури

Бесіда з директором бу-динку культури; слухан-ня українських народних пісень у виконанні вока-льного колективу; відео-презентація танцюваль-ного колективу; практич-не танцювальне заняття «Зроби, як я»; дидактич-ні ігри «Музичний м’яч», «Оркестр», «Високі і ни-зькі», «Що звучить»;  ог-ляд костюмерної; гра «Театральна скринька», відгадування загадок про театральний реквізит

Інтерв’ю з працівни-ками будинку культу-ри, фотосесія у сцені-чних костюмах; сю-жетно – рольова гра «Театр»; творчі зуст-річі

3.

Екскурсія до сільсь-кої ради

Бесіда про сільську раду, знайомство з сільським головою

Презентація про село, ог-ляд приміщення сільсь-кої ради; гра – інтерв’ю «Чарівний мікрофон»; гра «Професії посвари-лися»; етюд «Відгадайте, ким ми можемо стати»

Коллаж «Хто в селі найголовніший»; зустріч «Цікавий гість»

4.

Екскурсія до бібліотеки

Бесіди «Будинок книги», «Як слід поводитися з книжкою»; читання художньої літератури, розглядання ілюстрацій «Бібліотека»

Розповідь про роботу бібліотеки; знайомство з  правилами користування книгами, поведінки у чи-тацькій залі, правилами гігієни читання; дидак-тичні ігри «Каталог кни-жок», «Відремонтуймо книгу», «Назви книгу за обкладинкою»; відгаду-вання загадок «Впізнай казку»

Сюжетно – рольова гра «Бібліотека»; ви-готовлення вдома з батьками книжечок, закладок для книг; ручна праця «Лікарня для  книжок»; вивчен-ня прислів’їв та при-казок про книги; ма-лювання «Моя улюб-лена книга»

5.

Екскурсія до магазину

Читання художньої літератури, бесіда «Хто такий прода-вець»

Робота за картою- схе-мою «Продавець- ознаки професії»; дидактичні ігри «Який магазин», «Що де продають», «Їстивне – неїстивне», «Вгадай товар за опи-сом», «Хто уважніший»

Вирішення проблем-них ситуацій «Мага-зин без продавця, то-вар без ціни»; творча діяльність «Розташуй товар по полицях»; сюжетно – рольові ігри «Магазин», «Су-пермаркет», «Торгі-вельний центр»

6.

Екскурсія до пошти

Читання художньої літератури; розглядання газет та дитячих журналів

Знайомство з працівни-ками пошти; огляд пош-ти;  бесіда з листоноша-ми; дидактичні ігри «Ли-стоноша приніс посил-ку», «Що потрібно лис-тоноші?», «Скільки кон-вертів у сумці у листо-ноші?»; відгадування загадок

Сюжетно – рольові ігри «Пошта», «Лис-тоноша»; виготовлення листівок

7.

Екскурсія до водойми

Читання художньої літератури; розгля-дання ілюстрацій про рибалку; спорудження човнів та вудочок

Синоптична хвилина; розповідь рибалки; пов-торення правил поведін-ки біля водойми; зустріч з екологом; практичне заняття «Злови рибку»; досліди з водою; збиран-ня матеріалу для герба-рію

Бесіда «Що ми бачи-ли на річці?»; сюжет-но – рольова гра «Ри-балки»; виготовлення альбому «Риби нашо-го краю»; випуск га-зети «Збережемо на-вколишнє середови-ще»; бесіда «Чому річка засмутилась»

8.

Екскурсія до парку

Читання художньої літератури;

Огляд меморіального комплексу та паркової зони; дидактичні ігри «Екологічні знаки», «З якого дерева листочок»; спостереження за дерева-ми, кущами, квітами

Етична бесіда на те-му: «Буду я природі другом»

9.

Екскурсія до стадіону

Розглядання ілюст-рацій «Спорт»; чи-тання художньої лі-тератури

Бесіда з тренером; спор-тивна вікторина; огляд спортивного майданчика; дидактичні ігри «Малят-ко – здоров’ятко», «Шко-ла м’яча», «Що якому спортсмену потрібно для тренувань»; рухливі ігри за бажанням дітей

Спортивні змагання між дітьми старшої групи та учнями 1 класів; відвідування тренувального занят-тя, футбольного мат-чу; бесіда «У здорово-му тілі – здоровий дух»; гра – інтерв’ю «Що слід робити, щоб бути здоровим»; вік-торина «Здоров’ятко запитує»

10.

