Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Вимоги суспільства знань до якості надання освітніх послуг невпинно змінюються, і нагальне завдання сучасної освіти – своєчасно реагувати на ці зміни. Освітнє середовище навчального закладу повинно забезпечувати всебічний розвиток особистості учня, розвивати його критичне та креативне мислення, формувати ключові життєві компетентності. Значна роль при цьому відводиться хмарним технологіям, які вже стали невід'ємною частиною життя в епоху інформаційного суспільства. Однією з головних причин посиленої уваги педагогів до проблеми впровадження хмарних технологій є зручність та простота використання наявних інструментів для пошуку, створення та використання освітніх хмарних ресурсів, що особливо актуально та нагально в умовах реалізації дистанційного навчання у закладах загальної середньої освіти.

Мета статті – визначити особливості застосування інтерактивних плакатів на прикладі хмарного сервісу ThinkLink для організації ефективного дистанційного навчання основам здоров’я в освітньому процесі.

Як показує досвід розвинених країн світу, відмінним рішенням вищезазначених проблем є впровадження в практику освітнього процесу інтерактивних хмарних сервісів, завдяки яким створюються певні навчальні середовища для організації та проведення навчальної діяльності серед учнів, а також підвищення кваліфікації педагогів та розвитку їх професіоналізму.

Інноваційні хмарні сервіси надають потенційно нові можливості для забезпечення вільного доступу до навчальних матеріалів завдяки соціальним сервісам і технологіям у хмарі, комунікації між учасниками освітнього процесу, що дозволяє здійснювати обмін професійним досвідом, методичними ресурсами тощо і сприяє його індивідуалізації та персоналізації; сприяння створенню інноваційних засобів навчання, удосконаленню особистих досягнень вчителів і учнів завдяки участі в певних освітніх проектах, підвищенню мотивації до навчання учнів й удосконаленню професійної діяльності вчителів, розвитку ключових компетентностей, зокрема когнітивних навичок, навичок самонавчання, реалізації особистісного потенціалу учнівської молоді та педагогічної спільноти [2, с. 5].

У своїй професійній діяльності Тетяна Іванівна працює над формуванням креативного мислення, творчих здібностей учнівської молоді, уміння критично й творчо мислити. Реалізує це шляхом використання елементів розвиваючого креативного навчання на уроках основ здоров’я, зокрема поєднанням традиційних й інтерактивних методів навчання, ефективного підбору змісту навчального матеріалу, широкого використання проблемної ситуації з опорою на зону найближчого розвитку школярів, створення емоційно-доброзичливої пошукової атмосфери та ситуацій успіху. Під час проведення креативних уроків основ здоров’я спостерігається зацікавленість та активність учнів, відкритість до сприйняття нового. Завдання педагога – створювати умови, за яких розвивається потяг школярів до нового, нестандартного, бажання самостійно вирішувати поставлені завдання [1, с. 16].

Ефективність розвитку креативного мислення учнів забезпечується шляхом реалізації в освітньому процесі інтерактивного хмарного сервісу ThinkLink. Це хмарний сервіс для створення наочного дидактичного матеріалу, який перетворює звичайну презентацію на інтерактивні об’єкти. Оригінальність досягається за рахунок додавання до плакату міток різного типу (текст, веб-посилання, відеоматеріал, мультимедійна презентація, аудіоматеріал або зображення). Такий інтерактивний плакат учитель може легко вбудувати на свій сайт чи блог, а також у будь-який момент за необхідності відредагувати [3, с. 54].

На основі вищезазначеного пропонуємо власне трактування даної хмарної освітньої технології: інтерактивний плакат ThinkLink – це інтерактивний засіб презентації інформації, демонстрації навчального матеріалу. В електронних освітніх ресурсах такого типу матеріал представляється не відразу, а «розгортається» залежно від дій користувача, який керує за допомогою відповідних кнопок [3, с. 54].

Варто підкреслити, що використання інтерактивних плакатів ThinkLink в освітньому процесі надає учням можливість краще сприймати навчальний матеріал візуально, підвищує пізнавальний інтерес до певної теми. Крім того, в учнів є можливість повторити навчальний матеріал у будь-який зручний час. Інтерактивні плакати ThinkLink також формують в учнівської молоді навички самостійної роботи, дають можливість бачити результат та оцінку своєї праці, можливість знайти правильну відповідь, поглибити знання, що особливо на часі в умовах реалізації дистанційного навчання [3, с. 55].

