Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Дошкільний вік — це сенситивний період для розвитку у дітей продуктивної діяльності: малювання, ліплення, аплікація і конструювання. У них маля може висловити своє ставлення до навколишнього світу, розвинути творчу уяву, а також усне мовлення та логічне мислення.

Ліплення з пластиліну- традиційний вид зображувальної діяльності, який давно й успішно використовується у роботі з дітьми дошкільного віку. Малювання пластиліном (пластилінографія) – техніка, яка рідко застосовується на практиці, оскільки не є обов’язковою у програмі дошкільної освіти. Поняття «пластилінографія» має два смислових кореня: «граф» - створювати, малювати, а перша половина слова «пластилін» має на увазі матеріал, за допомогою якого здійснюється виконання задуму.

Методику пластилінографії можна використовувати для розвитку творчих здібностей дітей різного віку, оскільки розвиток у дітей уяви та естетичного смакує дуже важливим. При використанні методики пластилінографії розвивається дрібна моторика м’язів рук у дітей дошкільного віку. Адже пластилін використовується як «фарби», як зображувальний матеріал, а інструмент для роботи з цим матеріалом слугують долоньки та пальчики дитини. Особливо підкуповує дітей то, що виявляється, пластиліном можна малювати, а не тільки ліпити.

Заняття пластилінографії сприяють розвитку таких психічних процесів, як: увага, пам'ять, мислення; сприяють розвитку сприйняття, просторової орієнтації, сенсомоторної координації дітей, тобто тих шкільно-значущих функцій, які необхідні для успішного навчання в школі.

Одним з безперечних достоїнств занять по пластилінографіі з дітьми дошкільного віку є інтеграція предметних областей знань, адже діти і рахують необхідну кількість деталей для своєї роботи, і закріплюють кольори і відтінки, і згадують матеріал вивчених лексичних тем. Теми занять тісно переплітаються з життям дітей, з тією діяльністю, яку вони здійснюють на інших заняттях (по ознайомленню з природнім довкіллям, розвитку мовлення, тощо.). Для отримання більш м'яких переходів між кольорами та отримання необхідних відтінків пластиліну, різні кольори пластиліну вчимось змішувати просто в руках,  використовуючи:

  • розкочування — шматочок пластиліну перетворюється на подовжений циліндр за допомогою кругових рухів кисті;
  • скочування — частина пластиліну, що перетворюється в кулю;
  • загладжування — використовується для створення плоских і гладких поверхонь;
  • сплющення — із шматочка пластиліну кулястої форми, стисканням утворюються коржі;
  • прищипування
  • відтягування тощо.

При цьому діти отримують знання , що не варто змішувати більше двох кольорів пластиліну одночасно, якщо до будь-якого кольору додавши чорний пластилін відтінок вийде тьмяним. Пластилінографія - це захоплююче і корисно! Причин цьому багато: по-перше, малюнки пластиліном на картоні створювати дуже просто, по-друге, пластилінографія допомагає зняти м'язове і нервове напруження, по-третє, картини з пластиліну легко піддаються коригуванню - якщо щось не вийшло, то цю частину можна просто зняти стекою і переробити, хоч в закладі, хоч вдома з батьками.

Основними засобами, які можна використовувати у роботі, є:

Художні засоби:

  • Пластичний матеріал (різнокольоровий пластилін).
  • Природний матеріал.
  • Додаткові предмети для декорування зображень (бісер, намистини, палички, трубочки, ковпачки і ін.).

Наочні засоби:

  • Ілюстрації, розмальовки, репродукції картин.
  • Таблиці з технологічними картками способів ліплення.
  • Зразки робіт, фотографії.

Технічні засоби:

  • екранні (мультимедійні дошки, мультимедійні проектори, рідкокристалічні та плазмові панелі);
  • звуко-відеотехнічні (DVD-програвавчі, комп’ютерна техніка)

Застосування цих засобів в роботі дозволяє підвищити активність і увагу дітей, розвинути їхню уяву і фантазію. У дошкільнят з'являється стійкий інтерес до даного виду діяльності.