Екскурсія до лікарні

Перегляд мульт-фільму «Лікар Ай-болить»; читання художньої літера-тури; огляд кабінету медичної сестри

Бесіда з лікарем; огляд приміщення лікарні; розглядання медичних інструментів та матеріа-лів; практичне заняття «Як правильно надати першу медичну допомо-гу при порізах»; поради від лікаря «Як уникнути хвороб»; дидактичні ігри  «Нас лікують лікар та медсестра», «Можна – не можна», «Кошик із віта-мінами»

Сюжетно – рольові іг-ри «Поліклініка», «На прийомі у лікаря»; «Лялька захворіла»; бесіда «Чи можна самостійно лікува-тись»

11.

Екскурсія на тік

Бесіда про збір уро-жаю; розглядання колосків пшениці, снопа, ілюстрацій «Праця хлібороба»; дослідницька робота з пророщення зерна

Розповідь про сільське господарство; спостере-ження за машинами, що привозять зерно; бесіда з агрономом, тракторис-том, водієм, комбайне-ром; мовленнєва гра «Який він, хліб?»; повто-рення правил поведінки з хлібом; дидактична гра «Спечемо хлібчик»

Розучування прислі-в’їв та приказок про хліб; виготовлення хлібобулочних виро-бів із солоного тіста; сюжетно – рольові ігри «Водії», «Комба-йнери»; бесіда «Як хліб прийшов до сто-лу»; досліди з борош-ном «Спечемо Колоб-ка»; драматизація казки «Колосок»

12.

Екскурсія на ферму

Бесіда про ферму, читання художньої літератури

Зустріч з дояркою, зоо-техніком, ветеринаром; практичне заняття «Погодумо тваринку»; відгадування загадок; дидактичні ігри «Опиши, я відгадаю», «Знайди дитинчат»

Дидактичні ігри «На тваринницькій фер-мі», «Тварина захво-ріла»; сюжетно – ро-льова гра «Ферма»

13.

Екскурсія до аптеки

Бесіда про аптеку, читання художньої літератури

Огляд аптеки, знайомс-тво з фармацевтом; від-гадування загадок; дида-ктичні ігри «Лісова апте-ка», «Лікарські росли-ни», «Лікуємо застуду»

Сюжетно – рольова гра «Аптека», виго-товлення книжки «Лі-карські рослини»

14.

Екскурсія до залізничної станції

Бесіда про транс-порт, читання ху-дожньої літератури

Зустріч з диспетчером; огляд залізничної колії, станції, залізничних знаків; повторення пра-вил поведінки на заліз-ниці; слайд – шоу «Про-фесія машиніста»; рух-лива гра «Чий потяг швидше дістанеться до станції»; дидактична гра «Придумай слова, пов’я-зані із залізницею»; скла-дання логічної карти

Творчий проект «За-лізничний вокзал», сюжетно – рольова гра «Подорож заліз-ницею», «залізниця»; розмальовування ло-готипів Одеської за-лізниці та форми за-лізничника; конструк-тивно – будівельна гра «Переїзд»

15.

Екскурсія до церкви

Розглядання ілюс-трацій із зображен-ням храмів; читання художньої літерату-ри

Розповідь священника про храм та правила по-ведінки у ньому, профе-сію священника, найго-ловніші християнські свята; огляд приміщення церкви; мовленнєва гра «Відгадай про яке свято йдеться»

Аплікація «Храми – духовні обереги укра-їнців»; дидактична гра «Побудуй храм»;

16.

Екскурсія до салону краси

 Бесіда про професії перукаря, манікюр-ниці, візажиста, ма-сажиста, адмініст-ратора, про безпеч-не використання знарядь праці,  пере-гляд ілюстрацій із зображенням зачі-сок

Зустріч з перукарем, ог-ляд приміщення салону краси; практичне заняття «Миємо волосся прави-льно»; дидактичні ігри «Інтерв’ю», «Що кому потрібно для праці», «Одягни перукаря», «Знайди та поясни», «Зовнішній вигляд»; майстер – клас «Паль-чиковий масаж»; досліди з люстерком «Ми схожі, ми різні»

Сюжетно – рольові іг-ри «Салон краси», «Перукарня»; ство-рення дизайнерських стрижок, зачісок

Для узагальнення знань дітей про професії вихователеві доцільно використовувати дидактичні ігри «Де я був», «Кому що потрібно для роботи», «Відгадай професію за дією», «Назви професії казкових героїв», «Ким я хочу бути»; складання розповіді – мрії на тему «Ким я буду, коли виросту»; бесіда на тему «Ким працюють твої батьки», «Руки людини – то цінний скарб» та ін.

