Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

З правової культури особистості складається правова культура суспільства, яка показує рівень правосвідомості та правової активності громадян, ступінь прогресивності юридичних норм і юридичної діяльності. Якість правової освіти, зрештою, впливає на якість норм права, правил поведінки, за допомогою яких регулюються відносини у різних сферах діяльності. Правове навчання та виховання тісно пов'язані з усіма видами соціального виховання - моральним, політичним, естетичним та ін.

Школа визнається осередком формування громадянської компетентності політико-правових знань, гідності та відповідальності у молодих людей, усвідомленню і прийняттю ними демократичних принципів життя та пріоритету прав людини. 

Правова освіта і виховання є широким комплексом освітніх і виховних зусиль. Існуючих заходів з правового навчання та виховання виявляється замало для повноцінного та стабільного розвитку правової культури громадян. Правове навчання як форма правового виховання полягає у передачі, накопиченні та засвоєнні правових знань, тому правова освіта   у школі має бути безперервною, починаючи з початкових класів.  Потрібно приділяти значно більше уваги правовій освіті, створювати навчальні програми, які поширюватимуться на всі вікові категорії, допомагатимуть учням оволодівати правовими знаннями, вчитися розуміти право та діяти відповідно до його вимог.

Метою навчання правознавства в школі є:

  • надання учням основ правових знань, прищеплення інтересу до права,   здатності розуміти й оцінювати правові явища та процеси;
  • виховання поваги й любові до своєї держави та державотворчих і правотворчих традицій;
  • вплив на  правосвідомість учнів та формування елементів правової культури;
  • забезпечення умов для формування правових орієнтирів і правомірної поведінки;
  • заохочення до свідомого використання, застосування й додержання правових норм.

Правова освіта – найбільш ефективна і результативна, оскільки дає певну систему правових знань. При реалізації змісту правової освіти і правового виховання в школах  необхідно дотримуватись:

–     особистісно зорієнтованого підходу, за якого в центр навчально-виховного процесу  ставляться інтереси особи учня. Особистісно зорієнтований підхід при формуванні змісту правової освіти передбачає врахування вікових особливостей учнів, розробку змісту кожного конкретного етапу навчання;

–     діяльнісного підходу, який визначає спрямування змісту правового виховання на формування вмінь, що забезпечують розвиток соціальної активності особистості. Цей підхід реалізується шляхом створення навчальних ситуацій, в яких апробуються на практиці засвоєні правові знання.

Ідеї прав людини мають бути основними та наскрізними в системі всього шкільного життя, в його формальних та неформальних проявах. Правове виховання може бути ефективним лише за умови створення правового простору в класі та школі на засадах взаємної довіри, поваги до прав і свобод, толерантності, забезпечення умов для розвитку в учнів почуття власної гідності.

Методи правового навчання – це сукупність прийомів або способів, з допомогою яких здійснюється формування правових знань, умінь і навичок, формуються почуття поваги до права, закону і тих соціальних цінностей, які охороняються або регулюються правом.

Правове виховання учнів у школах не повинно зводитись до ознайомлення їх з деякими питаннями кримінального права, з "літерою" закону.  Успішність здійснення правової освіти та правового виховання значною мірою визначається методами, які використовуються педагогом в процесі роботи. Пріоритетну роль у правовій освіті відіграють активні та інтерактивні методи, що стимулюють творчість, ініціативу, самостійне та критичне мислення. 

Можна використовувати також традиційні: лекції, диспути, бесіди,    ігри, вікторини, самостійну роботу з матеріалами Інтернету, написання рефератів, учнівські доповіді, повідомлення. 

Інтерактивний захід «Знавці права» до Міжнародного дня прав людини для учнів 9-х класів

Мета: формування правової культури учнів, підвищення рівня правосвідомості та відповідальності за свою поведінку, розвиток навичок правомірної поведінки.

Обладнання: На стендах дитячі малюнки на тему: «Права людини очима дітей», виставка книг на правову тематику, екран, комп’ютер,проектор, звукові колонки, презентація PowerPoint або інтерактивна дошка.

Місце проведення: кабінет правознавства або шкільна актова зала. 

Вчитель  вітає дітей і  гостей заходу та надає слово ведучим.

Учень 1. Добрий день, друзі! 10 грудня ми відзначаємо Міжнародний день прав людини.