З позиції власного педагогічного досвіду доцільно зазначити, що при створенні інтерактивного плакату в хмарному сервісі ThinkLink учитель повинен враховувати такі критерії:

  • відповідність плаката темі уроку й календарно-тематичному плануванню, типу уроку;
  • наявність основного та додаткового блоку наочності, що розміщується у вигляді гіперактивних зон і розгортається, клацнувши на ключові точки;
  • присутність інтерактивних інструментів (маркерів), які дозволяють виділяти різними кольорами об'єкти інтерактивного плаката (підкреслення, обведення, виправлення, написи);
  • наявність областей, які з’являються і зникають за командою кнопки чи натиском мишкою на гіперактивній зоні.
  • присутність елементів, які дозволяють автоматизувати дії [3, с. 55].

Констатуємо, що створення інтерактивних плакатів у хмарному сервісі ThinkLink дозволяє досягти таких педагогічних цілей:

  • підтримка групових та індивідуальних форм навчання в умовах класно-урочної системи організації освітнього процесу (синхронного та асинхронно);
  • створення додаткових умов інформаційно-комунікаційної підтримки традиційних та інноваційних технологій навчання;
  • підвищення пізнавального інтересу учнів до навчального предмета;
  • забезпечення диференційованого підходу до вивчення предмета;
  • структурування змісту навчання та активізація опорних знань;
  • можливість реалізувати на практиці особистісно-орієнтований та компетентнісний підходи до навчання;
  • високий рівень візуалізації навчального матеріалу [3, с. 55].

Водночас варто зауважити, що створення інтерактивного плакату у хмарному сервісі ThinkLink вимагає від учителя попередньої підготовки: визначення його теми, мети, добору всіх необхідних матеріалів, окреслення структури майбутнього плакату, визначення взаємозв'язків між елементами. Також педагог має володіти певними навичками й уміннями роботи з комп’ютерними програмами, Інтернетом, тобто цифрова компетентність вчителя повинна бути на середньому рівні і вище [3, с. 55].

З метою ілюстрації принципів організації дистанційного завчання за допомогою інтерактивного плакату до теми «Життя і здоров’я людини. Здоровий спосіб життя. Принципи здорового способу життя» (5 клас) (рис. 1).

Рис. 1 – Інтерактивний плакат до теми «Життя і здоров’я людини. Здоровий спосіб життя. Принципи здорового способу життя» (5 клас)

На інтерактивному плакаті містяться мітки з покликаннями на:

  • види і правила загартовування (рис. 2);

Рис. 2

  • гру-рефлексію «Мій настрій» (рис. 3);

Рис. 3

  • мультимедійну презентацію щодо впливу навколишнього середовища на здоров’я людини (рис. 4);

Рис. 4

  • малюнок піраміди здорового харчування (рис. 5);

Рис. 5

  • відео з YouTube для проведення руханки під час проведення уроку у режимах онлайн та оффлайн (рис. 6);

Рис. 6

  • визначення поняття «особистісна гігієна» (рис. 7);

Рис. 7

  • проблемні запитання щодо дотримання режиму дня учнів та режиму дня згідно з вимогами МОЗ (рис. 8).

Рис. 8

Отже, розвиток креативного мислення на уроках основ здоров’я в умовах реалізації дистанційного навчання безпосередньо залежить від активації здібностей, пізнавального інтересу до навчання, науково-діяльнісного й нестандартного мислення шляхом використання інтерактивного хмарного сервісу ThinkLink.

Література

  1. Юхимчук Т.І. Креативний підхід до навчання ліцеїстів в парадигмі сучасної економічної освіти : [Метод. посіб.] / Т. І. Юхимчук. – Хмельницький : Хмельницький технологічний багатопрофільний ліцей з загальноосвітніми класами, 2013. – 30 с.
  2. Юхимчук Т.І. Розвиток життєвих навичок у курсі «Основи здоров’я» за методикою «освіта на основі набуття життєвих навичок». 5-9 класи : методичний посібник / Т. І. Юхимчук. – Хмельницький : Хмельницький Технологічний багатопрофільний ліцей з загальноосвітніми класами, 2018. – 28 с.
  3. Юхимчук Т.І. Розвиток креативного мислення шляхом використання інтерактивного хмарного сервісу «ThinkLink» в освітньому процесі / Т. І. Юхимчук // Інноваційний Олімп освітян України : колетивне вид. ; за заг. ред. Т. П. Бутурлим. – Ніжин : ПП Лисенко М. М., 2019. – С. 53-56.