Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

На сучасному етапі розвитку шкільної освіти однієї з найбільш актуальних проблем, що вимагають нових шляхів вирішення, є необхідність якісного поліпшення знання англійської мови. Необхідно розробляти і використовувати нові підходи та технології, націлені на підвищення мотивації навчальної діяльності школярів, а відповідно і рівня володіння мовою. Процес навчання англійської мови передбачає вирішення питання – яким чином її вивчати, щоб сучасний учень став конкуренто спроможним, успішним, був носієм активної мовленнєвої дяльності, міг користуватися засобами комунікації, відчував себе комфортно в будь-якому мовленнєвому середовищі. Адже від методики вивчення залежить її результат.

Сучасна молодь, яка стала у більшій мірі споживачами у світі технологій, не приймає методів багаторазового повторення, прописування та зазубрювання нової лексики. Тож у пригоді стає використання методу асоціацій для вивчення англійських слів.

Альберт Ейнштейн казав: «У своїй уяві я вільний малювати як художник. Уява важливіша за знання. Знання обмежені. Уява охоплює весь світ».

Розум дітей завжди активний, йому властивий безперервний пошук асоціацій. Якщо їм допомагати розвивати асоціативне мислення, то згодом вони будуть успішнішими, знаходитимуть нестандартні рішення у навчанні і в повсякденних ситуаціях, краще писатимуть твори, розв’язуватимуть задачі на логічне мислення, запам’ятовуватимуть іншомовні слова.

З метою запобігання одноманітного повторювання, «зазубрювання» окремих слів, процес запам’ятовування можна перетворити в цікаве заняття, використовуючи метод фонетичних асоціацій.

Даний метод виник в 70-х роках XX століття завдяки професору Стенфордського університету Р.Аткінсону та групи вчених (його називали методом ключових слів - key word method). У той час вчені посилено намагалися вивчити російську мову, а вона, як відомо, є однією з найважчих мов у світі, тому професор і його студенти намагалися обрати найефективніший спосіб вивчення. Якщо якесь слово з іноземної мови здається складним, то потрібно знайти з рідної мови співзвучне слово і побудувати між цими словами зв’язок – асоціацію. Експеримент, який провели вчені показав високу ефективність у порівнянні зі звичайним заучуванням слів.

Метод асоціації є одним з основних методів розвитку пам’яті взагалі. Пам’ятати про нього має кожен вчитель, адже він корисний сам по собі і входить до складу більшості методів запам’ятовування. Важко уявити без нього  яку-небудь техніку запам’ятовування взагалі.

Що ж таке асоціація взагалі? Асоціація  (лат. аssocio - з'єдную, зв'язую) - поняття, що виникає при згадуванні іншого. Тобто це віртуальний зв'язок між двома і більше окремими явищами. Це можуть бути предмети, думки, почуття, слова тощо, внаслідок згадування одного з них викликає в нашій уяві інше.

Наприклад, легко буде запам’ятати слово MONKEY, якщо уявити, що велика мавпа об’їлася МАНКИ. Або, падали коли-небудь в калюжу? Згадали купу бризок? Тепер простіше простого запам'ятати слово «puddle» - «калюжа». Якщо згадувати випадок з життя при запам'ятовуванні слів – легше запам'ятати слова надовго і впевнено витягати їх з куточків пам'яті, у разі потреби.

Покроковий алгоритм запам’ятовування іноземних слів:

  1. Читаємо англійське слово.
  2. Читаємо переклад слова .
  3. Створюємо асоціативний ланцюг за співзвучністю.

Безперечно, не завжди в українській мові є дуже схоже слово, з яким можна скласти асоціацію. Тоді беремо початки слів чи закінчення або  наближене звучання українського слова до англійського. Чудова асоціація – generous – щедрий. Генерал, а значить, має бути щедрим! Всі ці асоціації формуються в свідомості людини і називаються вільними.

З метою оволодіння методом асоціацій необхідно попрактикуватися в утворенні асоціативних зв’язків між різноманітними елементами. Розглянемо декілька способів асоціацій, які дозволять з легкістю вивчати різноманітні англійські слова.