Учень 2. Саме в цей день у 1948 року Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини. Документ, в якому проголошені особисті права і свободи для кожного.

Учень 3. Давайте разом подивимося фільм про те, як в суспільстві виникли права людини.

Відео про виникнення прав  людини (10 хв.)

Учень 4: Феміда - богиня правосуддя. У лівій руці вона тримає ваги. Ваги - древній символ міри та справедливості. На терезах правосуддя зважуються добро і зло, винність і невинність. У правій руці вона тримає меч- символ відплати.

Одягнена Феміда в мантію - урочисте, ритуальне вбрання, призначене для здійснення в ньому правосуддя.

Очі Феміди закриті пов'язкою, що символізує неупередженість богині. Ця пов’язка на очах підкреслює, що суддя не зважає на матеріальні чи соціальні відмінності сторін, а бере до уваги лише факти та правду, вислуховуючи обидві сторони. Правосуддя не бачить різниці між людьми, воно визнає лише істину.

Феміда закликає всіх дотримуватися закону, але чи завжди ви законослухняні?

Рольова гра «Суд іде»

Секретар судового засідання: Прошу всіх встати, суд іде! (Всі встають).

Суддя: Судове засідання оголошується відкритим. Прошу всіх присутніх сісти. Суддя, Семенов Сергій Іванович, розглядаю кримінальну справу за ч.1 ст.286 Кримінального кодексу України «Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження».

Суть справи: 15 жовтеня 2018 року в районі вулиці Калинової  було скоєно дорожньо-транспортну пригоду, в результаті якої  водієм таксі Петровим Віктором Андрійовичем був збитий 13-ти річний велосипедист Микола Іванов. В результаті ДТП Микола отримав тілесні ушкодження середньої тяжкості. Потерпілий уже вийшов з лікарні і разом зі своїми батьками перебуває в залі. Вимогою позовної заяви є притягнення водія до кримінальної відповідальності за вчинене діяння.

У справі беруть участь: обвинувачений Петров Віктор Андрійович, адвокат Тихонова Тетяна Іванівна, потерпілий Іванов Микола Олександрович, прокурор Воронова Ольга Вікторівна, свідки.

Суддя: Підсудний, встаньте. Вам роз'яснюються Ваші права. Ви маєте право знати: в чому Вас  звинувачують, представляти суду докази, висловлювати в судовому засіданні свою думку, виступати в судових дебатах, оскаржувати в установленому порядку вирок суду. Права зрозумілі?

Підсудний: Зрозумілі.

Суддя: Потерпілий, встаньте. Вам роз'яснюються Ваші права. Ви маєте право: давати показання, представляти докази, брати участь в судовому розгляді, вимагати відшкодування заподіяної кримінальним правопорушенням шкоди, оскаржити вирок суду. Права зрозумілі?

Потерпілий: Зрозумілі.

Секретар судового засідання: Слово надається потерпілому.

Потерпілий: Велосипед мені подарували батьки, коли мені виповнилося 12 років. Спочатку я їздив на своєму мікрорайоні, а коли навчився добре водити велосипед, то став їздити по дорозі на інші мікрорайони. Керую велосипедом добре, навіть можу їздити тримаючись однією рукою. Про Правила дорожнього руху мені розповідали батьки і на класних годинах в школі.

Секретар судового засідання: Викликається свідок з боку потерпілого.

Свідок:Я друг Миколи, Володимир, мені 14 років. Я його вчив їздити на велосипеді. Ми з ним всюди каталися. І все було нормально. В цей день я його чекав на перехресті, бачив, як він мені помахав рукою і впав. Зараз дуже багато машин їздить у нас в місті, що навіть велосипедистам небезпечно стало кататися.

Секретар судового засідання: Слово надається обвинувачуваному.

Обвинувачений:  Я, Петров Віктор Андрійович, водій таксі, попереду мене по середині дороги їхав велосипедист. Швидкість мого автомобіля була невелика, так як я приготувався до повороту. Але раптом велосипедист замість того, щоб рукою показати напрям свого руху, став просто махати рукою, вітаючи іншого хлопчика на перехресті. Не впоравшись з керуванням велосипеда, він різко загальмував і в цей час відбулося  зіткнення.

Секретар судового засідання: Викликається свідок з боку обвинуваченого.

Свідок: Я, Толкачов Максим Антонович, був пасажиром таксі. Підтверджую свідчення водія таксі і вважаю, що ДТП сталося з вини велосипедиста.