Аналізуючи можна відмітити, що системність і поетапність діяльності з використанням нетрадиційної техніки малювання пластиліном (пластилінографія), формує у вихованців ключові складники життєвої компетентності:

  • віру у власні можливості;
  • базові якості особистості;
  • самостійність, працелюбність, спостережливість, креативність;
  • розвиненість практичних умінь, творчих здібностей;
  • відсутність негативних емоцій, збереження психічного здоров’я дітей.

Таким чином, можна зробити висновок, що використання пластилінографії сприяє розвитку творчої уяви, активності, ініціативності. Діючи з різними художніми матеріалами, діти отримують задоволення, у них виникає бажання створювати нові, незвичайні, фантастичні вироби.

Додаток

Орієнтовне планування занять з пластилінографії для дітей старшого дошкільного віку

Тема  заняття

Мета заняття

Вересень

«Повітряні кульки»

Вчити дітей розкачувати долонями кульки різного розміру (великі, маленькі), різного кольору; розплющувати придавлюючи рухами, розташовувати на горизонтальній поверхні, створювати зображення прийомом розмазування. Розвивати дрібну моторику рук, сприйняття кольору, дружні взаємини між однолітками. Виховувати навички охайності.

«Ходить гарбуз по городу»

Закріпити знання дітей про овочі  (форму, колір, величину). Вчити ліпити площинні зображення овочів заповнюючи порожній простір на картоні за допомогою відщипування пластиліну і розмазування його пальцем. Продовжувати розвивати дрібну моторику, координацію руху рук, сприйняття кольору, окомір. Виховувати акуратність в роботі.

Жовтень

«Кленовий листок»

Закріплювати прийоми натискання і розмазування. Вчити змішувати різні кольори, підтримувати бажання доводити розпочату справу до кінця. Розвивати дрібну моторику. Виховувати впевненість, самостійність у художньому пошуку

«Мухомор»

Закріпити знання дітей про гриби (форму, колір, величину, їстівні - отруйні). Вчити ліпити площинне зображення мухомора, виділяти його відмінні ознаки. Розвивати дрібну моторику рук, сприйняття кольорів, окомір. Виховувати посидючість в роботі, бажання виконувати роботу до кінця.

Листопад

«Осіння береза»

Вчити ліпити площинне зображення берези. Звернути увагу, що стовбур внизу товстіший, ніж вгорі, гілки опущені вниз. Вчити рівномірно розташовувати осіннє листя по гілках берези. Закріплювати вміння скачувати дуже тонкі «джгутики» для нанесення характерності будови стовбура. Розвивати сприйняття кольору, дрібну моторику, окомір. Виховувати бажання доводити розпочате до кінця.

«Будинок»

Вчити дітей створювати будинок за зразком вихователя, передаючи його основні частини: фундамент, стіни, дах, димар. Вчити ліпити колоди, скотивши пластилін в «джутики», поєднуючи за зразком, викладати черепицю (кульку сплюснувши), димар з цеглинок. Розвивати дрібну моторику рук. Виховувати самостійність, акуратність в роботі. Продовжувати  розвивати бажання доводити почату справу до кінця.

Грудень

«Сніжинка»

Закріпити знання дітей про те, що таке сніг. Продовжувати вчити дітей прийомам ліплення, зокрема малювання пластиліном: вмінню відщипувати невеликі шматочки, розкочувати їх в «джгутики», ліпити їх до основи. Розвивати дрібну моторику рук, почуття форми. Виховувати впевненість, самостійність у художньому пошуку і при втіленні задумів.

«Зимові забави»

Вчити дітей ліпити сніговика використовуючи технічні прийоми пластилінографії. Розвивати вміння і навички в роботі з пластиліном - відщипування, скочування «джгутиків» пальцями, розмазування на основі, розгладження готових поверхонь. Розвивати дрібну моторику пальців рук. Виховувати почуття задоволення від красиво зробленої роботи.

Січень

«Новорічна ялинка»

Розширити знання дітей про свята і традиції. Вчити дітей шляхом пластилінографії передавати будову ялинки, напрямок гілок, прикрашати різнокольоровими кульками. Закріпити вміння користуватися стекою передаючи пухнастість ялинки. Розвивати дрібну моторику рук та акуратність у виконанні роботи.

«Тварини

 нашого лісу.

