Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Складений згідно з парціальною програмою з організації театралізованої діяльності в дошкільному навчальному закладі «Грайлик», схваленою  для використання в дошкільних навчальних закладах комісією з дошкільної педагогіки та психології Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України (лист ІІТЗО від 31.03.2014 №14.1/12-Г-501)

Базовим компонентом дошкільної освіти визначено, що театралізована діяльність є специфічним видом дитячої активності, одним із найулюбленіших видів творчості. Театралізована діяльність передбачає поєднання рухів, співу, художнього слова, міміки, пантоміми для створення художнього образу. Органічне поєднання кількох видів мистецтва створює унікальні можливості для художнього, емоційного і соціального розвитку дітей дошкільного віку з розумовою відсталістю.

Набутий у дошкільні роки власний мистецько-комунікативний досвід – це запорука не лише загальнокультурного розвитку дитини, а й її розкутості, впевненості, особистісної активності в подальшому житті. Зокрема, організована у дитячому садку театралізована діяльність передбачає формування в дошкільників умінь «входити в образ» та «утримувати» його впродовж усього театралізованого дійства; усвідомлювати мовленнєві та виконавські дії; передавати характерні особливості різних художніх образів; переносити свої уявлення в самостійну ігрову діяльність; прищеплює дітям інтерес до театру як до виду мистецтва.

Заняття гуртка «Грайлик» у спеціальній різновіковій дошкільній групі для дітей з розумовою відсталістю проводяться щочетверга з 15.40 до 16.00

Особливості театралізованої діяльності дітей дошкільного віку з розумовою відсталістю: у дошкільному віці діти з розумовою відсталістю цікавляться іграми з лялькою, їх захоплюють невеликі сюжети, показані вихователем, вони висловлюють свої емоції в рухових образах-імпровізаціях під музику. На основі перших вражень урізноманітнюється театралізована діяльність дітей. Спочатку це короткі інсценівки, портретні замальовки, діалоги вихователя або казкового персонажа з дітьми.

Відбувається поступове перетворення уривчастих, нестійких сюжетів творів у логічно вибудувані. Передача образів характеризується діями, рухами, ставленнями, словами.

Театралізована гра тісно пов’язана із сюжетно-рольовою грою, тому більшість ігор відображає коло повсякденних інтересів дітей: ігри з ляльками, з машинками, будівельним матеріалом, гра у лікарню, магазин і т. д. Знайомі вірші та пісні є доцільним ігровим матеріалом. Показуючи міні-вистави в настільному, пальчиковому театрі, на фланелеграфі, з допомогою окремих іграшок та ляльок, вихователь передає палітру переживань через інтонацію, а по змозі і через зовнішні дії героя. Усі слова і рухи персонажів повинні чітко визначатися, різнитися за своїм характером і настроєм, відбуватися у нешвидкому темпі і дія повинна бути нетривалою. Поступово до відтворення побаченого долучаються малюки.

Мета гурткової роботи:

Залучення дітей з розумовою відсталістю до творчої, соціально - значущої діяльності через ознайомлення з театральною виставою як видовищем та використання театралізації як засобу для розкріпачення і усунення внутрішньої скутості дітей.

Розвиток мовленнєво-комунікативних здібностей дітей та обдарованості.

Створення умов для розвитку особистості та творчої самореалізації кожної дитини. Розвиток позитивних емоцій.

Освітні завдання: спонукати дітей з розумовою відсталістю до слухання творів і впізнавання знайомих персонажів (собачка, кіт, півник тощо), називання їхніх дій, звуконаслідування; підтримувати прояви емоційних відгуків на події, що відображаються у сюжетах (радіти, співпереживати, шкодувати тощо). Навчати дітей промовляти фрази та уривки з літературного твору від дійової особи гри, узгоджувати рухи і дії зі словом. Збагачувати словниковий запас, ознайомлювати з театральними професіями, розвивати діалогічне мовлення, його інтонаційну виразність.

Розвивати вміння довільно реагувати на команду чи музичний сигнал, готовність діяти узгоджено, координацію рухів, навчати запам’ятовувати задані пози й образно передавати їх. Залучати малюків до виконання елементарних рольових дій персонажів в іграх-драматизаціях, інсценізаціях українських народних дитячих малих форм, супроводжуючи текст рухами і діями.

