Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Покоління – це люди різного віку, які живуть в один період часу.
Проблема відмінності поглядів у різних поколінь відчувається та відчувалась завжди досить гостро. Про це говорять вислови людей давнини: «Наша молодь любить розкіш, вона погано вихована…; Я втратив усіляку надію щодо майбутнього нашої країни…; Діти більше не слухають своїх батьків. Мабуть, кінець світу вже не дуже далекий…; Молоде покоління сьогоднішнього дня не зуміє зберегти нашу культуру.»
Перший вислів належить Сократу (469 р. до н. е. – 399 р. до н. е., Афіни), другий – Гесіоду (кінець VIII - поч. VII ст. до н. е.), третій – єгипетському жрецеві (4,5-3 тис. до н. е.), а четвертий знайдено в глиняному горщику в руїнах Вавилону, а вік горщика 3000 років.
Щодо сучасної теорії поколінь, то виникла вона у 1991 у США завдяки Вільяму Штраусу і Нілові Хоувому, які виділили три покоління - X, Y та Z.
Метою статті є вивчення відмінностей вищезгаданих поколдінь через призму потягу їх до освітнього процесу та зацікавленістю новими технологіями, а також висвітлення шляхів вирішення проблеми.
Покоління X – люди після 45-50 і старші. Для них обов’язкова вища освіта, а робота має бути «важкою». Люди цього віку не дуже дружать з інтернетом.
Покоління Y – від 30 до 45. Окрім обов’язкової вищої освіти, часто - не однієї, постійно навчаються на різних курсах і програмах. Диплом для них, як статус. Також важливі знання, які здобуваються зі всіх можливих джерел. Інтернет увійшов в їх життя в дорослому віці і вони цінують його можливості.
Покоління Z – люди до 30 років. Диплом для них – не головне. Вони знають і використовують всі можливості для самоосвіти. Не розуміють та не визнають субординацію. З народження Z-тівці проводять час за екранами моніторів своїх гаджетів, тому без Інтернету нікуди. При перших невдачах здаються, тому досить безвідповідальні.
В ході проведення практичного дослідження, були опитані учні 8 – 11 класів, яким пропонувалось пояснити такі слова, як: кохання, добро, патріотизм, дружба. Зазначимо, що вищезгадані слова діти розуміють приблизно однаково, що дає повне право оцінити ситуацію таким чином: загальнолюдські поняття і цінності непідвладні жодному часу, а тому будь-яке покоління можна виховати гідним та розумним.
Сучасна школа – це той осередок, де представники трьох поколінь X, Y та Z співпрацюють і навчають та виховують покоління Z.
Погляди вчителів та дітей часто розбіжні, особливо це стосується здобування знань, їх подальшого застосування та користі. Часто діти не погоджуються з навчальним процесом, висловлюють власну негативну думку з приводу застарілих методів навчання.
Для того, щоб спробувати розв’язати дану проблему, пропоную зосередитись на «особливостях» сучасних учнів, заглибитись та поміркувати, як перетворити так звані «недоліки» в нові можливості.
Суттєвим важелем нашого суспільства є гроші, які дають змогу відчувати себе захищеним в цьому житті. Учнів теж дуже цікавить питання грошей, але не їх накопичення, а гроші, як ресурс для нормального життя та здійснення подорожей.
Тому сучасній школі варто звертати увагу на нові та «новонароджені» професії, які дають змогу одержати потрібний ресурс. Запрошувати, за можливості, відомих блогерів або спробувати домовитись з ними про «зустріч» онлайн, знайти цікавий онлайн курс щодо фінансових питань та разом пройти на ньому навчання. Також не варто забувати і про літературу. Наприклад, для середнього шкільного віку можна запропонувати книгу німецького письменника Бодо Шефера «Пес на ім’я Мані або абетка грошей», в якій в доступній формі описані операції з грошима не лише, які стосуються сімейного бюджету, заощаджень, але і банківських операцій, про які ми не дуже полюбляємо говорити з дітьми. Діти досить «по дорослому» дивляться на сучасний світ - це потрібно враховувати при здійсненні навчального процесу.
