Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Мета: уточнення артикуляції звука [Ш], постановка звука, уточнення ізольованого положення; развиток артикуляційної моторики; развиток фонематичного слуха; розвиток точних рухів кисті руки.
Обладнання: люстерко, схеми для артикуляційних вправ рахункові палички Кюїзенера, предметні малюнки, іграшки: мишеня, вуж, Лікар Айболить.
Хід заняття
- Организаційнний момент.
Пальчикова гімнастика
– Погляньте: у нас сьогодні в гостях веселе мишеня, а це - нірка, в якій воно живе. Давайте допоможемо мишенятові перебігти з нірки в нірку. (Діти виконують вправу, по черзі перебираючи пальчиками. повертаючи кисть вліво, вправо) (Додаток № 1)
Шур, шур, шурх, шурх.
Я із нірки в нірку – шурх,
Я – веселе мишенятко,
Дуже жваве малятко.
- Артикуляційна гімнастика. (виконуючи артикуляційну гімнастику, паличками Кюізенера викладають символи вправ) (Додаток № 2)
Жив – був добрий вуж Шуршик. Заболіло у нього горло, та так сильно, що він перестав шипіти. Відправився хворий до Лікаря Айболита по допомогу. По дорозі Шуршик зустрів веселе мишеня й посміхнувся («Посмішка») Посміхнутися, старанно розтягуючи губи
Мишеня тримало в лапках рупор («Рупор») і голосно пищало.
«Рупор»- зуби зімкнуті. Губи округлені і ледь витягнуті вперед. Видно верхні й нижні різці.
Скликало мишенят на млинці («Млинчик»).
«Млинчик» - посміхнутись, поплескати язиком між губами – «пя-пя-пя-пя-пя…», покусати кінчика язика зубками (чергувати ці два рухи).
Звичайно Мікі запросив і Вужа.
Вони їли млинці з вишневим варенням («Смачне варення»).
«Смачне варення» - посміхнутися, відкрити рот та язиком у формі чашечки облизувати губу, роблячи рухи зверху вниз. Можна продовжити рух і сховати язик до рота, не руйнуючи «чашечки».
І пили чай з красивих чашок («Чашечка»).
«Чашечка» - рот напіввідкритий, висунути широкий язик на нижню губу, прогнути його, утворивши форму чашечки, утримувати в такому положенні 5-7 секунд.
Шуршик розповів мишенятам про те, яка з ним трапилась біда. Та його почуло сонечко. Воно простягнуло свій промінець і сказало: «Розфарбуй промінчик чарівною жовтою фарбою, і він покаже дорогу до Лікаря Айболита».
Вуж так і зробив. Потім подякував всім за допомогу, сів на конячку та й поскакав («Конячка»).
«Конячка» - посміхнутися, показати зуби, відкрити рот і поклацати кінчиком язика (як конячка цокає копитами). Увага! 1. Вправа спочатку виконується в повільному темпі, потім швидше. 2. Нижня щелепа не повинна рухатися, працює тільки язик.
По дорозі до лікаря на ніс Шуршику з дерева опустився листочок. Вужик став дути на нього («Фокус»).
«Фокус» - посміхнутися, відкрити рот, покласти широкий передній край язика на верхню губу так, щоб бічні краї його були притиснуті, а посередині язика був жолобок, і здути ватку, покладену на кінчик носа. Повітря при цьому повинно йти посередині язика, тоді ватка полетить вгору.
Увага! 1. Слідкувати, щоб нижня щелепа була нерухомою.
- Бічні краї язика повинні бути притиснуті до верхньої губи; посередині утворювати щілину, в яку йде повітряний струмінь.
- Нижня губа не повинна підвертається і натягатися на нижні зуби.
Вуж так захопився грою, що і не помітив, як доїхав.
Зображення артикуляційних вправ у додатку №2.
«Посмішка» (дугоподібна смужка)
«Рупор» (хвиля)
«Млинчик» (коло)
«Смачне варення» (вертикальні смужки)
«Чашечка» (півколо)
«Маляр» (зигзаги)
«Конячка» (тички)
«Фокус» (спіраль)
Сповз він з конячки та почав розминати хвостика.
І ми трішки відпочинемо:
- Фізкультхвилинка
Слова промовляє логопед |
Рухи виконують діти |
Раз, два - всі присіли, Потім вгору полетіли, Три, чотири - нахилились, Із струмочка дружно вмились. П´ять, шість - всі веселі, Крутимось на каруселі. Сім, вісім - знов присіли, Підвелись, затупотіли. Дев´ять, десять – відпочили. На заняття знову сіли. |
Діти виконують рухи відповідно до сказаного. |
Айболить швиденько надав допомогу хворому
- Постановка звука механічним способом
Покласти на нижні зуби дитини олівець (ватну паличку), на нього дитина кладе язик. Попросити зобразити, як чихав великий вуж – постукати кінчиком язика по верхнім альвеолам, вимовити звук [Ч]. При цьому дитина повинна сильно і безперервно дути на кінчик язика. Потім «вуж перестає чихати» й довше протягує звук [Ч], котрий перетворюється на звук [Ш].
От і вилікував лікар Шуршика. Він поповз і зашипів, дякуючи Лікарю за допомогу: Ш – Ш – Ш – Ш – Ш – Ш
Травичка весело під ним шелестіла: Ш – Ш — Ш –Ш – Ш
вітерець легенько погойдував дерева: Ш – Ш — Ш –Ш – Ш
а довкола цвіли запашні квіти, які так любить Шуршик, бо в їх назвах є улюблений звук [Ш].
- Вправа «Чудова галявина»
Розвиток фонематичного слуху
На столі лежать малюнки квітів. Діти повинні вибрати тільки ті, у назві яких є звук [Ш]: соняшник, мак, конюшина, ромашки, волошки, материнка, розторопша, кульбаба. (Додаток №3)
- Уточнення артикуляції звука [ш].
В якому положенні знаходяться губи?
В якому положенні знаходяться зуби?
Де знаходиться кінчик язика?
Де знаходяться краї язика?
Який струмінь повітря виходить із рота ?
- Вправа «Нагодуй змійку» (Додаток №4)
На столі лежить малюнок. Обводячи контур, дитина протяжно промовляє звук [Ш].
- Підсумок заняття.
Позитивні оцінки діяльності дітей
Додаток № 1
Формат додатку А4 альбомна орієнтація сторінки
Додаток № 2
Формат додатку А4 альбомна орієнтація сторінки
Додаток №3
Формат додатку А4 альбомна орієнтація сторінки
Додаток №4