Лисиця»

Познайомити дітей з представником наших лісів - лисицею. Вчити дітей створювати з окремих частин образ тварини зо допомогою - пластилінографїї, передавати пропорції частин тіла, виразність. Використовувати стеку для додання шерсті необхідної структури (пухнастість). Закріпити прийоми згладжування, розплющування. Розвивати дрібну моторику рук.

Лютий

«Зимуючі птахи. Снігурі»

Викликати інтерес до світу природи птахів, формувати реалістичне уявлення про них. Закріпити вміння працювати з пластиліном на горизонтальній поверхні, використовувати його властивості при скачуванні, розплющуванні, розгладженні поверхонь в створюваних предметах. Розвивати практичні навички та вміння дітей при створенні заданого образу за допомогою пластилінографії. Формувати композиційні навички, сприйняття кольору. Прищеплювати  любов до птахів.

«Домашня птиця. Півник»

Освоїти передачу образу півника за допомогою пластилінографії. Продовжувати розвивати основні прийоми (натиснення, розмазування, відщипування). Сприяти розвитку пізнавальної активності, творчого мислення, уяви, фантазії, дрібної моторики пальців рук.  Виховувати працьовитість, акуратність.

Березень

«Тюльпани

для мами»

Удосконалювати техніку роботи з пластиліном, рівномірно розподіляти пластилін на поверхні, закріплювати прийом «розтяжки кольору». Сприяти розширенню знань про розмаїття весняних квітів, формувати композиційні вміння, розвивати сенсорну сферу, творчу уяву, естетичне сприйняття, дрібну моторику пальців рук. Виховувати акуратність в роботі.

«Перелітні птахи. Лелека»

Викликати інтерес до світу природи, формувати реалістичне уявлення про неї. Закріпити вміння працювати з пластиліном по горизонтальній поверхні, використовувати його властивості при скачуванні, розплющування, розгладженні поверхонь в створюваних предметах. Розвивати практичні вміння та навички дітей при створенні заданого образу. Прищеплювати любов і дбайливе ставлення до птахів.

Квітень

«Чудо писанки»

Розширити знання дітей про свята і традиції. Вчити дітей шляхом пластилінографії прикрашати писанку. Сприяти розширенню знань про розмаїття кольорів, формувати композиційні вміння, розвивати сенсорну сферу, естетичне сприйняття, дрібну моторику пальців рук. Виховувати бажання приносити радість оточуючим своєю роботою.

«Пароплав»

Розширити знання дітей про види транспорту (назви, характерні ознаки, призначення). Навчити дітей ліпити площинне зображення на горизонтальній поверхні. Вчити передавати форму, характерні деталі зовнішнього вигляду транспорту способом пластилінографії. Закріпити  вміння сплющувати, згладжувати контури з'єднань. Розвивати дрібну моторику рук, сприйняття кольору. Виховувати акуратність в роботі.

Травень

«Конвалії»

Закріпити з дітьми весняну квітку - конвалію. Вчити дітей створювати ліпну картину з опуклим зображенням, домагатися виразності створюваного предмета (форми, кольору). Розвивати у дітей естетичне сприйняття, інтерес до природи. Виховувати акуратність в роботі.

«Мешканці

моря»

Дати дітям уявлення про різноманітність тваринного світу водойм, познайомити з дельфіном. Продовжувати знайомити дітей зі спеціальним жанром образотворчого мистецтва - анімалісткою. Вчити передавати форму, характерні особливості зовнішнього вигляду тварини способом пластилінографії. Розвивати уяву, композиційні навички. Виховувати наполегливість у роботі.

 Література

  1. Давидова Г. Н. «Пластилінографія: анімалістичний живопис» - Видавництво: Скрипторий 2003, 2008.
  2. Давидова Г. Н. «Дитячий дизайн. Пластилінографія» - Видавництво Скрипторий 2003, 2008.
  3. Доронова Т. Н. «Розвиток дітей в образотворчій діяльності» - Дитинство-ПРЕСС», 2005.
  4. Селівон В. А. «Пластилінова країна Лепіка» - Мінськ: «Попурі», 2010.
  5. Яковлєва Т. Н. Пластилінова живопис. - «ТЦ СФЕРА», 2010.