Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сучасна дитина  готова до нового, більш проінформована, яскравіше бачить світ і бажає активніше його пізнавати. Вона сама стає ініціатором свого освітнього просування, автором власної освітньої траєкторії, яка вибудовується всередині широкої освітньої реальності.

Побудова індивідуальної траєкторії навчання дає можливість створювати оптимальні умови для розвитку предметних компетентностей, і також дозволяє вчителю реалізовувати одне з завдань школи, а саме формувати і розвивати одну з ключових компетентностей – вміння вчитися.

Уміння вчитися – здатність міркувати, порівнювати, узагальнювати, спостерігати, самостійно шукати інформацію з різних джерел, проводити нескладні самостійні дослідження щодо використання ресурсів та їх збереження у сім’ї, громаді, набувати індивідуальний досвід самоорганізації, навчальної рефлексії.

Аби оволодіти певною компетенцією різним дітям потрібні різні способи та методи навчання й час навчання також може різнитися. Константою є тільки результат – набуття дитиною компетентності. І тут доречним є питання персоналізованого навчання.

Як зрозуміти термін  "персоналізоване навчання"? У визначенні цього непростого поняття ціла низка провідних міжнародних інституцій, що займаються питаннями розвитку освіти за підтримки фундації Білла та Мелінди Гейтс, виділяють 4 компоненти:

  • особистий освітній профайл (в ньому визначаються сильні сторони, потреби, мотивація та цілі учня/учениці, також міститься опис способу та регулярність інформування/отримання учнем/ученицею та його/її батьками зворотнього зв'язку)
  • особиста освітня траєкторія (складається з освітніх планів, форм освітнього досвіду та способів, в які учень/учениця розроблятиме та впроваджуватиме свою освітню траєкторію)
  • прогрес розвитку компетенцій (описує як відбуватиметься оцінювання набуття певних компетенцій та просування учня/учениці за власним освітнім планом)
  • гнучке освітнє середовище (формується задля забезпечення індивідуальних потреб учнів й містить рішення щодо структури роботи усіх людей, задіяних в освітньому процесі, а також щодо використання простору й часу, передбачаючи можливість активної групової співпраці учнів школи різних класів)

Наведене визначення не є абсолютом, радше практичним інструментом для освітян, які працюють над розробкою дитиноцентристських моделей шкільного навчання.

В Законі «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VIII дається таке визначення:

Індивідуальна освітня траєкторія - персональний шлях реалізації особистісного потенціалу здобувача освіти, що формується з урахуванням його здібностей, інтересів, потреб, мотивації, можливостей і досвіду, ґрунтується на виборі здобувачем освіти видів, форм і темпу здобуття освіти, суб'єктів освітньої діяльності та запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін і рівня їх складності, методів і засобів навчання. Індивідуальна освітня траєкторія в закладі освіти може бути реалізована через індивідуальний навчальний план;

Враховуючи вищесказане, хочу поділитися  здобутками і показати можливості побудови індивідуальної траєкторії навчання на прикладі одного уроку математики із зостуванням ІКТ, що дозволяє розширити можливості у виборі методів і форм роботи. 

Плануючи урок і враховуючи всі вимоги до уроку в початковій школі, особливу увагу приділяла питанню формування ключових компетентностей через індивідуалізацію навчального процесу засобами ІКТ, а саме використання мультимедійної презентації та робота учнів з нетбуками.

Весь урок будується за своєрідним маршрутом, який супроводжувється наочним рядом – презентацією. Основні зупинки маршруту (завдання уроку) були запропоновані учням у вигляді Карти уроку, в якій кожен учень вів записи, як у зошиті, та яку вчитель має можливість перевірити в кінці уроку (дотримано вимоги до уроку).