Секретар судового засідання: Слово надається прокурору.

Прокурор: Водій Петров Віктор Андрійович  не має хороших професійних навичок, оскільки менше року тому отримав водійське посвідчення і був прийнятий на роботу в таксопарк. У даній ситуації водій не виявив пильність. В результаті сталося ДТП, що спричинило тілесні ушкодження середньої тяжкості Миколі. Вимагаю покарання, тому що невміле керування автомобілем становить велику небезпеку для життя і здоров'я громадян.

Секретар судового засідання: Слово надається адвокату.

Адвокат: Водій Петров Віктор Андрійович не винен.

По-перше: Велосипедисти є повноправними учасниками дорожнього руху і зобов'язані знати і дотримуватися Правил дорожнього руху. А Микола рухався по середині дороги. А в Правилах дорожнього руху написано: "Велосипедисти ... повинні рухатися тільки по правій смузі проїжджої частини". А при поворотах або розворотах повинні подавати попереджуючі сигнали руками. Микола цього не зробив.

По-друге, велосипедист до зіткнення їхав, тримаючи кермо велосипеда однією рукою і тому не впорався з керуванням. А в ПДД написано: "Водіям велосипеда забороняється їздити, не тримаючись за руль руками."

По-третє, потерпілому 13 років. А в ПДД написано: "Керувати велосипедом по дорогах дозволяється тільки особам, які досягли 14 років". Я прошу винести водієві виправдувальний вирок.

Суддя: Потерпілий, у вас є що додати по даній справі?

Потерпілий: Прошу притягнути водія до кримінальної відповідальності за наїзд і завдані мені тілесні ушкодження.

Суддя: Обвинувачений, у вас є що додати по даній справі?

Обвинувачений: Шановний суд. Прошу Вас виправдати мене. Я шкодую, що заподіяв шкоду здоров'ю Миколі Іванову. Але моєї провини в тому, що сталася дорожньо-транспортна пригода немає. Та й в результаті аварії моя машина отримала пошкодження.

Секретар судового засідання: Прошу всіх встати. (Всі встають) .

Суд зачитує вирок.

ВИРОК

Ім'ям України

від 10 лютого 2018 року районний суд в складі:

судді Семенова Сергія Івановича

за участю прокурора Воронової Ольги Вікторівни

адвоката Тихонової Тетяни Іванівни

при секретарі Кущовий Ганні Володимирівні

розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальну справу за обвинуваченням Петрова Віктора Андрійовича по ст.286 КК України «Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження».

Ухвалив:

Визнати невинуватим водія таксі Петрова Віктора Андрійовича. Зобов'язати батьків велосипедиста відшкодувати водієві збиток, заподіяний ДТП. Петрова Віктора Андрійовича звільнити в залі суду.

На вирок суду може бути подана апеляція.

Судове засідання оголошується закритим.

Правова гра «Знавці права»

Ведучий 1. За ігровими столами находяться команди  інтелектуально розвинені, здібні, талановиті учні, які зараз продемонструють свої знання законів.

Ведучий 2.Оцінювати ваші результати буде компетентне журі .

1 конкурс «Знайомство»

Капітан знайомить глядачів з членами своєї команди. Кожна команда презентує  свою назву та емблему.

2 конкурс «Секунда на роздуми»

  1. Ми пропонуємо вам 3 теми. Кожна тема складається з 5 питань різного ступеня складності. 10 балів команда отримає за відповіді на найпростіші питання , 50 - за найважчі.
  2. Команди по черзі вибирають тему і вартість питання в балах.
  3. Після озвучення кожного питання команді дається 15 секунд для обговорення і дачі відповіді.
  4. Якщо команда вірно відповідає на це питання, то вона отримує стільки балів, скільки «коштує» поставлене запитання;
  5. У разі, якщо команда дає неправильну відповідь, то відповідати буде та команда, яка першою дасть сигнал про готовність до відповіді, тим самим заробивши в свою скарбничку додатковий бал.
  6. Коли всі питання відіграні, підсумовують бали, отримані командою за гру, і визначають переможця конкурсу.

Теми:

«Азбука права». У цій категорії знаходяться питання з області права.

«Конституція України». Вам необхідно в цитату з Конституції вставити пропущене слово або фразу.

«Цифрова». У відповідях цієї категорії міститься цифра.