Інтернет. Вчителі часто негативно відгукуються про нього. Але у дітей інша думка: «Я знаю все, якщо не знаю, - то загуглю!» Насправді, в учнів відпав інтерес до довгих роздумів та тривалих пошуків інформації в каталогах бібліотек. Набагато швидше запитати в пошукової системи. Саме пошук в інтернеті, порівняння інформації в підручнику та на теренах світової сітки, підготовка невеликих повідомлень з використанням мережі – це ті завдання, які вчитель повинен використовувати на уроках та в позакласній роботі. Тести, дистанційні конкурси та олімпіади, швидкі опитування та інтерактивні завдання, які дають миттєвий результат та не забирають багато часу – це те, що буде цікавим для покоління Z.
Часто школа дає знання, але не вчить бачити цілісної картини світу. А для сучасного учня з його кліповим мисленням та сприйняттям - ще важче донести та показати ці зв’язки. Вчитель, який озброєний ІКТ технологіями та креативним мисленням зможе зацікавити дітей невеликими відеороликами на власному YouTube-каналі, подачею деяких домашніх завдань або проектів, використовуючи соціальні мережі. Досить цікавим виявився досвід вчителів, які запропонували своїм учням створити сторінку в соцмережі від імені письменника чи поета, попередньо самостійно розібравшись з його біографією.
Zпокоління дуже полюбляє гратись у ігри, навчання. на їх погляд, повинно бути грою. Використовуючи на уроках STEM технології – поєнання різних дисциплін, вчитель зможе досягти непоганих результатів та зацікавити, змотивувати власних учнів, дати змогу відчути себе першовідкривачем, що дуже важливо і притаманно всім дітям; запам’ятовується на довго, та дає змогу більш глибше осмислити певні процеси. Як приклад - це може бути вивчення такої простої фігури, як квадрат. Вчитель пропонує учням різних класів розглянути та знайти застосування даної фігури у різних сферах діяльності людини: будівництво, мистецтво, програмування, декоративно-прикладне мистецтво, математика, фізика…Готуючи одне завдання, паралельно діти черпають знання з різних предметів. Також можна проводити кейс-уроки.
Особистість вчителя. Сучасний вчитель – це людина, яка готова до креативу тут і зараз. У дітей миттєво змінюється настрій і потреби. Дуже часто ми можемо почути: «Мені нудно!». Діти сучасності не вміють довго концентруватись на одній позиції, їм потрібна швидка зміна, тому і завдання треба подавати в лаконічній формі, без довгих вступів та зайвих слів. Вчитель – це порадник і друг, якому можна поставити навіть незручні питання.
Насправді, для того, щоб відчути, а що ж потрібно Z-тівцям, треба час від часу сідати за парту і спробувати посидіти спокійно не відволікаючись цілий урок. Відвідайте урок колеги і якщо ви висиділи його до кінця, Ваша рука не потяглась до телефона, Ви не згадали, що на годиннику теж можна «щось поклацати», жодного разу не подумали над новим постом – тоді ви були у професіонала, Вам є чому повчитись у такого вчителя і він точно врахував та повернув всі недоліки покоління Z в правильне русло!
Література
- Павлишин Н. Молодь завжди не така [електронний ресурс]/ [сайт].-Режим доступу https://dyvensvit.org/statti/1012925/, вільний. – Назва з екрана.
- Мірошникова А. Як вчителям порозумітися з «цифровим» поколінням дітей [електронний ресурс]/ [сайт].- Режим доступу https://osvitoria.media/opinions/yak-vchytelyam-porozumitysya-z-tsyfrovym-pokolinnyam-ditej-porady-psyhologa/, вільний.- Назва з екрана
- Бордунова Є. На допомогу батькам і школі: як навчати дітей Z-покоління[електронний ресурс]/ [сайт].- Режим доступу https://bit.ua/2018/12/yak-navchati-ditej-z-pokolinnya/, вільний. – Назва з екрана.
- Капличний С. 5 характеристик покоління Z. [електронний ресурс]/ [сайт].- Режим доступу https://biz.mann-ivanov-ferber.ru/2018/07/18/5-xarakteristik-pokoleniya-z/, вільний. – Назва з екрана.
- Міщук І. Діти покоління Z: які вони?. [електронний ресурс]/ [сайт].- Режим доступу https://zno.ua/news/diti-pokolinnya-z-yaki-voni.html, вільний. – Назва з екрана.