Кожна дитина отримує інформацію за допомогою різних органів сприйняття, хтось з учнів краще сприймає інформацію на слух, комусь треба побачити, а комусь обов’язково доторкнутися. Використання інформаційних технологій дозволило запропонувати дітям завдання на різні види сприйняття: слухове сприйняття: послухаємо як падає сніг, реве заметіль, хрустить сніг. Одразу дізнаємось, чому він хрустить, пригадаємо різні стани води, розширимо свої знання з курсу природознавство (інтегративні категорії). Тактильне сприйняття: двом учням з закритими очима біля дошки пропонуються геометрична фігура з картону, вони вивчають їх, торкаючись, потім зображають на дошці фігуру; одночасно інші учні отримують завдання на зорове сприйняття: намалювати показану вчителем геометричну фігуру  (трикутник або квадрат) на Карті уроку.

Ще один напрямок побудови індивідуальної траєкторії навчання  – це робота з персональними нетбуками -  робота на закріплення та перевірку набутих знань. І одночасно формування ключової компетентності вміння вчитися: самостійно працювати, використовувати алгоритм роботи з різними видами завдань, а також інформаційної компетентності. Завдання, які отримують учні на нетбуках, обрані з урахуванням особистісно-орієнтованого підходу та індивідуалізації навчання.

В кінці уроку – практичне завдання “Математика і творчість” і теж враховує індивідуальні особливості кожного учня та його вміння працювати (не грати) з комп’ютерними технологіями: одні учні отримали завдання - намалювати  малюнок з геометричних фігур на аркуші, інші створити малюнок на своєму планшеті, сильніші учні отримали завдання, пов’язане з предметним проектом класу  “Математика поруч” (практичне застосування знань і умінь з математики): знайти геометричні фігури, які є в класі (це може бути ролик або слайд-шоу), а також обчислити периметр класу.

Основний принцип побудови такого уроку – це врахування всіх характеристик учнів (темперамент, тип сприйняття інформації, тип мислення). Робота щодо визначення цих характеристик ведеться з початку навчання дитини в школі, обов’язково з психологічної службою школи і партнерством з батьками. Це різні види досліджень, опитувань, спостережень, мета яких зрозуміти як дитина сприймає інформацію, як її запам’ятовує, чи комфортно їй працювати у групах (великих, малих, в парі) або самостійно тощо.

Індивідуальний навчальний маршрут для кожної дитини планую на навчальний період, іноді  на півріччя - для кращого моніторингу, для того, щоб мати можливість швидко реагувати на будь-які зміни у траеторії. 

Деякими формами реалізації є павутинка успішності, моніторингове дослідження особистісного розвитку учнів, характеристика набутих знань, індивідуальна картка розвитку учня, карта руху учня. Ці інструменти дозволяють вибудовувати таку стратегію навчання, при якій учень відчуває впевненість у своїх здобутках та розвивається.

Кожна дитина – особистість, фраза, яку чув кожен вчительі не один раз. Особистість – це сукупність різних рис та вад характеру, що роблять людину унікальною, несхожою на всіх інших. І тоді виникає розуміння, що і навчати потрібно по-різному, враховуючи унікальність кожної дитини.

Карта руху учня

Дата:_____________________________________________________________

Клас:_____________________________________________________________

Предмет:_________________________________________________________

Координатор (вчитель): ________________________________________

Сильні сторони:_________________________________________________

Тип сприйняття інформації:_____________________________________

Тип мислення: ___________________________________________________

Можливості зростання:__________________________________________

Період: ___________________________________________________________

Мета:_____________________________________________________________

Делегування повноважень

Учень

Вчитель

Батьки

 

 

 

Очікуваний результат:_______________________________________________

Наступна зустріч: ___________________________________________________

Підписи всіх учасників: ______________

Література

  1. Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 року № 463- ІХ, розділ ІІІ стаття 14 // Електронний ресурс: сайт Міністерства освіти і науки України
  2. «Нова українська школа: порадник для вчителя» (навчально-методичний посібник) // Електронний ресурс: сайт Міністерства освіти і науки України
  3. Державний стандарт початкової загальної освіти// Початкова освіта. – 2018
  4. Вікторія Гуменюк стаття «Чому персоналізація шкільної освіти системний виклик, а не тільки завдання вчителів» стаття, Електронний ресурс: сайт “Українська правда”