Пропоновані екскурсії відрізняються від традиційних у першу чергу тим, що формують у дітей уявлення про соціальну значимість професій, вчать соціально прийнятно поводитися в різних ситуаціях спілкування, збагачують досвід спілкування з людьми. За результатами екскурсій діти узагальнюють побачене та вислухане у процесі інтерв’ювання, роботи гуртка «Юні кореспонденти» та випуску газети киселівських дошкільнят «Киселівське сонечко», що теж сприяє збагаченню їх соціального досвіду. У роботі гуртка «Юні кореспонденти» переважає діяльнісний підхід. Діти за допомогою вихователя вчаться не лише брати інтерв’ю, висловлювати свою думку, міркувати, аналізувати явища, вступати в діалог, а й доцільно користуватися інтонацією, мімікою, жестами. Продовженням екскурсій стають зустрічі з цікавими людьми, «творчі відрядження», прес – конференції, бліц – опитування тощо. Матеріали друкуються на сторінках газети «Киселівське сонечко», яка виходить щомісяця. Читають газету батьки, місцеві жителі, гості ЗДО. Підшивки газети зберігаються у закладі та сільській бібліотеці.

Своєрідним підсумком побаченого під час екскурсій є створення «Словника важливих слів» за ідеєю академіка А.М.Богуш, в якому записуються цікаві, неординарні вислови вихованців на різні теми. Цей словник передається із року в рік дітям старшого дошкільного віку, окремі вислови друкуються на шпальтах газети «Киселівське сонечко», районного часопису «Придніпровська зірка».

Наша практика засвідчує позитивний вплив екскурсій на соціалізацію дошкільників.

Література

  1. Богуш А.М., Варяниця Л.О., Гавриш Н.В. Діти і соціум: Особливості соціалізації дітей дошкільного і молодшого шкільного віку: моногр / [А. М. Богуш, Л. О. Варяниця, Н. В. Гавриш и др.]. – Л. : Альма-матер, 2006. – 368 с.
  2. Воротило С.О., Ковальчук Н.А. Засоби набуття соціального досвіду дітьми старшого дошкільного та молодшого шкільного віку: методичні рекомендації/ С.О. Воротило, Н.А. Ковальчук. Херсон, 2017. – 158 с.
  3. Кононко О. Л. Виховуємо соціально компетентного дошкільника : навчально – методичний посібник до Базової програми «Я у Світі» / О.Л. Кононко. – К. : Світич, 2009. – 194 с.
  4. Кононко О.Л. Ціннісне ставлення до себе як складова соціальної компетентності дошкільника / О. Л. Кононко // Теоретико – методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: зб. наук. пр. – 2005. – № 8. – С. 193-199.
  5. Прищепа Т. І. Соціалізація дошкільників в умовах ДНЗ / Т. І. Прищепа. – Х. : Видавнича група «Основа», 2010. – С. 12 – 30.
  6. Рогальська І.П. Соціалізація особистості у дошкільному дитинстві: сутність, специфіка, супровід. Монографія / І.П. Рогальська. – К.: Міленіум, 2008. – 400 с.
  7. Соціальний розвиток дитини: старший дошкільний вік/ Т.І.Поніманська, І.М. Дичківська, О.А.Козлюк, Л.І.Кузьмук. – К.: Генеза, 2013. – 88 с.
  8. Тематичні та цільові екскурсії з дітьми 4-6 років /уклад.О.С.Тарасова, В.С.Березюк. – Х.: Вид.група «Основа», 2013. – 198 с.

Додаток 1

Орієнтовна інструкція щодо охорони життя та здоров’я дітей під час організації та проведення екскурсій за межі ЗДО

  1. Загальні вимоги безпеки

1.1. Проводити екскурсії за межами навчального закладу дозволено тільки за наявності  сприятливих погодних умов.