Існує декілька видів асоціацій:

  1. Слово може бути схожим за звучанням з яким-небудь словом в українській мові. Наприклад, англійське слово  «cup» (чашка) з українським – «кап», тобто капати, «ship» (корабель) — з українським «шіп». 

В даному випадку відбувається асоціація з українським словом, яке учні знають. Для того, щоб краще запам’ятати слово «cup»  варто уявити, як із чашки КАПає вода; або «ship»  - уявити «корабль с шипами», це вже залежить від того, у кого на скільки вистачить фантазії. Особливо ця методика є ефективною для учнів, у них добре розвинена уява і вони можуть, навіть, придумати цілу історію з такими ось, на перший погляд, нереальними словосполученнями. Проте, саме таке запам’ятовування є набагато ефективнішим.

  1. Слово можна асоціювати з якою-небудь ситуацією. Наприклад, слово «demand» (вимагати, вимогливий), учні уявляють учителя англійскої мови дуже вимогливим. Таким чином, намагаються надати емоційне забарвлення різноманітним словам, які вивчаються, тим самим збільшивши шанси на їх запам’ятовування. Адже, емоційно мозок  людини запам’ятовує слова ефективніше. Наступного разу згадати вивчене таким способом слово буде набагато легше.
  2. Асоціація слова з людиною. Особливо цей вид є ефективним, коли вивчаються слова для опису зовнішності або характеру людини. Наприклад, описуючи відьму треба уявити її, після чого асоціативно можна вивчити такі слова як капелюх (hat), ніс (nose), худий (thin), злий (evil), хитрий (sly).
  3. Асоціаціїя слова зі звуком, який воно позначає. Варто відтворити в голові звук значення якого треба вивчити. Наприклад, англійське слово «bang» має переклад «стукіт», можна уявити вояку, який стукає у великий гонг, у результаті чого чути «bang, bang, bang». Ця звукова асоціація значно допомагає запам’ятати слово.
  4. Використання рими. Римовані строчки легко вивчити і важко забути, особливо, якщо вони ще і веселі. Наприклад, для учнів часто використовують віршики, щоб запам’ятати неправильні дієслова (bring-brought-brought - несу вам бутерброд), тобто на ряд неправильних дієслів придумують риму.

Метод асоціацій вважається одним із самих ефективних, його  активно можна застосовувати і на  дистанційних заняттях  вивчення англійської мови.

Вивчати англійську методом асоціацій – захоплююче заняття, тим більше, що різні методи можна комбінувати.

При системному використанні методу асоціацій поступово розвиваються здібності дитини, сенсорні відчуття, осмислене використання цих можливостей у навчанні, в повсякденному житті, творчій діяльності. Узагальнюючи вищевикладене, можна сказати, що навчання за допомогою асоціацій стає найбільш природним і гармонійним. Це специфічна форма організаційної навчальної діяльності, мета якої забезпечити комфортні умови, за яких кожен учень відчув би свої успіхи, побачив результати навчання. Тут мінімізується психологічна напруга, а запам'ятовування і засвоєння інформації стає невимушеним і захоплюючим. У результаті значно підвищується працездатність та рівень комунікативної компетентності.

І, наостанок, поради як краще вивчити мову:

1) Чим більше практики, тим краще.
2) Починати вчити від простих слів до складних.
3) Робити поступове навантаження.
4) Вчити по темам або окремо за частинами мови.
5) Ділитися зі своїми друзям , обговорюйте вивчені слова.

Література

  1. Айзенварг Л. Г., Айзенварг М. Л. // Психологія и соционіка між особистих відносин. – 2009. – N9. – С.10-21.
  2. Антощук Є. В. 10 уроків чудової пам’яті. – К.: Вид. О. М. Ешке, 2003.
  3. Дехтяренко Е.М. Англійська мова з ейдетикою – це просто! – Режим доступа: https://imso.zippo.net.ua/wp-content/uploads/2017/12/8_dehtyar.pdf