Формувати досвід соціальних навичок поведінки, де улюблені герої стають зразками для наслідування, свободу дій і поведінки. Розвивати здатність довільно напружувати і розслаблювати окремі групи м’язів, запам’ятовувати слова героїв спектаклів, розвивати зорову, слухову увагу, пам’ять, спостережливість, образне мислення, фантазію, уяву, інтерес до сценічного мистецтва. Сприяти яскравому і різноманітному виявленню емоцій. Виховувати культуру поведінки.

Очікувані результати:

діти повинні вміти:

- розігрувати нескладні сюжети за знайомими літературними творами, використовуючи виразні засоби (міміку, інтонацію, жести);
- з цікавістю використовувати театралізовані образні іграшки з різних матеріалів;
- відчувати і розуміти емоційний стан героїв, вступати в рольову взаємодію з іншими персонажами;
- виступати перед однолітками, дітьми інших груп, іншою аудиторією.

№ з/п

Дата

Тема заняття

1

01.09.2020

Розігрування спеціальних етюдів для розкріпачення і усунення внутрішньої скутості («Сонечко встає», «Сонечко сідає» тощо)

2

08.09.2020

Розігрування спеціальних етюдів для розвитку міміки та жестів, для розвитку навичок наслідування (імітація голосом різних звуків живої та неживої природи)

3

15.09.2020

Знайомство дітей з народними іграми-забавами («Ладки, ладоньки, ладусі», «Летіла бджола коло чола…») та хороводами («А ми просо сіяли, сіяли», «Ходить гарбуз по городу»)

4

22.09.2020

Розігрування спеціальних етюдів для розвитку міміки та жестів, загальної моторики, для розвитку навичок наслідування (пантомімічні вправи Високі ворота», «Важка сумка» тощо)

5

29.09.2020

Розігрування спеціальних етюдів для розвитку міміки, для розвитку навичок наслідування (мімічні вправи для тренування емоцій «Маленький актор»)

6

06.10.2020

Розігрування спеціальних етюдів для розвитку навичок релаксації, навичок наслідування, уміння напружувати і розслабляти м’язи тіла (вправи «Сонячний зайчик», «Сонечко і хмаринки», «Їжачки» тощо)

7

13.10..2020

Читання, розбір персонажів української народної казки  «Колобок»

8

20.10.2020

Розігрування української народної казки «Колобок»

9

27.10.2020

Читання, розбір персонажів української народної казки  «Курочка ряба»

10

03.11.2020

Розігрування української народної казки «Курочка ряба»

11

10.11.2020

Читання, розбір персонажів російської народної казки  «Теремок»

12

17.11.2020

Розігрування російської народної казки «Теремок»

13

24.11.2020

Читання, розбір персонажів української народної казки  «Рукавичка»

14

01.12.2020

Розігрування української народної казки «Рукавичка»

15

08.12.2020

Читання, розбір персонажів російської народної казки в обробці І.Франка «Ріпка»

16

15.12.2020

Розігрування російської народної казки в обробці І.Франка «Ріпка»

17

22.12.2020

Читання, розбір персонажів казки К.Ушинського «Козенята і вовк»

18

29.12.2020

Розігрування казки К.Ушинського «Козенята і вовк»

Література

  1. “Грайлик”. Програма з організації театралізованої діяльності в дошкільному навчальному закладі / О. М. Березіна, О. З. Гніровська, Т. А. Линник. – Тернопіль : Мандрівець, 2014. – 56 с.
  2. Базовий компонент дошкільної освіти / Науковий керівник: А.М.Богуш, дійсний член НАПН України, проф, д-р пед. наук; Авт. кол-в: Богуш А.М., Бєлєнька Г.В., Богініч О.Л., Гавриш Н.В., Долинна О.П., Ільченко Т. С., Коваленко О. В., Лисенко Г. М., Машовець М. А., Низковська О.В., Панасюк Т.В., Піроженко Т. О., Поніманська Т.І., Сідєльнікова О.Д., Шевчук А.С., Якименко Л. Ю. ― К.: Видавництво, 2012. – 26 с.
  3. Чернетка логопеда: матеріали для корекційної роботи з виправлення мовленнєвих порушень у дітей / авт.-упоряд. В.М.Болба. – Тернопіль: Мандрівець, 2019. – 112 с.