1.2. Вихователям, які супроводжують дітей, необхідно узгодити з адміністрацією ЗДО маршрут, час екскурсії та повернення, а також тривалість екскурсії.

1.3. Завідувач ЗДО  видає наказ про вихід дітей за межі навчального закладу із зазначенням кількості дітей та підписом відповідальних осіб.

1.4. Відповідальний за проведення екскурсій педагог має пройти інструктаж у вихователя-методиста,  обов’язково розписавшись у журналі реєстрації інструктажів.

1.5. Проводячи екскурсії, вихователь має дотримувати встановленого режиму, тривалості екскурсії, змінювати види діяльності дітей.

1.6. Під час екскурсії групу дітей мають супроводжувати не менше ніж двоє дорослих.

1.7.  Для надання першої медичної допомоги при травмах під час екскурсії за територію дитячого садка необхідно мати з собою медичну аптечку з набором обов’язкових медикаментів та перев’язувальних засобів.

1.8. Відповідальні за організацію екскурсії дітей повинні знати Інструкцію з охорони життя і здоров’я дітей у ЗДО, Інструкцію про надання першої долікарської допомоги і вміти надавати першу медичну допомогу до прибуття медичного працівника.

1.9. Вихователь, який не виконав або порушив Інструкцію з охорони життя та здоров’я дітей під час організації проведення екскурсії за межі навчального закладу, притягується до дисциплінарної відповідальності, проходить позаплановий інструктаж і перевірку знань з охорони життя і здоров’я дітей.

  1. Вимоги безпеки перед початком проведення екскурсії.

2.1. При проведенні екскурсії з метою безпечного перебування дітей за межами ЗДО  необхідно попередньо оглянути ділянку, маршрут руху групи.

2.2. Перед початком екскурсії потрібно оглянути одяг, взуття дітей на відповідність погодним умовам. У спекотні літні дні діти повинні мати головні убори (косинки, панами).

2.3. Необхідно запастися свіжою кип’яченою водою для пиття дітям у достатній кількості.

2.4. Перед початком екскурсії відповідальний вихователь має перевірити кількісний склад дітей.

  1. Вимоги безпеки під час екскурсії

3.1. Необхідно забезпечити спокійний вихід дітей із приміщення і спуск з ганку.

3.2. Під час переходу з дітьми вулиці дорослий з червоними прапорцями в руках, який супроводжує дітей, перекриває рух транспорту до повного переходу групою дороги й останнім замикає ходу колони.

3.3. Для запобігання перевтоми дітей необхідно чергувати види діяльності залежно від плану проведення екскурсії.

3.4. Вихователь забезпечує контроль дотримання дітьми вимог особистої гігієни.

3.5. Вихователь зобов’язаний постійно перераховувати дітей, вони мають перебувати в полі його зору.

3.6. У теплу пору року дітям необхідно забезпечити питний режим.

3.7. Вихователеві заборонено:

- залишати дітей без нагляду;
- самостійно змінювати маршрут, не поставивши до відома адміністрацію навчального закладу;
- переходити дорогу з дітьми за інтенсивного руху, у невстановлених місцях;
- організовувати ігри із вихованцями біля водойм, прогулянки біля проїжджої частини;
- розводити багаття на місці проведення екскурсії.

3.8. Дітям заборонено:

- лазити по огорожах, перилах, деревах, парканах;
- чіпати руками тварин, колючі рослини, куштувати рослини, гриби, плоди, щоб уникнути отруєнь і шлунково-кишкових захворювань;
- пити сиру воду, воду з водойм, їсти немиті ягоди, фрукти;
- ламати гілки дерев, знищувати комах і птахів;
- торкатися згортків, пакетів і підозрілих предметів;
- наближатися до пошкоджених електропроводів;
- контактувати зі сторонніми незнайомцями.

3.9. У випадках самовільного відходу дитини з екскурсії вихователь має негайно поставити до відома адміністрацію навчального закладу, батьків, найближче відділення міліції. Негайно організувати пошук дитини, назвати її прикмети (зовнішній вигляд, вік), описати одяг.

  1. Вимоги безпеки після завершення екскурсії

4.1. Після повернення групи з прогулянки необхідно перевірити за списком наявність дітей.

4.2. Організувати безпечне повернення дітей у приміщення навчального закладу.