10 балів

Як називається суспільно небезпечне діяння або бездіяльність, за яке передбачено кримінальне покарання?

Злочин

 

20 балів

 

Стійкий правовий зв'язок між фізичною особою і певною державою, яка визначає їх права і    обов'язки. Що це?

Громадянство

 

30 балів

 

Як називаються життєві обставини, в результаті яких виникають, змінюються або припиняються правовідносини?

Юридичні

 факти

40 балів

 

Сукупність прийомів, методів, способів здійснення державної влади в державі. Що це?

Політичний

 режим

50 балів

 

Як називається особа, наділена обов'язком здійснювати контроль за дотриманням прав і          інтересів людини і громадянина?

Омбудсмен

 

«Азбука права»

«Конституція України»

10   балів

 

«Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на ....». Назвіть ці гілки.

Законодавчу,

виконавчу і судову (ст.6)

20   балів

 

Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є ... Хто?

Народ (ст.5)

30   балів

 

 

Що є найвищою соціальною цінністю, згідно з Конституцією України:

1. Права людини.

2. Суверенітет і незалежність України.

3. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека.

3 (ст.3)

40   балів

 

 

Закон підписує (хто?) ... і невідкладно      направляє його (кому?) ...

 

Голова Верховної  Ради України, Президенту України (ст. 94)

50   балів

 

 

Суддею Конституційного Суду України  може бути (хто?) ....

Громадянин України, який досяг на день призначення 40 років, має вищу юридичну освіту і досвід роботи в галузі права не менше 15 років, володіє державною мовою (ст.148)

«Цифрова»

10  балів

 

Назвіть вік, з якого настає повна дієздатність фізичних осіб.

18 років

 

20  балів

З якого віку дитини питання про зміну його громадянства вирішується батьками тільки за згодою самої дитини?

З 14 років

 

30  балів

 

Назвіть термін повноважень Президента України, на який він обирається.

5 років

40  балів

 

Назвіть конституційний склад Верховної Ради України.

450 народних

депутатів

50 балів

Назвіть дату підписання Акту проголошення незалежності України.

24 серпня

1991 року

3 конкурс «Детективні загадки»

Детективні загадки - загадкові ситуації (часто - дійсно з кримінальним підтекстом), в яких треба розібратися і зрозуміти, як вони могли статися.

Ви уважно дивитесь відео, обговорюєте 15 секунд, свою відповідь вписуєте в бланк відповідей і віддаєте його членам журі. І тільки потім ми дивимося правильну відповідь.

4 конкурс «Ми-майбутнє країни!»

Командам необхідно  придумати нові закони, які, на ваш погляд, допоможуть нашій країні вийти на рівень успішних країн світу. У вас є 10 хвилин на оформлення свого проекту на ватмані  та презентувати його.

Підбиття підсумків гри та нагородження дипломом «Знавці права» команди переможця.

Вчитель. Шановні учні! Ваша найближча мета – знайти, визначити і зайняти своє місце у суспільстві. Кожний  із вас – частинка суспільства, і наскільки гармонійним буде ваше співіснування, залежить переважно від вас як особистості. Людина від народження наділена правами, а з часом у процесі життя, після досягнення встановленого законом віку, набуває здатності мати обов’язки і нести відповідальність за свої дії. Тому, пам'ятайте:

- Користуючись своїми правами, треба  поважати права інших людей!
- Стався до інших людей так, як ти хочеш, щоб ставилися до тебе.
- Пам'ятай, що в тебе крім прав є ще й обов'язки.

 Література

  1. Конституція України від 28 .06.1996 р.
  2. Андрусишин Б., Гуз А. Методика викладання шкільного курсу «Основи правознавства». Підручник-К. «Знання», 2008.
  3. Колодій А. М. Права людини і громадянина в Україні. — К.: 2003.
  4. Копєйчиков В. В. Правознавство Київ - Юрінком Інтер 2003.
  5. Погорілко В.Ф, Шпиталенко Г. А. Основи правознавства: Навч. посіб., 5-те вид. - К.: Каравела, 2008.
  6. Правознавство: Підручник / За заг. ред. В. Ф. Опришка, Ф. П. Шульженка. - К.: КНЕУ, 2003.
  7. Фіцула М. М. Педагогіка: Навч. посіб. для студ. вузів. - К.: ВД "Академія", 2000.